dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 244 z 319
Pokaż wyniki od 4.861 do 4.880 z 6379
  1. #4861

    Domyślnie

    Cytat Napisał gregorianin Zobacz post
    (...) Bardziej interesuje mnie jednak pytanie które zadałem wcześniej i nie dostałem odpowiedzi, mianowicie czy po zejściu na DZ poniżej zera (mowa naturalnie o zasilaniu), spadek temperatury zaczyna gwałtownie przyspieszać na skutek obladzania się ziemi wokół rur?

    Pozdr.
    Pojawia się tu czasem jakiś użytkownik układu z ujemną temperaturą na wejściu parownika, ale nie przypominam sobie, aby któryś z nich pisał o nagłym wzroście tempa spadku po przejściu przez 0*C.

    Ile masz sekcji i czy na pewno wszystkie pracują?
    Temperatury DZ (które podałeś), to po 1h od startu sprężarki?

  2. #4862

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zigobar Zobacz post
    Pojawia się tu czasem jakiś użytkownik układu z ujemną temperaturą na wejściu parownika, ale nie przypominam sobie, aby któryś z nich pisał o nagłym wzroście tempa spadku po przejściu przez 0*C.

    Ile masz sekcji i czy na pewno wszystkie pracują?
    Temperatury DZ (które podałeś), to po 1h od startu sprężarki?
    To dobra dla mnie wiadomość że poniżej zera nic się nagle nie "załamuje", bałem się że to będzie już z górki.
    Obwód na DZ mam tylko jeden, temp. o jakich mówimy to najniższe jakie aktualnie obserwuję ale w zasadzie powtarzalne w każdym cyklu, czy tam pod koniec cyklu grzania.
    Dzięki za info.
    Pozdr.

  3. #4863

    Domyślnie

    DZ na dzień dzisiejszy podczas grzania CO po 2h to 6.4/4.6 C.
    Ja osobiście to nawet w zeszłym roku gdy przez tydzień było -25/-20C (pod koniec stycznia ) miałem temperatury na DZ 1.9/-0.2 czy jakoś tak. W każdym bądź razie nie zszedłem na DZ do 0 na powrocie, ale ja mam 4 pętle poziome po 95-100m a podczas ogrzewania pompa inwertorowa dawała ok 4.6kW ciepła

  4. #4864

    Domyślnie

    Cytat Napisał gregorianin Zobacz post
    (...) Obwód na DZ mam tylko jeden, temp. o jakich mówimy to najniższe jakie aktualnie obserwuję ale w zasadzie powtarzalne w każdym cyklu, czy tam pod koniec cyklu grzania. (...)
    Pozdr.
    Większość podaje po 1h od startu (i dobrze). Odczytane po kilku godzinach ciągłej pracy będą niższe - to raz.
    Jeśli kolektor został wykonany niedawno, jego wydajność może być trochę niższa (potrzeba czasu, aby grunt wokół rury uległ zagęszczeniu) - to dwa.

  5. #4865
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Racja, spora ilość wody zrobi swoje.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  6. #4866

    Domyślnie

    Cytat Napisał jgrolik Zobacz post
    DZ na dzień dzisiejszy podczas grzania CO po 2h to 6.4/4.6 C.
    Ja osobiście to nawet w zeszłym roku gdy przez tydzień było -25/-20C (pod koniec stycznia ) miałem temperatury na DZ 1.9/-0.2 czy jakoś tak. W każdym bądź razie nie zszedłem na DZ do 0 na powrocie, ale ja mam 4 pętle poziome po 95-100m a podczas ogrzewania pompa inwertorowa dawała ok 4.6kW ciepła
    Piękny wynik, też bym tak chciał :/

    Cytat Napisał Zigobar Zobacz post
    Większość podaje po 1h od startu (i dobrze). Odczytane po kilku godzinach ciągłej pracy będą niższe - to raz.
    Jeśli kolektor został wykonany niedawno, jego wydajność może być trochę niższa (potrzeba czasu, aby grunt wokół rury uległ zagęszczeniu) - to dwa.
    Kolektor młody, wykonany na wiosnę, na początku się cieszyłem jak murzyn z bateryjki widząc +13C na wejściu, szybko się z tego zrobiło 7 a potem już systematycznie w dół, teren jeszcze jest na nim jest miękki, temp podaję po jakichś 20-30 minutach pracy bo tylko tyle działa w cyklu 2,5h po zakręceniu obwodu garażu i obniżeniu temp. w okolice 17 w domu. Na razie tam nie mieszkam więc zluzuję trochę na święta z grzaniem ale jak to się nie poprawi na przyszły rok to chyba będę jechać na grzałkach bo ze względu na młodego "klona" nie wyobrażam sobie temp niższej w domu jak 21-22 przynajmniej przez pierwszy rok. Tylko co potem? Miejsca na większy kolektor nie mam bo zagospodarowałem wszystko za domem, zostaje odwiert albo dodanie np. solara aby podgrzewał w dzień DZ? Praktykuje się w ogóle coś takiego jak łączenie solara z DZ?
    Ostatnio edytowane przez gregorianin ; 23-12-2017 o 13:55

  7. #4867
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek B..
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piotrków Trybunalski
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    1.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał gregorianin Zobacz post
    Wolałbym bym nie wdawać się w dyskusje kto wie na temat takich rzeczy więcej. On przez naście lat działalności montując po kilka instalacji w roku chyba "coś tam" siłą rzeczy musi wiedzieć, tym bardziej że działa to poprawnie u każdego, kogo odwiedziłem.


    Mowa oczywiście o wejściu.


    Nie jestem specjalistą w temacie jak Ty ale... w mojej PC fabryczny nastaw alarmu temp. dolnego źródła to -10C więc chyba jest cień szansy że jednak wie co mówi?

    Bardziej interesuje mnie jednak pytanie które zadałem wcześniej i nie dostałem odpowiedzi, mianowicie czy po zejściu na DZ poniżej zera (mowa naturalnie o zasilaniu), spadek temperatury zaczyna gwałtownie przyspieszać na skutek obladzania się ziemi wokół rur?

    Pozdr.
    A jaką to trzeba mieć do tego specjalizację? Fizykę podstawową miałeś chyba?
    Co do zabezpieczenia temperaturowego w pompie ciepła, to każda je posiada i to użytkownik ustawia temperaturę graniczną na wejściu. Tak czy inaczej eksploatowanie gruntowej pompy ciepła w temperaturach poniżej -5 st C na wejściu grozi uszkodzeniem parownika.
    Aby przetestować pracę pompy ciepła w temperaturach poniżej 0 st C na wejściu, trzeba poczekać na konkretną zimę z temperaturami poniżej -15 st przez kilka miesięcy.

  8. #4868

    Domyślnie

    Cytat Napisał gregorianin Zobacz post
    (...) Na razie tam nie mieszkam więc zluzuję trochę na święta z grzaniem ale jak to się nie poprawi na przyszły rok to chyba będę jechać na grzałkach bo ze względu na młodego "klona" nie wyobrażam sobie temp niższej w domu jak 21-22 przynajmniej przez pierwszy rok. Tylko co potem? Miejsca na większy kolektor nie mam bo zagospodarowałem wszystko za domem, zostaje odwiert albo dodanie np. solara aby podgrzewał w dzień DZ? Praktykuje się w ogóle coś takiego jak łączenie solara z DZ?
    Masz obecnie DZ 1/-2 zatem na razie powodu do paniki nie widzę. Niektórzy mieli już w grudniu 0*C na wejściu parownika i tragedii pod koniec sezonu grzewczego nie było (w marcu temperatury DZ zaczynają rosnąć).
    Wiele gruntówek ma minimalną dopuszczalną na wejściu ok. -6*C, ale jeszcze nikt tutaj takiego poziomu nie osiągnął. Z tego co pamiętam, to "rekordzista" miał chyba DZ -3/-6.
    Należy wspomnieć, że przy obecnych 23*C na wyjściu - sprawność, moc chłodnicza i delta DZ osiągają wyższe wartości niż przy "docelowych" temperaturach GZ.
    Rozważania o dogrzewaniu DZ solarami ja bym sobie darował, a z oceną całego układu zaczekał do końca sezonu grzewczego.
    Ostatnio edytowane przez Zigobar ; 23-12-2017 o 16:30

  9. #4869

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek B.. Zobacz post
    A jaką to trzeba mieć do tego specjalizację? Fizykę podstawową miałeś chyba?
    Nie musisz być nieuprzejmy. Nie ważne czy miałem fizykę czy nie, ważne że umiem czytać a w danych katalogowych opti stoi jak wół że praca do -10c na DZ i alarm jest ustawiony FABRYCZNIE na taką temperaturę. Jeżeli ktoś ma doświadczenie i trochę tego zamontował to może z autopsji wiedzieć że np. te egzemplarze działają i przy -12.

    Cytat Napisał Zigobar Zobacz post
    Masz obecnie DZ 1/-2 zatem na razie powodu do paniki nie widzę. Niektórzy mieli już w grudniu 0*C na wejściu parownika i tragedii pod koniec sezonu grzewczego nie było (w marcu temperatury DZ zaczynają rosnąć).
    Wiele gruntówek ma minimalną dopuszczalną na wejściu ok. -6*C, ale jeszcze nikt tutaj takiego poziomu nie osiągnął. Z tego co pamiętam, to "rekordzista" miał chyba DZ -3/-6.
    Należy wspomnieć, że przy obecnych 23*C na wyjściu - sprawność, moc chłodnicza i delta DZ osiągają wyższe wartości niż przy "docelowych" temperaturach GZ.
    Rozważania o dogrzewaniu DZ solarami ja bym sobie darował, a z oceną całego układu zaczekał do końca sezonu grzewczego.
    Masz rację, trzeba zaczekać ale pocieszyło mnie kilka zdobytych tutaj informacji. No i mam nadzieję też, że nowego rekordu nie będzie mi dane ustanowić

    Pozdr.
    Ostatnio edytowane przez gregorianin ; 23-12-2017 o 21:08

  10. #4870

    Domyślnie

    Cytat Napisał jgrolik Zobacz post
    DZ na dzień dzisiejszy podczas grzania CO po 2h to 6.4/4.6 C.
    Ja osobiście to nawet w zeszłym roku gdy przez tydzień było -25/-20C (pod koniec stycznia ) miałem temperatury na DZ 1.9/-0.2 czy jakoś tak. W każdym bądź razie nie zszedłem na DZ do 0 na powrocie, ale ja mam 4 pętle poziome po 95-100m a podczas ogrzewania pompa inwertorowa dawała ok 4.6kW ciepła
    ja w 1 sezonie też miałem trochę pietra, jak przyszły mrozy, a temperatura DZ poleciała ostro na dół...okazało się, że wina jest w pojedynczych drobnych kamykach, które spowodowały, że obiegówka DZ pracowała tak jak powinna...po zdemontowaniu obiegówki, wyczyszczeniu - wszystko bez żadnych ingerencji pracuje do dziś...aha, okazało się też, że 1 pętla nie działała wtedy, teren jest ze spadkiem i jest ona bardziej podatna na zapowietrzenie...przez te wszystkie lata z wyjątkiem tego 1 sezonu grzewczego (zresztą najzimniejszego w historii mojego mieszkania ) temperatura DZ nie spadła nigdy pod koniec okresu grzewczego niżej niż +1,8C. Ale faktem jest, że DZ mam w bardzo dobrym gruncie, do tego sporo przewymiarowane.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  11. #4871
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Po godzinie grzania CO 4,6/1,0.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  12. #4872
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek B..
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piotrków Trybunalski
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    1.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał gregorianin Zobacz post
    Nie musisz być nieuprzejmy. Nie ważne czy miałem fizykę czy nie, ważne że umiem czytać a w danych katalogowych opti stoi jak wół że praca do -10c na DZ i alarm jest ustawiony FABRYCZNIE na taką temperaturę. Jeżeli ktoś ma doświadczenie i trochę tego zamontował to może z autopsji wiedzieć że np. te egzemplarze działają i przy -12.



    Masz rację, trzeba zaczekać ale pocieszyło mnie kilka zdobytych tutaj informacji. No i mam nadzieję też, że nowego rekordu nie będzie mi dane ustanowić

    Pozdr.
    W którym miejscu jestem nieuprzejmy?
    Zastanów się, jakie warunki należy spełnić aby w gruncie poniżej 150cm, utrzymywać ujemne temperatury, wiedząc np. że ciepło unosi się poprzez konkwekcję.
    Zwykle przy mniejszych wymiennikach gruntowych bardziej widoczne są spadki temperatury, ponieważ: W pierwszym etapie pojawia się różnica temperatur pomiędzy gruntem i glikolem a następnie w parowniku pomiędzy wejściem i wyjściem. Glikolu w obiegu jest mało a transport ciepła z gruntu bardzo powolny w czasie.
    Najwiekszy wpływ na temperaturę dz mają temperatury zewnętrzne. W ciągu ostatnich kilku dni temperatury zewnętrzne były wyższe niż temp. dz.. Potrzeba co najmniej tygodnia z temperaturami +10 st aby grunt się zregenerował.
    Piszesz o regeneracji dz kolektorami słonecznymi. Wiosną będę podłączał taki tandem u siebie, ale tylko do zrzucania nadmiaru ciepła z kolektorów do dz. Założyłem na dz termostatyczny zawór mieszający, na którym ustawię temperaturę graniczną do jakiej nagrzewać się będzie c.w.u.
    Ostatnio edytowane przez Tomek B.. ; 26-12-2017 o 18:22

  13. #4873
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maly1115

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Wieluń
    Posty
    137

    Domyślnie

    Po godzinie grzania co 4.3/1.8 -termometr w pc.Termometry przyklejone na rurach zaizolowane i wyskalowane 5.2/2.4 .Myślę że te w pc są bardziej wiarygodne.
    Dz mam 3 sekcje po 200mb na rotametrach przepływy 14l/min,13l/min,10l/min.przy pełnym otwarciu,gdy miałem pierwsz przykręcony to na drugim sę wyrównywało z pierwszym a na trzecim prawie nic.Mam zostawić otwarte wszystkie czy jednak przykręcić ten pierwszy?
    Dom parter 186m2 grz.podł. w tym garaż 35m2 całość podłogówka,ściany 15cm styro.0,031 podłoga 12cm 0,036 strop ok.35cm. PC Alpha Innotec WZS 80H/K DZ 3X200m pe 40.Reku.O3Ozon 360. GWC-plytowe.Kominek typu koza.

  14. #4874
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar tereska77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Kod pocztowy
    18-400
    Posty
    988

    Domyślnie

    Po 1h grzania co 7,4/3,1.
    Po 2h 7,1/2,9.

  15. #4875

    Domyślnie

    Po 3 h na cele CO 6.1/4.3 C

  16. #4876
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zieli
    Zarejestrowany
    May 2008
    Skąd
    Nowe Dąbie
    Kod pocztowy
    89-210
    Posty
    946

    Domyślnie

    Po 5h 5,2*C/2,6*C
    Dom parterowy , całość podłogówka 145 m2(obecnie grzane 115 m2)+ jedna drabinka, ściany BK+20cm styro grafitowego 031, posadzki i strop 15cm styro 038 , okna 3szyby V90+ , kominek "ala" koza, wentylacja mechaniczna Brookvent air cycle 1.2
    Ogrzewanie Pompa Ciepła 7 kW made by Wihajster Dz odwierty 4x50m

  17. #4877
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Temperatury super. Pogratulować
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  18. #4878
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zieli
    Zarejestrowany
    May 2008
    Skąd
    Nowe Dąbie
    Kod pocztowy
    89-210
    Posty
    946

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    Temperatury super. Pogratulować
    Dzięki ale trzeba mieć na uwadze że mam przewymiarowane Dz (miały być trzy odwierty a są cztery)
    Dom parterowy , całość podłogówka 145 m2(obecnie grzane 115 m2)+ jedna drabinka, ściany BK+20cm styro grafitowego 031, posadzki i strop 15cm styro 038 , okna 3szyby V90+ , kominek "ala" koza, wentylacja mechaniczna Brookvent air cycle 1.2
    Ogrzewanie Pompa Ciepła 7 kW made by Wihajster Dz odwierty 4x50m

  19. #4879
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    sędłaki

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Lubelskie
    Posty
    101

    Domyślnie

    W 5 godzinie grzania Temp DZ 6,3C/2,7C, temp w domu 23C, na zewnątrz +6C
    PPC inv. 18kW bufor 400L, DZ 6petli po 200mb na głebokosci 160-170cm "tymi ręcami zrobione" , pow.użytkowa 316 mkw, wszędzie ogrzewanie podłogowe, 20 cm styropianu na ścianach i posadzce, 35 cm wełny na poddaszu.

  20. #4880
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cob_ra

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Pod Skierniewicami
    Posty
    1.293

    Domyślnie

    Po ok 3h grzania na c.o. temp DZ 4,8/1,7c, w domu 22st, na zew -6.
    Pozdrawiam,
    Marek
    Gryf-domowe klimaty
    P.u. 98.25m²+garaż 18.01m².OP 100%PC WPS 6k1, DZ 2x90m,WM,OZC(asolt)EAH:62,5kWh/m2rok,ΦHL:3640W, QH:6379 kWh/rok, Grzanych podłóg~98m2,kubatura 265m3
    PV 8,69, azymut 240st, dach 23st.
    cwu~80-100kWh msc.
    2017-2379kWh
    2018-2089kWh
    2019-2375kWh
    2020-2384kWh
    2021-1896kWh
    2022-1785kWh
    2023-1823kWh

Strona 244 z 319

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony