dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 915
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 18293
  1. #41
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Ja preferuje takie pompy do ogrzewania budynków jako alternatywę dla propanu ,oleju i węgla.

  2. #42
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rewo66
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Posty
    2.124
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    52

    Domyślnie

    Witam
    Takze zastanawiam się nad pompą ciepła P - W. jako alternatywe dla glikol woda u mnie warunki glebowe nie najlepsze same piaski. Gdzieś wyczytałem o PC P - W wewnętrznych i zastanawiam się czy takiej nie dać np do garazu. Co o tym sadzicie. Wtedy opdpadają takie bardzo duze minusowe temperatury i COP pompy byłby większy.
    Dziennik budowy i komentarze
    Start 17.10.2011r.
    Parterówka 150m2(w tym garaż15m2) Ściany cer.25cm+styro20cm(0,32),poddasze nieużytkowe, Strop drewn ociepl wełną w warstwach 38cm (0,39) i 15cm(0,35), podłoga styro 9cm(0,32),100% podłogówka, okna 3-szyb VEKA 6-kom 0,8 całego okna, drzwi zewn Weissner 8,8cm grubości, WM Zehnder ComfoAir 350 Lux, PC P-W Nibe ze zbiorn. cwu 270L, Kominek Blanka 8kW. OZC 31,1kWh/m2rok. POŚ dren.
    Mieszkamy od 22.03.2014r. ale to nie koniec

  3. #43
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    kolego taka pompa potrzebuje powietrza rzędu 2000-4000m3/h, czyli powietrza ciepłego w garażu starczy ci na rozruch, a potem to możesz tam mieć nawet zimniej niż na polu. do garażu to możesz co najwyżej dać PC do CWU,
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  4. #44
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Pc P-W czerpie ciepło z powietrza zewnętrznego i transportuje do budynku. Pobieranie ciepła z budynku i..... jest nielogiczne.
    Poczytaj o pompie Fujitsu HP jest super .W sumie jest tańsza w budowie .Koszt eksploatacji jest jednak nieco wyższy od gruntowej .Koszt jest wyższy o max 25 %.
    Ale maszynownia jest mała . Żródło dźwięku jest na dworze.

  5. #45
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rewo66
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Posty
    2.124
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    52

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1igor1 Zobacz post
    kolego taka pompa potrzebuje powietrza rzędu 2000-4000m3/h, czyli powietrza ciepłego w garażu starczy ci na rozruch, a potem to możesz tam mieć nawet zimniej niż na polu. do garażu to możesz co najwyżej dać PC do CWU,
    Dzięki nie ma to jak konkretna odpowiedź, fakt nie pomyslałem o tym. Już zapomniałem o tym pomyśle
    Dziennik budowy i komentarze
    Start 17.10.2011r.
    Parterówka 150m2(w tym garaż15m2) Ściany cer.25cm+styro20cm(0,32),poddasze nieużytkowe, Strop drewn ociepl wełną w warstwach 38cm (0,39) i 15cm(0,35), podłoga styro 9cm(0,32),100% podłogówka, okna 3-szyb VEKA 6-kom 0,8 całego okna, drzwi zewn Weissner 8,8cm grubości, WM Zehnder ComfoAir 350 Lux, PC P-W Nibe ze zbiorn. cwu 270L, Kominek Blanka 8kW. OZC 31,1kWh/m2rok. POŚ dren.
    Mieszkamy od 22.03.2014r. ale to nie koniec

  6. #46
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rewo66
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Posty
    2.124
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    52

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydrauli Zobacz post
    Pc P-W czerpie ciepło z powietrza zewnętrznego i transportuje do budynku. Pobieranie ciepła z budynku i..... jest nielogiczne.
    Poczytaj o pompie Fujitsu HP jest super .W sumie jest tańsza w budowie .Koszt eksploatacji jest jednak nieco wyższy od gruntowej .Koszt jest wyższy o max 25 %.
    Ale maszynownia jest mała . Żródło dźwięku jest na dworze.
    Dzięki na pewno poczytam.
    Dziennik budowy i komentarze
    Start 17.10.2011r.
    Parterówka 150m2(w tym garaż15m2) Ściany cer.25cm+styro20cm(0,32),poddasze nieużytkowe, Strop drewn ociepl wełną w warstwach 38cm (0,39) i 15cm(0,35), podłoga styro 9cm(0,32),100% podłogówka, okna 3-szyb VEKA 6-kom 0,8 całego okna, drzwi zewn Weissner 8,8cm grubości, WM Zehnder ComfoAir 350 Lux, PC P-W Nibe ze zbiorn. cwu 270L, Kominek Blanka 8kW. OZC 31,1kWh/m2rok. POŚ dren.
    Mieszkamy od 22.03.2014r. ale to nie koniec

  7. #47

    Domyślnie

    hydrauli ,fajnie by to działało(pompa powietrze/woda) w parterówce z podłogówką na całości.Przy domu z poddaszem, na dole podłogówka ,a góra przewymiarowane grzejniki pewnie ,jak to działa?

  8. #48
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar bartosz-w
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Skąd
    Śląskie- JURA
    Posty
    281

    Domyślnie

    OOO kolega z Bytomia. Ja chyba też kupię tą P-W. Mam nadzieję, że się sprawdzi w tym naszym śląskim klimacie. Cop u nas powinno być wyższe, bo powietrze gęstsze, a tak poważnie to sam nie wiem co mi się bardziej opłaci. Mam ofertę pcc na pompę z poziomym kolektorem na około 32000 zł z zasobnikiem cwu i dolnym źródłem. Pompa p-w to koszt około 20000zł. Kiedy mi się to zrówna w naszym klimacie? Domek malutki 100 m2, parterowy, dobrze docieplony, went. mechaniczna, okna 3 szybowe.

  9. #49

    Domyślnie

    jeżeli , podkreślam jeżeli na tym forum dane są dokładne to różnica między PC poziome a PC P-W w sprawności wynosi 25%. COP całoroczny poziomej 4, COP P-W 3. Patrząc na wpisy na forum i do danych w exelu to wychodzi. że domek 100m2 się ogrzeje przy PC poziomej za 700-900 zł, większość druga taryfa bo Ci podłogówka zakumuluje ciepło. Policzmy mimo wszystko 1200 zł. Z tego wniosek, że PC P-W będzie o 25% drożej, czyli 300 zł. No to wychodzi, że różnica w cenach PC, czyli 12 tys będzie Ci się zwracać w 40 lat!!
    Do tego nie ograniczasz terenu na działce, nie wymienisz glikolu, nie martwisz się regeneracją DZ. Niby same plusy .... ale ja bym c chciał poznać koszty ogrzewania samą PC P-W tak z 2-3 lat, a nie ma tu takich! Do tego jak patrzę w dzienniki budowy czy komentarze to się okazuje, że sporo osób ma a to kominek i czasem napali; a to kupili PC P-W bo gaz był drogi i nią grzeją, ale tylko do -5, a nawet już przy +4 załączają gaz; a to ktoś zachwala PC P-W przy okazji PC poziomej czy pionowej, ale u siebie w domu ma właśnie poziomą lub pionową; a to sami są instalatorami (nie zawsze instalator szuka tu klientów tylko chce się podzielić swoim doświadczeniem, ale trudno to czasem odróżnić, wyłapać) a sami instalatorzy - regionalni proponują mi PC P-W w połączeniu z innym źródłem ciepła ....
    Bądź tu mądry. Za pięknie mi ten COP 3 PC P-W cało rocznie wygląda, i jak to jest mierzone na dni i średni COP (co nic nam nie daje) czy całoroczny COP na zapotrzebowanie większe energii w mrozy -15 st i mniejsze przy +5 st.

  10. #50

    Domyślnie

    p.s.
    to jeszcze "atakując forumowiczów" od razu może mnie ktoś uświadomi po chłopsku jak liczone są COP całoroczne?
    Bo przecież, aby w domu mieć stałą temperaturę np: 23 st cały rok - to w temp zewnętrznej 0 st wystarczy min GZ np: 30 st, a już w mrozy -15 potrzebuję GZ np: 37 st. Czy COP jest liczony dla GZ (np zawsze 35 st) czy 1 stałej temperatury wewnątrz domu? Raczej dla GZ ...a wtedy do symulacji COP całoroczne należy wziąć nie tylko ilość dni z mrozami (temperatury zewnętrze na czas grzania), ale jakoś modulować zmiany temperatury GZ dla właśnie rożnych temperatur zewnętrznych a co za tym idzie i COP.

    Tak po chłopsku to przy -15 st raz, że spada COP z tytułu spadku temperatury DZ, dwa, że wzrasta zapotrzebowanie domu na wyższą temperaturę GZ. I tak liczą ludzie na forum co podają COP pc p-w = 3 ??
    ja się godzę dołożyć PLN na mrozy za prąd=grzałkę po to, aby w domu mieć zawsze 23 st, Tylko czy dla szacunków kosztów PC P-W cały rok na pewno brać wyznacznik COP 3?

  11. #51
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar bartosz-w
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Skąd
    Śląskie- JURA
    Posty
    281

    Domyślnie

    Myślę, że realny cop to 2- 2,5. Musze to wszystko policzyć. Za te 12000 zł różnicy pomiędzy powietrze woda, a poziomą mam oczyszczalnię, ale z drugiej strony faktycznie mało jest opinii użytkowników. Może tak dobrze to działa, że zapomnieli o ich istnieniu.

  12. #52
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasza Zobacz post
    ................Tylko czy dla szacunków kosztów PC P-W cały rok na pewno brać wyznacznik COP 3?
    Można oczywiście liczyć to ręcznie na podstawie tabel mocy konkretnego producenta i średnich temperatur w sezonie. Ale np. Daikin w przypadku Althermy stworzył program ułatwiający dobór "Altherma Symulator". Nie jest to narzędzie projektowe, ale raczej marketingowe, tym nie mniej szacuje ilość kwh dla średnich warunków.
    np. wg tego programu dom o zapotrzebowaniu (stracie) 8kW, lokalizacja Katowice potrzebuje w sezonie ok. 16 tys kwh. (można też wyjść od tyłu tak dobierając moc by uzyskać owe kwh).
    Na te 16 tys kwh w sezonie Altherma 8 kW (pc p-w) potrzebuje zużyć niecałe 5 tys kwh energii elektrycznej (pompa + grzałka) co daje sezonowy COP 3,3.
    Można więc tak dobrać urządzenie by ten SCOP był powyżej 3.
    A z praktyki tak właśnie wychodzi, co wynika niejako pośrednio z licznych tutaj postów na temat zużycia energii elektrycznej monitorowanego na licznikach i porównania tego z projektowaną charakterystyką energetyczną czy certyfikatem.
    Jak odpowiednio dobierzesz wielkość urządzenia to spokojnie można przyjąć COP=3

  13. #53

    Domyślnie

    Lukasza:
    Mam pompę PW-PW. Grzeję dom 200m2. Temp. cały czas 23 st. Zużycie energii w ubiegłym sezonie ok. 15 tys. kWh. Dom nowy, dobrze ocieplony. W tym sezonie poszło od 3 września jakieś 10 tys. kWh.

    EDIT - Część z tego to podłogówki, - 20%, czyli w tym sezonie jest 8 tys. na PC, a w ubiegłym - 12 tys.
    Ostatnio edytowane przez sti ; 21-02-2011 o 19:20

  14. #54

    Domyślnie

    zawsze mozna zainstalowac podlicznik; licznik ciepła i policzyć sobie ile odebrałes ciepełka przy zaangażowaniu kWh.
    Przeglądając parametry mojej pompy to przy - 20 ten wspaniały COP u mnie jest cosik 2.03 albo 2.30 kolera gdzieś podziałem tabele

    więc pewnikiem ten roczny wyjdzie powyżej 3 ale nie zainstalowałem licznika ciepła ; patrzę tylko na podliocznik; ogólnie grzeję w taniej taryfie i lubię zapalić w kominku
    popieram ZBYCHA!!

  15. #55

    Domyślnie

    Cytat Napisał sti Zobacz post
    Lukasza:
    Mam pompę PW-PW. Grzeję dom 200m2. Temp. cały czas 23 st. Zużycie energii w ubiegłym sezonie ok. 15 tys. kWh. Dom nowy, dobrze ocieplony. W tym sezonie poszło od 3 września jakieś 10 tys. kWh.
    o kolera nie to tak to bym nie chciał . Mnie od uruchomienia w lipcu ... i testach i zabawach i wygrzewaniach i sporo większej powierzchni z grzejnikami do tej pory poszło 5300kWh
    A dobrze domu nie mam ocieplonego.... mistrzowie spieprzyli obróbke przy oknach i nawiea mi..
    fakt ze salon to temp 21-22 góra 20-21

    no piwnica ... 19
    popieram ZBYCHA!!

  16. #56
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar QQQQ
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    kalisz
    Kod pocztowy
    62-800
    Posty
    370

    Domyślnie

    Cytat Napisał rzufik1 Zobacz post
    o kolera nie to tak to bym nie chciał . Mnie od uruchomienia w lipcu ... i testach i zabawach i wygrzewaniach i sporo większej powierzchni z grzejnikami do tej pory poszło 5300kWh
    A dobrze domu nie mam ocieplonego.... mistrzowie spieprzyli obróbke przy oknach i nawiea mi..
    fakt ze salon to temp 21-22 góra 20-21

    no piwnica ... 19

    ja mam PCi daikina - zuzycie - TAKIE SAMO JAK TWOJE - to zadziwiajace ale IDENTYCZNE
    dla zainteresowanych opis mojego domu w watku Altherma Daikin
    za ostatni tydzien do dzisiaj rano (14.02-21.02) - 260kWh - wiec trwa stabilizacja

    wydaje mi sie ze ktos liczył dokładnie cop dla daikina i wychodzilo nieco ponad 3
    pozdr

  17. #57
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar bartosz-w
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Skąd
    Śląskie- JURA
    Posty
    281

    Domyślnie

    K...wa 15000 kw to bardzo dużo.

  18. #58
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar QQQQ
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    kalisz
    Kod pocztowy
    62-800
    Posty
    370

    Domyślnie

    Cytat Napisał bartosz-w Zobacz post
    K...wa 15000 kw to bardzo dużo.
    ja mam w firmie pow- pow - tyle ze zwykle klimatyzatory z grzaniem - rachunki za prad to masakra, ale nie mam koncepcji na co zmienic , a nie dokladac nastepnych rurek -brak miejsca-
    osobiscie odradzm taki sposob ogrzewania - ale sa i zwolennicy

  19. #59
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    U mnie za styczeń poszło 850 kWh na pompę .Ale ja mam grzejniki.
    Dzisiaj uruchomiłem grzałki (-15 C) pracowały chwilę około półgodziny ale można było nie załączać bo rano temperatura wzrosła
    Dom 200 m3 .Alterma typ 16 ,2 lata.
    Mam kominek dzisiaj sie trochę pali.

    Dużo zamontowałem też u klientów ,Brak telefonów z problemami

  20. #60
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał QQQQ Zobacz post
    ja mam w firmie pow- pow - tyle ze zwykle klimatyzatory z grzaniem - rachunki za prad to masakra, ale nie mam koncepcji na co zmienic , a nie dokladac nastepnych rurek -brak miejsca-
    osobiscie odradzm taki sposob ogrzewania - ale sa i zwolennicy
    Ile to jest masakra?

Strona 3 z 915

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony