dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 91 z 157
Pokaż wyniki od 1.801 do 1.820 z 3132
  1. #1801
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Remiks. Czym kleiłeś cegły?

  2. #1802
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał eniu Zobacz post
    Remiks. Czym kleiłeś cegły?
    Mortalex

  3. #1803
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Chyba obiecałem fotkę wymiennika opadowego.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	53.jpg
Wyświetleń:	174
Rozmiar:	68,9 KB
ID:	299017
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	55.jpg
Wyświetleń:	242
Rozmiar:	70,4 KB
ID:	299018
    Mam nadzieję że Eniu się nie obrazi za panoszenie się w jego wątku

  4. #1804

    Domyślnie

    Dla równego rozkładu strug w kanałach opadowych, zastosowałbym przewężenia na wejsciu do nich - im bliżej, tym mniejsze pole przekroju.

  5. #1805
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał romole Zobacz post
    Dla równego rozkładu strug w kanałach opadowych, zastosowałbym przewężenia na wejsciu do nich - im bliżej, tym mniejsze pole przekroju.
    W moim odbiorniku są 3 kanały o równym przekroju troszkę zmieniona jest wysokość przegród ale to kilka cm. Z moich obserwacji wynika że nie ma potrzeby tak cudaczyć. Kanały opadowe bardzo fajnie się samoregulują, rozkład temperatur jest równy.
    Oczywiście góra odbiornika nagrzewa się pierwsza.

  6. #1806

    Domyślnie

    Po jakimś czasie temperatura się rozlezie, bardziej stawiam na równomierność ob-sadzania...

  7. #1807
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał romole Zobacz post
    Po jakimś czasie temperatura się rozlezie, bardziej stawiam na równomierność ob-sadzania...
    Przy cyklu palenia 24h odbiornik ładuje się ok 3,5h, jeden załadunek ok 12 kg drewna.

  8. #1808
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.354

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    W moim odbiorniku są 3 kanały o równym przekroju troszkę zmieniona jest wysokość przegród ale to kilka cm. Z moich obserwacji wynika że nie ma potrzeby tak cudaczyć. Kanały opadowe bardzo fajnie się samoregulują, rozkład temperatur jest równy.
    Oczywiście góra odbiornika nagrzewa się pierwsza.
    Z moich też.
    Do tego dochodziło, że na początku szło najdalszym kanałem, którym był wymiennik wodny. Szeregowo to było podłączone - najpierw dwa kanały ceramiczne, potem jeden stalowy z wodą. No i szło najdłuższą możliwą drogą - tam, gdzie było najzimniej. Jak nagrzeje jeden, pójdzie do drugiego - chłodniejszego, dzięki temu rzeczywiście nagrzewa się symetrycznie na przekroju poziomym.
    To by można dość łatwo wytłumaczyć i przewidzieć, są jednak przy przepływach gazów rzeczy, które są niezgodne z intuicją.
    Wadą, nie wadą, takiego odbiornika jest to, że musi mieć odpowiednią masę - dość dużą. Chyba, że godzimy się ze stopniowym zmniejszaniem sprawności układu po pewnym czasie palenia. To jeszcze nie wszystko. Trzeba też wiedzieć, że taki izolowany układ (w sensie, że bez dużego stałego odbioru konwekcyjnego) sam się hamuje przy nagrzaniu do pewnej temperatury. Chodzi o to, że zmniejsza się ilość pobieranego powietrza i nie można przesadzić z ilością opału. Przy zaniżonej masie układ musi mieć zapewniony stały odbiór mocy po nasyceniu ciepłem. To dotyczy też kanałów spalinowych wznośnych.
    Udało się zresztą zaprojektować i zbudować odbiornik o niewielkiej stosunkowo masie (no bo nie zawsze da się stawiać tony cegieł i nie można zapominać o trudnościach wykonawczych) i bez tej wady, tzn. o stałej sprawności w czasie. A ta nie jest mała. Tego typu odbiorniki-wymienniki przy dobrym palenisku piecowym dają nawet powyżej 95% sprawności. To nie jest liczba z sufitu, tylko zmierzona przeze mnie wielkość, zresztą znana z danych na temat badań ciężkich zduńskich pieców ze wschodu.

    Pozdrawiam

  9. #1809
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojtek_796 Zobacz post
    Z moich też.
    Do tego dochodziło, że na początku szło najdalszym kanałem, którym był wymiennik wodny. Szeregowo to było podłączone - najpierw dwa kanały ceramiczne, potem jeden stalowy z wodą. No i szło najdłuższą możliwą drogą - tam, gdzie było najzimniej. Jak nagrzeje jeden, pójdzie do drugiego - chłodniejszego, dzięki temu rzeczywiście nagrzewa się symetrycznie na przekroju poziomym.
    Ciekawa informacja zwłaszcza dla mnie, zostawiłem sobie możliwość podłączenia jednego kanału opadowego stalowego (do szybkiego nagrzania powietrza) oraz jednego kanału opadowego z wymiennikiem wodnym do ładowania płyty fundamentowej grzewczej. Wygląda na to że powinno wszystko razem zadziałać.
    Też zaobserwowałem że układ po osiągnięciu pewnej temperatury spowalnia, w moim piecu spokojnie można spalić 20kg drewna ale wtedy w domu temp dojdzie do 30 stopni. Oczywiście takie nagrzewanie można troszkę ograniczyć podwójną szybą.
    Wojtku gdybyś mógł coś napisać o wymienniku wodnym który zastosowaliście.
    Ostatnio edytowane przez Remiks ; 16-01-2015 o 10:14

  10. #1810

    Domyślnie

    W dzieleniu strugi spalin, to bardziej stawiam na równomierność zarastania kanałów sadzą, niż na rozkład temperatur. Sadza na ściankach to izolacja czyli najmniej pożądana rzecz przy wymianie ciepła. Wojtek twierdzi, że spaliny zamiast pędzić po najmniejszej linii oporu, wolą do zimniejszego...
    Stawiam flaszkę, że również sadza jest bardziej wybredna i woli się osadzić na chłodniejszej ściance.

    Remiks, Twoja opcja z dodatkowym wymiennikiem do "lżejszych "zastosowań, to świetna sprawa!
    Wojtek wyłuskał wadę ciężkiego wymiennika ceramicznego i za to medal. Wykorzystanie dodatkowych wymienników nie oznacza końca wizji ognia, bo pzecież w kominkowym salonie, to podstawowa przyjemność.

  11. #1811
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał romole Zobacz post
    W dzieleniu strugi spalin, to bardziej stawiam na równomierność zarastania kanałów sadzą, niż na rozkład temperatur. Sadza na ściankach to izolacja czyli najmniej pożądana rzecz przy wymianie ciepła. Wojtek twierdzi, że spaliny zamiast pędzić po najmniejszej linii oporu, wolą do zimniejszego...
    Stawiam flaszkę, że również sadza jest bardziej wybredna i woli się osadzić na chłodniejszej ściance.
    A się uparłeś na zarastanie sadzą, ja nie muszę się domyślać wystarczy ze otworzę wyczystki w wymienniku i wiem czy i gdzie zarasta. Co do ulubionych miejsc sadzy to są to przede wszystkim szorstkie powierzchnie wszelkie nierówności występy itp. Przy niezłym palenisku i normalnym w nim paleniu nie ma mowy o zarastaniu wymiennika sadzą. Moim zdaniem wystarczy go wyczyścić raz na rok tak na wszelki wypadek. Oczywiście możemy to jakoś komisyjnie sprawdzić do tej flaszki
    Cytat Napisał romole Zobacz post
    Remiks, Twoja opcja z dodatkowym wymiennikiem do "lżejszych "zastosowań, to świetna sprawa!
    Wojtek wyłuskał wadę ciężkiego wymiennika ceramicznego i za to medal. Wykorzystanie dodatkowych wymienników nie oznacza końca wizji ognia, bo pzecież w kominkowym salonie, to podstawowa przyjemność.
    Tej uwagi o końcu wizji ognia nie bardzo zrozumiałem.

  12. #1812
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.354

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Wojtku gdybyś mógł coś napisać o wymienniku wodnym który zastosowaliście.
    Zwykły, najzwyklejszy przelotowy prostopadłościan z 9-oma kwadratowymi płomieniówkami. Pokazany jest zresztą w wątku cały układ.
    Z sadzą to się zgadza, ale można i trzeba jej uniknąć. To wszystko też było w tym wątku. Sadza nie musi powstawać w kanałach spalinowych, przynajmniej nie w stopniu utrudniającym życie.
    A z drugiej strony, stanowiąc izolator, też sama sobie reguluje grubość warstwy.

    Wymiennik-odbiornik akumulacyjny, o którym pisałem, i który ostatnio powstał, zawiera już w sobie system szybkiego odbioru i przekazywania ciepła poprzez sieć stalowych radiatorów. O tempie oddawania ciepła decyduje już przewodność ścian obudowy, ewentualnie jakaś izolacja zakończeń radiatorów. Można zmieniać też masę wymiennika - oczywiście nie codziennie.

  13. #1813

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Oczywiście możemy to jakoś komisyjnie sprawdzić do tej flaszki
    A flaszeczkę i owszem, z przyjemnością...Ale nie będzie Ci żal tej drewnianej chałupy po ogniowych eksperymentach...?
    Była by to wizja ognia dość spektakularna
    A pro po wizji

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Tej uwagi o końcu wizji ognia nie bardzo zrozumiałem.
    Byłem o krok od wybudowania podobnego parowozu jak Twój. Jednak kapryśny klimat zweryfikował mój zamiar, bo co zrobić z ogniem, w którego uwielbiam się wpatrywać, a który po załadowaniu ciepłem odbiornika może doprowadzić do przegrzania. W salonie dobrze jest wypoczywać napawając się tańcem ognia, a nie męczyć się z nadwyżką ciepła.
    Dlatego podobają mi się pomysły z hybrydami, po załadowaniu jednego odbiornika, przester i pakujemy ciepełko w następny. Z niecierpliwością czekam na Wojtkowe wynalazki...
    Ostatnio edytowane przez romole ; 16-01-2015 o 17:50

  14. #1814
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    romole - ale ogniowe eksperymenty w piecyku a nie w chałupie przecie to na wszelki wypadek przygotuję flaszkę.
    Już załapałem wizję ognia, faktem jest że palenie trwa jakiś określony czas, ja do kominka nie podkładam rozpalam tylko jeden załadunek. A żona lubi wieczorem temperatury w okolicach 27 stopni wiec można troszkę przegrzać.

  15. #1815
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Można wkładać mniej rozdrobnione drewno, dwa trzy grube klocki i palić cały dzień. Piec nie będzie się nagrzewał tak jak przy rozdrobnionym, energetycznym ładunku. Można też pominąć długa drogę...Facet wszystko jest w stanie znieść, by połowicę do wieczora nastroić!

  16. #1816
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał eniu Zobacz post
    Można wkładać mniej rozdrobnione drewno, dwa trzy grube klocki i palić cały dzień. Piec nie będzie się nagrzewał tak jak przy rozdrobnionym, energetycznym ładunku. Można też pominąć długa drogę...Facet wszystko jest w stanie znieść, by połowicę do wieczora nastroić!
    W moim palenisku nie ma szans na spalanie nawet okrąglaka średnicy 25cm przez cały dzień, jak palenisko złapie odpowiednią temperaturę to spala załadunek w max 3,5 godz chyba że będę wędził. Eniu tu nie ma co znosić sama przyjemność )

  17. #1817

    Domyślnie

    Czy mogę się wtrącić?
    Proszę o przypomnienie jakiego wyciora mam użyć żeby wyczyścić akumulator, bo bez bicia przyznaję się, że jeszcze tego nie zrobiłem. Coś tam pamiętam, że pręt stalowy. Jaki wymiar mają kanały w akumulatorze, przejrzałem temat ale "w mordę" nie znalazłem. Nie chciałbym eksperymentować a nie pamiętam co mówił na ten temat Piotr.
    Szczotka ma być o przekroju kwadratu czy okrągła?

  18. #1818
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Piotr mówił, żeby czyścić jak jest potrzeba. Najpierw otwórz wyczystkę i zobacz co tam siedzi. Ja po trzech sezonach mam 0,5 - 1,0 sadzy, więc teraz po czwartym, pewnie wyczyszczę. Szczota pewnie fi 180, plastykowa jak paliłeś suchym drewnem ale każdy ma swoje preferencje...(co do szczotki)

    Poziome kanały szczotką tylko przejechać pare razy, sadzę wybrać odkurzaczem z separatorem - jak paliłeś suchym drewnem!.

  19. #1819

    Domyślnie

    Suchym, innym bym się nie odważył palić w tym cacku. Dobra, dobra ale jak czyścić pionowe kanały - pręt stalowy fi? Pozdrawiam!

  20. #1820
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Fi odpowiednie! Trzeba empiry...spróbuj "3', "4". Pogadaj z kominiarzem miejscowym jak przyjdzie na roczny przegląd. Podpatrz...albo poproś go raz na dwa, trzy lata o wykonanie tej czynności. W końcu to jego hobby. Poza tym kontakty międzyludzkie zamierają, trzeba na nie chuchać...

Strona 91 z 157

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony