dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie Dwa obiegi proszę o radę instalatorów

    Witam,

    Z uwagi na pogodę budowa mojej instalacji gazowej się trochę przesuwa. W międzyczasie doszedłem do wniosku, że kupię na 99% piec dwufunkcyjny immergaza zeus superior z wbudowanym 54l zasobnikiem.

    Ponieważ mam kłopot z kontaktem z moim dotychczasowym instalatorem odświeżyłem sobie w głowie całą instalację w domu na podstawie wykonanych zdjęć. I teraz tak. Obecnie mam piec na eko-groszek/miał cały układ chodzi na jednej pompie. Piszę cały układ bo są to dwa niezależne obiegi połączone w kotłowni ze sobą (zasilanie z zasilaniem, powrót z powrotem).
    Obwód pierwszy obsługuje 25m2 podłogówki na parterze i w sumie 5 kaloryferów jeden na paterze dwa na poddaszu i dwa w piwnicy (podłogówka włączona w układ jak kaloryfer, sterowana z rtl-a)
    Obwód drugi to około 35m2 podłogówki i 5 kaloryferów na parterze (podłogówka podłączona jak wyżej, sterowana z dwóch RTL-i) oraz 10m2 podłogówki (sterowana RTL-em) i 4 kaloryfery na poddaszu.

    Nie mam zatem podziału na układ wt i nt. Zauważyłem, że niektóre kaloryfery nie grzeją całą powierzchnią (co jest raczej normalne), ale różnica temperatur pomiędzy dołem a górą kaloryfera jest moim zdaniem za duża. Wnioskuję zatem, że układ może być niewydajny.

    No i teraz po przeryciu Internetu wydaje mi się, że powinienem zastosować w sumie dwie pompy, które będą zasilać osobno oba układy.
    W tym miejscu mam pytanie, znalazłem dla pieca immergaz taki układ sterowania dwoma obiegami, pytanie czy jest sens to kupować jest to z pewnością wygodniejsze jeśli chodzi o montaż ale nie jest tanie. Tu wklejam link tego modułu

    http://www.tukado.pl/produkt-21-Imme...690cf918e61008

    Ponieważ nie potrzebuję, przynajmniej tak mi się wydaje dodatkowego sterownika, a co się z tym wiąże układu elektronicznego czy nie lepsze będzie wykonanie układu na dwie pompy „na ścianie”. Wychodzę z pieca rurą rozprowadzam do dwóch pomp (bez sprzęgła lub z tutaj nie wiem czy musi być), pompy pchają w układ i po sprawie.
    Będę wdzięczny za radę czy mój pomysł jest ok.

  2. #2

    Domyślnie

    nasuwa się kilka pytań jakie przekroje rur, czy prawidłowo rozprowadzone i zredukowane, jaką masz teraz pompę???
    z tych cząstkowych informacji jakie napisałeś układ powinien działać na jednej pompie jeżeli jest prawidłowo wykonany

  3. #3

    Domyślnie

    Witam.

    Po Pana opisie wnioskuję, ze wykonawca ma małe pojecie o ogrzewaniu. Jezeli na Pan jak Pan pisze 35 m2 podlogowki na rtl-u to jest totalną porażką. Druga sprawa to grzejniki jak Pan pisze są na dole zimne zas na górze cieplle i raczej jest to normalne.....nie jest to nie normalne. Trzecia sprawa to jedna pompa do szystkiego C.o i podlogowka.....kompletnie bez pojecia. Układ C.o i uklad ogrzewania podlogowego to dwa inne zestawy. Podłogówka powinna być tak wykonana, aby długość rury fi 16 (w jednym obwodzie )nie ptrzekraczał 110 m. Ile to m2 wszystko uzaleznione jest od tego jakie rozstawy maja ryry miedzy sobą. My generalnie stosujemy rozstawy 10-15 cm wszystko uzaleznione jest od materialu jakim bedzie przykryta podloga. Tak wiec przy rozstawie 15 cm wyjdzie nam ok 14 m2 podłogowki z dośc długimi przelotami do rozdzielacza. Nastepny element to taki, ze podłogówka powinna posiadac swoja grupę pompową wraz z zabezpieczeniami przed przegrzaniem. Mozna kupić gotowe grupy pompowe wraz z rozdzielaczami a jeśli instalator jest bardziej wtajemniczony może taką grupę pompową wykonać sam. Podlogówka powinna posiadac takze mozliwośc regulacji wody grzewczej czy to za pomoca zaworu z głowicą termostatyczną i kapilarą czy to po przez zawór trójdrożny. Uważam , że to dtugie jest zecydowanie lepsze. Zakres regulowanej temperatury to 20-43 stopnie i to nam w zupełności wystarczy. Oczywiście przy rozkładaniu podlogówki instalator musi pamietać o tzw strefie brzegowej czyli wieksze zageszczenie rur w okolicach sciam zewnetrznych. Instalacja C.o powinna posiadac niezalezna swoja pompe. Teraz podsumowanie. W Pana przypadku przy jednej pompie ciężko bedzie zrobić regulacje całoci ogrzewania i bedzie to fiksować. Pytanie jeszcze jak ma Pan podpiety kociol na paliwo stałe.......mam nadzieję, że nie w układzie zamknietym najlepiej byłoby poprzez wymennik ciepła. Eliminuje sie poprzez to przenikaniu tlenu do całosci instalacji (dłuższa zywotnośc). To tyle na poczatek.

    Pozdrawiam Tomasz Sulej



    Cytat Napisał Seluch Zobacz post
    Witam,



    Z uwagi na pogodę budowa mojej instalacji gazowej się trochę przesuwa. W międzyczasie doszedłem do wniosku, że kupię na 99% piec dwufunkcyjny immergaza zeus superior z wbudowanym 54l zasobnikiem.

    Ponieważ mam kłopot z kontaktem z moim dotychczasowym instalatorem odświeżyłem sobie w głowie całą instalację w domu na podstawie wykonanych zdjęć. I teraz tak. Obecnie mam piec na eko-groszek/miał cały układ chodzi na jednej pompie. Piszę cały układ bo są to dwa niezależne obiegi połączone w kotłowni ze sobą (zasilanie z zasilaniem, powrót z powrotem).
    Obwód pierwszy obsługuje 25m2 podłogówki na parterze i w sumie 5 kaloryferów jeden na paterze dwa na poddaszu i dwa w piwnicy (podłogówka włączona w układ jak kaloryfer, sterowana z rtl-a)
    Obwód drugi to około 35m2 podłogówki i 5 kaloryferów na parterze (podłogówka podłączona jak wyżej, sterowana z dwóch RTL-i) oraz 10m2 podłogówki (sterowana RTL-em) i 4 kaloryfery na poddaszu.

    Nie mam zatem podziału na układ wt i nt. Zauważyłem, że niektóre kaloryfery nie grzeją całą powierzchnią (co jest raczej normalne), ale różnica temperatur pomiędzy dołem a górą kaloryfera jest moim zdaniem za duża. Wnioskuję zatem, że układ może być niewydajny.

    No i teraz po przeryciu Internetu wydaje mi się, że powinienem zastosować w sumie dwie pompy, które będą zasilać osobno oba układy.
    W tym miejscu mam pytanie, znalazłem dla pieca immergaz taki układ sterowania dwoma obiegami, pytanie czy jest sens to kupować jest to z pewnością wygodniejsze jeśli chodzi o montaż ale nie jest tanie. Tu wklejam link tego modułu

    http://www.tukado.pl/produkt-21-Imme...690cf918e61008

    Ponieważ nie potrzebuję, przynajmniej tak mi się wydaje dodatkowego sterownika, a co się z tym wiąże układu elektronicznego czy nie lepsze będzie wykonanie układu na dwie pompy „na ścianie”. Wychodzę z pieca rurą rozprowadzam do dwóch pomp (bez sprzęgła lub z tutaj nie wiem czy musi być), pompy pchają w układ i po sprawie.
    Będę wdzięczny za radę czy mój pomysł jest ok.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony