dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar martek1981
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Słupsk, Bydlino
    Posty
    615

    Domyślnie Gaz z łupków - zatrucie wody na olbrzymią skalę?!

    Zdaję sobie sprawę, że to trochę nie ten dział, ale zagląda tu najwięcej osób więc pozwolę sobie tutaj napisać.
    Napisałem już podobny post w swojej grupie budującej, ale uważam że problem jest szerszy i chciałbym aby głos zabrali również mieszkańcy innych rejonów Polski.
    Tematem zainteresowałem się ponieważ ostatnimi czasy w pobliżu osiedla domków (250 działek) na którym się wybudowaliśmy zauważyłem niepokojący widok, a mianowicie wieżę wiertniczą. Jak się szybko okazało jest to platforma, która wykonuje odwierty próbne, które mają określić wielkość zasobów gazu w łupkach. Zaniepokojony tą sytuacją zacząłem szukać jakie są zagrożenia płynące z wydobycia tego gazu.

    Być może w Waszej okolicy też powstała lub powstanie podobna platforma? Ministerstwo wydało kilkadziesiąt koncesji na odwierty (większość koncernom zza Oceanu). Dlaczego nikt nie informuje o zagrożeniach? W mediach czasem słychać tylko, że staniemy się potęgą gazową w Europie, a nie mówi się nic o kosztach.
    Chciałbym poznać Waszą opinię na te temat. Być może nie ma powodów do niepokoju.
    Ostatnio edytowane przez martek1981 ; 28-01-2011 o 10:42
    Zdjęcia z budowy Domu w Winorośli
    "Szczęście można znaleźć w działaniu, nie tylko w posiadaniu"

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    To może nie rób tego ekogroszku..... Wyluzuj, jak wpiszesz w google np. "zagrożenia płynące z ... (wpisz cokolwiek)....." to dostaniesz tyle opiniotwórczych "opracowań naukowych"......
    Zagrożenie widzę jedno - takie instalacje nieładnie wyglądają.
    Pozdrawiam.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar martek1981
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Słupsk, Bydlino
    Posty
    615

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    To może nie rób tego ekogroszku.....
    Też o tym pomyślałem ale jak znam życie to prędzej ten gaz będzie w Szwecji niż na moim osiedlu

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Wyluzuj, jak wpiszesz w google np. "zagrożenia płynące z ... (wpisz cokolwiek)....." to dostaniesz tyle opiniotwórczych "opracowań naukowych"......
    Niby tak, ale jednak niepewność pozostaje..

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Zagrożenie widzę jedno - takie instalacje nieładnie wyglądają.
    Powiem Ci, że w nocy w pełnym oświetleniu to nawet mi się podoba wygląda jak baza NASA
    Zdjęcia z budowy Domu w Winorośli
    "Szczęście można znaleźć w działaniu, nie tylko w posiadaniu"

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Też czytałem, że przy eksploatacji łupkowego wpompowuje się pod ziemię różne świństwa, ale nie jestem w stanie się odnieść merytorycznie do ich szkodliwości. Podobno nikt tego nie badał, nawet chyba nie ma konkretnych informacji co będzie wtłaczane pod ziemię.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar martek1981
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Słupsk, Bydlino
    Posty
    615

    Domyślnie

    No właśnie najgorszy jest brak rzetelnej informacji i to, że jak zwykle oddajemy wszystko w obce ręce i zgadzamy się na wszystko.
    Zdjęcia z budowy Domu w Winorośli
    "Szczęście można znaleźć w działaniu, nie tylko w posiadaniu"

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał martek1981 Zobacz post
    No właśnie najgorszy jest brak rzetelnej informacji i to, że jak zwykle oddajemy wszystko w obce ręce i zgadzamy się na wszystko.
    A czego Ty oczekujesz ?

    Amerykanie wydobywają gaz u niech w ten sposób na terenach niezaludnionych lub o bardzo małym zaludnieniu.
    Gdy w rachubę wchodzi gigantyczna kasa "pierdoły" typu zanieczyszczenie środowiska nie wchodzą w rachubę ...
    W ziemię jest wpuszczana chemia która musi "strawić" część skał pod ziemią , więc nie licz że to co tam wstrzykują jest bezpieczne i nie groźne ...

    Wystarczy zobaczyć że amerykanie jako naród to najbardziej "niszczycielski" dla środowiska naród , zużywający najwięcej zasobów naturalnych i wytwarzający najwiecej śmieci i zanieczyszczeń. To kraj jako chyba nieliczny nie podpisał traktatu o zmniejszeniu zanieczyszczeń ...

    Myślisz że w Polsce będą się przejmowali ludźmi i środowiskiem ?
    Najważniejszy jest zysk , więc nie licz na "rzetelne" badania i itd ...

    Największym głupcem jest Państwo Polskie. Daje za grosze amerykanom możliwości szukania gazu (a potem automatycznie te umowy będą zmienione na wydobycie) i Polska z tego dostanie jakieś grosze a zostanie ze skażoną glebą i z zapewne wieloma ludźmi którzy będą mieszkali na skażonej ziemii ...
    Zapewne będzie tak jak z górnictwem (szkody górnicze) (pęknięcia ziemiii i itd ...)

    Ale co tam. Niektórzy dostanę super łapówki i będzie ok , a pospólstwo niech żyje w skażonym środowisku ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    piotrmak

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Szubin
    Kod pocztowy
    89-200
    Posty
    1.596

    Domyślnie

    A nie przeszkadza wam jak miliony dolarów są wywożone do Rosji? To nie lepiej mieć pod dostatkiem swojego gazu? Amerykanie ten gaz w walizkach wywiozą czy zostanie u nas?

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar martek1981
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Słupsk, Bydlino
    Posty
    615

    Domyślnie

    Ja to wszystko wiem! Dlatego właśnie rozpocząłem dyskusję na ten temat. Wiem z czym wiąże się to, że to właśnie Amerykanie będą eksploatować nasze złoża, wiem że na pewno nie wyjdzie nam to na dobre i my jako Polska w tym całym biznesie zarobimy pewnie najmniej, ryzykując najwięcej! Decyzja jednego, czy drugiego ministra ciągnie za sobą skutki na wiele lat, ale co tam ich już nie będzie a my będziemy musieli z tym żyć.
    Zdjęcia z budowy Domu w Winorośli
    "Szczęście można znaleźć w działaniu, nie tylko w posiadaniu"

  9. #9

    Domyślnie

    Dla mnie twoje ręce też są obce. Bo nie moje. Wizja świata, w którym "obcy" (chyba k...a z kosmosu) dybią na naród polski by go oskubać i cnoty pozbawić.

    Obok mnie również powstaje kopalnia gazu ze złóż niekonwencjonalnych. Ale nie sieję paniki.
    Przeszukiwałem sieć w poszukiwaniu informacji o zagrożeniach wynikających z niedalekiego usytuowania takiej kopalni.
    Mało rzetelnych informacji, poza oczywiście bełkotem nawiedzonych nastolatków.

    Przejrzałem tylko pobieżnie dokument zalinkowany przez ciebie. Nic nowego pod słońcem. Wciąż takie samo żonglowanie wybranymi, niepowiązanymi ze sobą "dowodami".
    Co ma składowisko odpadów radioaktywnych, o którym wspomina autor "opracowania", do kopalni gazu?

    Wypowiedź typu "odkryłem dywersję gospodarczą na podobną skalę, gdzie chodzi o życie ludzkie i o środowisko. Ta nowa wroga, wobec własnego narodu ogólnopolska akcja dywersyjna zawodowych najemników" (cytat) czyni autora niewiarygodnym.
    Jeśli chcesz wierzyć nawiedzonym psychopatom - twoja sprawa. Tylko nie szerz bezrozumnego defetyzmu.

    Nie mam nic wspólnego z branżą gazową. Nie jestem również pachołkiem kapitalistycznych grubasów. I również się martwię o swoje środowisko. Ale owo zmartwienie nie przeszkadza mi logicznie myśleć.

    Na koniec link do kontrraportu:
    www.kleszczewo.pl/kleszczewo/Image/File/EIA%20Report.pdf (plik waży 4MB)

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar martek1981
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Słupsk, Bydlino
    Posty
    615

    Domyślnie

    Spuść trochę z tonu...
    Moja postawa nie ma nic wspólnego z defetyzmem! Jak sam zauważyłeś mało jest rzetelnych informacji na ten temat, stąd moje obawy. Dla bardziej obiektywnego spojrzenia na temat usunę link z mojego postu.
    Zdjęcia z budowy Domu w Winorośli
    "Szczęście można znaleźć w działaniu, nie tylko w posiadaniu"

  11. #11

    Domyślnie

    OK.
    Powiem tobie, już bez paszczenia, jakie mam spostrzeżenia.
    Będę mieszkał niedaleko kopalni gazu tight. To złoże pośrednie pomiędzy konwencjonalnym a łupkowym. Wydobywa się go identycznie, jak łupkowy.

    Cała "nasza" kopalnie będzie składała się z ośrodka przetwarzania gazu, trzech odwiertów zbierających gaz i gazociągów pomiędzy nimi. Gazociągi będą pod ziemią. Odwierty będą bezobsługowe. Głównym źródłem zanieczyszczeń może być ośrodek przetwarzania gazu.

    Niedaleko mnie skończyli wiercić odwiert. Jest to odwiert do pobierania gazu. Teraz pewnie szczelinują.
    Podczas wiercenia dobiegał do mnie świst przypominający pracę silnika lotniczego.
    Do odwiertu nie prowadzi żadne źródło wody. Pewnie mają wodę ze zbiornika.
    Dziura ma prawie cztery kilometry głębokości i półtora długości. Cztery kilometry wysportowany człowiek przebiega w kwadrans. Piętnaście minut biegu szybszego od truchtu. To spora odległość.
    Najbliższe nas duże ujęcie wody pitnej ma głębokość 130 metrów. Jest więc trzydzieści razy płytsze. Zupełnie nie ta skala.

    Z raportu wynika, że odpadową wodę złożową produkować będzie ośrodek zbioru i oczyszczania gazu. W ilości 40m3/dzień.
    I to, moim zdaniem, będzie główne negatywne oddziaływanie na otoczenie. Ale nie sam fakt produkcji owej wody, a konieczność jej wywozu. Będą to dwa kursy dużego beczkowozu na dobę.

    Drugim problemem może być hałas (mowa cały czas wyłącznie o ośrodku przetwarzania gazu). Z dołączonych do raportu symulacji wynika, że na terenie ośrodka, w pomieszczeniach dochodzi do 80dB, na powietrzu na granicy ośrodka 50dB, 150 metrów od kompleksu 40dB, 300 metrów 35dB. Przy niekorzystnych wiatrach, otwartych oknach, w nocy, dom w pierwszej linii zabudowy od ośrodka, w sypialni z oknami "wychodzącymi" na ośrodek - hałas może być słyszalny.

    Z innych zanieczyszczeń, zwróciłem uwagę na tlenki azotu. Maksymalne stężenie, na granicy ośrodka może dochodzić do 100ug/m3, podczas gdy dopuszczalne stężenie wynosi 200ug/m3. Ale 500 metrów od ośrodka spada do 80ug/m3, po dalszych 500 metrach wynosi 60ug/m3

    Z oddziaływania na krajobraz - część nadziemna odwiertów nie będzie specjalnie rozbudowana. Gdzieś znalazłem informację, że będą to budynki i instalacje nie wyższe niż dwukondygnacyjny budynek. Gazociągi, jak wspomniałem, podziemne. Gorzej w "ośrodku". Tam najwyższym obiektem ma być jakaś kolumna technologiczna do oczyszczania gazu wysokości 35 metrów (ale to "z głowy", teraz nie mogę odnaleźć tego fragmentu).

    Pozostają awarie.
    Ja jestem jednak człowiekiem ufającym technologii i wierzącym w postęp techniczny. Nie sądzę, by awarie były znaczącym zagrożeniem. Chyba, że do głosu dojdzie chciwość i ludzka niefrasobliwość.

    Oczywiście raport jest wykonany na zlecenie inwestora, więc może być podkoloryzowany.
    Nie wierzę jednak, by eksploatacja gazu łączyła się ze zużyciem ogromnych ilości wody lub innymi znaczącymi zagrożeniami a w takim raporcie było to przemilczane.

    Podsumowując.
    Będziemy mieli 500 metrów do odwiertu zbierającego gaz, dwa kilometry do ośrodka zbioru i przetwarzania gazu. Będziemy się budować. Nie widzę zagrożenia.
    Ostatnio edytowane przez pawelpiwowarczyk ; 29-01-2011 o 10:55 Powód: kropnąłem się w cyferkach

  12. #12

    Domyślnie

    Dużo większym zagrożeniem zwłaszcza dla wód pitnych są szamba. Szamba budowane bez dna, tak, żeby wybierać nie trzeba było bo to kosztuje. A jest ich tysiące. Gminy mają to w nosie bo ich głównym grzechem są zaniedbania inwestycji kanalizacyjnych a w dodatku, dlaczego miały by coś robić, skoro w tych gminach też "normalni" ludzie pracują w szambami bez dna, żeby było taniej.
    Co prawda są niby kontrole i sprawdzają czy dno murowane, ale już mi "fachowcy" tłumaczyli, że dno betonowe to się tylko pod włazem robi, mogą sprawdzać do woli.
    Panowie, nie martwcie się o żadne gazy których jeszcze u nas nikt na oczy nie widział. Martwcie się o to co JUŻ TERAZ jest problemem.
    desmear

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał desmear Zobacz post
    Dużo większym zagrożeniem zwłaszcza dla wód pitnych są szamba. Szamba budowane bez dna, tak, żeby wybierać nie trzeba było bo to kosztuje. A jest ich tysiące. Gminy mają to w nosie bo ich głównym grzechem są zaniedbania inwestycji kanalizacyjnych a w dodatku, dlaczego miały by coś robić, skoro w tych gminach też "normalni" ludzie pracują w szambami bez dna, żeby było taniej.
    Co prawda są niby kontrole i sprawdzają czy dno murowane, ale już mi "fachowcy" tłumaczyli, że dno betonowe to się tylko pod włazem robi, mogą sprawdzać do woli.
    Panowie, nie martwcie się o żadne gazy których jeszcze u nas nikt na oczy nie widział. Martwcie się o to co JUŻ TERAZ jest problemem.
    Martwmy się o jedno i o drugie. O te szamba martwisz się teraz ,bo kiedyś ,ktoś sie nie martwił. Róbmy to merytorycznie (jak wyżej) patrzmy "grubasom" na łapy i nie miejmy złudzeń . Jak zwęszą kasę , nasze kwiatki w ogródkach nie zrobią na nich wrażenia. Potem ktoś ładny wyciskacz łez nakręci (może w Holywood) ,jak to jakaś dzielna amerykanka wygrała w sądzie i dostała .....250.000 dolarów na .....protezy dla swego narodzonego bez rączek dziecka

  14. #14

    Domyślnie

    w jednym z odcinków CSI Las Vegas mówili o szkodliwości wydobywania gazu łupkowego

    IMO jeśli ktoś inwestuje i chce się wzbogacić na tym, nic go nie będą obchodziły opinie maluczkich... w PL wielokrotnie to pokazano

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony