dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie Światło mi mruga

    Niebawem się wprowadzę do nowego domu, ale zauważyłem że od czasu do czasu światło (elektryczne ma się rozumieć) mi przygasa - mruga (szczególnie wieczorową porą).
    Z tego co słyszałem to wina przeciążonej lini
    Czy coś można na to poradzić?
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    To może być wina stu pięćdziesięciu różnych rzeczy i trudno stwierdzić bez żadnych danych, o co biega.

    Istotne informacje, które mogą pomóc:

    - miganie jest widoczne na wszystkich lampach, również tych włączonych do gniazdek?
    - czy widzisz wyraźne przygaśnięcie świateł w momencie włączenia np. czajnika elektrycznego?
    - jeśli tak, to spróbuj poobserwować ten efekt, włączając czajnik do różnych obwodów, jeśli znacsz swoją instalkację, to w szczególności postaraj się to sprawdzić na innej fazie niż obserwowane oświetlenie.

    Generalnie jednak temat raczej dla elektryka i to nie "Pana Kazia, co się zna", tylko kogoś, kto ma sprzęt pomiarowy i potrafi go używać, szukanie przyczyn takiego migania to wyższa szkoła jazdy jest raczej.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Jeżeli masz sąsiadów w pobliżu to popytaj czy u nich też występuje ten sam efekt.
    Jesteś podpięty "na końcu linii" ?
    Poobserwuj tak pisze Jacek.P żeby określić czy przyczyna nie leży w Twojej instalacji.
    Czy oświetlenie i gniazdka masz na tej samej fazie ?
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) ENCYKLOPEDIA LINKÓW Avatar cieszynianka
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    13.035

    Domyślnie

    U nas też czasem wieczorami tak się dzieje.
    Odkryliśmy winowajcę - sąsiad spawa w garażu

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    - miganie jest widoczne na wszystkich lampach, również tych włączonych do gniazdek?
    TAK mrugają światła "sufitowe" i te włączone do gniazdek jednocześnie
    - czy widzisz wyraźne przygaśnięcie świateł w momencie włączenia np. czajnika elektrycznego?
    NIE

    Wygląda to jakby ktoś "spawał" lub gdzieś coś nie łączy (iskrzy) i dzieje się to od czasu do czasu wieczorami
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    To może sąsiad spawać albo masz w pobliżu jakiś zakład, tartak ?
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    To może sąsiad spawać albo masz w pobliżu jakiś zakład, tartak ?
    tak - mechanik samochodowy (też go podejrzewałem)
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Cytat Napisał panfotograf Zobacz post

    Wygląda to jakby ktoś "spawał" lub gdzieś coś nie łączy (iskrzy) i dzieje się to od czasu do czasu wieczorami
    Gdyby to była kwestia złego styku, to efekt widziałbyś po gwałtownym zwiększeniu poboru u siebie (wspomniany czajnik), tak więc tutaj też obstawiam raczej sąsiada z ciężkim sprzętem.
    Oczywiście, jeśli jesteś pewien, że czajnik był włączany na tej samej fazie, co obserwowane oświetlenie.

    J
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał panfotograf Zobacz post
    Niebawem się wprowadzę do nowego domu, ale zauważyłem że od czasu do czasu światło (elektryczne ma się rozumieć) mi przygasa - mruga (szczególnie wieczorową porą).
    Z tego co słyszałem to wina przeciążonej lini
    Czy coś można na to poradzić?
    Diagnozę wystawi elektryk. Najlepiej ten, który wykonywał instalację bo ją zna.
    Poproś elektryka o ponowne zrobienie pomiarów począwszy od złącza.
    Na tej podstawie padnie wniosek - winna sieć lub winna instalacja.

    Jeśli instalacja to do poprawienia.

    Jeśli sieć to do zgłoszenia problemów w Energetyce i pomiary analizatorem.
    Być może trafo działa na granicy możliwości, być może sieć nie wydala, być może mrozy mają wpływ na pracę sieci.... nad tym niech się głowi Energetyka.

    Przede wszystkim zrób wywiad u sąsiadów, czy u nich również występują takie problemy?
    Takie skoki napięcia może wywoływać spawarka oraz zmienne obciążenie maszyn wirujących np: trak.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi! - zgłaszam mojemu elektrykowi, niech sprawdzi
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  11. #11

    Domyślnie

    U mnie też czasem mrugają światła nieważne czy na górze czy na dole, czy jest to np lampka nocna podłączona do kontaktu.
    W trakcie budowy zdarzyło się to kilka razy, a teraz jak już mieszkami od 2 miesięcy to raz mrugało.
    Dzieje się tak jak jest mglisto i zimno.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał cieszynianka Zobacz post
    U nas też czasem wieczorami tak się dzieje.
    Odkryliśmy winowajcę - sąsiad spawa w garażu
    woow to nizły musiał mieć cug !
    Mój sąsiad tez kiedyś spawał w garażu, a potem chodził wesolutki ... ale światło nie przygasało

    browar
    "Bądźmy wdzięczni idiotom. Gdyby nie oni, reszta nigdy nie osiągnęłaby sukcesu." MT

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    CO do takiego mrugania instalacji to na 99% wina usługodawcy. Jest teraz okres zimowy, wszyscy mają włączone światła, telewizory, co niektórzy jeszcze jakieś prądożerne urządzenia do ogrzewania, podgrzewania a instalacja ... jest stara, niemodernizowana i przeciążona. W Twoim przypadku przeszedłbym się po sąsiadach i się spytał czy mają podobne objawy.
    Cytat Napisał robertsz Zobacz post
    Diagnozę wystawi elektryk. Najlepiej ten, który wykonywał instalację bo ją zna.
    Poproś elektryka o ponowne zrobienie pomiarów począwszy od złącza.
    Na tej podstawie padnie wniosek - winna sieć lub winna instalacja.

    Jeśli instalacja to do poprawienia....
    Jeżeli wezwie tego samego elektryka to na bank instalacja będzie sprawna.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) ENCYKLOPEDIA LINKÓW Avatar cieszynianka
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    13.035

    Domyślnie

    Cytat Napisał Browar Zobacz post
    woow to nizły musiał mieć cug !
    Mój sąsiad tez kiedyś spawał w garażu, a potem chodził wesolutki ... ale światło nie przygasało

    browar
    Mój wesolutki nie chodził, ale ładne rozbłyski z jego garażu się rozchodziły

  15. #15

    Domyślnie

    Witam, pomijając najbardziej możliwy powód – wina po „drugiej stronie licznika, co prawda w małej mierze istnieje inna możliwość – źle dobrany przekrój przez instalatora (proszę to potraktować jako przykład, ponieważ w temacie jest bardzo mało informacji). Nikt nie zapytał autora czy może to u niego nie jest zbyt duży pobór, (może pracować pompa ciepła, sprężarka pracuje dorywczo), wtedy też „będzie się to działo od czasu, do czasu”. Mam tu na myśli źle dobrany przekrój kabla (w co trudno uwierzyć), wyjaśnię o co mi chodzi na przykładzie. Zakładając że zakład wykonał do licznika (np., w cenie przyłącza do 20m ENION), a elektryk do rozdzielni w domu kilkadziesiąt metrów – to przykład! Wtedy pod obciążeniem odczuje się spadek napięcia, a skutek tego „uwidoczni się w świetle” („przygasać” – będzie, jednak nie „mrugać” – wtedy przykład ten będzie zbędny).

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    może to u niego nie jest zbyt duży pobór
    Pobór jest minimalny: -piec na pelety -kilka żarówek + halogen roboczy. Światło nie mruga w momencie kiedy jest większy pobór u mnie -mruga niezależnie.
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  17. #17

    Domyślnie

    Jeśli mruga, to inna sprawa (wyżej podałem tylko bardzo mało prawdopodobny przykład, jak wiadomo jest dużo nowopowstałych firm, a tam „kto popadnie” osoby niewykwalifikowane – podobnych przerabiałem u siebie na budowie). Bardzo prawdopodobne że ktoś tam spawa w sąsiedztwie, dokładnie jak wyżej opisali forumowicze.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wakmen Zobacz post
    CO do takiego mrugania instalacji to na 99% wina usługodawcy. Jest teraz okres zimowy, wszyscy mają włączone światła, telewizory, co niektórzy jeszcze jakieś prądożerne urządzenia do ogrzewania, podgrzewania a instalacja ... jest stara, niemodernizowana i przeciążona. W Twoim przypadku przeszedłbym się po sąsiadach i się spytał czy mają podobne objawy.

    Jeżeli wezwie tego samego elektryka to na bank instalacja będzie sprawna.
    Dokładnie „Wakman”, najpierw diagnoza (pewnie tam był i przeprowadził pomiary, jak opisuje na innych wątkach. W kolejnym zdaniu obalenie 99% pewności. To była porada, czy gdybanie?

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał WaldemarRj Zobacz post
    Dokładnie „Wakman”, najpierw diagnoza (pewnie tam był i przeprowadził pomiary, jak opisuje na innych wątkach. W kolejnym zdaniu obalenie 99% pewności. To była porada, czy gdybanie?
    To nie była diagnoza tylko znam faktyczny stan polskich instalacji. Pisanie, ze to na pewno wina elektryka bo zastosował nie takie przewody, czy w jakikolwiek inny sposób "zepsuł" instalację w budynku nie znaczy, że w Polsce są tylko "be" wykonawcy. Oczywiście, że są tacy co robią "chałturę" ale oni to raczej nie podpisują się pod swoimi pracami.
    Moja propozycja przejścia się po sąsiadach była "najtańsza" dla zainteresowanego Forumowicza a i może wiele wyjaśnić. Nie ma sensu wydawać pieniądze na to na tamto kiedy trzeba wykluczyć najbardziej oczywiste możliwości.

  20. #20

    Domyślnie

    pantograf: Czy kabel zasilający budynek jest aluminiowy? YAKY?
    Może właśnie teraz nadszedł czas na dokręcenie styków?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony