dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 43 z 55
Pokaż wyniki od 841 do 860 z 1093
  1. #841

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ifarrg Zobacz post
    Ziemia niestety była tylko wilgotna, ale w jednym miejscu leżała kupa z wykopów z fundamentów, to pod nią był wilgotno. Ogólnie nie wiem, czy to dobra ziemia, czy nie.

    [...]

    Popełnione błędy:

    - za krótki przynajmniej jeden kawałek rury
    - nie posłuchałem Was i obciąłem z dwóch kawałków 30 mb rury, a z dwóch 15 mb rury. Teraz mój kolektor ma 710 mb rury, ułożonej w 4 spiralach na obszarze ok 550 m2. Teraz bym już nic nie obcinał...
    - Wydaje mi się, ze i reszta kawałków wprowadzonych do kotłowni mogłaby być dłuższa.
    - rurę pierwszego kolektora zalałem wodą... Wg mnie miałlo to ją ochronić przed uszkodzeniami mechanicznymi... Teraz tego żałuję, bo co teraz z tym zrobię? Trzeba będzie wypompować, a ja nie wiem, jak to zrobić...

    Co sądzicie ogólnie o wykonaniu tego kolektora? I czy ktoś ma jakieś sugestie jeśli chodzi o sprawy opisane na czerwo

    Ziemia jak ziemia... W miarę typowa. To znaczy - zasadniczo zasady dotyczące ilości rur są ogólne, dotyczą praktycznie większości rodzajów gleby. I tak zwykle trzeba przygotować typową ilość rury, a potem można mieć mniejszy lub większy zapas mocy, albo "na styk".


    Co do zalania wodą, to dobra praktyka napełnić do co najmniej pół bara przed zasypaniem, ale nie wiem czy powszechna. Zwykle koparkowy uważa przy zasypywaniu (przynajmniej na początku zasypywania rury) i jest OK.

    Do kolektora można teraz po prostu wlać glikolu/alkoholu do odpowiedniego stężenia. Można też wydmuchać wodę kompresorem bezolejowym (albo zwykłym olejowym z odolejaczem czy czymś takim).

    Chociaż... Zasadniczo przy odpowietrzaniu to i tak się wszystko w kolektorze wymiesza...

    Te wyprowadzenia w kotłowni w glebie ja bym w otuliny też włożył, albo zasypał granulatem styropianowym. Albo zapiankował, Bo one jednak będą chłodzić fundament bez otuliny.


    Co do problemów w tej relacji to można było pętle rury w wykopie plastikowymi spinkami elektrycznymi spiąć, żeby rury płasko leżały - tak dla wygody. No i w sumie zamiast odcinać rurę, jak zauważyłeś, można dać trochę gęściej pętle, bo z odciętym kawałkiem nie ma co zrobić. Chociaż w sumie oba problemy bez większego znaczenia...



  2. #842

    Domyślnie

    Rury sklejałem taśmą pakową, taką zwykłą szarą, też dobrze trzymało, A jak musiałem coś rozciągnąć, to rozcinałem i też dobrze leżały same, o ile nie manewrowało się lużnymi końcami.

    Rury 3 wykopach obypywaliśmy najpierw łopatami. Tylko w jednym koparkowy zasypał trochę na kupki, a potem rozrzuciłem, zalałem wodą i tam gdzie było widac rurę jeszcze dorzuciłem ziemi. W tym wykopie widziałem, że ziemia była ok, bez grud itp. Kamieni również być nie powinno, przynajmniej ja nie zauważyłem żeby były. Ogólnie bardzo starałem się uważać.

    Dla pewności robiłem tez test na tej rurze , bo kupiłem rurę 2,4mm. Prałem ją młotkiem, kładłem na niej siekierę i prałem w nią młotkiem, a potem samą siekierą. Rura się odkształcała, ale nie pękała, także wydaje mi się, że powinno być ok.

    Chociaż zawsze mam wrażenie, że jak się ma cos spiepszyć, to pewnie będzie u mnie...


    Na rury wewnątrz wykopu w kotłowni przygotowałem szarą otulinę też 13 mm. Mam zamiar zasypać tam piaskiem, ale może warto zmieszać np piasek ze styropianem (mam pełno odpadów) ? Bo sam styropian to nie wiem, czy nie osiądzie... Pianować takiego dołu to za dużo piany, zapasu by mi nie starczyło .
    Dziennik budowy wariacji "Heliosa" - zapraszam wszystkich udzielający dobrych rad

    Dom piętrowy 220 m2 (w tym nieogrzewany garaż 32 m2), ściany silikat drążony, EPS 20 cm 0,031, strop nad piętrem 25 cm EPS 0,40, podłoga 15 cm EPS 0,38, PC PPC C10 inverterowa, Dz spiralne 720 mb rury na obszarze ok 500m2, okna 3szybowe Avante, Rekuperator Thessla Green 400, PV 5,08 kWp grunt, wystawa prawie południowa

  3. #843
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maly1115

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Wieluń
    Posty
    137

    Domyślnie

    Witam ponownie.Również zbieram sie za dz poziomy ' w końcu' dz robimy w poziomie czy ze spadkiem aby lepiej się odpowietrzało tzn, jeśli przepust pod fundamentem mam na głębokości 1,3m to koniec np 1,8.
    I drugie pytanie przepust pod fundamentem jest jakieś 50 cm od doprowadzonej wody do kotłowni, oprócz zaizolowania rur czy oddzielic jeszce je taflami styropianu tymi do ocieplenia fundamentów xps czy jakos tak.
    Dzieki za pomoc.

  4. #844

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maly1115 Zobacz post
    Witam ponownie.Również zbieram sie za dz poziomy ' w końcu' dz robimy w poziomie czy ze spadkiem aby lepiej się odpowietrzało tzn, jeśli przepust pod fundamentem mam na głębokości 1,3m to koniec np 1,8...
    Zachowanie spadku jest zalecane, ale jeśli w danym przypadku nie jest to możliwe, to tragedii nie będzie. Wystarczy odpowiednio wydajna pompa do napełniania i powietrze zostanie usunięte z poszczególnych sekcji. Oczywiście, oprócz wydajnej pompy należy również użyć grubych (np. 1") węży do jej podłączenia.

  5. #845
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maly1115

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Wieluń
    Posty
    137

    Domyślnie

    Minimalny spadek robiłem ale i tak na końcu sekcji wyszło 1,8 głębokości,a zaczynalem 1,3, troche za głęboko ale dlatego bo dł wykopu 160mb (2x80)
    Co z izolacją pod fundamentem rury w jakies ocieplenie pózniej w kanalizacyjną i zapianować?

  6. #846
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maly1115

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Wieluń
    Posty
    137

    Domyślnie

    Zapomnialem zapytać działkę mam meliorowaną,drenowaną ja bym zostawił poprzerywane dreny aby kolektor lepiej się regenerował,ale Ojciec (całe życie na koparce i część w melioracji) mówi że bede miał bagno na podwórku co Wy na to? według prawa należy połączyc.

  7. #847

    Domyślnie rozdzielacz do kolektora dolne źródło

    Zamieszczę to tutaj, bo sam szukałem informacji w necie i nie mogłem znaleźć nic konkretnego.

    Wprowadziłem do omu 8 rur fi 40 - 4 wejścia i 4 powroty. Rury fi 40 gr. ścianki 2,4 mm. Odstęp między rurkami fi 200, wprowadzającymi te rury dolotowe do domu był bardzo mały - kilka centymetrów. Całość po wprowadzeniu do domu wyglądała tak :







    Jakbym to zobaczył nie mając do czynienia z takimi rurkami , to bym sobie pomyślał " no i co w tym takiego niesamowitego?" No ale Wam, którzy wiedzą, o co tutaj chodzi nie muszę tłumaczyć, jak trudno się wygina takie rurki, gdy już raz są zagięte, a chce się to zrobić w drugą stronę...

    Zastanawiałem się też, jak te rurki ułożyć, żeby to miało ręce i nogi. Wszak trzeba z tego zrobić później rozdzielacz, więc musi stanowić jakąś spójną całość. Sęk w tym, że rury wprowadzone były blisko siebie, więc i ich podginanie nie było takie łatwe. Ostatecznie, bazując na zdjęciach z neta, zrobiłem to w ten sposób, że rury wprowadzające ciepły glikol są ułożone obok siebie w odległości około 10 cm i nazwijmy je 1-2-3-4 a rury odprowadzające zimny glikol ułożone są przed nimi , jakieś może 10 cm , może mniej, z tym, że ułożone są 2-3-4-5 czyli po bokach mamy po jednej rurce, a 3 w środku mają sąsiada przy ścianie. Dla mnie lepiej byłoby , żeby były ułożone jedna za drugą, ale nie dało się tego fizycznie i logicznie ułożyć w ten sposób przy rurze fi 40. I tak dobrze, że była to rura 2,4mm a nie 3,0 albo jeszcze gorzej 3,7. Myślę, że te rurki dałoby się wygiąc tylko i wyłącznie poprzez nagrzanie i wepchnięcie do środka jakiegoś że;astwa, żeby tak się to utrwaliło...

    Teraz u mnie całość wygląda tak








    Do ścian przykręciłem obejmy do rur i do nich przymocowałem dopływy ciepłe. Zimnych nie miałem już jak przykręcić do ścian, więc przymocowałem je sznapsami do obejm ciepłych rur regulując dociągnięcia w ten sposób, żeby były jednakowe odległości. Na koniec zaleję to wszysko betonem, odkręce być może obejmy i zobaczę jak to wszystko się zachowuje . Ale czy odkręce, czy nie, to obejmy i tak pochłonie wylewka na ogrzewaniu podłogowym.

    Rury otuliłem 13 mm otuliną termaflex. Więcej i tak by nie weszło na rurki, a przynajmniej nie do końca, bo one się ze sobą stykają. A tak to tylko na jedną nie udało mi się założyć otuliny od samego dołu. Na ścianę wrzuciłem jakieś pozostałości styropianu 4 cm, żeby odizolować ją jeszcze bardziej od rurek. Jednak myślę, że w miarę dobrze sa one odizolowane od otoczenia z tą otuliną.

    Całość zasypałem piachem ubijając o metodycznie co kilka centymetrów. Mam nadzieję, że nie opadnie mi podłoga w tym miejscu... Całość robót (fakt, że w jednego i metodą prób i błędów) zajęła mi 3/4 sobotniego dnia, ale coś tam zawsze człowiek popchnął.

    Pytanie do was - czy popełniłem jakieś błędy? Bo cały czas wydaje mi się, że coś zrobiłem źle...
    Ostatnio edytowane przez Ifarrg ; 24-10-2015 o 23:40
    Dziennik budowy wariacji "Heliosa" - zapraszam wszystkich udzielający dobrych rad

    Dom piętrowy 220 m2 (w tym nieogrzewany garaż 32 m2), ściany silikat drążony, EPS 20 cm 0,031, strop nad piętrem 25 cm EPS 0,40, podłoga 15 cm EPS 0,38, PC PPC C10 inverterowa, Dz spiralne 720 mb rury na obszarze ok 500m2, okna 3szybowe Avante, Rekuperator Thessla Green 400, PV 5,08 kWp grunt, wystawa prawie południowa

  8. #848
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Rury ciepłe powinny być oddalone od zimnych.

  9. #849
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ifarrg Zobacz post
    Pytanie do was - czy popełniłem jakieś błędy? Bo cały czas wydaje mi się, że coś zrobiłem źle...
    Zrobiles OK.
    Niepokojacy jest tylko ten odcinek rury wychodzacy po prawej stronie. Po wylewkach bedzie nisko nad posadzka. Za nisko chyba.
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  10. #850

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pyxis Zobacz post
    Zrobiles OK.
    Niepokojacy jest tylko ten odcinek rury wychodzacy po prawej stronie. Po wylewkach bedzie nisko nad posadzka. Za nisko chyba.
    Wiem... Niestety nic więcej z nim nie mogłem zrobić... Tyle go zostało po wprowadzeniu do domu.. Jak koparkowy zasypywał pierwszy rów, to tłumaczyłem mu, żeby nie robił tego do końca, tylko zostawił ostatnią pętle... A ten przywalił kurde do końca, bo twierdzil, że inaczej nie mógł przejechać... No i już nie miałem skąd tego węża wyczarować... Ponad posadzkę będzie wystawał gdzieś 20 cm... Pocieszam się, że tyle wystarczy, żeby nakręcić złączkę np - będzie już ponad wylewką, więc ew. przeciek będzie dobrze widać...
    Dziennik budowy wariacji "Heliosa" - zapraszam wszystkich udzielający dobrych rad

    Dom piętrowy 220 m2 (w tym nieogrzewany garaż 32 m2), ściany silikat drążony, EPS 20 cm 0,031, strop nad piętrem 25 cm EPS 0,40, podłoga 15 cm EPS 0,38, PC PPC C10 inverterowa, Dz spiralne 720 mb rury na obszarze ok 500m2, okna 3szybowe Avante, Rekuperator Thessla Green 400, PV 5,08 kWp grunt, wystawa prawie południowa

  11. #851
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    piotras82

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Posty
    33
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Zaczynam znowu poważnie myśleć o wymienniku spiralnym i mam na to ostatni możliwy moment, więc znowu czytam ten i inne wątki. Mam pytania odnośnie dolnego źródła ułożonego spiralnie:
    1. Cz odległość między sekcjami ma faktycznie znaczenie? Różne źródła podają min 4m a optymalnie 5m miedzy spiralami. U mnie na działce, jak rozrysowałem 3m to już wychodzą kształty abstrakcyjne, a jakbym chciał w miarę liniowe wykopy to odległość by zmalała do min 2m (liczone do krawędzie wykopów a nie do osi).
    2. Planuję zrobić 4x200 (tak, na podstawie OZC, gleby itp). Czy faktycznie przy 4 pętlach opory nie mają już takiego znaczenia i można dać rurę 32, tak jak tutaj już ktoś pisał, czy może jednak lepiej dać 40?

  12. #852
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    fr3d3k

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Mikołów
    Posty
    174

    Domyślnie

    Hej. Mam szybkie pytanie. Jakie ciśnienie glikolu macie? I jak nabić więcej- nabijam pompą do wody brudnej o wys podnoszenia 12 m i nie moge nabić więcej niż 1 bar. Są jakieś sposoby żeby nabić np 3 bary bez koniecznosci inwestowania w kosmiczną pompe ?
    remont zamczyskahttp://forum.muratordom.pl/showthrea...58#post6947858
    Pow.:290m2(parter,piętro,poddasze).Ogrzewanie 100%niskotemperaturowe.podłoga-15cm styro, dach-30cm wełny, ściany-5cm wełny wew + 12-20 cm styro grafit zew. PC HCT15kW,DZ6x150mb spiralnie na pow.ok550m2

  13. #853

    Domyślnie

    Kup za 50 zł opryskiwacz do roślin, to nim nabijesz i ponad 2 bary. Ciśnienie nie musi być wysokie, 1 bar w zupełności wystarczy, ja mam koło 0,1 i też jest dobrze.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  14. #854

    Domyślnie

    Cytat Napisał fr3d3k Zobacz post
    ... Są jakieś sposoby żeby nabić np 3 bary bez koniecznosci inwestowania w kosmiczną pompe ?
    Wygodna w użytkowaniu np. "Pompa ręczna do napełniania instalacji solarnych" (cena ok. 100 zł.).

  15. #855
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar uciu
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Dzielnica
    Furmaniec
    Posty
    1.331

    Domyślnie

    Czesc, wczoraj natrafiłem na ten wątek podczas poszukiwań info na temat kolektora poziomego.

    W skróce, dom chce grząc prądem.
    W projekcie mam PC PW ale wydaje mi się,ze w podobnych pieniądzach (ok 30kzł) da rade zmieścić się z kolektorem pozomym i jakąś polską PC.
    Problemem jest u mnie mała powierzchnia działki.
    Grunt też nie jest idealny - piasek, wód gruntowych brak (na pewno do 10m głębokości).

    Dom parterowy, 115m mieszkalne + garaz 36m.
    Zakładając grzanie tylko mieszkalnej wychodzi mi 300m3 kubatury (z garazem 400 - ale tam tylko bym dogrzewał w silnie mrozy)
    Dom na płycie (10cm xps pod, 10cm eps na)
    Ściany silikat/BK 24cm + 20cm grafitu 0,31
    Na stropie (zelbet) 30cm styro.
    Strych nieogrzewany.
    WM z reku.
    OZC na poziomie 55-60 kWh/m

    PC PW ponoć wystarczy 9kWhm przy gruntowej pewnie podobnie?
    I teraz pytanie - czy w ogole się w nią pchać przy tak małej działce i kiepskich gruntach?
    Jak tak, to czy to co rozrysowałem byłoby Ok?
    (w prawym dolnym rogu jest studnia)

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PC.jpg
Wyświetleń:	47
Rozmiar:	101,5 KB
ID:	379919
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PC - Kopia.jpg
Wyświetleń:	46
Rozmiar:	101,3 KB
ID:	379920
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PC - Kopia (2).jpg
Wyświetleń:	65
Rozmiar:	98,6 KB
ID:	379921
    Pozdrawiam
    Adam


    Parterówka na wąską działkę - dziennik budowy

    Parterówka 150m2, PF na 10cm XPSm + 10cm EPS, grzane 114m2, sciany 23cm styro 032 , strop 30cm styro, okna 3szyb z wysunięciem w styro. PC PW Panasonic SDC 9kw 3f H , bufor 100l, 100% podłogowka, sunex fish 300l, Thessla Green 300v

  16. #856

    Domyślnie

    jak grunt kiepski, to nie wiem czy warto się pchać w g-w, pewnie lepiej p-w
    A jak taki mały dom, to zastanowiłbym się nad doinwestowaniem jeszcze w izolację i grzaniem samym prądem w taniej taryfie - trzeba tylko coś dodać, żeby spełnić wymagania formalne...
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  17. #857
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Wszyscy uciu to mówią/piszą od dawna -- ale twardy jest.
    Ostatnio edytowane przez Myjk ; 28-01-2017 o 12:38
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  18. #858
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar uciu
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Dzielnica
    Furmaniec
    Posty
    1.331

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Wszyscy uciu to mówią/piszą od dawna -- ale twardy jest.
    Czesc, a co masz dokladnie na mysli bo pamiec mnie zawodzi. Grzanie samym pradem.... nie widze jakos tego. Ogolnie juz lepiej za jakies sensowne pieniadze chalupy nie ocieple - ma po prostu kiepski ksztalt by byla bardziej "pasywna".
    Myslalem jeszcze o buforze ale rozmawialem z jednym uzytkownikiem...ktory mi to odradzal.
    Pozostaje wiec raczej PC albo powietrze albo z kolektorem poziomym. A do tego drugiego namawiali mnie w innym tu na iinym watku- chyba jasiek? ze ta sama kasa co PW a jednak lepsze
    Pozdrawiam
    Adam


    Parterówka na wąską działkę - dziennik budowy

    Parterówka 150m2, PF na 10cm XPSm + 10cm EPS, grzane 114m2, sciany 23cm styro 032 , strop 30cm styro, okna 3szyb z wysunięciem w styro. PC PW Panasonic SDC 9kw 3f H , bufor 100l, 100% podłogowka, sunex fish 300l, Thessla Green 300v

  19. #859
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Na pmb rozważany był Twój przypadek -- przy takim słabym gruncie się instaluje PW. Taniej jest, a nowe konstrukcje sobie poradzą lepiej niż dobrze. Tylko odstaw sobie jednostkę zewnętrzną trochę od domu za jakąś ściankę w "zagajnik" dbając o odpływ skroplin i po problemie.

  20. #860
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar uciu
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Dzielnica
    Furmaniec
    Posty
    1.331

    Domyślnie

    Myjk masz racje rozmawialismy na ten temat i bylem nastawiony na PW. Ale tutaj widzialem u kogos w dzienniku wlasnie taki sam kiepski grunt i kolektor poziomy. Stad zapytanie
    Pozdrawiam
    Adam


    Parterówka na wąską działkę - dziennik budowy

    Parterówka 150m2, PF na 10cm XPSm + 10cm EPS, grzane 114m2, sciany 23cm styro 032 , strop 30cm styro, okna 3szyb z wysunięciem w styro. PC PW Panasonic SDC 9kw 3f H , bufor 100l, 100% podłogowka, sunex fish 300l, Thessla Green 300v

Strona 43 z 55

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony