dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 880 z 915
Pokaż wyniki od 17.581 do 17.600 z 18293
  1. #17581
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zisico Zobacz post
    Wersja lodówka jest za droga.
    Mam taki plan żeby zastosować np. galmeta 200l z dwiema wężownicami i wpiąć te dwie wężownice równolegle - wtedy będzie potężna wymiana

    Pytając o przewymiarowanie, zauważyłem że znowu na forum powtarza się o to spór :/ (już któryś z kolei)
    Postanowiłem więc zapisać się na szkolenia z PC P-W u Panasonica - tam wszystkiego się dowiem
    Jeśli będzie konieczność zrobienia F-gazów, to też zrobię i podłącze pompę sam, będąc już autoryzowanym instalatorem
    nie lepiej kupić dwie pompy z montażem niż robić papiery

    Lodówka ostatnio wychodziłataniej niż składaki np W Atlanticu

  2. #17582
    WITAJ, czytaj i pytaj... :) Avatar Zisico
    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Sulejówek
    Kod pocztowy
    05-071
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Proponuję uściślić słowo sterownik zwłaszcza do PC bo widzę że jest ono nadużywane.
    Zakładam że pompa ciepła działa jak kocioł gazowy, i można do niej podłączyć termostat tzw on/off czyli styk beznapięciowy. Działa to na zasadzie takiej że temperatura zadana jest np 21 stopni i styk jest zwarty - pompa dogrzewa do tej temperatury, jeśli dogrzeje to styk się rozwiera i pompa staje - o to mi chodziło jesli chodzi zapytanie o sterownik on/off

  3. #17583
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zisico Zobacz post
    Zakładam że pompa ciepła działa jak kocioł gazowy, i można do niej podłączyć termostat tzw on/off czyli styk beznapięciowy. Działa to na zasadzie takiej że temperatura zadana jest np 21 stopni i styk jest zwarty - pompa dogrzewa do tej temperatury, jeśli dogrzeje to styk się rozwiera i pompa staje - o to mi chodziło jesli chodzi zapytanie o sterownik on/off
    Dobrze zakładasz
    Ale po pierwszym sezonie wyrzucilem taki sterownik bo wystarczyl sterownik pompy i dobrze wyregulowana podlogowka.
    Ale tutaj dużo zależy od technologii budowy domu.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 27-01-2018 o 22:44

  4. #17584
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zisico Zobacz post
    Witam Wszystkich Serdecznie
    Proszę o pomoc w doborze pompy ciepła P-W
    Domek 100m2 (parter z poddaszem użytkowym)
    OZC ok 5kw
    W całym domu będzie podłogówka
    Jako drugie źródło ciepła będę montował kominek z DGP
    Woj. Mazowieckie, czyli II strefa
    Witaj, podtrzymuje opinię pozostałych użytkowników - zastanów się jeszcze nad tym, czy potrzebujesz drugiego źródła ciepła - pompa ciepła może być spokojnie jedynym źródłem energii cieplnej zarówno do przygotowywania cwu jak i do ogrzewania.
    Co do wyboru modelu - zapraszam do poczytania o naszym produkcie np o Vitocalu 100! tutaj masz link
    Zawsze warto porównać kilka produktów by wybrać odpowiednio, gdyż jest to inwestycja na lata. W sprawie wyceny zachęcam do skorzystania z naszego formularza do bezpłatnych wycen!

    W razie pytań - jestem do Twojej dyspozycji!
    Pozdrawiam!
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  5. #17585

    Domyślnie

    Co sądzicie i czy używacie termostatu pokojowego przy pompie ciepła ?

    Pytam , bo poprzednio w starym domu miałem kocioł na ekogroszek i sterownik pogodowy sterował podłogówką. Kocioł grzał cały czas wodę , sterownik pogodowy sterował mieszaczem i cały czas ciepło szło w podłogę , oczywiście temperatura podłogi się zmieniała zależnie od tej na zewnątrz.
    Bez żadnych termostatów dawało się zachować dość stabilną temperaturę ..

    Przy pompie powiedziano mi że ideałem jest krzywa grzewcza + termostat pokojowy.
    I tak zalecają fachowcy , bo wtedy jest najbardziej ekonomiczniej ..

    I tak mam

    Dodatkowo chciałem grzać głównie w II taryfie i w większości mi sie udaje ...
    Pompa grzeje u mnie od 23-7.00 i od 13 do 16.
    O 22.00 grzanie wody.

    Dołożyłem 2 godziny aby poprawić komfort termiczny jak były spore mrozy w styczniu , ale teraz widzę że pompa już sporadycznie korzysta z tych dodatkowych godzin.

    Chociaż i tak tutaj termostat jest "kagancem" bo jak temperatura przekroczy 22,6 stopnia to pompa się wyłącz i załączy jak spadnie poniżej 22,2 stopnia ..

    Tyle że ...

    No właśnie ...

    Dom się dośc wolno wychładza , jak termostat wyłączy pompę ciepła to czasami nawet musi minąć dobre kilka godzin (jak nie więcej) aby ponownie się pompa załączyła (histereza 0,5).

    Puszczałem pompę bez ograniczeń czasowych , ale termostat i tak wtedy "pilnuje" i później i tak wyłączy pompę na kilka godzin (rekord kilkanaście godzin).

    Zastanawiam się czy wszyscy przy pompie używają termostatów pokojowych , czy może się osoby które grzeją tylko za pomocą samej krzywej grzewczej , bez żadnego termostatu pokojowego jak i innych ograniczeń czasowych ?

    Jak wtedy wygląda tak praca i jak kosztami ? Pytam bo według moich obserwacji wygląda że czym dużej pompa działa tym jednak więcej zużywa prądu ..

    Pytam , bo albo mi się wydaje , albo mam takie odczucie że jak pompa działa i grzeje to jednak w domu jest odczuwalnie cieplej mimo że termometr pokazuje taką samą temperature w pomieszczeniu jak w przypadku gdy pompa nie działa od kilku godzin ...
    Niby taka sama temperatura na termometrze a komfort zupełnie inny ?

    Zastanawiam się czy jest jakiś sens wywalić termostat pokojowy i działać tylko na samej krzywej grzewczej i niech pompa działa cały czas ..

    Albo może termostat ustawić jako "kaganiec" , czyli ustawić taką temperaturę jaką nie uda się za pomocą ustawionej krzywej osiągnąć i pompa będzie działała cały czas a jedynie w warunkach jakiś extremalnych (np. mocne słonce które szybko nagrzeje dom) to wtedy zadziała "kaganiec" i wyłączy pompę aby bez sensownie nie przegrzewać pomieszczenia.
    Tyle że wtedy znów histereza będzie "wrogiem" i minie sporo czasu zanim ruszy pompa , a przy niskiej krzywej czas nagrzewania i czas w jakim osiągnięta zostanie żądana temepratura będzie chyba dośc długi ?

    Przy taryfie G12w wyjdzie na pewno trochę drożej niż jakby działała tylko w samej II taryfie , ale zakładają że woda będzie grzana tylko w II taryfie to cena średnia za 1kWh "dzienną" może nie wyjść jakaś gigantyczna a grzejąc cały czas bez przerwu i zapewne z niższą temepraturą i sprawnością może wyjśc koszt zbliżony lub trochę wyższy niż grzejąc tylko w II taryfie ?

    Sam jestem ciekawy Waszych doświadczeń , bo dla mnie pompa to nowość i ciągle ją poznaję

    Mam nadzieję że nie zagmatwałem za mocno
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 29-01-2018 o 13:44
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  6. #17586
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar magdaseb
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Chełmno
    Kod pocztowy
    86-200
    Posty
    701

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Co sądzicie i czy używacie termostatu pokojowego przy pompie ciepła ?

    Pytam , bo poprzednio w starym domu miałem kocioł na ekogroszek i sterownik pogodowy sterował podłogówką. Kocioł grzał cały czas wodę , sterownik pogodowy sterował mieszaczem i cały czas ciepło szło w podłogę , oczywiście temperatura podłogi się zmieniała zależnie od tej na zewnątrz.
    Bez żadnych termostatów dawało się zachować dość stabilną temperaturę ..

    Przy pompie powiedziano mi że ideałem jest krzywa grzewcza + termostat pokojowy.
    I tak zalecają fachowcy , bo wtedy jest najbardziej ekonomiczniej ..

    I tak mam

    Dodatkowo chciałem grzać głównie w II taryfie i w większości mi sie udaje ...
    Pompa grzeje u mnie od 23-7.00 i od 13 do 16.
    O 22.00 grzanie wody.

    Dołożyłem 2 godziny aby poprawić komfort termiczny jak były spore mrozy w styczniu , ale teraz widzę że pompa już sporadycznie korzysta z tych dodatkowych godzin.

    Chociaż i tak tutaj termostat jest "kagancem" bo jak temperatura przekroczy 22,6 stopnia to pompa się wyłącz i załączy jak spadnie poniżej 22,2 stopnia ..

    Tyle że ...

    No właśnie ...

    Dom się dośc wolno wychładza , jak termostat wyłączy pompę ciepła to czasami nawet musi minąć dobre kilka godzin (jak nie więcej) aby ponownie się pompa załączyła (histereza 0,5).

    Puszczałem pompę bez ograniczeń czasowych , ale termostat i tak wtedy "pilnuje" i później i tak wyłączy pompę na kilka godzin (rekord kilkanaście godzin).

    Zastanawiam się czy wszyscy przy pompie używają termostatów pokojowych , czy może się osoby które grzeją tylko za pomocą samej krzywej grzewczej , bez żadnego termostatu pokojowego jak i innych ograniczeń czasowych ?

    Jak wtedy wygląda tak praca i jak kosztami ? Pytam bo według moich obserwacji wygląda że czym dużej pompa działa tym jednak więcej zużywa prądu ..

    Pytam , bo albo mi się wydaje , albo mam takie odczucie że jak pompa działa i grzeje to jednak w domu jest odczuwalnie cieplej mimo że termometr pokazuje taką samą temperature w pomieszczeniu jak w przypadku gdy pompa nie działa od kilku godzin ...
    Niby taka sama temperatura na termometrze a komfort zupełnie inny ?

    Zastanawiam się czy jest jakiś sens wywalić termostat pokojowy i działać tylko na samej krzywej grzewczej i niech pompa działa cały czas ..

    Albo może termostat ustawić jako "kaganiec" , czyli ustawić taką temperaturę jaką nie uda się za pomocą ustawionej krzywej osiągnąć i pompa będzie działała cały czas a jedynie w warunkach jakiś extremalnych (np. mocne słonce które szybko nagrzeje dom) to wtedy zadziała "kaganiec" i wyłączy pompę aby bez sensownie nie przegrzewać pomieszczenia.
    Tyle że wtedy znów histereza będzie "wrogiem" i minie sporo czasu zanim ruszy pompa , a przy niskiej krzywej czas nagrzewania i czas w jakim osiągnięta zostanie żądana temepratura będzie chyba dośc długi ?

    Przy taryfie G12w wyjdzie na pewno trochę drożej niż jakby działała tylko w samej II taryfie , ale zakładają że woda będzie grzana tylko w II taryfie to cena średnia za 1kWh "dzienną" może nie wyjść jakaś gigantyczna a grzejąc cały czas bez przerwu i zapewne z niższą temepraturą i sprawnością może wyjśc koszt zbliżony lub trochę wyższy niż grzejąc tylko w II taryfie ?

    Sam jestem ciekawy Waszych doświadczeń , bo dla mnie pompa to nowość i ciągle ją poznaję

    Mam nadzieję że nie zagmatwałem za mocno
    Bo wg tego, co piszesz, to należałoby obniżyć KG w taki sposób, aby PC zbliżała się do zadanej nastawy, ale raczej nie osiągała jej...termostaty ja bym zostawił, chociażby po to, aby nie przegrzewało pomieszczeń od południa. Tak ustawiłem u siebie- po całym sezonie będę mógł powiedzieć, czy założenie było słuszne...
    IVT Geo 312C 12KW, DZ 4x85, OP 100%-360m2, garaż 40m2 (ogrz do 10*),24 cm BK, 20cm grafit 031, podł 18cm 038, wylewka 7cm, fundamenty 12cm 038, użyt. poddasze 25 cm wełna skalna 035. CWU-7 osób.
    PV 10,2kw
    PV 6,57kw
    2018- CO 4520kWh, CWU 1920kWh
    2019- CO 4075kWh, CWU 1970kWh
    2020- CO 4127kWh, CWU 1962kWh
    2021- CO 5319kWh, CWU 2273kWh
    2022- CO 4618kWh, CWU 2202kWh
    2023- CO 4765kWh, CWU 2197kWh

  7. #17587
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Co sądzicie i czy używacie termostatu pokojowego przy pompie ciepła ?

    Pytam , bo poprzednio w starym domu miałem kocioł na ekogroszek i sterownik pogodowy sterował podłogówką. Kocioł grzał cały czas wodę , sterownik pogodowy sterował mieszaczem i cały czas ciepło szło w podłogę , oczywiście temperatura podłogi się zmieniała zależnie od tej na zewnątrz.
    Bez żadnych termostatów dawało się zachować dość stabilną temperaturę ..

    Przy pompie powiedziano mi że ideałem jest krzywa grzewcza + termostat pokojowy.
    I tak zalecają fachowcy , bo wtedy jest najbardziej ekonomiczniej ..

    I tak mam

    Dodatkowo chciałem grzać głównie w II taryfie i w większości mi sie udaje ...
    Pompa grzeje u mnie od 23-7.00 i od 13 do 16.
    O 22.00 grzanie wody.

    Dołożyłem 2 godziny aby poprawić komfort termiczny jak były spore mrozy w styczniu , ale teraz widzę że pompa już sporadycznie korzysta z tych dodatkowych godzin.

    Chociaż i tak tutaj termostat jest "kagancem" bo jak temperatura przekroczy 22,6 stopnia to pompa się wyłącz i załączy jak spadnie poniżej 22,2 stopnia ..

    Tyle że ...

    No właśnie ...

    Dom się dośc wolno wychładza , jak termostat wyłączy pompę ciepła to czasami nawet musi minąć dobre kilka godzin (jak nie więcej) aby ponownie się pompa załączyła (histereza 0,5).

    Puszczałem pompę bez ograniczeń czasowych , ale termostat i tak wtedy "pilnuje" i później i tak wyłączy pompę na kilka godzin (rekord kilkanaście godzin).

    Zastanawiam się czy wszyscy przy pompie używają termostatów pokojowych , czy może się osoby które grzeją tylko za pomocą samej krzywej grzewczej , bez żadnego termostatu pokojowego jak i innych ograniczeń czasowych ?

    Jak wtedy wygląda tak praca i jak kosztami ? Pytam bo według moich obserwacji wygląda że czym dużej pompa działa tym jednak więcej zużywa prądu ..

    Pytam , bo albo mi się wydaje , albo mam takie odczucie że jak pompa działa i grzeje to jednak w domu jest odczuwalnie cieplej mimo że termometr pokazuje taką samą temperature w pomieszczeniu jak w przypadku gdy pompa nie działa od kilku godzin ...
    Niby taka sama temperatura na termometrze a komfort zupełnie inny ?

    Zastanawiam się czy jest jakiś sens wywalić termostat pokojowy i działać tylko na samej krzywej grzewczej i niech pompa działa cały czas ..

    Albo może termostat ustawić jako "kaganiec" , czyli ustawić taką temperaturę jaką nie uda się za pomocą ustawionej krzywej osiągnąć i pompa będzie działała cały czas a jedynie w warunkach jakiś extremalnych (np. mocne słonce które szybko nagrzeje dom) to wtedy zadziała "kaganiec" i wyłączy pompę aby bez sensownie nie przegrzewać pomieszczenia.
    Tyle że wtedy znów histereza będzie "wrogiem" i minie sporo czasu zanim ruszy pompa , a przy niskiej krzywej czas nagrzewania i czas w jakim osiągnięta zostanie żądana temepratura będzie chyba dośc długi ?

    Przy taryfie G12w wyjdzie na pewno trochę drożej niż jakby działała tylko w samej II taryfie , ale zakładają że woda będzie grzana tylko w II taryfie to cena średnia za 1kWh "dzienną" może nie wyjść jakaś gigantyczna a grzejąc cały czas bez przerwu i zapewne z niższą temepraturą i sprawnością może wyjśc koszt zbliżony lub trochę wyższy niż grzejąc tylko w II taryfie ?

    Sam jestem ciekawy Waszych doświadczeń , bo dla mnie pompa to nowość i ciągle ją poznaję

    Mam nadzieję że nie zagmatwałem za mocno
    Po pierwszym sezonie wyrzucilem pokojowy.Grzeje jedynie sterownikiem czyli timerem pompy i krzywą grzewczą LO 35 Hi 37.

  8. #17588
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Marcin34_Śl
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Posty
    935

    Domyślnie

    Kaszpir,

    ja grzeje teraz od 02 do 15-16 bez żadnych termostatow/kagańców na zasilaniu prostym 31 Stopni i temp. jest stała.

    Pisałem w innym wątku, że pompa jak się rozgrzej w T2 to później zużycie w drogiej jest minimalne (zobacz wykres z pompy),

    pompa pobiera nawet 0,6 kW na godzinę a sprężarka chodzi 35-50 HZ, kultura pracy zupełnie inna, praca płynna. Komfort dużo lepszy a koszty nieznacznie wyższe. COP również zdecydowanie lepszy (mam lepszy COP za styczeń niż grudzień mimo spadku temp.)

    Około 15-16 godz. mam temp. podłogi 25,5 i temp. powietrza około 23,5 St, później widzę, że do godziny 23-24 temp. powietrza spada o zaledwie 0,5 ST. a temp. podłogi o nawet 1,5 - 2 St. Dlatego jak pompa grzeje to wydaje się cieplej, bo cieplejsza jest podłoga i stąd wynika komfort.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20180119_160000.jpg
Wyświetleń:	41
Rozmiar:	80,2 KB
ID:	406035  
    Ostatnio edytowane przez Marcin34_Śl ; 29-01-2018 o 14:18
    Nasza stodoła, projekt indywidualny 145 mpu, płyta fundamentowa 12 XPS pod, 14 EPS nad, anhydryt 6,5cm i 5,5 cm, Porotherm Dryfix, Termo Organika Gold 18cm, dach i strop 30 cm PROFIMATA, poddasze 20CM, podłogówka 100%, WM z rekuperacją ZEHNDER 350, PC PW Panasonic 7KW H, GALECO bezokapowy, Integra 64,Okna Veka 82, Drzwi zewn. ALUPROF, OZC 4,6 KW

  9. #17589

    Domyślnie

    Grzanie tylko w taniej taryfie G12w. W nocy w tygodniu KG podbijam o 2 stopnie w stosunku do weekendowego grzania. Regulacja tylko na podstawie temperatury zewnętrznej.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pompa.jpg
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	67,6 KB
ID:	406037
    Miesięczny wykres temperatur w pomieszczeniu. Piki pochodzą od + słonecznych dni i wietrzenia. Jak dla mnie temperatura jest BARDZO stabilna. Spadek w zeszłym tygodniu jest efektem mroźnej nocy z otwartym oknem na antresoli
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pompaKK.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	88,6 KB
ID:	406038

    Pozdrawiam,
    Ostatnio edytowane przez marcelix ; 29-01-2018 o 14:42
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Dziennik budowy http://forum.muratordom.pl/showthrea...antresol%C4%85

    Komentarze do dziennika http://forum.muratordom.pl/showthrea...14#post6670414

  10. #17590

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Po pierwszym sezonie wyrzucilem pokojowy.Grzeje jedynie sterownikiem czyli timerem pompy i krzywą grzewczą LO 35 Hi 37.
    A czemu aż tak wysokie temperatury ? 35 do 37 stopni ? I jak później bez termostatu "panujesz" nad temperaturą w pomieszczeniach ?
    Skąd wiesz kiedy przestać grzać aby nie przegrzać pomieszczeń ?

    Rozumiem że grzejesz tylko w II taryfie a raczej "ładujesz" bufor ?
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  11. #17591
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Drogba

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    251

    Domyślnie

    I przyszedł czas na mnie na PC powietrze woda.
    OZC zrobione w 2013 r.:
    Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd:7315 kWh/rok + 1000 cwu
    Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 65,1 kWh/(m2·rok)
    Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 4028 W

    z tym, że na poddaszu doszło jedno pomieszczenie 40 m2 z podłogówką reszta jak w stopce.
    na dzień dzisiejszy trzy zimy spalanie ekogroszku od 2,5 do 3 ton !!! mam nadzieję, że to wina ekogroszku słabszej jakości jak i mojej nieumiejętności palenia a nie ekip budowlanych. Jednak aby się przekonać zrobię badania kamerą w przyszłym tygodniu.
    A teraz najważniejsze. Jaką pompę byście założyli do siebie. (nastawiam się na akumulacje ciepła w drugiej taryfie, wylewka 12 cm o ile dobrze pamiętam) mam do wyboru trzy:
    AQUAREA WH- SDC09H3E8 9 kw 3fazy jednostka wewnętrzna 8500 PLN netto
    AQUAREA WH- UD09HE8 9 kw 3fazy jednostka zewnętrzna 7900 PLN netto


    AQUAREA WH- SDC09H3E5 9 kw 1faza jednostka wewnętrzna 7000 PLN netto
    AQUAREA WH- UD09HE5 9 kw 1faza jednostka zewnętrzna 5500 PLN netto

    AQUAREA WH- SDC07H3E5-1 7 kw 1faza jednostka wewnętrzna 6500 PLN netto
    AQUAREA WH- UD07HE5-1 7 kw 1faza jednostka zewnętrzna 5000 PLN netto

    Którą byście wybrali? Dodam, że w okolicach Torunia w salonach C.O. nie ma za dużo kompetencji.


    Dodatkowo może przy okazji pomożecie w innym temacie , tak na szybko bez rozpisywania się,
    użytkuje od 4 lat WM z odzyskiem ciepła JANGAZ do tego jeszcze GWC. Jakoś nie do końca jestem zadowolony.
    Ile macie temperatury na wlotach do pomieszczeń? Jakie macie nastawy na programatorze? I jeszcze jedno. Nie mam syfona na wyjściu skroplin. Tak naprawdę nigdy nie miałem ani kropelki skroplin nawet po uruchomieniu w nowym domu. Czy ten brak syfona "psuje" mi prace mojego zestawu?
    Przewody czarne spiralne, na stropie na styropianie na górze wełna .

    pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Drogba ; 29-01-2018 o 16:24
    Parterówka 116 m + poddasze 40m. Silka 24 + 20 styropian grafitowy 0,031. Wylewka 10 -12 cm. Skosy na dachu wełna 30 cm 0,039, podłoga 13 cm styropian, Okna trzy szybowe od 0.7-1 (razem około 40 m2), rolety zewnętrzne, wentylacja mechaniczna z reku i GWC. Mostki termiczne i styropian na placki. Wodna podłogówka. Wreszcie pompa Panasonic T-Cap 1 faza (od lipca 2018 r.), zamiast "bezobsługowego kotła na mały węgiel".

  12. #17592

    Domyślnie

    Cytat Napisał Drogba Zobacz post
    AQUAREA WH- SDC09H3E5 9 kw 1faza jednostka wewnętrzna 7000 PLN netto
    AQUAREA WH- UD09HE5 9 kw 3fazy jednostka zewnętrzna 5500 PLN netto
    To jest jednostka 1-fazowa

  13. #17593

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin34_Śl Zobacz post
    Kaszpir,

    ja grzeje teraz od 02 do 15-16 bez żadnych termostatow/kagańców na zasilaniu prostym 31 Stopni i temp. jest stała.

    Pisałem w innym wątku, że pompa jak się rozgrzej w T2 to później zużycie w drogiej jest minimalne (zobacz wykres z pompy),

    pompa pobiera nawet 0,6 kW na godzinę a sprężarka chodzi 35-50 HZ, kultura pracy zupełnie inna, praca płynna. Komfort dużo lepszy a koszty nieznacznie wyższe. COP również zdecydowanie lepszy (mam lepszy COP za styczeń niż grudzień mimo spadku temp.)

    Około 15-16 godz. mam temp. podłogi 25,5 i temp. powietrza około 23,5 St, później widzę, że do godziny 23-24 temp. powietrza spada o zaledwie 0,5 ST. a temp. podłogi o nawet 1,5 - 2 St. Dlatego jak pompa grzeje to wydaje się cieplej, bo cieplejsza jest podłoga i stąd wynika komfort.
    Czytałem to co pisałeś ..

    Tyle że jak nie masz termostatu to skąd wiesz że grzejąc przez 13-14 godzin do 31 stopni po zakończeniu grzania nie będziesz miał przegrzanego/niedogrzanego pomieszczenia ?

    U mnie jak mam termostat to były sytuacje gdzie pompa się wyłączała sporo szybciej , bo w "testowym" pomieszczeniu była już żądana temperatura , wiec dalsze grzanie spowodowało by jedynie przegrzanie pomieszczenia.

    Przecież inne zapotrzebowanie na ciepło jest przy + 10 stopni a inne przy -10 stopni w jednym przypadku starczy np. 5 godzin pompy a w drugim przypadku np. 15godzin aby osiągnąć żadną temp w pomieszczeniu

    U mnie też po wyłączeniu ogrzewanie temepratura dość długo jest stabilna , choć ta pokazywana przez termometr ...
    Myślę że wychładza sie wylewka a ciepło kumulują sciany i mimo że jest ciepło według temometra nie oznacza że te ciepło sie "odczuwa".

    Próbowałem też grzać do 30 stopni i nie widzę żadnej różnicy w "odczuwaniu" temp.

    Zastanawiam się czy nie sprónować tak jak Arturo czyli grzać jeszcze mocniej , wtedy jest szansa że podłoga będzie dłużej ciepła i tym sposobem uczucie "ciepła" będzie bardziej długotrwałe ...

    Tyle że nie wiem czy danie +35 stopni w podłogę to dobry pomysł , choć raczej i tak przy grzaniu w II taryfie tyle podłoga nie będzie miała , bo prze te kilka godzin grzania nie osiagnie wylewka takiej temp ..
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 29-01-2018 o 17:21
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  14. #17594
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Marcin34_Śl
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Posty
    935

    Domyślnie

    Chciałem CI pokazać, że pompa grzejąca non stop (bez większych przerw) pobiera dużo Mniej prądu i zupełnie inna kultura pracy.

    Odnośnie temp. wyższych to po pierwsze kiedy dojdziesz do tych 35-37 stopni? A drugie to Delta. Bo ja mam delte 5, która się później obniża do 4.
    Czyli mam w przez większość czasu temp. powrotu 27 stopni i daje około 25,5 - 26 ST temp. podłogi. To znowu daje 2 St. Mniej w powietrzu. Tendencja jest stała.
    Pytanie jaką temp. osiągniesz grzejąć do 37 stopni?
    Nasza stodoła, projekt indywidualny 145 mpu, płyta fundamentowa 12 XPS pod, 14 EPS nad, anhydryt 6,5cm i 5,5 cm, Porotherm Dryfix, Termo Organika Gold 18cm, dach i strop 30 cm PROFIMATA, poddasze 20CM, podłogówka 100%, WM z rekuperacją ZEHNDER 350, PC PW Panasonic 7KW H, GALECO bezokapowy, Integra 64,Okna Veka 82, Drzwi zewn. ALUPROF, OZC 4,6 KW

  15. #17595
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    A czemu aż tak wysokie temperatury ? 35 do 37 stopni ? I jak później bez termostatu "panujesz" nad temperaturą w pomieszczeniach ?
    Skąd wiesz kiedy przestać grzać aby nie przegrzać pomieszczeń ?

    Rozumiem że grzejesz tylko w II taryfie a raczej "ładujesz" bufor ?
    No właśnie dlatego tak wysokie temp.,że ta masa betonu musi dostać odpowiedniego powera.
    Grzeje od 22-00 z priorytetem cwu,od 3-6 na c.o no i 13-16 z priorytetem cwu.
    Temperatury ustawione są na rozdzielaczu na rotametrach,w domu przedział w poszczególnych pomieszczeniach 21,5-22,5st.C

  16. #17596
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marcinwlkp2014

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    srem
    Kod pocztowy
    63-100
    Posty
    108

    Domyślnie

    Hej.Jakie macie zabezpieczeniowe w instalacjach elektrycznych dla pompy ciepla 1 fazowej? 32 A wystarczy jesli na innej fazie bedzie indukcja i piekarnik? Jaka moc przylaczeniowa ? Pozdrawiam

  17. #17597
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinwlkp2014 Zobacz post
    Hej.Jakie macie zabezpieczeniowe w instalacjach elektrycznych dla pompy ciepla 1 fazowej? 32 A wystarczy jesli na innej fazie bedzie indukcja i piekarnik? Jaka moc przylaczeniowa ? Pozdrawiam
    Jaka pompa ?
    Dla cwu wystarczy C3

    A tak w ogóle to nie jest istotne zabezpieczenie , bo ono nie dotyczy PC tylko kabla .
    Bezpiecznik zabezpiecza kabel , a nie urządzenie.
    To co zabezpicza PC jest w PC.

  18. #17598

  19. #17599

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Jaka pompa ?
    Dla cwu wystarczy C3

    A tak w ogóle to nie jest istotne zabezpieczenie , bo ono nie dotyczy PC tylko kabla .
    Bezpiecznik zabezpiecza kabel , a nie urządzenie.
    To co zabezpicza PC jest w PC.
    Kabel dobierasz pod urządzenie. Zabezpieczenie nadpradowe pod kable. Wymagania określone są w instrukcji od pompy. Polecam jednak pompę 3 fazową.

  20. #17600
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Co do 3f vs 1f - to najpierw dobre pytanie, które mają sprężarki 3f, a które tylko potrzebują podłączenia 3x 230V bo na dwóch fazach chodzą grzałki i ewentualnie elektronika?

    Do ogrzewania, gdzie sprawność jest istotna, ale ciągłość działania jeszcze ważniejsza brałbym taką, co pójdzie nawet, jak padną dwie fazy czy będzie asymetria faz. Można dorzucić automatyczny przełącznik faz i nawet nie zauważyć, że przez święta nie było jednej czy dwóch faz.

    @Kaszpir007
    Nie raz i nie dwa pisałem, że przy podłogówce termostat pokojowy nie ma sensu. Choć są miłośnicy takich rozwiązań, to dobrze punktujesz ich wady. Bezwładność podłogówki (ze dwie godziny od załączenia podłogówki do "drgnięcia" temperatury powietrza) pozbawia sensu uzależnianie pracy PC od temperatury powietrza wewnętrznego.

Strona 880 z 915

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony