dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 16
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 320
  1. #81

    Domyślnie

    Cytat Napisał adiqq Zobacz post
    moim zdaniem popełniasz już bład
    nie zrozumieliśmy się, założenia są zgoła inne, mianowicie ważne są 3 dane tj, temp wody wpływającej do podgrzewacza, temp wypływającej z podgrzewacza (różnicę zakładam 40stC), trzecia dana to ilość wody - po poborze 1m3 (czas ma tu mniejsze znaczenie) obliczamy dostarczone ciepło, jeśli znacznie odbiega od wskazanych 48kWh to szukamy przyczyn tych strat - to tyle i aż tyle. Jeśli ktoś do podgrzania np 250l cwu dostarcza ponad 30kWh - to należy poszukać tych poważnych strat, bo netto powinno wystarczyć 12kWh, zaś akceptowana strata nie powinna przekroczyć 20-25%.
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 05-07-2011 o 10:01
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  2. #82

    Domyślnie

    Cytat Napisał Vld Zobacz post
    drugi błąd to uzyskiwane sprawności przy paliwach stałych.
    np ekogroch, czy miał w automacie ca najwyżej 50% sprawności, a tak na co dzień 2 kg na potrzymanie ognia + 1 kg do ogrzania wody / dobę
    to również żaden błąd, w pokrewnym temacie przy zużyciu ekogrochu do podgrzewu cwu użytkownicy miesięcznie zużywają 1100-1900kWh - wynika to z wyjątkowo małej sprawności systemu latem do cwu, lepiej grzać prądem w tańszej taryfie. Za to znając zużycie opału i ilość cwu bez problemu podliczymy sprawność naszego systemu co może zadecydować o jego modernizacji - uważam że warto. Dodam, że sprawność systemów na paliwa stałe latem do cwu rzadko przekracza 30%, wynika to z dużego przewymiarowania kotła w tym czasie - zwykle system jest dostosowany do ogrzewania domu i cwu zimą.
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 05-07-2011 o 08:50
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  3. #83

    Domyślnie

    bardzo kosztowana jest cyrkulacja, można jednak jej koszt znacznie ograniczyć i to bardzo tanio. W którymś z wątków zaproponowałem umieszczenie w instalacji w najbardziej odległym punkcie zwykłego termostatu z bojlera jako sterownika obiegówki, jego różnica temperatur dobrze może się sprawować w takim systemie, ale podstawą jest ograniczenie strat poprzez dokładną izolację instalacji zwłaszcza przy termostacie. W kranach będzie zawsze ciepła woda a pompa rzadko się uruchomi, zwłaszcza że jej temperaturę możemy regulować zainstalowanym termostatem.
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 05-07-2011 o 09:49
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  4. #84

    Domyślnie

    Cytat Napisał adiqq Zobacz post
    no ale przecież skoro założenia są błędne, to wyniki tez są do d...y
    te założenia są ok, ale do przepływowego grzania wody, a nie dla bojlera. W moim przypadku musiałbyś róznice średnią 15C albo nawet mniejszą - jak w okresie grzania temperatura wody spadnie mi o 5 w porownaniu z nastawioną, to włącza się grzanie, czyli woda ma około 43C A ty mi usiłujesz wmówić, że jak mi policzysz od 8C do 48C (te twoje 40C) to wyjdą dobre wynik?!?i
    Ok przedstaw swoją koncepcję obliczenia energii do przygotowania cwu, może będzie lepsza, dokładniejsza, ja innej możliwości nie znam, tu nie ma znaczenia kiedy kocioł się włącza, ważne jest że temp wody pobieranej ze zbiornika ma być równa i dokładnie taka jak zapodana na termostacie, a nie niższa o Twoje 5stC. Dodam, że w pionowym zbiorniku cwu temp wody w górnej jego części może być nawet o kilkadziesiąt stC wyższa od tej w dolnej części zbiornika - to wynika z "warstwowego rozkładu temperatur" - dlatego cwu pobieramy z jego górnej części i nie obchodzi nas jaka jest temp niżej ani kiedy kocioł się włącza. Ilość i temperatura podgrzanej wody musi odpowiadać naszym potrzebom, a kocioł tak dopasowany aby temu zadaniu podołał. W moim założeniu jest jw. Wyjaśnij proszę o co chodzi z tą "średnią" różnicą 15stC, to kolejny absurd, pomiaru temperatury dokonujemy na rurze doprowadzającej zw do podgrzania i pobieranej cwu - tu nie ma dowolności i jakichś sobie ustalonych "średnich" a zakładana różnica wynosi 40stC. W ten sposób obliczamy każdą cwu i nie ma znaczenia czy jest ona ze bojlera czy podgrzewacza przepływowego. Proszę przedstaw swoją metodę wyliczenia energii potrzebnej do przygotowania cwu.
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 05-07-2011 o 14:30
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  5. #85

    Domyślnie

    to już jakieś dane są, policzmy, 120-135kWh przy sprawności kotła =4 oznacza, że do ogrzania cwu kocioł dostarczył 480-540kWh, obecnie zw ma temp 13-15 stC, co oznacza, że przy temp cwu 48stC woda jest podgrzewana o 35stC. Aby podgrzać 1m3 wody o 35stC należy dostarczyć 40kWh ciepła, jeśli zużycie określimy na 7,5m3 to netto potrzeba 300kWh, do tego dochodzi strata na zbiorniku (ok 1-1,5kWh/dobę) oraz inne straty systemu jak przesył a zwłaszcza cyrkulacja. Zastanawiają mnie spore straty, może wynikają z błędnej sprawności kotła (może cop jest niższy od 4), albo system ma takie straty, lub faktyczne zużycie cwu jest wyższe? Oczywiście przy pc takie straty są akceptowalne, ale w innych systemach dostarczanie do 1900kWh/mies na cwu to rozrzutność jak również zatruwanie środowiska. Jak widać przy takich założeniach mniej ważne jest kiedy woda jest podgrzewana, oraz przy jakiej temp uruchamia się kocioł, za to ważne o ile stC jest podgrzewana, jakie jest jej zużycie oraz ile energii jest dostarczone.
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 05-07-2011 o 19:43
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  6. #86

    Domyślnie

    w moim 1 przykładzie w mieszkaniu (4 osoby) w 2010r poszło 90m3 cwu i 88m3 zw, a wracając do cyrkulacji to może warto zainstalować zwykły termostat jako sterownik pompki za najdalszym kranem? Korzyści mogą być wymierne. U mnie nie ma takiego problemu bo odległości są małe i nie mam cyrkulacji, jak również cwu mam od lutego pod dostatkiem z solarów. Jak by na to nie patrzyć to warto poza sezonem grzewczym bliżej przyjrzeć się ogrzewaniu cwu.
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  7. #87
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab Zobacz post
    w wielu wątkach przewija się temat podgrzewu cwu, głównie chodzi o koszt, postanowiłem podliczyć go w moim kalkulatorze podstawiając 48kWh (tyle potrzeba do podgrzania 1m3 wody o 40stC), wyniki są następujące, np najtaniej jest 4,32zł/m3 pci przy cenie energii nocnej 36gr/kWh, najdrożej prądem 26,88zł/m3 przy cenie 56gr/kWh, gazem GZ50 - 9,65zł, węglem 8zł, itd... zapraszam, lektura może być ciekawa
    https://spreadsheets.google.com/ccc?...Pfu-_8B#gid=14
    oczywiście w tym przypadku pomijam koszty stałe, roczne
    Twój numer 1 nie jest numerem 1.
    Co powiesz na to że do dobowego podgrzewania CWU spalam już lekko zawyżone 3kg czeskiego eko groszku w cenie 300pln/tonę
    Czyli dobowy koszt to 90gr.
    Nawet jeśli ktoś kupi za 450 to i tak będzie to 1,35pln/dobę także numerowi 1 jest jeszcze daleko do najwyższego stopnia podium.

  8. #88

    Domyślnie

    Tu nie chodzi o "numerowanie" bo żaden system nie wygra dzisiaj z czarną beczką na słońcu (najlepiej za szybą to nie wychłodzi się tak nocą), nawet solary bez grawitacji potrzebują trochę prądu, ale w dziale "my z mieszkań" nieświadomi ludzie płaczą i płacą ponad 40zł za podgrzanie 1m3 cwu - trochę spółdzielnie przeginają. Niektórzy z ekogrochu mówią o spalaniu nawet 250kg/mies. A jakie zużycie cwu jest przy spalaniu 90kg/mies, może małe i dlatego tak tanio, chociaż cena 300zł/t jest dla przeciętnego użytkownika tego systemu nieosiągalna.
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  9. #89
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Gronik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-049
    Posty
    5

    Domyślnie

    . Dodam, że sprawność systemów na paliwa stałe latem do cwu rzadko przekracza 30%, wynika to z dużego przewymiarowania kotła w tym czasie - zwykle system jest dostosowany do ogrzewania domu i cwu zimą.[/QUOTE]
    Wystarczy przecież spojrzeć na wykres sprawności kotla w funcji jego obciążenia - wnioski wychodzą same.
    Jeśli nalożyć na to bardzo rożne ceny jednostki ciepla w rożnych paliwach to konkluzja może być tylko jedna.CWU grzać paliwami poniżej 15000 kJ/kg w cenie do 300 zł/tonę.2 zasobniki z bardzo rożnymi paliwami ( 26000 i 13000 kJ/kg) pracujące na 1 podajnik powinny rozwiązać problem.
    Proszę zwrócić uwagę jak fatalnie jest odbierane przez producentow kotłów pytanie o wykres ich sprawności.

  10. #90
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    nie wiem o jakim ty wykresie mówisz, skoro oni badają tylko 100 i 30% mocy. Dwa punkty to trochę za mało do wykresu.

  11. #91
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Mam PC powietrze - woda chińską za 7000 zł z montażem .Koszt wody miesięcznie 40 zł.Przestałem oszczędzać wodę .Pełna swoboda 4 osoby dorosłe( Głównie prysznic .
    Mam eko groch .teraz trochę spokoju.Pompa w okresie przejściowym ma zagrzać grzejniki.

  12. #92
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab Zobacz post
    Tu nie chodzi o "numerowanie" bo żaden system nie wygra dzisiaj z czarną beczką na słońcu (najlepiej za szybą to nie wychłodzi się tak nocą), nawet solary bez grawitacji potrzebują trochę prądu, ale w dziale "my z mieszkań" nieświadomi ludzie płaczą i płacą ponad 40zł za podgrzanie 1m3 cwu - trochę spółdzielnie przeginają. Niektórzy z ekogrochu mówią o spalaniu nawet 250kg/mies. A jakie zużycie cwu jest przy spalaniu 90kg/mies, może małe i dlatego tak tanio, chociaż cena 300zł/t jest dla przeciętnego użytkownika tego systemu nieosiągalna.
    Mówisz że nie chodzi o numerowanie ale dobitnie napisałeś że najtaniej wychodzi to i to drugie jest to i to. Dla mnie jet to numerowanie.
    Spółdzielnie to nie trochę ale bardzo przeginają z naliczaniem za ciepłą wodę.
    Z CWU korzysta u mnie 7 osób ale tylko dwie czasami kąpią się w wannie.
    Co do ceny to w tej chwili można wyrwać czecha w cenie 320 do 340 z dowozem (25T)
    Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
    TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
    PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
    My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

  13. #93
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał Vld Zobacz post
    nie wiem o jakim ty wykresie mówisz, skoro oni badają tylko 100 i 30% mocy. Dwa punkty to trochę za mało do wykresu.
    żeby wytyczyć prostą wystarczą

  14. #94
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydrauli Zobacz post
    żeby wytyczyć prostą wystarczą
    błyskotliwa wypowiedź, brawo
    to teraz weź 87% sprawnosci (100% mocy), i 78% (przy 30%) i z tego wyznacz mi sprawność przy 10 i 20% mocy.

    może nawet byś się szarpnął na wyznaczanie przy 3% dla CWU? Czy to by było już za skomplikowane?
    Ostatnio edytowane przez Vld ; 10-07-2011 o 16:53

  15. #95
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał Vld Zobacz post
    błyskotliwa wypowiedź, brawo
    to teraz weź 87% sprawnosci (100% mocy), i 78% (przy 30%) i z tego wyznacz mi sprawność przy 10 i 20% mocy.

    może nawet byś się szarpnął na wyznaczanie przy 3% dla CWU? Czy to by było już za skomplikowane?
    To trochę inne pytanie.
    Podaj konkretne dane które znasz a spróbuję odpowiedzieć.

  16. #96
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydrauli Zobacz post
    To trochę inne pytanie.
    Podaj konkretne dane które znasz a spróbuję odpowiedzieć.
    właściwie nie trzeba,
    wiem że będą to wartości dużo poniżej tej prostej która wynikała by z tych znanych dwóch punktów

  17. #97

    Domyślnie

    Cytat Napisał Vld Zobacz post
    błyskotliwa wypowiedź, brawo
    to teraz weź 87% sprawnosci (100% mocy), i 78% (przy 30%) i z tego wyznacz mi sprawność przy 10 i 20% mocy.
    może nawet byś się szarpnął na wyznaczanie przy 3% dla CWU? Czy to by było już za skomplikowane?
    policzmy tą sprawność, ja to widzę tak
    np w domu zużycie cwu podgrzanej o 40stC w miesiącu wyniosło 6m3 przy spaleniu 250kg ekogrochu. Przy sprawności systemu 100% wystarczyłoby 41,46kg tego paliwa, zatem całkowita sprawność tego systemu to 41,46/250=16,58%, przy spaleniu 150kg sprawność osiągnie 27,64%, w tym są straty kominowe i cyrkulacja. Uważam, że taki sposób wyliczenia dokładnie to pokaże, bez względu na to co mówi producent kotła. Do wyliczeń korzystałem z mojego kalkulatora
    https://spreadsheets.google.com/ccc?...Pfu-_8B#gid=13
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  18. #98
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Do ogrzewania polecam pompy ciepła Powietrze woda lub powietrze powietrze.
    Można to zrobić już od 7000 zł pracuje do -25 moc dla -20 4 kW.

  19. #99

    Domyślnie

    wkleję tabelę z drewnem, w tym temacie mi nie zginie

    dodam link z nowymi arkuszami
    https://docs.google.com/spreadsheet/...Pfu-_8B#gid=32
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  20. #100

    Domyślnie

    W trym roku będę testował przydatność klimatyzatora do wspomagania ogrzewania w okresie przejściowym (będzie eksploatowany do czasu opłacalności tj kiedy koszt kWh ciepła przekroczy koszt kWh z gazu). Jest to tani klimatyzator inverterowy Elty EK-09SHEK (kosztował ok 1250zł, montaż samodzielny) mocy grzewczej 2,8kW. Obliczenia będę przeprowadzał przy maksymalnej pracy wentylatora (wydajność 450m3/h - dane producenta). Wyliczenia będą przeprowadzane dla różnicy temperatur na wlocie do jednostki wewnętrznej i nawiewie ogrzanego powietrza, temperatura będzie mierzona w stC. Dzisiaj próba, temp na zewnątrz 9stC, początkowa wewnątrz 21, po 5 min od uruchomienia pobór prądu był 1071W, różnica temp przy klimie 21stC, wyliczony cop=2,94, po 15min pobór prądu 275W, różnica 7stC, cop=3,82. Jak widać inwerter pracuje z różną sprawnością. Po 25 min temp w pomieszczeniu osiągnęła 24stC - został wyłączony. Oczywiście pomiary temperatur z uwagi na zaokrąglenie nie będą dokładne, za to obliczenia i wyniki wykażą jego przydatność jako źródła ciepła. Takie dane mogą być przydatne, ponieważ producenci ich nie podają, może w przyszłości zrobię tabelkę z wynikami.
    Dodam, że przy moim koszcie 0,5523zł/kWh prądu (z ost fakt G-11) koszt ciepła dla w/w cop wypada 14,5 do 18,8 gr za kWh - zatem nie jest źle.
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 21-09-2011 o 09:51
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

Strona 5 z 16

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony