dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar cronin
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    3.949
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    12

    Domyślnie ocieplenie dachu styropianem?

    Witam
    w moim projekcie w wersji energooszczędnej, jest zaproponowane ocieplenie dachu styropianem Termoorganika Super Poddasze Platinum Plus grubość 30 cm (20 + 10). Większość domów z tego co widzę ma ocieplany dach wełną. Dlaczego styropian jest tak rzadko używany, ma jakieś wady w przypadku poddasza?
    RÓB NIE KOMBINUJ

    Było mi bardzo miło Was gościć ... komentarze miło widziane w dzienniku

    Dziennik i komentarze kostki

  2. #2

    Domyślnie

    wełna mineralna jest materiałem bardziej przyjaznym użytkownikowi domu, bo jest paroprzepuszczalna i nie tworzy 'termosu', który tworzy się wykonując izolację ze styropianu. Poza tym, wełna mineralna lepiej izoluje przy wszelkiego rodzaju docinkach, gdyż jest elastyczna i dopasowuje się kształtem do miejsca, w którym ją umieścimy. Styropian trzeba docinać i nie da rady zrobić nim izolacji równie szczelnie co wełną (aby wiatr nie hulał po poddaszu).

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar cronin
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    3.949
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    12

    Domyślnie

    Acha, czyli standardowy zestaw cech styropianu i wełny, myślałam że może przy wersji energooszczędnej podali styropian z jakiegoś konkretnego powodu, tym bardziej że w "normalnej " wersji tego projektu jest wełna.
    RÓB NIE KOMBINUJ

    Było mi bardzo miło Was gościć ... komentarze miło widziane w dzienniku

    Dziennik i komentarze kostki

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar michal_mlody
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Libiąż
    Kod pocztowy
    32-590
    Posty
    674

    Domyślnie

    cronin
    poszukaj bo było i to dość obszernie, nawet fotki są
    Nawiasem mówiąc też się zastanawiam nad styropianem.
    np:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...ie-dachu/page4
    Ostatnio edytowane przez michal_mlody ; 26-01-2011 o 19:33

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar cronin
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    3.949
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    12

    Domyślnie

    Mam dwuspadowy, prosty. Ale jeszcze jedno pytanie, może brzmiące głupio. Jak upchnę grube płyty styropianu, a dach będzie pracował (zwłaszcza na początku) to styropian nie będzie mi trzeszczał czy "piszczał" , wiem że to brzmi głupio, ale jak pocierasz dwa kawałki styropianu o siebie to piszczą. W przypadku podłogi to leży płasko i wiem że nie należy upychać na siłę a dach? Wełna jest miękka więc to nie wchodzi w rachubę, ale styropian?
    RÓB NIE KOMBINUJ

    Było mi bardzo miło Was gościć ... komentarze miło widziane w dzienniku

    Dziennik i komentarze kostki

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar cronin
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    3.949
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    12

    Domyślnie

    No właśnie na razie nie trafiłam na styropian, tylko na granulat styropianowy, dlatego pytam, a szukać będę dalej
    RÓB NIE KOMBINUJ

    Było mi bardzo miło Was gościć ... komentarze miło widziane w dzienniku

    Dziennik i komentarze kostki

  7. #7

    Domyślnie

    Przy dwuspadowym dachu dobrze jest ocieplić styropianem na-krokwiowo. Eliminuje mostki cieplne przy ścianach szczytowych. Coraz częściej widzę że tak się robi. Może o to chodzi?

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar cronin
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    3.949
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    12

    Domyślnie

    Tak, ma być po kolei : folia wstępnego krycia o paroprzepuszcz. >1000g/m2, 20 cm między krokwiami, 10 cm pod krokwiami, stelaż metalowy 3,5 cm, folia paroizolac.
    RÓB NIE KOMBINUJ

    Było mi bardzo miło Was gościć ... komentarze miło widziane w dzienniku

    Dziennik i komentarze kostki

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar michal_mlody
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Libiąż
    Kod pocztowy
    32-590
    Posty
    674

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProMyst Zobacz post
    Przy dwuspadowym dachu dobrze jest ocieplić styropianem na-krokwiowo. Eliminuje mostki cieplne przy ścianach szczytowych. Coraz częściej widzę że tak się robi. Może o to chodzi?
    Ze ścianami szczytowymi można sobie poradzić w inny sposób

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar michal_mlody
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Libiąż
    Kod pocztowy
    32-590
    Posty
    674

    Domyślnie

    Cytat Napisał cronin Zobacz post
    Tak, ma być po kolei : folia wstępnego krycia o paroprzepuszcz. >1000g/m2, 20 cm między krokwiami, 10 cm pod krokwiami, stelaż metalowy 3,5 cm, folia paroizolac.
    Ja bym proponował 15 miedzy krokwiami+15, no chyba że masz 22cm krokwie. Musisz zostawić jakąś szczelinę wentylacyjną.

  11. #11

    Domyślnie

    Jeśli koniecznie chcesz nakrokwiowo to rozważ jeszcze możliwość zastosowania płyt z pianki poliuretanowej. Niektórzy producenci mają materiał o izolacyjności 2 razy lepszej niż wełna mineralna czy styropian. Są to również o wiele twardsze i wytrzymalsze płyty niż styropianowe.

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar K160
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Sądeczczyzna
    Dzielnica
    Górzysta
    Posty
    590

    Domyślnie

    Ja mam prosty dach dwuspadowy ocieplony styropianem. Aktualnie 15cm między krokwie. Nad styropianem 2-3cm szczeliny wentylacyjnej później OSB i Gont.
    Styropian docinałem naciągniętym drutem grzejnym Kanthal podpiętym do akumulatora - BAJKA. Tnie się jak w fabryce. Docelowo dam jeszcze styropian 2cm na wszystkich łączeniach i pod krokwie.

    Po docięciu pianowałem wkoło zwykłą pianką poliuretanową na pistolet. Pianki są po 10-13zł , nie dajcie się naciągnąć na "specjalną pianę do styropianu" czyli Tytan EOS , który kosztuje 27zł puszka !! Ten zwykły np. Ceresit klei się do drewna i muru , i styropianu niesamowicie mocno !

    Nic nie skrzypi , a powiem więcej ten styropian poklejony pianą (trzeba to robić dokładnie i nie żałować piany) trzyma się tak mocno , że mam wrażenie , że znacząco wzmacnia konstrukcję dachu - jego sztywność.

    Jeśli robicie szczelinę wentylacyjną , to bardzo dokładnie zabezpieczcie ją metalową siatką przeciwko gryzoniom, ptakom, owadom. To jest strasznie ważne..... ja mam to niezrobione i aktualnie przeżywam traumę z powodu RYJÓWKI , której z całego serca życzę śmierci w męczarniach. Ta franca biega mi szczelinie wyjadając muchy śpiące tam. Robi tyle rabanu, że 3 noc nie śpię, tylko biegam po drabinach i ustawiam łapki. Dodam , że ryjówka ma 2cm długości, jest utra malutka i jest to już druga, która postanowiła zniszczyć mi życie. Tylko konkretna metalowa siatka o drobnych oczkach zamocowana bardzo konkretnie np : długimi zszywkami do drewna...ponieważ , te małe diabły mają iście diabelską siłę wciskania się w każdą szparę.

    Pozdrawiam ... i styropian polecam ...nie pyli, ociepla się miło i przyjemnie, szczelina wentylacyjna jest jak malina, nie siada, nawet jak woda skapnie z roztopionego śniegu, to spływa na sam dół do okapu. No i chyba jest TAŃSZE niż wełna.
    Buduję samemu: 160m2; ściana 19cm+15cm styropianu; okna 3szyby 0,8; poddasze ocieplone styropianem i tynkowane; kocioł kuchenny CO 15kW Vienybe D+ podpięty do zbiornika 600l z wężownicą INOX do CWU; To wszystko z meblami i AGD za 260 000zł.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    m4rekkk

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    wrocław -> jarocin
    Posty
    28

    Domyślnie

    Nie zawsze tańsze znaczy lepsze ;] Ale zgadzam się, chociaż żeby kompleksowo ocieplić górę to ze swojej strony wziąłbym jeszcze rozwiązanie stropowe o dużym oporze ciepła (podobno w Polsce Konbet ma dobre w ofercie).

  14. #14

    Domyślnie

    nie jestem teoretykiem, ale praktykiem, mam dach ocieplony styropianem, są to specjalne kształtki TH-7, jest to ciepła technologia thermomur
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar michal_mlody
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Libiąż
    Kod pocztowy
    32-590
    Posty
    674

    Domyślnie

    Mam takie pytanie:
    Zastanawiam się nad wykończeniem poddasza ocieplonego styropianem - siatka, klej i tynk cienkowarstwowy (raczej gładki).
    Zastosował ktoś takie rozwiązanie? Proszę o jakieś uwagi, spostrzeżenia i fotki

    Dzięki i pozdrawiam.

  16. #16
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Cieplik53

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Posty
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal_mlody Zobacz post
    Ja bym proponował 15 miedzy krokwiami+15, no chyba że masz 22cm krokwie. Musisz zostawić jakąś szczelinę wentylacyjną.
    U nas krokwie maja właśnie wysokość 22 cm ale 10 cm szerokości. Czy zatem mogli byśmy poprzestać na materiale izolującym (też korci mnie styropian) tylko pomiędzy krokwiami?

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Raczej nie, bo wyjdą mostki.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  18. #18

    Domyślnie

    i jak się mieszka w domku, który ma strych użytkowy ocieplonyu styropianem. bo nie ukrywam że korci mnie o rozwiązanie.
    Jedynie mam obawy dot gnicia krokwi, jak to niektorzy straszą.
    „Bądź wierny sobie i realizuj własny program na życie”

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    wełna mineralna jest materiałem bardziej przyjaznym użytkownikowi domu, bo jest paroprzepuszczalna i nie tworzy 'termosu',
    Chyba napisze podręncznik do wiejskiej fizyki budowli i tam zamieszczę te cuda. jakieś bliżej nieokreślone cuda...
    Paroizolacja musi być tak jak i przy wełnie bo trafi na "zimniejszą" krokiew i skraplanie prędzej czy później.

  20. #20

    Domyślnie

    Witam,bardzo bym prosił o opinie ocieplenie poddasza styropianem.
    Może ktoś już mieszka kilka lat w tak ocieplonym domu(poddaszu) i odpowie na moje pytanie .
    Chciałbym u siebie też ocieplić poddasze użytkowe styropianem,ale mam pewne wątpliwości

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony