dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 35
  1. #1

    Domyślnie wiazary dachowe zbijane na budowie

    Witam
    W projekcie mam wiazary dachowe, wykonane jako prefabrykowane (tak jest napisane w projekcie).
    Moze ktos z praktykow sie wypowie.
    1. jak ciesle maja zbijac te wiazary na plytki kolczaste, nie majac prasy.
    2. Gdzie takie plytki zakupic, oczywiscie gdzie najtanieji ktore plytki (jakie wymiary) dobrac.
    3. Czy mozna jakos inaczej laczyc te deski w wiazarach, nie na plytki kolczaste?
    4. Tak z ciekowosci, czy taki dach wymaga wiecej pracy od ciesli , w porownaniu z tradycyjna wiezba?

    dodam tylko, ze dach dwuspadowy, prossty bez okien, wykuszy itd.

  2. #2

    Domyślnie

    W projekcie mojego domu również prewidziano wiązary zbijane na budowie. Zamiast płytek połączenia (nakładki węzłowe) za pomocą sklejki 26 mm. Łączenia w węzłach na gwożdzie ( każdy element łączący 5 gwoździ 82 mm). Wiedziałem, że konstrukcja dachu to kluczowy element mojego domu więc szukałem doswiadczonej w temacie ekipy. Nie znalazłem więc zastosowałem płytki kolczaste ... w wiązarach prefabrykowaych. Ekipa z montażem uwinęła się w 6 dni. Koszty były nieco wyższe (ok 10-15 %) ale jak napadało prawie pół metra śniegu i porobiły się zaspy na dachu spałem nieco spokojniej
    Pozdrawiam
    Małpa bez ogona to i tak tylko małpa

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jan P.

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Brwinów Milanówek 506391113
    Posty
    2.475

    Domyślnie

    U siebie sam zbiłem wiązary na gwożdzie. Mieszkam 10 lat i ok. Można użyć wkrętów. Jan.
    Po mnie nie ma poprawek

  4. #4

    Domyślnie

    mam rozumiec na gwozdzie , czyli na blachy plaskie laczone na gwozdzie, tak?
    czy z kolcami i dodatkowo na gwozdzie?

  5. #5

    Domyślnie

    KEF traci mi tu reklama
    jak wiazary dachowe prefabrykowane sa drozsze o 10-15% to chyba zrobione sa z kartonu

    wiazary z fabryki sa o okolo 40% - 50 % drozsze

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    slawek9000

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    95-002
    Dzielnica
    Łagiewniki Nowe
    Posty
    684

    Domyślnie

    Cytat Napisał aki007 Zobacz post
    Witam
    W projekcie mam wiazary dachowe, wykonane jako prefabrykowane (tak jest napisane w projekcie).
    Moze ktos z praktykow sie wypowie.
    1. jak ciesle maja zbijac te wiazary na plytki kolczaste, nie majac prasy.
    2. Gdzie takie plytki zakupic, oczywiscie gdzie najtanieji ktore plytki (jakie wymiary) dobrac.
    3. Czy mozna jakos inaczej laczyc te deski w wiazarach, nie na plytki kolczaste?
    4. Tak z ciekowosci, czy taki dach wymaga wiecej pracy od ciesli , w porownaniu z tradycyjna wiezba?

    dodam tylko, ze dach dwuspadowy, prossty bez okien, wykuszy itd.
    1. nie da się
    2. mitek, simpson strong tie też powinien mieć
    3. można
    4. tego nie wiem, jest trochę trudniejszy w montażu bo i cięższy, i naraz robi się obie połacie a to wiadomo koordynacja z dwóch stron rożnie wychodzi.

    Co do połączeń, są następujące możliwości:
    - blachy stalowe + gwoździe
    - śruby lub gwoździe-ale to wymaga przeprojektowania wiązara, tak by któreś z elementów (zazwyczaj pas dolny) były jako dwugałęziowe
    - nakładki z OSB lub sklejki i gwoździe lub śruby- wychodzi mało opłacalnie jeśli ze sklejki, a z OSB prawdę mówiąc bałbym się robić węzły wiązara bo to bardzo róznej jakości materiał
    - klasyczne połączenie na wrąb - bardzo dobre statycznie, ale wymaga tego żeby pas dolny wystawał poziomo poza pas górny, czyli trzeba dobijać okapowe krokwie żeby mieć klasyczny dach z okapem

    ale szczerze mowiąc jeśli już się decydujesz na dach wiązarowy (co imho rzadko ma sens) to lepiej chyba zamówić jednak prefabrykowane w wytwórni, bo jakbyś kombinował ze zmianami to jeszcze musisz dopłacić za przeliczenie zamiennego wiązara czyli jakieś 600-800 wydasz.

  7. #7
    zibik_eng
    Guest
    zibik_eng

    Domyślnie

    Cytat Napisał aki007 Zobacz post
    W projekcie mam wiazary dachowe, wykonane jako prefabrykowane (tak jest napisane w projekcie)..
    Skoro taki jest w zakupionym i posiadanych przez Ciebie projekcie to taki ma być...

    Cytat Napisał aki007 Zobacz post
    1. jak ciesle maja zbijac te wiazary na plytki kolczaste, nie majac prasy..
    NIJAK

    Cytat Napisał aki007 Zobacz post
    2. Gdzie takie plytki zakupic, oczywiscie gdzie najtanieji ktore plytki (jakie wymiary) dobrac..
    Połączenia na płytki/gwoździe wymagają obliczenia.

    Cytat Napisał aki007 Zobacz post
    3. Czy mozna jakos inaczej laczyc te deski w wiazarach, nie na plytki kolczaste?.
    Można... inaczej... wg innego projektu

    Cytat Napisał aki007 Zobacz post
    4. Tak z ciekowosci, czy taki dach wymaga wiecej pracy od ciesli , w porownaniu z tradycyjna wiezba?.
    Montaż prefabrykowanych dźwigarów odbywa się za pomocą dźwigu.
    A zmiana technologii przede wszystkim wymaga ponownego PRZELICZENIA przez uprawnionego konstruktora.
    Ostatnio edytowane przez zibik_eng ; 23-01-2011 o 21:13

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał aki007 Zobacz post
    KEF traci mi tu reklama
    jak wiazary dachowe prefabrykowane sa drozsze o 10-15% to chyba zrobione sa z kartonu

    wiazary z fabryki sa o okolo 40% - 50 % drozsze


    Nie wiem czy faktycznie wyceniałeś. Jeśli nie wyceń i porównań. W moim przypadku tak faktycznie wyszło. Zdecydował wysoki koszt robocizny. Mnóstwo niepowtarzalnych elementów niemal każdy dzwigar inny+ użytkowe poddasze. W twoim przypadku prosty dwuspadowy dach, a więc wszystkie elementy niemal takie same (= mniej pracochłonne) być moze powodują taką dysproporcję. Nie jestem na etacie żadnej wytwórni i nie mam potrzeby nikogo na siłę przekonywać. Ja jak na razie jestem zadowolony. Sprawny montaż, drzewo wysuszone i oheblowane wszstko równo. Dla laika, jakim jestem wygląda bardzo solidnie (:
    Pozdrawiam i życzę doświadczonej ekipy
    Małpa bez ogona to i tak tylko małpa

  9. #9

    Domyślnie

    U mnie ciesla, zrobi za 30 zl/m2 ciesielke , deskowanie, pape i lacenie.
    Wychodzi 220 x 30 = 6600
    drewno tartaczne 5,5 kubika x 750 = 4500
    razem 11.000
    wiazary wycenili mi na okolo 20.000 zl
    a gdzie do tego deskowanie , papa i lacenie?

    to nie jest mala roznica, jakby bylo 2000 roznicy to bym sie nie zastanawial.
    Jakie rozwiazanie tego problemu, co zrobic?

  10. #10
    zibik_eng
    Guest
    zibik_eng

    Domyślnie

    Cytat Napisał aki007 Zobacz post
    U mnie ciesla, zrobi za 30 zl/m2 ciesielke...
    razem 11.000

    wiazary wycenili mi na okolo 20.000 zl
    a gdzie do tego deskowanie , papa i lacenie?
    Jakie rozwiazanie tego problemu, co zrobic?
    Zależy czy ten cieśla to faktycznie cieśla... ma papiery mistrzowskie? Czy sam o sobie mówi "cieśla"???

    Wiązary gotowe mają tą zalete że ich nie da się spieprzyć - przyjeżdzają gotowe, stawiają to ludzie z firmi która je produkuje (fachowcy) i dach stoi w ciągu jednego dnia.
    "Cieśli" jest wielu... od takich co nimi są (wyksztalcenie zawodowe, papiery mistrza ciesielskiego etc etc..) po takich "tanich" co to wcześniej zajmowali się rolnictwem, górnictwem i "nie jeden dach postawili". A "jak" potrafią tacy dach postawić to można poczytać na tym forum (od konieczności naprawy po całkowite rozbiórki i wykonanie drugiej więźby... - w tym momencie już jesteś w plecy o kilkanaście tysięcy).

    Acha w swoich wyliczeniach nie uwzględniłeś kosztu przeprojektowania konstrukcji dachowej - projekt około 4-5 tyś zł. Nie radzę robić bez... bo jak przypadkowo skontrolują twoją budowe z nadzoru budowlanego to jestes 50 tys do tylu za samowolke... nie mówiąc o bezpieczeństwie (tego co "cieśla" przyjmie bez obliczeń).
    Ostatnio edytowane przez zibik_eng ; 28-01-2011 o 21:15

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał aki007 Zobacz post
    U mnie ciesla, zrobi za 30 zl/m2 ciesielke , deskowanie, pape i lacenie.
    Przestań wypisywać bzdury! Równie dobrze mógłbyś napisać, że zrobi Ci to za 10 zł/m2 lub za darmo. A od kiedy to cieśla montuje łaty? Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał aki007 Zobacz post
    U mnie ciesla, zrobi za 30 zl/m2 ciesielke , deskowanie, pape i lacenie.
    Wychodzi 220 x 30 = 6600
    drewno tartaczne 5,5 kubika x 750 = 4500
    razem 11.000
    wiazary wycenili mi na okolo 20.000 zl
    a gdzie do tego deskowanie , papa i lacenie?

    to nie jest mala roznica, jakby bylo 2000 roznicy to bym sie nie zastanawial.
    Jakie rozwiazanie tego problemu, co zrobic?
    Cieśla powiedział cenę za małą a fabryka za dużą.W takim przypadku ceny są porównywalne.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Przestań wypisywać bzdury! Równie dobrze mógłbyś napisać, że zrobi Ci to za 10 zł/m2 lub za darmo. A od kiedy to cieśla montuje łaty? Pozdrawiam.
    Denerwuja mnie takie glupie wypowiedzi.

    W tym kraju rozpietosc cenowa za te same usluge jest bardzo duza, i nie prawda ze jak sie zaplaci wiecej, to ma sie pewnosc dobrze wykonanej pracy.

    Panie "najlepszy doradco" sa firmy, ludzie, ktorzy robia wszystko od A do Z jesli chodzi o dach, od ciesielki po polozenie dachowki etc, wiec skad to zdziwienie?
    Wiem co pisze, szwagier w ubieglym roku u innego fachowca zaplacil 30 zl/m2 dachu za ciesielke, lacenie i polozenie dachowki.
    jak sie nie zaplaci lapiduchom, to zaczynaja brac uczciwe ceny za prace, bo niektorzy w tym kraju za caly miesiac pracy po 8-10 godzin dostaja okolo 2000 zl na reke, a do mnie przychodza cwaniaczki co to za 2 tygodnie pracy chca mnie skasowac ze 2000.

    Barany sa po to by je strzyc........................

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał aki007 Zobacz post
    Denerwuja mnie takie glupie wypowiedzi.
    Nawet wiem dlaczego .

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał aki007 Zobacz post
    Denerwuja mnie takie glupie wypowiedzi.
    ...Barany sa po to by je strzyc........................
    I to całe sedno Twoich wypowiedzi. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał zibik_eng Zobacz post

    Nie radzę robić bez... bo jak przypadkowo skontrolują twoją budowe z nadzoru budowlanego to jestes 50 tys do tylu za samowolke... nie mówiąc o bezpieczeństwie (tego co "cieśla" przyjmie bez obliczeń).
    Jakaś podstawa prawna?

  17. #17
    zibik_eng
    Guest
    zibik_eng

    Domyślnie

    Cytat Napisał aki007 Zobacz post
    Panie "najlepszy doradco" sa firmy, ludzie, ktorzy robia wszystko od A do Z jesli chodzi o dach, od ciesielki po polozenie dachowki etc, wiec skad to zdziwienie?
    Są firmy i "zdzisie"... Nie pisałeś o firmie tylko o "cieśli" który robi wszystko (czyli nie jest cieślą...- cieśla robi tylko ciesielkę i nic więcej)

    Cytat Napisał aki007 Zobacz post
    Wiem co pisze, szwagier w ubieglym roku u innego fachowca zaplacil 30 zl/m2 dachu za ciesielke, lacenie i polozenie dachowki.
    Ciekawe kiedy napisze na forum post z pytaniem "co się dzieje z moim dachem?"

    Cytat Napisał aki007 Zobacz post
    jak sie nie zaplaci lapiduchom, to zaczynaja brac uczciwe ceny za prace, bo niektorzy w tym kraju za caly miesiac pracy po 8-10 godzin dostaja okolo 2000 zl na reke, a do mnie przychodza cwaniaczki co to za 2 tygodnie pracy chca mnie skasowac ze 2000.
    W normalnych krajach domy budują ludzie których STAĆ na ich budowę... Ludzie którzy chcą cię "skasować" tak wyceniają swoją pracę i najwyraźniej mają ku temu powody (koszta, podatki, paliwo, zysk....) a jeżeli ty postrzegasz ich cenę jako zamach na twoje ciężko zarobione pieniądze to po prostu Ciebie nie stać na budowę domu.
    Może zamiast ubliżać ludziom których chcesz zatrudnić zastanów się czy może z Tobą jest coś nie tak - tj... praca za grosze po 10 godzin dziennie.

    Cytat Napisał aki007 Zobacz post
    Barany sa po to by je strzyc........................
    No i cie strzygą...

  18. #18
    zibik_eng
    Guest
    zibik_eng

    Domyślnie

    Cytat Napisał forgetit Zobacz post
    Jakaś podstawa prawna?
    Niezgodność z projektem budowlanym i otrzymanym pozwoleniem na budowę... Przy odbiorze budynku przez Nadzór Budowlany może okazać się iż cały dach wykonany niezgodnie z projektem będzie do rozbiórki + kara za samowolkę.
    Ostatnio edytowane przez zibik_eng ; 02-02-2011 o 13:10

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał zibik_eng Zobacz post
    Niezgodność z projektem budowlanym i otrzymanym pozwoleniem na budowę... Przy odbiorze budynku przez Nadzór Budowlany może okazać się iż cały dach wykonany niezgodnie z projektem będzie do rozbiórki + kara za samowolkę.
    Ale konkretnie, gdzie jest odstępstwo od pozwolenia na budowę, bo w Prawie Budowlanym zmiana konstrukcji dachu nie jest zmianą istotną?

  20. #20

    Domyślnie

    Wydaje mi sie, ze wiekszosc z tych co sie tak krytycznie wypowiada, ma jakies powiazania "zarobkowe" z budownictwem. cala ta rozmowa jest uwazam bezcelowa i nie dotyczy problemu, ktory przedstawilem w temacie postu.

    Dla zainteresowanych, wiazary dachowe zostaly przeprojektowane, przez kierownika budowy. Facet lebski z polecenia, bierze za cala budowe uczciwie zarobione pieniadze (nie z kosmosu!). Drewna wyjdzie troszke wiecej, ze wzgledu na zmiane sposobu laczenia wiazarow.
    Nawet dzwig , ktory bede wynajmowal, jakims dziwnym trafem bedzie mnie kosztowal 2 razy mniej, niz cena podawana w kosztorysie 2 producentow wiazarow. Duzo by gadac.

    Na budowe mnie stac, ale nie stac mnie na rozrzutnosc i rozdawanie na lewo i prawo. Swiat jest piekny, a podroze kosztuja..............
    Wszyscy znajomi, ktorzy budowali dom, sa w jednym zgodni "fachowcy" sa nislowni, niesumienni, trzeba ich pilnowac, a za popelnione bledy nie biora odpowiedzialnosci.
    natomiast pierwsi sa do zaliczek i brania jak najwiekszych pieniedzy. Dopoty beda ludzie , ktorzy beda sie na to godzic , to beda osoby ktore beda z tego korzystac.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony