dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    pandros

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Posty
    5

    Exclamation Budowa schodów zewnętrznych - wymagane dokumenty

    Witam!

    Mam zamiar usytuowania w domu z półpietrami schodów zewnętrznych metalowych. Będą to drugie schody, które prowadzić mają na 1 piętro, z uwagi na plan wykonania drugich drzwi wejściowych do domu. Obecne schody prowadzą na parter, lecz dla 2 rodzin takie użytkowanie nie jest komfortowe. Pytanie brzmi czy na wykonanie takich schodów potrzebne będą jakieś pozwolenia itp.? Zaznaczam jednocześnie, iż w miejscu gdzie schody będą wchodzić do budynku (wysokość 1 piętra) obecnie jest okno, które zostanie zastąpione drzwiami wejściowymi. Wymagać to będzie powiększenia otworu w ścianie budynku. Do stropu będzie przymocowany podest schodów. Jak rozwiązać prawnie tą sytuację, co będzie potrzebne????

  2. #2

    Domyślnie

    A masz pozwolenie na remont domu, który polega na przekształceniu go w dom dwurodzinny?
    1) projekt przebudowy ----> projektant (to on w projekcie naniesie zewnętrzne schody),
    2) wniosek do gminy (powiatu) o zgodę na przebudowę domu,
    3) remont domu.

  3. #3

    Domyślnie

    ja radze pojsc do WA w gminie badz powiecie i tam sie dowiesz wszystkiego

    schody metalowe nie sa budowla nierozbieralna i stala z zalozenia wiec moze(moze na pewno) wystarczy zgloszenie ze chcesz je zamontowac - do tego nie jest to obiekt kubaturowy
    co do zmiany okna na drzwi - jesli 4m od granicy problemu nie ma (czy ogien bedzie sie wydostawal przez drzwi czy okno to zadna roznica wedle przepisow)
    zadnych projektow na remont i przebudowy nie potrzebujesz nie slyszalem o projekcie przebudowy na dom dwurodzinny
    mapka, na mapce zaznaczony budynek i gdzie beda schody, z tym do starostwa, wypelniasz wniosek ze chcesz postawic budowle nie wymagajaca pozwolenia tzw zgloszenie, czekasz na werdykt i zabierasz sie do pracy

  4. #4
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    pandros

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Posty
    5

    Domyślnie

    Przeglądałem ustawę Prawo budowlane i nie znalazłem w katalogu prac określonych w art. 29 pt. "Art. 29. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa...
    Z tabelki dostępnej pod tym adresem: https://muratordom.pl/prawo/porady-prawne/remont-domu-pozwolenie-zgloszenie-aa-7bg3-UTXr-xh8b.html
    wynika, iż pozwolenia na budowę wymaga w ujęciu mojej sprawy:
    1. Dodanie nowych drzwi lub nowego okna w ścianie zewnętrznej,
    2. Budowa nowych schodów zewnętrznych lub wewnętrznych z naruszeniem konstrukcji domu

    Pytanie brzmi co to znaczy naruszenie konstrukcji budynku i czy w moim przypadku, gdzie schody będą się łączyć ze stropem budynku na wysokości 1 pietra zajdzie naruszenie konstrukcji? Rozumiem, że jeżeli nie to nie potrzebuje pozwolenia na budowę. Ale mimo wszystko pozwolenie jest wymagane w przypadku pkt.1 powyżej. Będzie to zamienione okno na drzwi wejściowe z powiększeniem obecnej wielkości dziury.
    Który akt prawny określa prace ujęte w tabelce w podanym przeze mnie linku? Bo w prawie budowlanym tego nie znalazłem.
    Ostatnio edytowane przez Redakcja ; 20-03-2018 o 16:30 Powód: naprawa linku

  5. #5

    Domyślnie

    1. Ty okno masz i zmieniasz je na drzwi - byl otwor i jest otwor byle 4m od granicy
    2. gdy schody stalowe beda staly na fundamencie dla nich wykonanym a tylko oprzesz je i przykrecisz do budynku to nie ingerujesz w jego konstrukcje

    WA Ci wszystko wyjasni idziesz z kserem mapki jako osoba x i rozmawiasz z urzednikiem ze chcialbys to i to i co masz zrobic

    jesli okno jest szerokie i nie trzeba go poszerzyc aby weszly drzwi nie ingerujesz w nadproze to nie ingerujesz w konstrukcje, co innego gdy otwor zbyt waski i nalezy poszerzyc - dochodzi zrobienie nowego nadproza w scianie nosnej - ingerencja w konstrukcje

    to tak pokrotce

    przepisy maja to do siebie ze mozna je interpretowac i to od interpretacji urzednika zalezec bedzie jaka droga Cie czeka i jakie dokumenty beda wymagane
    Ostatnio edytowane przez face ; 19-01-2011 o 12:37

  6. #6

    Domyślnie

    Witam,

    Mam podobne pytanie.
    Czy potrzebuje zezwolenia aby wstawic dodatkowe drzwi zewnetrzne oraz schody o konstrukcji metalowej? Ponizej widoczne jest zdjecie stanu obecnego oraz to co chcielibysmy osiagnac. Praca wydaje sie prosta, ale wiadomo jakie jest polskie prawo. Jesli musze miec to pozwolenie, to czy musze sie o nie starac osobisnie, czy wystarszczy moje pisemne pelnomocnictwo.





    Ostatnio edytowane przez simari1980 ; 03-03-2011 o 11:55 Powód: dodanie zdjecia

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony