dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 42 z 55
Pokaż wyniki od 821 do 840 z 1093
  1. #821
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maly1115

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Wieluń
    Posty
    137

    Domyślnie

    Dzięki za info.

  2. #822

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejzi Zobacz post
    Płyn w kolektorze powinien zawierać tylko 25% glikolu. Nie ma potrzeby więcej niż 25% glikolu, bo robi się zbyt lepki.
    Ja bym proponował alkohol etylowy - jest czystszy, mniej lepki i tańszy.
    Korci ten etylen. Ale i strasza artykuły...

    Jak ten np... http://www.obud.pl/instalacje,art,92...bledy_czesc_ii

    Czy to na prawdę jest aż tak niebezpieczne, jak tutaj pisze autor?
    Dziennik budowy wariacji "Heliosa" - zapraszam wszystkich udzielający dobrych rad

    Dom piętrowy 220 m2 (w tym nieogrzewany garaż 32 m2), ściany silikat drążony, EPS 20 cm 0,031, strop nad piętrem 25 cm EPS 0,40, podłoga 15 cm EPS 0,38, PC PPC C10 inverterowa, Dz spiralne 720 mb rury na obszarze ok 500m2, okna 3szybowe Avante, Rekuperator Thessla Green 400, PV 5,08 kWp grunt, wystawa prawie południowa

  3. #823

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ifarrg Zobacz post
    Korci ten etylen. Ale i strasza artykuły...

    Jak ten np... http://www.obud.pl/instalacje,art,9279,,uwazaj_co_ci_wlewaja_do_dolne go_rodla_cykl_uwaga_na_bledy_czesc_ii

    Czy to na prawdę jest aż tak niebezpieczne, jak tutaj pisze autor?

    Jeśli alkohol etylowy w stężeniu 25% jest wybuchowy, to zapewne autor wódkę na weselu pija tylko w schronie przeciwatomowym. Drinki w barze z kolei tylko w kasku... Denaturat w sklepie powinien być więc sprzedawany tylko w pancernych kanistrach...

    Może ten pan w artykule wie coś, czego inni nie wiedzą, ale jak sam przyznaje:
    "- W Polsce nie ma zdiagnozowanych jak dotąd przypadków, aby wybuchła pompa ciepła – stwierdza Artur Panas."

    Danfoss i Nibe zatwierdzają użycie etanolu w DZ, nie wiem jak inni producenci pomp ciepła.

    Autor tego wątku ma alkohol w rurach, a na pierwszej stronie opisuje różnice między etanolem a glikolem:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...i-quot-robiona


    Ja bym wybuchowością DZ bym się nie przejmował. Prędzej drink z lodem na imprezie wybuchnie niż DZ napełnione etanolem.
    Zwróć uwagę na czystość płynu. Ja mam płyn do chłodnic, barwiony na niebiesko, niestety ten niebieski barwnik się wytrąca.
    Ostatnio edytowane przez maciejzi ; 20-08-2015 o 11:18



  4. #824
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Była już dyskusja na ten temat niedawno (w innym wątku). Wódkę (tj. 40% wodny roztwór etanolu ) ciężko zapalić "otwartym" ogniem, a co dopiero doprowadzić do WYBUCHU. Jak ktoś się wyjątkowo boi, to są detektory alkoholu i można się zabezpieczyć tanio.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  5. #825

    Domyślnie

    Wiecie, tutaj chyba bardziej chodzi o opary, ale w knajpach tez są opary, a jakoś nie wybuchają. Pozostaje więc przy etanolu, chyba, że glikol znajde po 2 zeta
    Ostatnio edytowane przez Ifarrg ; 20-08-2015 o 13:53
    Dziennik budowy wariacji "Heliosa" - zapraszam wszystkich udzielający dobrych rad

    Dom piętrowy 220 m2 (w tym nieogrzewany garaż 32 m2), ściany silikat drążony, EPS 20 cm 0,031, strop nad piętrem 25 cm EPS 0,40, podłoga 15 cm EPS 0,38, PC PPC C10 inverterowa, Dz spiralne 720 mb rury na obszarze ok 500m2, okna 3szybowe Avante, Rekuperator Thessla Green 400, PV 5,08 kWp grunt, wystawa prawie południowa

  6. #826

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ifarrg Zobacz post
    ...Chce zrobić dobrze, ale bez zbędnych kosztów - wiadomo kasa - stąd te pytania o rozmiar rurek i długość...
    Ja bym wybrał raczej 4 x 150m PE32. Przy chłodniczej 7,5kW, przyjmując przykładowy przepływ 1,8m3/h (delta 3.6*C) wychodzą opory ok. 4,7kPa.
    Obciążenie:
    4 rowy 30m x 1,5m (25W/m2) lub 4 rowy 30m x 1,8m (22W/m2).
    Minimalny promień gięcia dla PE32 to 650mm (przy 20*C).

    Nie jestem instalatorem (to w odpowiedzi na Twoje pytanie).

  7. #827

    Domyślnie

    Dziękuję za kolejne info.

    Ja właśnie tak sobie liczę, jak to wychodzi u mnie z tymi rowami. I tak patrząc od lewej, to 1 i 2 rów może mieć po 30 m długości i 1,8 szerokości. Zakładając, że pętle dam 1,6 m (czy to fi 40 czy fi 32) to wychodzi mi, że:

    1 pętla ma 5 m plus powrót z niej 1,6 = 6,6m.

    30m/1,6 =19 pętli nie nakładających się na siebie

    1 i 2 pętla = 19 x 6,6 =126m + dobiegi 12x2m = idealnie 150 m

    3 pętla to 24 m dobiegi + 5x2 (bo dobieg dłuższy) = 34m . Zostaje 116 m /6,6 x1,6 = 28 m rów

    4 pętla to 24 m dobiegi + 5x2 +5x2 (bo dobieg dłuższy) = 44m . Zostaje 106 m /6,6 x1,6 = 26 m rów

    Tym samym przy pętlach 150 m musze skracać rowy, albo zmniejszać pętle. Co lepsze?


    Mój instalator twierdzi, że fi 40 jest lepsze od fi 32 także z tego powodu, że ma większą powierzchnię wymiany ciepła z gruntem w stosunku do rurki fi 32. Coś w tym może i jest...
    Dziennik budowy wariacji "Heliosa" - zapraszam wszystkich udzielający dobrych rad

    Dom piętrowy 220 m2 (w tym nieogrzewany garaż 32 m2), ściany silikat drążony, EPS 20 cm 0,031, strop nad piętrem 25 cm EPS 0,40, podłoga 15 cm EPS 0,38, PC PPC C10 inverterowa, Dz spiralne 720 mb rury na obszarze ok 500m2, okna 3szybowe Avante, Rekuperator Thessla Green 400, PV 5,08 kWp grunt, wystawa prawie południowa

  8. #828

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ifarrg Zobacz post
    ...Tym samym przy pętlach 150 m musze skracać rowy, albo zmniejszać pętle. Co lepsze?...
    Ja bym rowów nie skracał, tylko pozostawił odcinek prosty (ten "zimny") pod ścianą wykopu i zaczął zmniejszać do minimum kółka. Jeśli to nie wystarczy - zwiększył odległość pomiędzy kółkami.
    Jeśli wybierzesz PE40, to minimalny promień gięcia wynosi dla niej 800mm.

  9. #829

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zigobar Zobacz post
    Ja bym rowów nie skracał, tylko pozostawił odcinek prosty (ten "zimny") pod ścianą wykopu i zaczął zmniejszać do minimum kółka. Jeśli to nie wystarczy - zwiększył odległość pomiędzy kółkami.
    Jeśli wybierzesz PE40, to minimalny promień gięcia wynosi dla niej 800mm.

    To jest tak:
    - jak kółka się stykają, to jest obwód kółka + 1 rura do następnej pętli + 1 rura powrót
    Kółka mają r równe połowie szerokości wykopu. A więc jest to
    (szerokość wykopu * pi) + szerokość wykopu + szerokość wykopu

    Czyli 5,14 m rury na 1mb wykopu. Niezależnie od szerokości. W zaokrągleniu 5mb rury na 1mb wykopu.

    Można dać gęściej, wtedy wychodzi więcej rury na 1mb wykopu.

    Na wykopy 30mb wchodzi więc na styk 150mb rury. Jak kupisz krążki po 200mb rury to też będzie OK, bo trochę odejdzie na dobiegi. Więcej nie ma sensu za bardzo - dodatkowa rura i glikol się nie zwrócą.

    Można dać rzadziej.
    Jak zostaje 106m rury na 30mb wykopu, to 60m odlicz na rurę tam i z powrotem, zostaje 46m na kółka, jakieś 9 kółek. Przerwy między 'kółkami' wyjdą prawie 2m. Trochę rzadko. Tzn. nic to nie zaszkodzi, ale chyba wygodniej będzie kłaść rurę z krążka 200mb, bo tej dobiegówki masz sporo, a tak łatwiej będzie spinać kółka ze sobą, bo zostanie 150mb na wykop, czyli kółka się będą stykać. Jak są za rzadko, to wstają z wykopu, trzeba ziemią przysypywać.


    Fi40 jest lepsze z kilku względów moim zdaniem:
    - Większa powierzchnia wymiany ciepła
    - Wolniejszy przepływ, a więc więcej czasu ma medium na odbiór ciepła. Czyli nawet w gorszej glebie da radę zebrać odpowiednio dużo energii. Opór termiczny piasku jest większy niż np. gliny, dlatego w piasku strumień ciepła na jednostkę powierzchni w jednostce czasu jest mniejszy, ale ilość energii jest taka sama, bo piasek ma tę samą temperaturę co glina, tylko wolniej oddaje ciepło.
    - Mniejszy opór tłoczenia medium.
    - Przez dłuższy czas na początku cyklu medium ma temperaturę gruntu, dopiero po prawie kwadransie do pół godziny cykl się powtarza. Wtedy temperatura powrotu może być już trochę niższa.
    Jak dasz 600mb rury fi40, to ten pierwszy obieg medium starczy na nagrzanie zbiornika CWU 300l o 10 stopni Celsjusza. A więc jak pompa będzie się włączać tylko do grzania CWU, będziesz miał trochę wyższy COP. Przy grzaniu CO to mniej widoczne, ale też przez dłuższy czas po włączeniu PC dostaje cieplejsze medium.
    - Rura fi40 wymaga wykopu szerokiego na co najmniej ok. 1,5m, co pozwala lepiej wykorzystać powierzchnię kolektora (lepszy odbiór ciepła).

    Przy liczeniu powierzchni kolektora uwzględnia się wykopy oraz odstępy między nimi. Czyli jak dasz na przykład 3 wykopy szerokie na 1,5m po 30mb w rozstawie co 4m, to daje razem 495m2 kolektora, czyli odpowiednio do PC o mocy chłodniczej 495*20W = 9900W, a więc 13,2kW mocy grzewczej. Jak by nie liczyć, jest to z zapasem.
    Ostatnio edytowane przez maciejzi ; 20-08-2015 o 21:02



  10. #830

    Domyślnie

    Dzięki za wszystkie rady.

    Jeszcze mam do Was pytanie: gdzie kupić etanol? Taki żeby się nadawał jako roztwór do pompy?
    Dziennik budowy wariacji "Heliosa" - zapraszam wszystkich udzielający dobrych rad

    Dom piętrowy 220 m2 (w tym nieogrzewany garaż 32 m2), ściany silikat drążony, EPS 20 cm 0,031, strop nad piętrem 25 cm EPS 0,40, podłoga 15 cm EPS 0,38, PC PPC C10 inverterowa, Dz spiralne 720 mb rury na obszarze ok 500m2, okna 3szybowe Avante, Rekuperator Thessla Green 400, PV 5,08 kWp grunt, wystawa prawie południowa

  11. #831

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ifarrg Zobacz post
    Dzięki za wszystkie rady.

    Jeszcze mam do Was pytanie: gdzie kupić etanol? Taki żeby się nadawał jako roztwór do pompy?
    Od producenta
    http://tnij.org/etanol
    http://tnij.org/alleetanol
    Ostatnio edytowane przez maciejzi ; 28-08-2015 o 23:27



  12. #832

    Domyślnie

    Jeszcze jedno. Możę gdzieś było, ale ja nie wiem, gdzie.

    Czy oęlt e w spiralnym kolektorze musza być równe? Jeśli, nie, to jakie mogą być róznice długości w procentach? A jeśli nie powinny być różnej długości, to co może spowodować to, że jednak są różnej???
    Dziennik budowy wariacji "Heliosa" - zapraszam wszystkich udzielający dobrych rad

    Dom piętrowy 220 m2 (w tym nieogrzewany garaż 32 m2), ściany silikat drążony, EPS 20 cm 0,031, strop nad piętrem 25 cm EPS 0,40, podłoga 15 cm EPS 0,38, PC PPC C10 inverterowa, Dz spiralne 720 mb rury na obszarze ok 500m2, okna 3szybowe Avante, Rekuperator Thessla Green 400, PV 5,08 kWp grunt, wystawa prawie południowa

  13. #833

    Domyślnie

    Powinny być równe, żeby przepływ był podobny. Procentowo to nie wiem, ile się mogą różnić. U mnie różnica między najkrótszą a najdłuższą około 10-15m - jest niezauważalna w przepływie (mam rotametry wstawione w kotłowni). Czyli 10% różnicy jest bez znaczenia.
    A ile u Ciebie?



  14. #834

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ifarrg Zobacz post
    ...Czy oęlt e w spiralnym kolektorze musza być równe?...
    Nie skracaj rur w sekcjach. Przy dobiegach o różnej długości, po prostu zagęszczenie kółek w spirali wyjdzie różne i tyle.

  15. #835

    Domyślnie

    No dobrze, więc i ja wykonałem dolne źródło "tymi ręcami". Dolne źródło wykonywałem z 15 letnim pomocnikiem powiedzmy 2 pełne dni, choć 3 doby , bo dni nie były od rana do wieczora. Do tego był koparkowy i to wszyscy. Ale on tylko kopał.

    Na początek daliśmy najdalszy wykop, długości 30 mb, do tego dobiegi. Wykop szeroki gdzieś na 1,95m , głęboki na 1,3 m. Kółka tam się ze sobą nawet nie stykały, ich średnica to jakieś 1,7-1.8 m.



    Koparkowy wykopał 1 wykop, zaczął kopać druki, a my wtedy układaliśmy rurę. Jak to zwykle bywa , na początek źle zaczęliśmy rurkę, bo od środka, i potem wszystko szło na lewo No ale się udało ułożyć, potem ręcznie przysypać warstwę około 20 cm ziemi i zalać wodą, żeby zmiękła i obkleiła rury. Niestety dociskać się nie dało butami, bo ziemia kleiła się niemiłosiernie do nich, odkrywając rury.



    Druga rura została już rozciągnięta inaczej w wykopie, co widac na zdjęciu. To był drugi zewnętrzny wykop, tym razem z drugiej strony. Pierwszy właśnie jest zasypywany.



    Pamiątkowe zdjęcie, żebym miał orientację, gdzie te rurki szły - tutaj za prowadnice służą drzwi od tarasu



    Kolektor przed ułożeniem. Ten odcinek miał długość 170 mb.



    Kolektor nr 3 i 4 miały juz ciut węższe rowy, gdzieś 1,80-1,85 - rura i tak się mieściła bez zbytnich odstępów od siebie.

    W piątek zastała nas noc, w trakcie której lunął deszcz. Kawałek kolektora nr 4 był kopany w sobotę rano. Widać, że woda ni cholery nie wsiąka, a to dlatego, że kolektor był układany na warstwie iłu, gliny czy czegoś takiego i cała woda tam się zatrzymywała...





    Tu po prawej widać, że jest juz prawie przysypany kolektor i zalany wodą, po lewej zaś dopiero w trakcie.


    Ułożony i lekko przysypany



    Dobiegi z 3 pętli kolektora ...



    ...wyjście na prostą dobiegową do wejścia do budynku...



    ... i samo wejście, które jest wyżej od reszty min o 1 m gdzieś, bo tam jest dom podniesiony i obsypany ziemią.


    Przekucie z dużym spadkiem przez ścianę fundamentową.Rury osłonowe powinny być niby obsadzone na zaprawie termokurczliwej, ale tego nie da się zrobić mając tak mało miejsca. Jak wszyscy zrobiiłem to na piance, obsadzając na niej rurę. Widać, że sporo urosła po aplikacji. nie będe tego obcinał, żeby ta warstwa zaschnięta pozostała tam, gdzie jest, inaczej będzie już porowata i nasiąkliwa.



    Tutaj rury w otulinie kauczukowej 13 mm. Niestety w sklepie, gdzie kupowałem reszte rzeczy mieli tylko takiej grubości max, a spokojnie weszłaby 19... Izolowane 1,25 poniżej wejścia do rur. Koło samych rur obsypane piaskiem, żeby ew. woda obsiąkała i płynęła w dół



    Wprowadzenie rur do pompowni



    A tu już rury na ścianie. Niestety jedna jest bardzo krótka, bo koparkowy zasypał mi rów na końcu (a miał nie robić tego) , rura gdzies się skróciła albo taka została zostawiona ... Nie wiem, w każdym bądź razie będzie kurde trzeba dawać złączkę...



    Jeszcze zdjęcia ziemi





    Ziemia niestety była tylko wilgotna, ale w jednym miejscu leżała kupa z wykopów z fundamentów, to pod nią był wilgotno. Ogólnie nie wiem, czy to dobra ziemia, czy nie. Podczas wykopów przerwałem jeden albo 2 zbieracze meliorujące pole , które były czynne przynajmniej w połowie, więc woda nimi leciała. Teraz będę miał może ciut bardziej wilgotno. Jak pisałem, na dnie wykopów była glina, a ogólnie ziemia na wierzchu była mega twarda, z wielkimi bryłami , pod spodem róznie - raz się rozsypywała ładnie, a raz była gliniasta. TAk czy owak nigdzie nic sie nie zarywało, a żeby rozbić bryłę czy wyrwać kawałek boku wykopu, to trzeba był tam trzymać strumień kilkadziesiąt sekund...

    Popełnione błędy:

    - za krótki przynajmniej jeden kawałek rury
    - nie posłuchałem Was i obciąłem z dwóch kawałków 30 mb rury, a z dwóch 15 mb rury. Teraz mój kolektor ma 710 mb rury, ułożonej w 4 spiralach na obszarze ok 550 m2. Teraz bym już nic nie obcinał...
    - Wydaje mi się, ze i reszta kawałków wprowadzonych do kotłowni mogłaby być dłuższa.
    - rurę pierwszego kolektora zalałem wodą... Wg mnie miałlo to ją ochronić przed uszkodzeniami mechanicznymi... Teraz tego żałuję, bo co teraz z tym zrobię? Trzeba będzie wypompować, a ja nie wiem, jak to zrobić...

    Co sądzicie ogólnie o wykonaniu tego kolektora? I czy ktoś ma jakieś sugestie jeśli chodzi o sprawy opisane na czerwo
    Dziennik budowy wariacji "Heliosa" - zapraszam wszystkich udzielający dobrych rad

    Dom piętrowy 220 m2 (w tym nieogrzewany garaż 32 m2), ściany silikat drążony, EPS 20 cm 0,031, strop nad piętrem 25 cm EPS 0,40, podłoga 15 cm EPS 0,38, PC PPC C10 inverterowa, Dz spiralne 720 mb rury na obszarze ok 500m2, okna 3szybowe Avante, Rekuperator Thessla Green 400, PV 5,08 kWp grunt, wystawa prawie południowa

  16. #836
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar JacekBB
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    143

    Domyślnie

    Zachęcam do obejrzenia też naszej galerii:
    https://www.facebook.com/media/set/?...6299084&type=3
    Kolektor płaski, ale kładziony inną metodą.
    Reklamy są niezgodne z regulaminem forum.

  17. #837

    Domyślnie

    Ifarrg
    Jeśli kupiłeś gotową miksturę i trzeba będzie usunąć wodę z rury, to przecież zrobisz to napełniając sekcję (pozostałe odcinasz). Znasz objętość rury oraz kolor i zapach mikstury...

  18. #838

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ifarrg Zobacz post
    - za krótki przynajmniej jeden kawałek rury
    - nie posłuchałem Was i obciąłem z dwóch kawałków 30 mb rury, a z dwóch 15 mb rury.
    - rurę pierwszego kolektora zalałem wodą...
    1) może uda się założyć rozdzielacz niżej, to nie będziesz musiał sztukować ?
    2) no, niepotrzebnie uciąłeś, ale cóż...
    3) przepchniesz glikolem
    Grunt wygląda na fajny, czy trochę nie za płytko zakopałeś ? Poza tym fajnie, ładne przepusty, będzie dobrze
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  19. #839

    Domyślnie

    Ten za krótki kawałek rury w kotłowni można 'dosztukować'. Albo elektrooporowo - fajnie się zgrzewa, zgrzewarkę można wypożyczyć w wypożyczalni maszyn budowlanych. Można też dać złączką PE skręcaną. Tylko jeśli to będzie pod wylewką (w styropianie), to dobrze by było zrobić próbę ciśnieniową przed zrobieniem wylewki...
    Skręcane złączki teoretycznie można skręcić ręką, ale praktycznie bez żabki się nie obejdzie



  20. #840

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwxw Zobacz post

    1) może uda się założyć rozdzielacz niżej, to nie będziesz musiał sztukować ?
    2) no, niepotrzebnie uciąłeś, ale cóż...
    3) przepchniesz glikolem
    Grunt wygląda na fajny, czy trochę nie za płytko zakopałeś ? Poza tym fajnie, ładne przepusty, będzie dobrze
    1. Rurka wyjdzie ponad wylewkę, więc łączenie będzie nad nią. Kurde, jakby koparkowy nie zasypał 1 m rowu, to bym podciągnął to o parenaście cm i byłoby git..


    Jeśli chodzi o płytkość zakopania to myślę, że będzie ok. Na powierzchni DZ miałem trochę ziemi, która została rozgarnięta, a docelowo chce podnieść poziom działki o 20 cm względem sąsiada, bo sąsiad z drugiej strony sobie plac usypał z kamieni i teraz u mnie tez jest dół. Także będę miał jakies 1,5 m ppt (zakopywałem na 1,3 mppt) Tylko koło domu jest płycej, bo inaczej nie szło tam zrobić przepustu, musiałem się podnieść. Ale i tak wg np poradnika danfosa przepusty muszą być min 75 cm ppt, co u mnie udało się zrobić.
    Dziennik budowy wariacji "Heliosa" - zapraszam wszystkich udzielający dobrych rad

    Dom piętrowy 220 m2 (w tym nieogrzewany garaż 32 m2), ściany silikat drążony, EPS 20 cm 0,031, strop nad piętrem 25 cm EPS 0,40, podłoga 15 cm EPS 0,38, PC PPC C10 inverterowa, Dz spiralne 720 mb rury na obszarze ok 500m2, okna 3szybowe Avante, Rekuperator Thessla Green 400, PV 5,08 kWp grunt, wystawa prawie południowa

Strona 42 z 55

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony