dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 646 z 915
Pokaż wyniki od 12.901 do 12.920 z 18293
  1. #12901
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    80 str. to nie instrukcja dla użytkownika chyba że chcesz się zająć montażem i serwisem...
    Połowa z tych 12 stron to bzdury z cyklu "nie wkładaj gwoździa do gniazdka" tak że chyba prosta obsługa.
    A tak z ciekawości zamierzasz na wiosnę przeprowadzić remont generalny pompy że potrzebujesz "serwisówkę"
    Dane klimatyczne z Górnego Śląska szczegółowo
    http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php
    sumarycznie
    http://www.andretti.pl/wxtempsummary...empsummary.php
    Ciekawa strona meteo
    https://www.windyty.com

  2. #12902
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał mkm silesia Zobacz post
    80 str. to nie instrukcja dla użytkownika chyba że chcesz się zająć montażem i serwisem...
    Połowa z tych 12 stron to bzdury z cyklu "nie wkładaj gwoździa do gniazdka" tak że chyba prosta obsługa.
    A tak z ciekawości zamierzasz na wiosnę przeprowadzić remont generalny pompy że potrzebujesz "serwisówkę"
    Nie bój się póki co mam inne zajęcia, a i remontu odpukać przeprowadzać nie trzeba.
    Po prostu takie inżynierskie zboczenie - lubię wiedzieć jak coś działa i jak jest zbudowane. Poza tym ja np sam sobie podłączałem moduł wifi, termostat pokojowy oraz grzałkę zasobnika CWU - są to rzeczy banalne, ale w tej skróconej instrukcji ich nie ma. Tak samo nie ma tam nic na temat ustawień pompy obiegowej, a wzywanie serwisu do takiej czynności to chyba przesada, że już nie wspomnę o braku takiej podstawowej informacji jak kodu błędów. Jednym słowem ta skrócona instrukcja jest przeznaczona dla użytkowników typu "Plug and Play", a ja do takich nie należę
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  3. #12903
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.680

    Domyślnie

    A mnie dziwi, że Twój instalator nie mógł tego podesłać???
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  4. #12904
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    Nie bój się póki co mam inne zajęcia, a i remontu odpukać przeprowadzać nie trzeba.
    Po prostu takie inżynierskie zboczenie - lubię wiedzieć jak coś działa i jak jest zbudowane. Poza tym ja np sam sobie podłączałem moduł wifi, termostat pokojowy oraz grzałkę zasobnika CWU - są to rzeczy banalne, ale w tej skróconej instrukcji ich nie ma. Tak samo nie ma tam nic na temat ustawień pompy obiegowej, a wzywanie serwisu do takiej czynności to chyba przesada, że już nie wspomnę o braku takiej podstawowej informacji jak kodu błędów. Jednym słowem ta skrócona instrukcja jest przeznaczona dla użytkowników typu "Plug and Play", a ja do takich nie należę
    Nie boje się - przy każdej okazji powtarzam że instalator to nie adwokat (i jeszcze parę innych zawodów) i nie trzeba mieć koneksji rodzinnych etc. jest wolny dostęp do tego zawodu.
    Są nawet tacy co tak kochają ten zawód (a może konsumentów) że chcą robić za darmo jeździć po całej Polsce robiąc te banalne rzeczy.
    Instrukcja jest dla normalnych użytkowników którzy po pracy mieszkają a nie dłubią w pompach.
    Takie rzeczy jak ustawienie pompy to chyba jest w cenie usługi montażu chyba że faktycznie jestem ukrytą opcją niemiecką.
    Dane klimatyczne z Górnego Śląska szczegółowo
    http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php
    sumarycznie
    http://www.andretti.pl/wxtempsummary...empsummary.php
    Ciekawa strona meteo
    https://www.windyty.com

  5. #12905
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    A mnie dziwi, że Twój instalator nie mógł tego podesłać???
    Mój instalator pracował na wersji angielskiej - i takową i ja dysponuje. Cała dyskusja dotyczy, czy istnieje oficjalna wersja polska instrukcji? Okazuje się, ze istnieje wersja skrócona, choć nie ma jej wśród oficjalnych materiałów firmy Panasonic. Być może Silesia dysponuje i wersja pełna, ale się nie chwali
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  6. #12906
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał mkm silesia Zobacz post
    Instrukcja jest dla normalnych użytkowników którzy po pracy mieszkają a nie dłubią w pompach.
    Takie rzeczy jak ustawienie pompy to chyba jest w cenie usługi montażu chyba że faktycznie jestem ukrytą opcją niemiecką.
    Masz rację, ale z tym zastrzeżeniem, że instalator ustawi pompę tak aby działała - tylko i aż tyle - jeżeli chcesz cokolwiek zoptymalizować to musisz kombinować samemu, bo chyba mi nie powiesz, że siedzisz u klienta i ustawiasz mu wszystkie parametry tak długo, aż pompa pracuje najoszczędniej jak się da Nie trzeba daleko szukać mamy tu na forum kilka przykładów użytkowników, którzy jadą na "ustawieniach instalatorskich" - tylko dlaczego się dziwią, że ich zużycie kWh jest większe niż tych, którzy zainteresowali się tematem i próbują swój system zoptymalizować Niestety tak już jest, że koło swojego trzeba chodzić, a im klient mniej wie tym instalator jest w stanie mu więcej wcisnąć i pojawiają nam się jakieś bufory, elektrozawory i inne kwiatki w prostych instalacjach pompa/podłogówka/zasobnik. Pozdrawiam i dobrej nocy życzę
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  7. #12907
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    Masz rację, ale z tym zastrzeżeniem, że instalator ustawi pompę tak aby działała - tylko i aż tyle - jeżeli chcesz cokolwiek zoptymalizować to musisz kombinować samemu, bo chyba mi nie powiesz, że siedzisz u klienta i ustawiasz mu wszystkie parametry tak długo, aż pompa pracuje najoszczędniej jak się da Nie trzeba daleko szukać mamy tu na forum kilka przykładów użytkowników, którzy jadą na "ustawieniach instalatorskich" - tylko dlaczego się dziwią, że ich zużycie kWh jest większe niż tych, którzy zainteresowali się tematem i próbują swój system zoptymalizować Niestety tak już jest, że koło swojego trzeba chodzić, a im klient mniej wie tym instalator jest w stanie mu więcej wcisnąć i pojawiają nam się jakieś bufory, elektrozawory i inne kwiatki w prostych instalacjach pompa/podłogówka/zasobnik. Pozdrawiam i dobrej nocy życzę
    Jaki instalator takie ustawienie płacisz i masz to za co zapłaciłeś i tyle w temacie.
    Też bym nie "optymalizował" jakbym miał instalacje w całej PL ciekawe ile bym musiał sobie zażyczyć np. instalka w wawie i ni jak po drodze a tak to mogłem nawet po drodze z Powstańców w Przyszowicach skoczyć dwie ulice dalej do Artura "zoptymalizować mu cwu"
    p.s. nie mieszkam w Przyszowicach mam tam tylko 2 insalki (ta Artura nie moja)
    Ostatnio edytowane przez mkm silesia ; 06-03-2014 o 22:20 Powód: p.s.
    Dane klimatyczne z Górnego Śląska szczegółowo
    http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php
    sumarycznie
    http://www.andretti.pl/wxtempsummary...empsummary.php
    Ciekawa strona meteo
    https://www.windyty.com

  8. #12908

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    Niestety tak już jest, że koło swojego trzeba chodzić, a im klient mniej wie tym instalator jest w stanie mu więcej wcisnąć i pojawiają nam się jakieś bufory, elektrozawory i inne kwiatki w prostych instalacjach pompa/podłogówka/zasobnik. Pozdrawiam i dobrej nocy życzę
    Witam,
    Tak wszyscy piszecie, że podłogówka ma być prosta jak patyk. Parę postów wcześniej na pytanie "jak skutecznie różnicować i regulować temperaturę w różnych pomieszczeniach" odpowiedź była, że tylko przepływami.
    Czy ma ktoś pod ręką schemat takiej prostej i sprawdzonej instalacji podłogówki z PC i zasobnikiem?? Czy rzeczywiście większość z Was zrobiła tego typu instalacje?? Chcę zrobić podłogówkę w całym domu, więc u mnie temat jest szczególnie ważny. Jakiś wpływ na zróżnicowanie i regulację temperatury chciałbym jednak mieć. Czy wystarczą tylko przepływy??
    Czy w takim wypadku stosuje się wszędzie rurki o takim samym przekroju tylko przymyka/otwiera przepływ na rozdzielaczu??
    Proszę o pomoc laikowi lub skazanie odpowiedniego tematu, który najlepiej jak nie ma kilkuset stron do przeczytania.
    Z góry dziękuję.
    Ostatnio edytowane przez MWM ; 09-03-2014 o 07:50
    Jaki buduję dom???? nie wiem, Asolt liczy Pewnie wyjdzie coś pomiędzy 4 i 5L

  9. #12909
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    To jak z grzejnikami. Jak za gorąco to przykręcasz. Wyregulujesz raz i zapominasz na wieki.

  10. #12910

    Domyślnie

    Ślepię się tak w ten cennik PANASA: http://http://www.sidex.webd.pl/cenniki_katalogi_2014/CENNIK%20POMP%20Panasonic%202014.pdf
    RODZAJÓW tych pomp jest co niemiara. Po jaki wuj oni tyle tego robią??
    Nawet T-Cap'ów 9kW jest parę MONOBLOK, MONOBLOK z funkcją tylko ogrzewanie, Modele "ogrzewanie" & "chłodzenie" // SERIA T-CAP C. Pomijając już fakt, że są jeszcze inne serie "F" i "C".
    1. Czym pokrótce się to wszystko różni?? i który T-CAP jest najpopularniejszy??
    2.Czy dobrze rozumiem, że te z opcją "tylko ogrzewanie" to po prostu starsze wersje??
    3. Czy ktoś w ogóle używa opcji chłodzenia prze PC i podłogówkę??
    Jaki buduję dom???? nie wiem, Asolt liczy Pewnie wyjdzie coś pomiędzy 4 i 5L

  11. #12911
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Ja mam wlasnie chyba najprosciej jak mozna. Pompa wpieta bezposrednio w podlogowke. Wszedzie rozstaw rurek w podlodze co 15cm a w lazienkach co 10cm. Petle wszedzie otwarte na makasa. Jedna tylko delikatnie kryzowana do 70% nominalnego przeplywu (sypialnia corki). W naszej sypialni sporo mocniej rozszczelnione okno zalatwia sprawe nizszej temperatury do snu, wiec nie regulowalem. W calym domu praktycznie jednakowa temperatura. Nie ma potrzeby jej regulacjo innej, niz czasem pracy pompy. Sterowane czujnikiem w wylewce + pogodowka. Temperatura zasilania w okolicach 31*C przy zewnetrznej 0*C.
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  12. #12912
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar santosz@wp.pl
    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Debnica Kaszubska
    Kod pocztowy
    76-248
    Posty
    1.089
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    wersja "ogrzewanie" służy jak sama nazwa wskazuje tylko do ogrzewania, w wersji z chłodzeniem można zamontować tzw. klimakonwektory (dość drogie w Panasie - ale za luksus się płaci) i wtedy latem generują chłod w domu dziąłając jak swoistego rodzaju klimatyzacja.
    Rodzaj pompy musisz dobrać według OZC ale też według własnego uznania - TCapy utrzymują stałą moc grzewcza do okreśłonych temperatur np przy 0st C mają 9KW a także przy -15st też 9KW bez użycia grzałki - odbija się to niestety trochę na poborze prądu. Ja mam np zwykłego Panasa - nie Tcap, nie brałem Tcapa bo - zapotrzebowanie mojego domu wraz z CWU to 5,2KW, mając Tcapa miałbym nadwyżkę mocy. Wziąłem zwykłego który przy -15st osiąga moc mniej więcej 5,3-5,4 KW czyli akurat tyle ile potrzebuję. Jeśli temp. spadnie to właczą się grzałki i też da radę. Jednak takie temp w roku to tylko kilka dni w roku stad nie musiałem brać TCap.
    Wszystko zależy od OZC i Twoich preferencji.
    Dziennik budowy - komentarze wręcz pożądane

    Dom Z183 pow. użyt.131, grzewcza 161, garaż w bryle, użytkowy z poddaszem, płyta fundamentowa własnoręczna 20cm EPS200, ściany ytong 24 plus 22cm styro lambda 0,40, okna Iglo Energy trzy szyby u=078, WM z reku Dospel 400, PC Panas Aquarea 9kW oraz całość podłogówka,

    Od 01.09.2014 do 31.05.2015 rachunek za CO i CWU - 1300zł,
    Od 01.10.2015 do 05.01.2016 rachunek za CO i CWU - 530zł

  13. #12913
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    Do chłodzenia nie są konieczne klimakonwektory wystarczy podłogówka jak chcesz sprawdzić jak działa polecam wycieczkę do Indii tam działa najdłużej chłodzenie podłogowe wodne (najlepiej z okładzinami ceramicznymi) natomiast w basenie morza śródziemnego nie robi się izolacji na podłodze i też chłodzi.
    Dane klimatyczne z Górnego Śląska szczegółowo
    http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php
    sumarycznie
    http://www.andretti.pl/wxtempsummary...empsummary.php
    Ciekawa strona meteo
    https://www.windyty.com

  14. #12914

    Domyślnie

    Cytat Napisał mkm silesia Zobacz post
    Do chłodzenia nie są konieczne klimakonwektory wystarczy podłogówka jak chcesz sprawdzić jak działa polecam wycieczkę do Indii tam działa najdłużej chłodzenie podłogowe wodne (najlepiej z okładzinami ceramicznymi) natomiast w basenie morza śródziemnego nie robi się izolacji na podłodze i też chłodzi.
    W Indonezji i gdzieniegdzie w Tajlangii jest tak samo... Byłem, sprawdzałem szału nie robi. MOże chłodniej ze 2 C w pomieszczeniu ale generalnie dużej różnicy nie ma. Dodatkowo nie wysusza powietrza jak standardowa klima, więc w krajach gdzie mamy wilgotność powietrza 1000000%, która dla nas jest naprawdę uciążliwa, nie rozwiązuje tematu, z "europejskiego" punktu widzenia.
    Jaki buduję dom???? nie wiem, Asolt liczy Pewnie wyjdzie coś pomiędzy 4 i 5L

  15. #12915
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar santosz@wp.pl
    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Debnica Kaszubska
    Kod pocztowy
    76-248
    Posty
    1.089
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    na szczęście jesteśmy u nas nie w Indiach i u nas do chłodzenia oczywiście nie są potrzebne klimakonwektory - ja jednak jestem zdania że to bardzo dobre rozwiązanie - na etapie swojego doboru urzadzenia bardzo mocno się nad nimi zastanawiałem - niestety kasa uniemożliwiła mi to
    Dziennik budowy - komentarze wręcz pożądane

    Dom Z183 pow. użyt.131, grzewcza 161, garaż w bryle, użytkowy z poddaszem, płyta fundamentowa własnoręczna 20cm EPS200, ściany ytong 24 plus 22cm styro lambda 0,40, okna Iglo Energy trzy szyby u=078, WM z reku Dospel 400, PC Panas Aquarea 9kW oraz całość podłogówka,

    Od 01.09.2014 do 31.05.2015 rachunek za CO i CWU - 1300zł,
    Od 01.10.2015 do 05.01.2016 rachunek za CO i CWU - 530zł

  16. #12916

    Domyślnie

    Cytat Napisał MWM Zobacz post
    Tak wszyscy piszecie, że podłogówka ma być prosta jak patyk.
    Tak, bo to najlepsze, najtańsze i najbardziej ekonomiczne rozwiązanie.
    Cytat Napisał MWM Zobacz post
    Jakiś wpływ na zróżnicowanie i regulację temperatury chciałbym jednak mieć. Czy wystarczą tylko przepływy?? Czy w takim wypadku stosuje się wszędzie rurki o takim samym przekroju tylko przymyka/otwiera przepływ na rozdzielaczu??
    Przepływy w zupełności wystarczą - przepływ otwarty 100% wydajności, zamknięty 0%, stany pośrednie od 0 do 100% wydajności, więc cóż więcej chcieć. Tam gdzie jest za ciepło dławisz na rozdzielaczu i już - ta sekcja zaczyna grzać słabiej. Nie ma się co bawić w różne średnice rurek, czy nierównomierne zagęszczenie. Na rurach niewiele zaoszczędzisz, a gdyby był błąd obliczeń, to średnic czy rozstawu po zalaniu betonem już nie zmienisz. Przepływy zmienisz w każdej chwili. Jeśli bardzo chcesz pobawić się w sterowanie w niektórymi pomieszczeniami, to poprowadź od nich kable do sterowania siłownikami na rozdzielaczu jeśli bardzo byś chciał to mieć. Jeśli zastosujesz sterowanie dla 1/4 sekcji (dla tych najbardziej wrażliwych pomieszczeń, to nie będziesz musiał zakładać bufora, i cały układ będzie wciąż działał wydajnie.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  17. #12917
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar santosz@wp.pl
    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Debnica Kaszubska
    Kod pocztowy
    76-248
    Posty
    1.089
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    dla 1/4 sekcji?

    ja mam sekcji 18, elektrozawory chciałem dać na 4 a mimo to Asolt mi odradził ze względu na nieefektywność...
    Dziennik budowy - komentarze wręcz pożądane

    Dom Z183 pow. użyt.131, grzewcza 161, garaż w bryle, użytkowy z poddaszem, płyta fundamentowa własnoręczna 20cm EPS200, ściany ytong 24 plus 22cm styro lambda 0,40, okna Iglo Energy trzy szyby u=078, WM z reku Dospel 400, PC Panas Aquarea 9kW oraz całość podłogówka,

    Od 01.09.2014 do 31.05.2015 rachunek za CO i CWU - 1300zł,
    Od 01.10.2015 do 05.01.2016 rachunek za CO i CWU - 530zł

  18. #12918
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    Cytat Napisał MWM Zobacz post
    W Indonezji i gdzieniegdzie w Tajlangii jest tak samo... Byłem, sprawdzałem szału nie robi. MOże chłodniej ze 2 C w pomieszczeniu ale generalnie dużej różnicy nie ma. Dodatkowo nie wysusza powietrza jak standardowa klima, więc w krajach gdzie mamy wilgotność powietrza 1000000%, która dla nas jest naprawdę uciążliwa, nie rozwiązuje tematu, z "europejskiego" punktu widzenia.
    W Pl to normalne tutaj np. pompy powietrze woda nie działają tylko w ciepłej Szwecji działają to samo widzę z chłodzeniem płaszczyznowym w Pl oczywiście nie działa ale Śląsk widocznie jest Niemiecki bo u moich klientów działa i w zeszłoroczne rekordowe upały było 24oC
    Dane klimatyczne z Górnego Śląska szczegółowo
    http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php
    sumarycznie
    http://www.andretti.pl/wxtempsummary...empsummary.php
    Ciekawa strona meteo
    https://www.windyty.com

  19. #12919

    Domyślnie

    Cytat Napisał mkm silesia Zobacz post
    W Pl to normalne tutaj np. pompy powietrze woda nie działają tylko w ciepłej Szwecji działają to samo widzę z chłodzeniem płaszczyznowym w Pl oczywiście nie działa ale Śląsk widocznie jest Niemiecki bo u moich klientów działa i w zeszłoroczne rekordowe upały było 24oC
    Pompki to jak najbardziej działają nawet w PL.
    Zastanawiam się tylko jak w PL działa "chłodzenie" podłogowe, bo tak rozumiem należy rozumieć sens działania PC podłaczonej do podłogówki jedynie bez k.konwektorów. W Polsce takiego układu jeszcze nie miałem okazji przetestować i nie znam jego skuteczności. Tyle tylko chciałem powiedzieć. W krajach generalnie goracych gdzie jestem czasem zsyłany do pracy średnio to działa tam gdzie w ogóle istnieje ALE może mają słabe systemy, woda za ciepła w obiegu, wszystko rozszczelnione itd itp. Może być 1000 powodów działania albo nie takiego systemu.
    Jaki buduję dom???? nie wiem, Asolt liczy Pewnie wyjdzie coś pomiędzy 4 i 5L

  20. #12920
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    Cytat Napisał MWM Zobacz post
    Pompki to jak najbardziej działają nawet w PL.
    Zastanawiam się tylko jak w PL działa "chłodzenie" podłogowe, bo tak rozumiem należy rozumieć sens działania PC podłaczonej do podłogówki jedynie bez k.konwektorów. W Polsce takiego układu jeszcze nie miałem okazji przetestować i nie znam jego skuteczności. Tyle tylko chciałem powiedzieć. W krajach generalnie goracych gdzie jestem czasem zsyłany do pracy średnio to działa tam gdzie w ogóle istnieje ALE może mają słabe systemy, woda za ciepła w obiegu, wszystko rozszczelnione itd itp. Może być 1000 powodów działania albo nie takiego systemu.
    Albo oszczędzają na energii jak to jest np. w naszych centrach handlowych
    Dane klimatyczne z Górnego Śląska szczegółowo
    http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php
    sumarycznie
    http://www.andretti.pl/wxtempsummary...empsummary.php
    Ciekawa strona meteo
    https://www.windyty.com

Strona 646 z 915

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony