dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    madzieniam

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Posty
    8

    Domyślnie pompa glebinowa czy wodociag

    Witam,

    Witam,

    Posiadam dzialke w lesie. Dotychczas uzywalismy wody ze studni kregowej. Ostatnio pompa sie zepsula i w zwiazku z tym zaczelam myslec o lepszym rozwiazaniu. Do wyboru sa 2 opcje: podlaczenie do wodociagu lub studnia glebinowa.

    Chacialabym zaznaczyc ze obecnie nie jest to dom caloroczny ale nie chcialabym stosowac tam zadnych "dzialkowych" rozwiazan bo byc moze w przyszlosci chcialabym tam zamieszkac wiec chce wszystko robic porzadnie.

    Jakie sa za i przeciw tych rozwiazan. Czy pompa glebinowa z odpowiednimi filtrami gwarantuje dobra jakosc wody i czy klopotliwa jest jej konserwacja (i filtrow)

    Dziekuje

    Marzena

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał madzieniam Zobacz post
    Witam,

    Witam,

    Posiadam dzialke w lesie. Dotychczas uzywalismy wody ze studni kregowej. Ostatnio pompa sie zepsula i w zwiazku z tym zaczelam myslec o lepszym rozwiazaniu. Do wyboru sa 2 opcje: podlaczenie do wodociagu lub studnia glebinowa.

    Chacialabym zaznaczyc ze obecnie nie jest to dom caloroczny ale nie chcialabym stosowac tam zadnych "dzialkowych" rozwiazan bo byc moze w przyszlosci chcialabym tam zamieszkac wiec chce wszystko robic porzadnie.

    Jakie sa za i przeciw tych rozwiazan. Czy pompa glebinowa z odpowiednimi filtrami gwarantuje dobra jakosc wody i czy klopotliwa jest jej konserwacja (i filtrow)

    Dziekuje

    Marzena
    Bierz wodociag jak mozesz.
    Studnia to duza loteria. Woda moze byc dobra i plytko albo paskudna i bardzo gleboko. Wszystko wprawdzie da sie uzdatnic, ale to kosztuje. Do tego, kolumny filtracyjne na caly dom, nie powinny miec jakichs duzych przestojow, powinny w miare ciagle pracowac, jak nie to Ci cos na nich urosnie.

    Ja mam wode ze studni glebinowej, uzdatniona, pije ja z kranu. Ale studnia+pompa glebinowa+zestawi filtrow kosztowalo 20.000PLN. A co najsmieszniejsze, kazdy sasiad ma cos podobnego. Jakby sie wszyscy sasiedzi przed budowa zrzucili po 10.000 to na 500m wodociagu by spokojnie starczylo. Kazdy mysli ze woda z wlasnej studni jest darmowa. Mnie, kazdy m3 wody (zakladajac 20-letni okres amortyzacji budowy studni i filtrow ) kosztuje jakies 15PLN.

    marcin


    marcin

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Bierz wodociag jak mozesz.
    Studnia to duza loteria. Woda moze byc dobra i plytko albo paskudna i bardzo gleboko. Wszystko wprawdzie da sie uzdatnic, ale to kosztuje. Do tego, kolumny filtracyjne na caly dom, nie powinny miec jakichs duzych przestojow, powinny w miare ciagle pracowac, jak nie to Ci cos na nich urosnie.

    Ja mam wode ze studni glebinowej, uzdatniona, pije ja z kranu. Ale studnia+pompa glebinowa+zestawi filtrow kosztowalo 20.000PLN. A co najsmieszniejsze, kazdy sasiad ma cos podobnego. Jakby sie wszyscy sasiedzi przed budowa zrzucili po 10.000 to na 500m wodociagu by spokojnie starczylo. Kazdy mysli ze woda z wlasnej studni jest darmowa. Mnie, kazdy m3 wody (zakladajac 20-letni okres amortyzacji budowy studni i filtrow ) kosztuje jakies 15PLN.

    marcin


    marcin
    Czysty rozsądek!

    Pamiętaj, że wymagania i jakość wody wodociągowej stale idą w górę, a raczej nie można się tego spodziewać po wodzie w naszym środowisku.
    Tylko wodociąg!

    Studnię możesz sobie wywiercić do podlewania ogródka.

  4. #4
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    madzieniam

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Posty
    8

    Domyślnie

    Dziekuje za odpowiedz.

    W moim przypadku podlaczenie do wodociagu moze kosztowac w granicach 15000 bo bede musiala dociagnac wodociag 80 m na wlasny koszt. Czy w takim razie nadal bedzie to najlepsze rozwiazanie? Jesli wybiore studnie poniose zblizony koszt raz i nie bede musiala placic miesiecznych rachunkow za wode (szczegolnie ze w tej chwili dom jest uzywany kilka razy w roku).

    Jesli chodzi o jakosc wody to korzystalismy ze studni na tej dzialce i woda na kilku metrach byla bardzo dobra. Jednak chcialabym zalozyc filtry ale martwi mnie to ze jesli dom nie jest stale uzywany to moga one czyms zarosnac

    Co bedzie najlepszym rozwiazaniem biorac powyzsze kwestie pod uwage?

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał madzieniam Zobacz post
    Dziekuje za odpowiedz.

    W moim przypadku podlaczenie do wodociagu moze kosztowac w granicach 15000 bo bede musiala dociagnac wodociag 80 m na wlasny koszt. Czy w takim razie nadal bedzie to najlepsze rozwiazanie? Jesli wybiore studnie poniose zblizony koszt raz i nie bede musiala placic miesiecznych rachunkow za wode (szczegolnie ze w tej chwili dom jest uzywany kilka razy w roku).

    Jesli chodzi o jakosc wody to korzystalismy ze studni na tej dzialce i woda na kilku metrach byla bardzo dobra. Jednak chcialabym zalozyc filtry ale martwi mnie to ze jesli dom nie jest stale uzywany to moga one czyms zarosnac

    Co bedzie najlepszym rozwiazaniem biorac powyzsze kwestie pod uwage?
    80m - 15.000PLN? Drogawo cos.
    To ze woda w plytkiej kopanej studni jest dobra, nie znaczy ze z glebinowej tez taka bedzie. Woda glebinowa jest bardzo czesto zanieczyszcona zelazem i manganem. 2 studnie glebinowe odlegle od siebie o pare metrow moga miec rozna wode!!

    Opcja 1. Poszukaj tanszej metody wykonania tego przylacza.

    Opcja 2. Zrob studnie glebinowa, ale bez filtrow. Jesli studni masz uzywac pare razy w roku, to jaka by ta woda nie byla bedzie mozna jej pewnie bedzie uzywac do celow gospodarczych, pewnie da sie w niej umyc itd. A do picia sobie dowieziesz butelkowana. Jak zamieszkasz ta stale - rozwazysz montaz filtrow.

    Hint: przed zrobienie studni:
    - przejdz sie po sasiadach i popytaj o ich studnie. O glebokosc, i jakosc wody (badania). Moze da sie zauwazayc jakas tendencje?
    - zrob badania geofizyczne, zeby sprawdzic jakie masz tam u siebie warstwy wodonosne - przynajmniej bedziesz wiedziala czego sie spodziewac przed wierceniem. Bo co jak sie okaze ze woda jest na 100m.

    To ze woda wydaje sie dobra, nic nie znaczy. Zawsze trzeba zrobic badania.

    Woda z wlasnej studni nie koniecznie jest "za darmo". Eksploatacja filtrow moze ucznic taka wode drozsza od wodociagowej.
    Zaleznie od regionu kraju koszt wiercenia 1m waha sie od 100PLn do paru-set PLN.

    marcin

  6. #6
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    madzieniam

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Posty
    8

    Domyślnie

    Ok, a jesli pompa to jaka polecacie?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał madzieniam Zobacz post
    Dziekuje za odpowiedz.

    W moim przypadku podlaczenie do wodociagu moze kosztowac w granicach 15000 bo bede musiala dociagnac wodociag 80 m na wlasny koszt. Czy w takim razie nadal bedzie to najlepsze rozwiazanie? Jesli wybiore studnie poniose zblizony koszt raz i nie bede musiala placic miesiecznych rachunkow za wode (szczegolnie ze w tej chwili dom jest uzywany kilka razy w roku).

    Jesli chodzi o jakosc wody to korzystalismy ze studni na tej dzialce i woda na kilku metrach byla bardzo dobra. Jednak chcialabym zalozyc filtry ale martwi mnie to ze jesli dom nie jest stale uzywany to moga one czyms zarosnac

    Co bedzie najlepszym rozwiazaniem biorac powyzsze kwestie pod uwage?
    Nie chcesz płacić miesięcznych rachunków za wodę? A co z miesięcznymi rachunkami za prąd? Przecież praca pompy też kosztuje, bo wiadrem przecięż nie będziesz z głębinówki wyciągać.
    Pozatym woda z wodociągu nie kosztuje tak dużo, u mnie m3 wody kosztuje około 3 PLN-ów + opłata stała chyba też ze 3 złote, to tak w kwesti opłat eksploatacyjnych
    Co do ceny wykonania wodociągu to jak stwierdził kolega Jastrząb to trochę drogo, ja płaciłem 60 PLN-ów za mb wodociągu, przedłużenie wodociągu o 20 metrów + przyłącze kosztowało mnie 2300 i po tym podpisałem umowę.
    Jak określił ustawodawca rozbudowa sieci wodociągowej leży po stronie gminy, ale oczywiście każda gmina powie Ci że nie ma pieniędzy na rozbudowę sieci. Najlepiej zebrać się w kilku sąsiadów i zaatakować gminę kupą

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał WOJSKI Zobacz post
    Nie chcesz płacić miesięcznych rachunków za wodę? A co z miesięcznymi rachunkami za prąd? Przecież praca pompy też kosztuje, bo wiadrem przecięż nie będziesz z głębinówki wyciągać.
    To akurat nie jest duzy koszt. Za 3PLN (powiedzmy 6kWh) moja pompa glebinowa (1,15kW) napompuje 18m3 wody. Wielokrotnie wiekszy koszt to:
    - odprowadzenie popluczyn z regeneracji filtrow do kanalizacij (~30PLN miesiecznie)
    - zakup nadmanganianiu potasu do regeneracji filtrow - ~30PLN miesiecznie
    - prad do lampy UV - 7PLN miesiecznie bo lampa swieci 24/7.
    - zakup nowej lampy UV raz do roku - 12,5PLN miesiecznie,
    - po 5-10 latach wymiana zloza w filtrach, co pewnie da kwote 5-10PLN miesiecznie.

    A uwzgledniajac koszt wiercenia studni (6000) i zakupu filtrow (6000) i samej pompy glebinowej (3000), "rozlozone" na 20lat daje dodatkowe 60PLN kosztu miesiecznie.

    150PLN. Tyle mnie mniej-wiecej wynosi miesieczny "abonament" za darmowa wode ze studni glebinowej. Czy kran odkrecam czy nie. Te pare PLN ktore bierze wodociag, to przy tym taniocha.

    marcin

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał madzieniam Zobacz post
    Ok, a jesli pompa to jaka polecacie?
    Moim zdaniem powinno sie to zrobic tak:

    Badania gruntu celem okreslenia jak gleboko woda moze byc.
    Odwiert (jesli po badaniach sie na niego zdecydujesz).
    Potem probne pompowanie okreslajace wydajnosc studni.
    Potem badanie wody.
    Okreslenie zapotrzebowania na wode w domu (dom z 5 lazienkami wymaga wody wiecej niz z 1 czy 2) i po za domem np.nawadnianie ogrodu?
    Na podstawie badania i zapotrzebowania na nia w domu, chocby przyblizone zdefiniowanie wielkosci i rodzaju przyszlych filtrow do wody.

    Majac powyzsze informacje mozna DOBRAC POMPE glebinowa.
    Odpowiednia pompe kupisz od roznych firm w roznej cenie.

    marcin

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    To akurat nie jest duzy koszt. Za 3PLN (powiedzmy 6kWh) moja pompa glebinowa (1,15kW) napompuje 18m3 wody. Wielokrotnie wiekszy koszt to:
    - odprowadzenie popluczyn z regeneracji filtrow do kanalizacij (~30PLN miesiecznie)
    - zakup nadmanganianiu potasu do regeneracji filtrow - ~30PLN miesiecznie
    - prad do lampy UV - 7PLN miesiecznie bo lampa swieci 24/7.
    - zakup nowej lampy UV raz do roku - 12,5PLN miesiecznie,
    - po 5-10 latach wymiana zloza w filtrach, co pewnie da kwote 5-10PLN miesiecznie.

    A uwzgledniajac koszt wiercenia studni (6000) i zakupu filtrow (6000) i samej pompy glebinowej (3000), "rozlozone" na 20lat daje dodatkowe 60PLN kosztu miesiecznie.

    150PLN. Tyle mnie mniej-wiecej wynosi miesieczny "abonament" za darmowa wode ze studni glebinowej. Czy kran odkrecam czy nie. Te pare PLN ktore bierze wodociag, to przy tym taniocha.

    marcin

    mam wodociąg więc o reszcie składników nie dokońca zdawałem sobie sprawę, ale przytoczone przez ciebie ceny nie wyglądają szczególnie zachęcająco by budować studnię głębinową. Z tego co napisałeś widzę że miejska/wiejska woda to rzeczywiście taniocha.

  11. #11
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    madzieniam

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Posty
    8

    Domyślnie

    Jeszcze raz dzieki za odpowiedz. Jestem prawie zdecydowana na wodociag. Jakie sa u was miesieczne stale koszty (gdybyscie domu nie uzywali)

  12. #12

    Domyślnie

    u mnie stała opłata za wodę to coś koło 3 PLN-y /za mies więc nie jest to jakaś porażająca kwota

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony