dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 874 z 915
Pokaż wyniki od 17.461 do 17.480 z 18293
  1. #17461

    Domyślnie

    A jak to wyliczyłeś, i ile to jest sporo?

  2. #17462

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tegax Zobacz post
    Witam wszystkich.
    Zastanawiam się nad montażem pompy ciepła pw. W większości wszyscy piszą o zaletach pomp przy tańszej eksploatacji,oszczędnościach itp. Ja natomiast chciałbym dowiedzieć się jakie są wady korzystania z pomp ciepła? Jaka jest przewidywana żywotność pomp pw. Nie wiele droższa wychodzi eksploatacja kotłowni na ekogroszek a koszt instalacji kotłowni na ekogroszek sporo niższy od pompy ciepła.
    Proszę brać pod uwagę, jaka jest żywotność kotła na groszek, a także fakt, iż przy ewentualnej wymianie będzie to kocioł nie tani - najwyższej możliwej klasy eko, co cenowo może być na tej samym poziomie co powietrzna PC.

    Poza tym, stawiacie domy za pół miliona albo więcej, i wybieracie wersję ogrzewania, którą jak w średniowieczu trzeba "obsługiwać" i kopci
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  3. #17463

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    A jak to wyliczyłeś, i ile to jest sporo?
    Rożnica ok +/- 10 tys zł na kotłowni. W zależności od tego jaki kocioł i jaka pompa różnica może być jeszcze większa.


    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Proszę brać pod uwagę, jaka jest żywotność kotła na groszek, a także fakt, iż przy ewentualnej wymianie będzie to kocioł nie tani - najwyższej możliwej klasy eko, co cenowo może być na tej samym poziomie co powietrzna PC.

    Poza tym, stawiacie domy za pół miliona albo więcej, i wybieracie wersję ogrzewania, którą jak w średniowieczu trzeba "obsługiwać" i kopci
    No właśnie o to chodzi, żywotność kotła na ekogroszek można oszacować na 8-10 lat natomiast nigdzie nie mogę znaleźć informacji ile lat wytrzyma pompa. Nie zakładam wersji najtańszego kotła ale różnica w cenie i tak jest na jego korzyść . W średniowieczu ludzie też liczyli się z wydatkami, zalety pomp znam. nie trzeba mi tego tłumaczyć, szukam ich wad. A rachunek ekonomiczny też odgrywa ogromną rolę.

  4. #17464
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    +/- 10 tys - fajny rozrzut...
    W/g mnie nie ma wielkiej różnicy w cenie. U mnie cena pompy plus cwu i robocizna to 25tys(bez dofinansowania). Można było taniej ale instalatora miałbym około 300km odemnie.
    Kocioł plus zbiornik, robocizna, miejsce na składowanie opalu, komin... To wszystko kosztuje. Dziś byłem u klienta który w w dwu stanowiskiem garażu może parkować tylko jednym mniejszym samochodem bo woli mieć opał bliżej kotłowni niż samochód w garażu
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  5. #17465

    Domyślnie

    Zastanawia mnie czemu nikt nie bierze pod uwagę oprócz rachunku ekonomicznego, rachunku środowiskowego czyli smogu. Miloszenko dobrze napisał dom za 500 tyś. ale kotłownia jak najtaniej bo zawsze to 8tyś zostanie (albo i nie) w kieszeni, śmieszne. Tu się nie ma co zastanawiać i szukać wad na siłę bo takie zawsze i przy wszystkim się znajdą. Pc to są tylko plusy (dodatnie i ujemne).
    Dom 290 m2 netto kubatura 695m3, obecnie węgiel 21kw w niedalekiej przyszłości Amerykański gaz OZC 15,9 kw . Grzejniki ok 80%+20% podłogówka III strefa klimatyczna. PV o uzysku ok 7500kWh/rok

  6. #17466

    Domyślnie

    Cytat Napisał link2jack Zobacz post
    +/- 10 tys - fajny rozrzut...
    W/g mnie nie ma wielkiej różnicy w cenie. U mnie cena pompy plus cwu i robocizna to 25tys(bez dofinansowania). Można było taniej ale instalatora miałbym około 300km odemnie.
    Kocioł plus zbiornik, robocizna, miejsce na składowanie opalu, komin... To wszystko kosztuje. Dziś byłem u klienta który w w dwu stanowiskiem garażu może parkować tylko jednym mniejszym samochodem bo woli mieć opał bliżej kotłowni niż samochód w garażu
    Rozrzut? Każdy wybiera pod siebie, jak pisałem zalety pomp znam. Chcę poznać wady użytkowania takiego systemu i ryzyko jakie ponosi użytkownik pomp.

    Cytat Napisał hook01 Zobacz post
    Zastanawia mnie czemu nikt nie bierze pod uwagę oprócz rachunku ekonomicznego, rachunku środowiskowego czyli smogu. Miloszenko dobrze napisał dom za 500 tyś. ale kotłownia jak najtaniej bo zawsze to 8tyś zostanie (albo i nie) w kieszeni, śmieszne. Tu się nie ma co zastanawiać i szukać wad na siłę bo takie zawsze i przy wszystkim się znajdą. Pc to są tylko plusy (dodatnie i ujemne).
    A skąd wiesz że nie bierze, niczego takiego nie napisałem. Zresztą to nie temat o smogu tylko o pompach.

  7. #17467
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Nie wiem jakie mogą być wady użytkowania. Mam pompę pierwszy sezon. Sezon dosyć chłodny. Z rachunku jestem zadowolony bardziej niż zakładałem.
    Z wygody naturalnie też. Wad na tą chwilę nie widzę.
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  8. #17468

    Domyślnie

    Cytat Napisał link2jack Zobacz post
    Nie wiem jakie mogą być wady użytkowania. Mam pompę pierwszy sezon. Sezon dosyć chłodny. Z rachunku jestem zadowolony bardziej niż zakładałem.
    Z wygody naturalnie też. Wad na tą chwilę nie widzę.
    A czy mógłbyś napisać ile wyniosło Cię ogrzewanie w tym sezonie?

  9. #17469
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Masz cały wątek o kosztach i zużyciu prądu przez PC

  10. #17470
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał link2jack Zobacz post
    Nie wiem jakie mogą być wady użytkowania. Mam pompę pierwszy sezon. Sezon dosyć chłodny. Z rachunku jestem zadowolony bardziej niż zakładałem.
    Z wygody naturalnie też. Wad na tą chwilę nie widzę.
    pierwszy sezon jest zawsze droższy

  11. #17471
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    W zasadzie jedyna wada moze byc (przynajmniej w niektorych przypadkach) cena samego systemu. Rozstrzal tutaj jest spory, a im mniej masz wiedzy o systemie, tym cena jest wyzsza.
    Ja innych wad nie widze po 6tym sezonie rzewczym.
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  12. #17472

    Domyślnie

    Ale ty nie masz PC PW tylko GW

  13. #17473
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Wadą na pewno jest koszt zakupu i serwisu, nie daj Bog jak to sie popsuje zaraz po gwarancji. Wadą też jest hałas, jak sie ma pompe koło tarasu (u mnie nie dało sie inaczej) to hałas jest odczuwalny, oczywiscie mało sie siedzi w chłodne na dworze jak pompa chodzi ale jednak. No i tak wielka skrzynka przed domem, to też na pewno plusem nie jest.

  14. #17474

    Domyślnie

    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post
    A jakich wad konkretnie szukasz.... jakich sie obawiasz?

    Przeciwnicy takiego rozwiazania napewno podkresla "halas" ktory PC generuje. W zeczywistosci nie przeszkadza wogole.
    Trzeba tez byc swiadomym ze zima pod pompa zbiera sie lod, alternartywnie ma sie przygotowane miejsce "pod PC " lub robi odprowadzanie tej wody.
    Ryzyko awarii istnieje pewnie jak w kazdym uzadzeniu, urzadzenia na gaz tez sie psuja, samochgody sie psuja , kosiarki etc.
    Przypuszczam ze nie ma na fm uzytkownika PC P/W z Inverterem powyzej 10 lat dlatego tez trudno mowic o jakis doswiadczeniach odnosnie zywotnosci.
    Nasze chodza juz 6 lat
    Napewno nie tylko jest wazny wybor urzadzenia jak i poprawna solidna instalacja.

    O tym wyliczaniu roznicy cen i kiedy sie zwroci nie bede sie rozpisywal...
    Dwie rzeczy które mnie nurtują:
    Czy pompa pw jest w stanie ogrzać dom? Ostatnio mieliśmy w Rzeszowie targi budowlane, bylem u kilku różnych firm na stoiskach i jedni mówili że pompy pw ogrzeją dom Inne że nie dadzą redy(głównie firmy specjalizujące w gruntówkach). Ja nie traktuje pompy jako źródła ogrzewania które ma się zwrócić. Głównie zależy mi w tym przypadku na bezobsługowej pracy, to najważniejszy czynnik. Lód i hałas nie problem(mam miejsce na odpowiedniej ścianie budynku zdała od sypialni tarasu.
    Druga rzecz to oczywiście cena, mimo wszystko instalacja pompy to spory nakład finansowy.
    Ostatnio edytowane przez Tegax ; 07-04-2017 o 11:01

  15. #17475

    Domyślnie

    Ten temat ma 450 stron i jest kilka innych, a Ty się pytasz czy pompa pw jest w stanie ogrzać dom...

  16. #17476
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar the_anonim
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Pińczów
    Kod pocztowy
    28-400
    Posty
    651

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tegax Zobacz post
    Dwie rzeczy które mnie nurtują:
    Czy pompa pw jest w stanie ogrzać dom?
    No to tu przywaliłeś jak łysy grzywką o parapet. JASNE ŻE NIE DA RADY!. Wszyscy ci ludzie na forum co mają PC siedzią po kocami w domu i piszą jakie jakie to fajne żeby inni też mieli żle

    Co do twojego drugiego ale to ciągle mówisz ogólnikowo. Co to znaczy "spory nakład finansowy"?

    No i ile jesteś w stanie zapłacić za tym na czym ci najbardziej zależy "bezobsługowej pracy"?

    Równanie wychodzi "spory nakład finansowy" + "bezobsługowej pracy" = PC

    Pozdrawiam

  17. #17477

    Domyślnie

    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post


    No jakby to powiedziec... do tego sa...

    Nie mamy innego zrodla ciepla. PC jest zrodlem CO i CWU... u nas jak i u setek tysiecy innych gospodarstw.
    Nawet ponizej -20*C to zaden problem.

    Trzeba tylko zainwestowac w odpowiednia PC

    Zwyklym klamstwem jest to ze PC P/W nie moze byc jedynym i w zupelnosci wystarczajacym zrodlem ciepla.
    Dziękuję za odpowiedź

    Cytat Napisał the_anonim Zobacz post
    No to tu przywaliłeś jak łysy grzywką o parapet. JASNE ŻE NIE DA RADY!. Wszyscy ci ludzie na forum co mają PC siedzią po kocami w domu i piszą jakie jakie to fajne żeby inni też mieli żle

    Co do twojego drugiego ale to ciągle mówisz ogólnikowo. Co to znaczy "spory nakład finansowy"?

    No i ile jesteś w stanie zapłacić za tym na czym ci najbardziej zależy "bezobsługowej pracy"?

    Równanie wychodzi "spory nakład finansowy" + "bezobsługowej pracy" = PC

    Pozdrawiam
    Pisałem co mi odpowiedzieli w różnych stoiskach. Skoro przedstawiciel firmy z pompami mówi mi że pc pw nie ogrzeje domu przy mrozach to daje mi to do myślenia i dlatego pytam tutaj. Ale zaczynam mieć wrażenie że za zadanie jakiegokolwiek pytania muszę zostać zbesztany i wyśmiany przez forumowych ekspertów, a myślałem że forum od tego jest żeby pytać.

  18. #17478
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tegax Zobacz post
    Pisałem co mi odpowiedzieli w różnych stoiskach. Skoro przedstawiciel firmy z pompami mówi mi że pc pw nie ogrzeje domu przy mrozach to daje mi to do myślenia i dlatego pytam tutaj. Ale zaczynam mieć wrażenie że za zadanie jakiegokolwiek pytania muszę zostać zbesztany i wyśmiany przez forumowych ekspertów, a myślałem że forum od tego jest żeby pytać.
    Ja rozumiem że słuchasz i pytasz, ale przecież nikt Ci nie każe zasłyszanych bzdur powielać (nawet w pytaniach). Trochę logiki trzeba włączyć. Odpowiadając na pytania (choć było o tym wielokrotnie, wystarczy poczytać). Pompy ciepła, ich zarys techniczny, powstały 150 lat temu. 100 lat temu powstała pierwsza pompa ciepła, a 50 lat temu się zaczęły te urządzenia upowszechniać pod strzechami -- ze względu na zdobytą naukę i technologię pozwalającą je zbudować bardziej wydajnymi.

    Pompy ciepła są w lodówkach, w samochodach (klimatyzacja), w domach i biurach (też klimatyzacja, naprzemiennie z grzaniem w okresach przejściowych), są w sklepach, są także w lepszych zmywarkach, pralkach i suszarkach. Ostatnio (szczególnie w naszym ciemnogrodzie, bo na świecie się je stosuje od dawna) się upowszechniają także w grzaniu domów. Sam sobie odpowiedz na pytanie czy pompy ciepła działają (no jak nie jak tak) i jak długo, oraz czy naprawa jest kosztowna. Jak pompa padnie, a może w niej paść elektronika lub sprężarka, to z pewnością nie wymienia się całej pompy, a tylko podzespoły i teoretycznie jest to w stanie zrobić każdy chłodnik. Sprężarka średnio kosztuje 4 tys. z wymianą, elektronika zależnie od producenta, ale pewnie koło 1000 zł. To mniej niż piec na ekogroszek. I na koniec, jeśli komuś pompa w zimie nie domaga, to znaczy że została źle dobrana do zapotrzebowania (na oko) albo instalacja jest źle wykonana. Dlatego trzeba policzyć zapotrzebowanie.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  19. #17479
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar the_anonim
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Pińczów
    Kod pocztowy
    28-400
    Posty
    651

    Domyślnie

    Kolego ja na pewno nie zaliczam się do forumowych ekspertów. Chodzi o to że twoje wątpliwości w dzisiejszych czasach nie powinny mieć miejsca mówię tu o tym czy PC da radę. Ten temat ma 900 stron. Są wątki gdzie ludzie dokładnie podają swoje dane z PC łącznie z temp jakie utrzymują w domu a Ty wyskakujesz z takim pytaniem. Może zamiast pisać (pytać) warto poczytać

    A co do Pana fachowca z targów to niech się cieszy że żyje w XXI wieku bo kiedyś palili na stosie takich heretyków. Ps. Jak go spotykasz powiedz niech zmieni pracę.
    Pozdrawiam i życzę udanej lektury wątków

  20. #17480

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    . Sprężarka średnio kosztuje 4 tys. z wymianą, elektronika zależnie od producenta, ale pewnie koło 1000 zł. To mniej niż piec na ekogroszek. I na koniec, jeśli komuś pompa w zimie nie domaga, to znaczy że została źle dobrana do zapotrzebowania (na oko) albo instalacja jest źle wykonana. Dlatego trzeba policzyć zapotrzebowanie.
    przesadziłeś chyba z tym kosztem sprężarki. Jak się swego czasu interesowałem kosztem sprężarki, to ktoś pisał o 500E (w zakresie 8-12kw - do gruntówki on/off). Prosze mnie poprawić jeśli się mylę. Elektronika, szczególnie w markowych produktach może kosztować.....dużo.
    Ostatnio edytowane przez JTKirk ; 07-04-2017 o 13:42
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

Strona 874 z 915

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony