dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 30
  1. #1

    Domyślnie Instalacja oświetleniowa - przekaźniki bistabilne

    Poszukuję opinii bardziej doświadczonych forumowiczów odnośnie koncepcji wykonania całości instalacji oświetleniowej w nowym domku opartej na przekaźnikach bistablinych + wyłączniki dzwonkowe. Wszystkie przewody sprowadzone i spięte w rozdzielni.

    Takie rozwiązanie umożliwi np. bardziej elastyczne sterowanie obwodami oświetleniowymi przy wykorzystaniu modułu I/O centrali alarmowej. W tym przypadku będzie również możliwość zainstalowania centralnego wyłącznika światła – choć jak się zdążyłem zorientować, w przypadku instalacji tradycyjnej również jest taka możliwość.

    A.

  2. #2

    Domyślnie

    Mam, zrobiłem tak z newralgicznymi punktami oświetleniowymi w domu.
    Np. światło w salonie włączam w 5 punktach.
    Rozwiązanie uważam za b.dobre - prostsza i łatwiejsza instalacja - łatwo można też sterować symulacją obecności w domu.
    Są też wersje zespolone z ściemniaczem włączanym/sterowanym przyciskiem dzwonkowym.
    pozdrawiam

  3. #3

    Domyślnie

    Mam tak również, niedowiarki z rodziny teraz zazdroszczą
    Fakt, że jest sporo drożej bo i kabla więcej i same bistabilne robią koszty ale coś za coś.
    Pozdrawiam,
    Michał

    już mieszkamy

  4. #4

    Domyślnie

    W moim domu tworzę instalację w duchu tzw. "inteligentnych rozwiązań"
    Generalnie światło na przekaźnikach, sterowanie z kilku miejsc, z pilota, automatyczne.
    Zdecydowałem się na układ gwiazdowy, czyli zasilanie pociągnięte jest do kilku węzłów (najczęściej pokoje), gdzie w 12modułowej skrzynce rozdziela się na wszystkie punkty świetlne. Włączniki pociągnięte są cienkim przewodem, przekaźniki na 1/2 modułu, wszystko spięte siecią z głównym komputerem.
    Doszedłem do wniosku, że tak wyjdzie najbardziej przejrzysta instalacja, najmniej kabla i zachowa się autonomiczność pomieszczeń, czyli awaria w jednym punkcie nie wywala reszty.
    Inna sprawa to , że w razie potrzeby (awarii sterowniczka) można szybko przejść na układ elektryczny, podpinając przycisk pod przekaźnik i wyjść z nagłej opresji.
    W moim układzie pociągnięta jest również linia zasilania awaryjnego pozwalająca uruchomić część świateł w razie braku dostaw energii.
    Zastosowanie sterowniczków daje pewne możliwości takie jak włączanie siwiała pilotem, symulacja obecności, włączanie różnych świateł z jednego miejsca, centralne gaszenie światłą, czy zaprogramowanie różnych "scen" oświetlenia.
    Myślę, że żyjemy w takich czasach, że takie rozwiązania to nie ekstrawagancja.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rusek007
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    5 000 kroków od Olsztyna
    Posty
    1.285

    Domyślnie

    Mam kilka przekaźników bistabilnych. Super sprawa, nawet żałuję, że tak mało, polecam. Trzeba pamiętać, że niektóre przekaźniki w stanie czuwania pobierają energię, więc przy klikudziesięciu takich odbiornikach koszt energi może być już widoczny.
    To co nas nie zabije, to nas wzmocni.
    Budowa też!?

  6. #6

    Domyślnie Re: Instalacja oświetleniowa - przekaźniki bistabilne

    Mam, pisałem o tym (i wrzuciłem kilka fotek) tutaj:
    http://forum.muratordom.pl/post24426...ghlight=503404
    Żeby sterować centralnie to trzeba dać tzw. przekaźniki hotelowe, np. BIS-412 z firmy F&F
    Pozdrawiam - Piotr

  7. #7

    Domyślnie

    ja też mam dość sporo przekaźników - w zasadzie większość oświetlenia parteru,
    zyski? kilka świateł załączanych z wielu punktów,
    wady? chyba tylko koszty (więcej kabla + przekaźniki),
    dodatkowo pod przekaźniki mam podpięte zdalne sterowanie, więc przy okazji mam wszystkie światła na pilota.
    również gorąco polecam - w przełącznikach jest 12v, więc można je sobie ręcznie stykać i prąd nie zaszkodzi - to tak na etapie budowy.
    w przełącznikach mam po prostu 10-żyłową skrętkę (od gniazdka do gniazdka) i do kolejnych punktów wykorzystuje kolejny przewód (jeden jest wspólny)
    ...jesteśmy niegrzeczne chłopaki, pójdziemy siedzieć do paki...

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Może ktoś pokazać jakiś przykładowy schemat poprowadzenia kabelków ? ile żył i w jaki sposób ? pozdr adam

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rusek007
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    5 000 kroków od Olsztyna
    Posty
    1.285

    Domyślnie

    Proszę bardzo.
    Schemat takiego ustrojstwa



    To co nas nie zabije, to nas wzmocni.
    Budowa też!?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Cytat Napisał Serwis24
    Może ktoś pokazać jakiś przykładowy schemat poprowadzenia kabelków ? ile żył i w jaki sposób ? pozdr adam
    schematy są w kazdym pudełku.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Witam. Ale ja poproszę jak krowie na rowie Normalnie od bezpiecznika idą trzy przewody do puszki w pokoju, z puszki idą dwa do żarówki w lampie a fazowy idzie przez włącznik. Jak to będzie w przypadku bistabilnych włączników ? pozdr adam

  12. #12

  13. #13

    Domyślnie

    Przy bistabilnych wszystkie przewody musza sie spotkac w centrali.

    Dobrze jest popatrzec od razu na producentow wlacznikow bo pozniej mozna sie zdziwic ze tylko drozsze maja np podwojne bistablne

    Polecam tez zaplanowanie wlacznikow, wylacznikow calych grup swiatel. Najczesciej uzywam "wylacz wszystko na parterze" do tego wlącznik / wylacznik wszystkich swiatel na parterze ktory jest na pietrze tez sie przydaje.

    Moja instalacja jest na F&F hotelowych.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zonzi
    Dobrze jest popatrzec od razu na producentow wlacznikow bo pozniej mozna sie zdziwic ze tylko drozsze maja np podwojne bistablne
    przecież to jest zwykły "roletowy" przycisk.
    ...jesteśmy niegrzeczne chłopaki, pójdziemy siedzieć do paki...

  15. #15

    Domyślnie

    Jestem w trakcie koncepcyjnego planowania instalacji elektrycznej, o ile część gniazdkową planuję raczej standardową, o tyle część oświetleniową chciałbym zrealizować na przekaźnikach bistabilnych + włączniki dzwonkowe. Zalety są mi raczej łatwe do zauważenia, ale o wadach już wiem mniej. Dlatego miałbym gorącą prośbę do osób użytkujących podobne systemy o podzielenie się swoimi spostrzeżeniami z użytkowania. Na tym forum spotkałem się z opinią, że styki przekaźników są jednak słyszalne, czy faktycznie jest to denerwujące, czy to raczej kwestia przyzwyczajenia (ale tak obiektywnie ). Czy pobór prądu faktycznie daje po kieszeni? Druga sprawa, to chciałbym się podpytać, które lepiej przekaźniki wykorzystać, typowe na szyne din firmy np. fif-bis402 lub Zamel? Czy raczej lepiej np. relpol RMB961A + podstawka na szynę din. A może jeszcze jakieś inne są możliwości? Jaka jest żywotność takich przekaźników - ale realna, nie katalogowa?

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał arturromarr Zobacz post
    W moim domu tworzę instalację w duchu tzw. "inteligentnych rozwiązań"
    Generalnie światło na przekaźnikach, sterowanie z kilku miejsc, z pilota, automatyczne.
    Zdecydowałem się na układ gwiazdowy, czyli zasilanie pociągnięte jest do kilku węzłów (najczęściej pokoje), gdzie w 12modułowej skrzynce rozdziela się na wszystkie punkty świetlne. Włączniki pociągnięte są cienkim przewodem, przekaźniki na 1/2 modułu, wszystko spięte siecią z głównym komputerem.
    Doszedłem do wniosku, że tak wyjdzie najbardziej przejrzysta instalacja, najmniej kabla i zachowa się autonomiczność pomieszczeń, czyli awaria w jednym punkcie nie wywala reszty.
    Inna sprawa to , że w razie potrzeby (awarii sterowniczka) można szybko przejść na układ elektryczny, podpinając przycisk pod przekaźnik i wyjść z nagłej opresji.
    W moim układzie pociągnięta jest również linia zasilania awaryjnego pozwalająca uruchomić część świateł w razie braku dostaw energii.
    Zastosowanie sterowniczków daje pewne możliwości takie jak włączanie siwiała pilotem, symulacja obecności, włączanie różnych świateł z jednego miejsca, centralne gaszenie światłą, czy zaprogramowanie różnych "scen" oświetlenia.
    Myślę, że żyjemy w takich czasach, że takie rozwiązania to nie ekstrawagancja.

    O jakich sterowniczkach piszesz
    Kto pyta jest głupcem przez pięć minut, kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał panda Zobacz post
    Mam, pisałem o tym (i wrzuciłem kilka fotek) tutaj:
    http://forum.muratordom.pl/post24426...ghlight=503404
    Żeby sterować centralnie to trzeba dać tzw. przekaźniki hotelowe, np. BIS-412 z firmy F&F

    Gdzie są te zdjęcia

    Link jest do wątku " Nowa odsłona forum" czy tam są?
    Kto pyta jest głupcem przez pięć minut, kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    również gorąco polecam - w przełącznikach jest 12v, więc można je sobie ręcznie stykać i prąd nie zaszkodzi - to tak na etapie budowy.
    w przełącznikach mam po prostu 10-żyłową skrętkę (od gniazdka do gniazdka) i do kolejnych punktów wykorzystuje kolejny przewód (jeden jest wspólny)
    Odpowiadam na post sprzed kilku miesięcy, ale może się przyda kolejnym podchodzącym do tematu: jeśli mówimy o popularnych przekaźnikach bistabilnych, np. F&F, to na ich zaciskach sterujących jest pełne napięcie sieci, nie 12V, w związku z czym użycie do sterowania nimi skrętki, przewodu domofonowego i tym podobnych jest i poważnym błędem i proszeniem się o kłopoty.

    Tam musi być użyty normalny przewód instalacyjny z izolacją przynajmniej na 300/500V, jedyne co tu możemy uzyskać to możliwość zastosowania najmniejszej dostępnej w handlu średnicy i/lub proste wykorzystanie przewodu 5żyłowego do sterowania 4 przekaźnikami.

    J.
    Ostatnio edytowane przez Jarek.P ; 14-04-2010 o 16:59
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    A i jeszcze co do nazw: bistabilny znaczy dwustanowy, więc o ile przy przekaźniku bistabilnym wiadomo o co chodzi (ma dwa stabilne stany: włączony i wyłączony), tak, wyłączniki, o których piszecie już nie są bistabilne, tylko monostabilne, bistabilne to takie normalne klasyczne pstryki.
    Myślę jednak, że pytając w hurtowni lepiej mówić o wyłącznikach chwilowych, bo na hasło "monostabilne" mogą psem poszczuć, obrazić się albo jeszcze co gorszego

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Ryska

    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    1.403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    71

    Domyślnie

    Cytat Napisał sql Zobacz post
    przecież to jest zwykły "roletowy" przycisk.
    A ma ktoś z Was namiary na niedrogie, ładne, dzwonkowe, roletowe przyciski do tego F&F ?

    Szukam takowych i jak narazie to koszt ok 300 zł
    A jeszcze fajniejszy byłby przycisk mający w sobie cztery przyciski dzwonkowe i ładny i tani

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony