dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1

    Domyślnie Ile może kosztować notariusz?

    Teściowie przepisują na nas działkę, czy ktoś wie mnie więcej ile bierze za to notariusz?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie Re: Ile może kosztować notariusz?

    Cytat Napisał SandraP
    Teściowie przepisują na nas działkę, czy ktoś wie mnie więcej ile bierze za to notariusz?

    A może zamiast pisać na forum prościej i pewniej będzie zadzwonić do notariusza?
    To nie złośliwość (może troszeczkę), ale w tej chwili stawki notariuszy już nie są takie same bez względu na miejsce czy kancelarię jak jeszcze kilka lat temu.

  3. #3

    Domyślnie

    Myślałam że tutaj czegoś się dowiem ale widzę że się myliłam. Do notariusza dzwoniłam...... dzięki za pomoc

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie

    Cytat Napisał SandraP
    Myślałam że tutaj czegoś się dowiem ale widzę że się myliłam. Do notariusza dzwoniłam...... dzięki za pomoc

    Problem (poza tym, który opisywałem wcześniej), że większość nowych forumowiczów zadaje różne (czasem mądrzejsze, czasem mniej) pytania. Część się obraża, że nie uzyskuje satysfakcjonującej odpowiedzi (czasami to niemożliwe, tak jak w tym przypadku), ale jak już czegoś się dowie z innego źródła to tą informacją już się nie podzieli. I jak to skomentować? Najlepiej wcale.

  5. #5

    Domyślnie

    Nie pytam ile ja zapłacę ale ile płacili inni za podobną usługę, do notariusza dzwoniłam w pierwszej kolejności ale kazał przynieść różne dokumenty i nie powiedział nawet orientacyjnej ceny więc dalej nic nie wiem a myślałam że forum jest własnie po to żeby się czegoś dowiedzieć

  6. #6

    Domyślnie

    podaj wartość nieruchomości, to będzie jakiś punkt wyjścia.
    WYnikające z ustawy stawki teoretycznie są maksymalne, co oznacza, że możesz umówić się na kwotę niższą. Praktycznie, rzadko który notariusz się na to zgodzi, ale nie jest to wykluczone.

  7. #7

    Domyślnie

    A kto ustala wartość tej nieruchomości?

  8. #8

    Domyślnie

    można wynająć rzeczoznawcę który zrobi operat szacunkowy (koszt około 800-1000zł).
    Jeżeli nie masz czegoś takiego wyceniasz sama ale notariusz ni wpisze kwoty rażąco małej (nie będzie sam siebie okradał bo bierze % od wartości).

  9. #9

    Domyślnie

    a tak czy inaczej, jeżeli przyjmiecie wartość zbyt niską, to Urząd Skarbowy "naprostuje" wasze wyliczenia i przyjmie wartość rzeczywistą.

  10. #10

    Domyślnie Re: Ile może kosztować notariusz?

    Cytat Napisał SandraP
    Teściowie przepisują na nas działkę, czy ktoś wie mnie więcej ile bierze za to notariusz?
    Ja zapłaciłem 1800zł-wartośc zakupionej nieruchomości 18tys
    W sercu ułana na pierwszym miejscu panna,a przed nią tylko koń

  11. #11

    Domyślnie Re: Ile może kosztować notariusz?

    Cytat Napisał janrenovate
    Cytat Napisał SandraP
    Teściowie przepisują na nas działkę, czy ktoś wie mnie więcej ile bierze za to notariusz?
    Ja zapłaciłem 1800zł-wartośc zakupionej nieruchomości 18tys
    Sandra pyta opłatę przy darowiźnie, a nie kupnie.

    Idź do notariusza i spytaj ile zapłacisz za przepisanie/darowizna działki np wartość 40tys. Dokumenty do tego nie są potrzebne. Orientacyjnie http://www.gazetaprawna.pl/wskazniki/taksa_notarialna

  12. #12

    Domyślnie Re: Ile może kosztować notariusz?

    Cytat Napisał celtorek

    Sandra pyta opłatę przy darowiźnie, a nie kupnie.
    tylko, że w rozporządzeniu nie ma rozróżnienia wysokości taksy dla darowizny czy sprzedaży, w związku z czym podstawą do jej obliczenia będzie wartość przedmiotu darowizny, co z kolei będzie podstawą do obliczenia podatku.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Tobi_
    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    Ruda Śląska
    Dzielnica
    Kochłowice
    Posty
    77

    Domyślnie

    I ja dołączam do pytania - ile bierze notariusz?
    I od tego jest internet, forum, żeby o to pytać. Dzwonić to ja mogę - do jednego, dwóch - a tu ludzie mają doświadczenia i nic nie stoi na przeszkodzie, aby się nimi dzielili. Za darmo i bezstronnie.

  14. #14

    Domyślnie

    Maksymalna stawka wynosi od wartości:

    1) do 3000 zł – 100 zł;

    2) powyżej 3000 zł do 10 000 zł – 100 zł + 3 proc. od nadwyżki powyżej 3000 zł;

    3) powyżej 10 000 zł do 30 000 zł – 310 zł + 2 proc. od nadwyżki powyżej 10 000 zł;

    4) powyżej 30 000 zł do 60 000 zł – 710 zł + 1 proc. od nadwyżki powyżej 30 000 zł;

    5) powyżej 60 000 zł do 1 000 000 zł – 1010 zł + 0,4 proc. od nadwyżki powyżej 60 000 zł;

    6) powyżej 1 000 000 zł do 2 000 000 zł – 4770 zł + 0,2 proc. od nadwyżki powyżej 1 000 000 zł;

    7) powyżej 2 000 000 zł – 6770 zł + 0,25 proc. od nadwyżki powyżej 2 000 000 zł, nie więcej jednak niż 10 000 zł, a w przypadku czynności dokonywanych pomiędzy osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn nie więcej niż 7500 zł.

  15. #15
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Monika.Sz-a

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Posty
    456
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    31

    Domyślnie

    wartośc taxy notarialnej jest dośc istotna, ale weź jeszcze pod uwage podatek od wzbogacenia!!

    piszesz "teściowie"- lepiej będzie jesli teściowie przepiszą na swojego syna- Twojego męza, a ewentualnie w kolejnym akcie mąz dopisze Ciebie jako współwłaścicielkę.
    rodzice z dziekciem sa w 1 grupie podakowej- za darowiznę sie nie płaci podatku- ale jeśli działka będzie Wasza wspólna- to Ty zapłącisz podatek od darowizny od Teściów- bo sym od Rodziców bierze bez podatku, dalsza rodzina- w tym synowa, jest w "niższej" grupie i tu podatek juz obowiązuje- weźcie to pod uwagę!
    jako małżeństwo jesteście w 1 grupie- więc mąz na Ciebie też może bez podatku.. przeliczcie sobie co wyjdzie taniej- 2 akty noratialne i tylko taksy notarialne od tego, czy jeden akt od Teściów, za to taksa notarialna ale jeszcze Twój podatek ..

    chyba rok albo 2 ata tmeu zmniejsyzły się taksy notarialne wg tabel mozna wyliczyć maximum.
    przed obniżką u nas opłaty wyniosły dla działki o wartości 206tyś

    4.100 podatek (!!)
    nie pamiętam dlaczego, ale są też 2 razy taksy notarialne( 800 zl i 200zl) i 2 razy podatek 22% (180zl i 44zl), do tego opłata 200 za wpis do KW.
    w sumie ta przyjemność kosztowała nas ponad 6tyś..


    dla porównania- darowizna od moich Rodziców za część domu i 1 działkę
    nieruchomośc 90tyś- taksa 700zl
    nieruchomośc 105tyś- 900zl
    wpis do KW 200zl
    do tego 22%podatku- w sumie 2700.. jest różnica prawda.. a w sumie wartośc nieruchomości w tych aktach niewielka (206 a 195)..)- bow drugim akcie byłą darowizna do Rodzicó BEZ podatku..
    Uważaj o czym marzysz- marzenia się spełniają
    dziennik M&P
    komentarze

  16. #16

    Domyślnie

    Już mniej więcej kojarzę o co chodzi, na razie czekamy żeby geodeci skończyli pracę a potem musimy się wziąć za notariusza

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar dulis
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Posty
    250
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    80

    Domyślnie

    nam teście przepisywali działkę darowizną w styczniu , razem z opłatą skarbową wyniosło nas ok 3100.
    powodzenia

  18. #18

    Domyślnie

    tak dla potomnych to od wartosci 25000zł zapłaciłem 1863zł u notariusza. oczywiście zakup a nie darowizna. od wartości 45000zł było by ok 2350zł.
    Diuna II - ma być - po małym face tuningu

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Mymyk_KSK
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    2.364
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    79

    Domyślnie

    notariusz i tak poda Ci stawkę maksymalną - ale jeśli dasz mu do zrozumienia że wiesz, że jest to stawka maksymalna i zapytasz na jakiej wysokości rabat możesz liczyć w jego kancelarii to niewykluczone że uzyskasz znaczącą obniżke. Ja już kwot nie pamietam (darowiznę załatwialiśmy 2 lata temu) ale sprawę sfinalizowaliśmy u tego notariusza, w którego dostaliśmy 30% "obniżkę".
    Trzeba pytać i targować się.

  20. #20

    Domyślnie

    Weź tel i podzwoń. Ja ostatnio też szukałem notariusza i stawki były różne +-1500zł- im droższy tym szybszy. O rabatach w mojej okolicy to można zapomnieć, mają ruch w interesie i nawet ,,zaprzyjaźniony" notariusz nie dopuszczał myśli o rabacie
    PASJA połączona z pracą: artystyczne przetwarzanie metalu: bramy, ogrodzenia,schody, zadaszenia oczywiście kute

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony