dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 55
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 1093
  1. #21

    Domyślnie

    Czy w instalacji węzła cieplnego wykonanego z rur miedzianych pojawiają się z czasem nieszczelności? Pomijam oczywiście błędy wykonawcze. Mówmy o prostym odcinku np. 2-metrowej rury bez łączeń.

    Czy w ladzie chłodniczej, albo domowej lodówce uzupełniamy czynnik chłodniczy?

    Niemożliwość powrotu oleju do kompresora to błąd wykonawczy, a nie przypadłość bezpośredniego odparowania.

    Dalej nie widzę żadnych logicznych przesłanek.

    Mówmy o argumentach, a nie rozmawiajmy tutaj jak nasi politycy na zasadzie "jest wielce prawdopodobne, że On ukradł. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że to oczywista oczywistość".

    pzdr
    Dopiero zaczynam, ale kiedyś trzeba

  2. #22
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar bartosz-w
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Skąd
    Śląskie- JURA
    Posty
    281

    Domyślnie

    Witam,
    zachęcony samodzielnym wykonaniem dz chyba się zdecyduję. Jednak mam pytanie. Czy rozdzielacz pętli może być umieszczony około 0,5 metra nad pompą? Tak sobie zaplanowałem kotłownie, a zapomniałem o rozdzielaczu. Czy może być tak wysoko (1,8 m na posadzką, około 2,5 metra nad gruntem)? Nie bardzo podoba mi się umieszczanie go poza domem i straty z tym związane.
    I jeszcze jedno, jaki rodzaj poziomego kolektora jest optymalny. Mam wolne 500 m2 powierzchni działki, woda gruntowa średnio 1 m ppt, (teraz 0,5 m), grunt piaszczysty. Kiedy najlepiej to wykonać? Na jaką głębokość utopić te rurki? Spiralny, meandryczny, czy jeszcze jakiś inny? Pompa to pcc 7 kw.

  3. #23

    Domyślnie

    500m2 to dość mało , najlepiej będzie rozłożyć rurę spiralnie , DZ lepiej robić jak jest ciepło , ja w rowie stałem po pas w wodzie , całe szczęście że był lipiec
    Tu nie było reklamy, tylko informacja że mój nick to "kamieniarz"



    .

  4. #24
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamieniarz Zobacz post
    500m2 to dość mało , najlepiej będzie rozłożyć rurę spiralnie , DZ lepiej robić jak jest ciepło , ja w rowie stałem po pas w wodzie , całe szczęście że był lipiec
    serio uwazasz ze 500m2 to malo dla pompy 7kw?

  5. #25
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał adiqq Zobacz post
    ja mam 550mb dla PC 8kw...
    no wlasnie. 8KW, zalozmy COP=4, czyli masz 6KW do wyciagniecia z 550 rury, czyli wychodzi okolo 10W/m kolektora. To malo?
    Tyle podaja dla piachu, salbowydajengo piachu. Kawal dobrej, mokrej gliny moze dac i ze 30W/m.
    Wiec nie wydaje mi sie, zeby 500m2 pod kolektor dl pompy 7KW to bylo jakos wyjatkowo malo.

    marcin

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    serio uwazasz ze 500m2 to malo dla pompy 7kw?
    Źle się wyraziłem , chodziło mi o to że może być ciasno podczas kopania .
    Tu nie było reklamy, tylko informacja że mój nick to "kamieniarz"



    .

  7. #27
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar bartosz-w
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Skąd
    Śląskie- JURA
    Posty
    281

    Domyślnie

    500 m2 - nie może być rury. To jest powierzchnia terenu. Rurę mierzymy w mb. Mam 500 m2 powierzchni terenu. Czy macie może jakieś zdjęcia z wykonywania kolektora? Kilka widziałem, ale może są jeszcze jakieś? Czy ta rura nie wypływała Wam z wykopu? Ten rozdzielacz może być tak wysoko?

  8. #28
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał bartosz-w Zobacz post
    500 m2 - nie może być rury. To jest powierzchnia terenu. Rurę mierzymy w mb. Mam 500 m2 powierzchni terenu. Czy macie może jakieś zdjęcia z wykonywania kolektora? Kilka widziałem, ale może są jeszcze jakieś? Czy ta rura nie wypływała Wam z wykopu? Ten rozdzielacz może być tak wysoko?
    Jak u mnie zakopywali kolektor wczesna jesienia i akurat bylo wyjatkowo sucho. Kolektor nie plywal.
    Kopali tylko dlugie waskie rowy, nie zdzierali calego terenu na te 1.5metra.
    Dzieki temu koparkowy sie wyrobil w raptem 6 godzin chyba.

    marcin
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kolektor.jpg
Wyświetleń:	1025
Rozmiar:	77,2 KB
ID:	40162  

  9. #29

    Domyślnie

    A co sądicie o takim kolektorze (meandryczno-sekcyjnym) zamiast spiralnego?
    http://www.aspol.com.pl/index.php?op...mid=56&lang=pl
    http://www.aspol.com.pl/images/stori...dz/MS32_02.jpg

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał Yarecky Zobacz post
    A co sądicie o takim kolektorze (meandryczno-sekcyjnym) zamiast spiralnego?
    http://www.aspol.com.pl/index.php?op...mid=56&lang=pl
    http://www.aspol.com.pl/images/stori...dz/MS32_02.jpg
    Ciekawe , gdybym o tym wiedział wcześniej to nie namordował bym się z układaniem spiralnie.

    U mnie rury pływały , pompowałem wodę na bieżąco ale niewiele to dawało , musiałem mieć dodatkowe dwie osoby które długimi deskami przytrzymywały rurę na dnie .
    Ostatnio edytowane przez k***a*z ; 27-01-2011 o 14:03
    Tu nie było reklamy, tylko informacja że mój nick to "kamieniarz"



    .

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Ja bym robił prostą rurę, odsuwając kolejne odcinki rury na nie mniej niż 1 m albo nawet 1,5 m. Bo to nie z długości rury bierze się moc wymiennika, gdyby było inaczej, wystarczyłoby zakopać kilometr rury zwiniętej w rolce pod domem i by była moc jak się patrzy.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  12. #32
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekW_BB Zobacz post
    (...)Z drugiej strony zastanawiam się czy użycie miedzi do dolnego źródła jest dobrym pomysłem. Rozmawiałem wczoraj ze znajomym, który na jednym z brytyjskich forów (jak znajdę chwilę poszukam link) znalazł informacje, że przy tym materiale po kilku latach pojawiają, spowodowane jego pracą, mikronieszczelności, które w dłuższym czasokresie mogą prowadzić do wycieku czynnika.
    (...)
    Mogę potwierdzić z praktyki w chłodnictwie, że zdarzały się nieszczelności na "prostym odcinku" rury miedzianej bez łączeń. I to bez jakiejś specjalnej przyczyny, po prostu robiło się sito i "siało" na wykrywaczu. Bardzo minimalny przeciek! Rura Cu 18 lub 22, dokładnie nie pamiętam. W dodatku trudno było zlokalizować bo pod izolacją termiczną , w miejscu bez żadnych lutów i dlatego najmniej podejrzewanym o takie cuda. Nie była to co prawda pompa ciepła tylko chłodnia, a rurociąg nie w ziemi tylko w powietrzu.

    Druga sprawa: jak miedź zachowuje się w wilgotnym środowisku... Proszę popatrzeć na polskiego producenta lodówek - Amica. Swego czasu, zanim się nauczyli że miedź nie lubi wody, montowali (przez jakieś 10 lat) odparowanie skroplin w postaci zbiorniczka z kawałkiem rurki Cu 5mm na dnie. Znaczna część sprzętu z tej serii mogła liczyć na nieszczelność. Nie było to wcale takie złe - serwisanci zarobili na tym niezłe sumki Mówię poważnie.

    Jak się zachowa pompa ciepła z takim kolektorem? Wprawdzie rura jest pokryta warstwą ochronną z tworzywa, ale... zdarzają się błędy wykonawcze itp., a jeśli mam być subiektywny, to ja bym takiego rozwiązania nie proponował.
    Kolektor glikolowy z rury PE jest zwyczajnie bardziej przewidywalny, można powiedzieć że "wieczny", trzeba się mocno starać żeby go uszkodzić przy montażu.
    No i nie ma problemu z powrotem oleju, a to nie jest taka błaha rzecz.
    Na marginesie, jestem ciekaw jak Fonko radzi sobie z powrotem oleju przy bezpośrednim parowaniu na odwiertach, ma ktoś taką instalację od ~10lat??
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  13. #33

    Domyślnie

    ..,ale zdarzają się błędy wykonawcze. Tak samo jak przy montażu kolektora glikolowego. Prawdopodobieństwo, że ktoś coś zrobi źle identyczne. Tylko, że nie o tym mowa. Szybciej może się pojawić nieszczelność na podłączeniu do rozdzielacza kolektora solanki niż na prostym odcinku rury miedzianej. Podobnie jak prędzej w domowej instalacji ogrzewania podłogowego jakakolwiek nieszczelność pojawi się nam na rozdzielaczu niż w samej podłodze.
    Kolektor z rur z tworzywa jest tak samo "wieczny" jak miedziany w powłoce PEHD.
    Powrót oleju przy kolektorze poziomym to żaden problem jeśli robi się to zgodnie ze sztuką. Tak samo ściana w budynku będzie prosta jeśli się ją wykona zgodnie ze sztuką.
    Układanie takiej elastycznej rury jeśli jest się trzeźwym i wie co się robi nie jest nic trudniejsze niż układanie rury z tworzywa.
    Jak sobie radzi Fonko. To jest pytanie, ale pewnie jedna z dwóch możliwości:
    - bypass;
    - separator oleju;
    Ze zdjęć dolnego źródła Fonko, które wynalazłem w internecie trudno wywnioskować.
    Dopiero zaczynam, ale kiedyś trzeba

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamieniarz Zobacz post
    DZ robiłem sam.rurę możesz kupić bezpośrednio od producenta (za fi 40 zapłaciłem 2zł/1mb razem z transportem)
    Jaki to producent sprzedaje po takiej cenie ?

  15. #35

    Domyślnie

    Ja również jestem ciekaw gdzie tak tanio można kupić. Na wiosne sie przymierzam do poziomego.

  16. #36

    Domyślnie

    No to porównując do kamieniarza przepłaciłeś jakieś 50%

  17. #37

    Domyślnie

    Ja trochę z innej beczki. Czy nie było błędem zakopanie dz poziomego na głębokości średnio poniżej 2,5 m pod poziomem terenu. Kopara była duża, grunt stabilny i tak poszłoooo..... że hej. Tera mam rozterkę, czy takie dz się zregeneruje skutecznie od słonka w lecie?

  18. #38
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Cytat Napisał niedowiarek Zobacz post
    Ja trochę z innej beczki. Czy nie było błędem zakopanie dz poziomego na głębokości średnio poniżej 2,5 m pod poziomem terenu. Kopara była duża, grunt stabilny i tak poszłoooo..... że hej. Tera mam rozterkę, czy takie dz się zregeneruje skutecznie od słonka w lecie?
    Się zregeneruje, nie przejmuj się

    Tak przy okazji - możesz pomyśleć o chłodzeniu pasywnym, czyli "oddawaniu" ciepła do DZ z lato, a jednocześnie lekkim chłodzeniu podłogi w domu. To taka namiastka klimatyzacji. Niektórzy mają - trochę pomaga w upały, a przy okazji nagrzewa w pewnym stopniu DZ przygotowując je lepiej do sezonu grzewczego. Ja bynajmniej tak zrobię montując mam nadzieję za 2-3 lata PC w nowym domu.
    Ostatnio edytowane przez rydzadam ; 07-02-2011 o 09:06

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał rydzadam Zobacz post
    Się zregeneruje
    Się uspokoiłem . Myślałem o pasywnym chłodzeniu, coby przy okazji wspomóc regenerację dz, ale raczej w formie chłodnicy na nawiewie wentylacji. Mam ogrzewanie w przewadze ścienne, trochę strach z wykraplaniem.

  20. #40
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Jeżeli ścienne, to faktycznie wolałbym nie chłodzić. Mogły by przy dużym upale i dużej wilgotności, np. w burzowe lipcowe dni, "spłynąć" tapety albo coś w tym rodzaju. Lepiej nie ryzykować. Co do wykorzystania w lato DZ do WM - bardzo dobre rozwiązanie. Też o tym kiedyś pomyślę jako alternatywa dla GWP rurowego lub żwirowego. Przyjdzie czas budowy to przemyślę za i przeciw.

Strona 2 z 55

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony