dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1

    Domyślnie Schemat instalacji CO CWU

    Mam prośbę o skomentowanie przez specjalistów schematu podłączenia mojej instalacji CO-CWU.
    Na rysunku pierwszym schemat przykładowy producenta mojego sterownika Ecomax 800R .
    Na drugim instalacja wykonana przez mojego instalatora (schemat).
    Zastrzeżenie, które mam po krótkim użytkowaniu jest takie, że powrót CWU miesza się z powrotem ogrzewania podłogowego i dopiero ta mieszanka wraca do zaworu mieszającego. Jeżeli podgrzewam ciepłą wodę powyżej 40oC (taka jest również max temperatura mieszacza) sterownik zamyka zawór 3D i wyłącza pompę obiegową podłogówki co powoduje, że podłogówka się wystudza. Ustawienie wyższej temperatury max mieszacza powoduje, że w domu jest za ciepło.
    Co o tym sądzicie?
    Z góry dziękuję za komentarze i porady

    rys.1


    rys.2

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    dobrze kombinujesz
    powrót cwu musi by wpięty między powrotem z co a kotłem

  3. #3

    Domyślnie

    dzięki za potwierdzenie.
    Mam jeszcze jedną prośbę o poradę. Na grzejnikach mam zamontowane głowice termostatyczne viessmann sh diamant standard. niesty nie działaja tak jak powinny - tzn nie da się za bardzo wyregulować temperatury - albo grzeją na max albo wcale. Jak się je montuje? Na zasialniu czy na powrocie? W domu na 2 grzejnikach łazienkowych drabinkach mam inaczej - w jednym na zasilaniu, w drugim na powrocie (oba maja podłaczenia od dołu)

    Czy taka głowica może być uszkodzona np przez przetrzymywanie w nieogrzewanym pomieszczeniu zimą (instalator trzymał je zimą w samochodzie)?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    zawsze na zasilaniu,
    nic nie powinno się uszkodzić

  5. #5

    Domyślnie

    Z dalszych obserwacji pracy mojej instalacji Co CWU:
    - jeżeli wyłacze ogrzewanie CWU (działa tylko CO) wszysko super śmiga, temperatura tak jaka jest zadana na sterowniku - niskie zuzycie węgla, itd.
    - jeżeli wączę tryb LATO (uzywałem przez kilka cieplejszych dni) również super woda w zasobniku szybko się nagrzewa, piec długo jest w stanie nadzór, bardzo niskie zurzycie i parametry idealnie jak na sterowniku)
    - jeżeli działa CO i CWU sytuacja nie jest dobra - podłogówka ma zupełnie inną tem niż ustawiona na sterowniku, zasobnik CWU, szybko się wychładza, piec chodzi praktytcznie non stop, zurzycie groszku bardzo duże.

    Czy da się to jakoś poprawić ? Proszę o porady.

    Poniżej jeszcze kilka zdjęć mojej instalacji.
    Z góry dziekuję







  6. #6

    Domyślnie

    instalacja wygląda ładnie, nasuwa się pytanie czy jest dobrze wyliczona czy piec ma odpowiednią moc? bo to o czym piszesz dobitnie wskazuje na brak mocy pieca lub na źle dobrane średnice rurek ze zdjęć nie da się tego jednoznacznie stwierdzić

  7. #7

    Domyślnie

    piec ma moc 22kW chata 150m ocieplona, więc nie sądze, że to brak mocy.'
    Ta kolejność powrotu jest chyba nie tak i zastanawia mnie jeszcze podłączenie zasobnika CWU. Cz nie powinno być tam jakiegoś zaworu na zasilaniu i/lub powrocie??

  8. #8

    Domyślnie czy taka przeróbka będzie prawidłowa?

    -odłączenie powrotu z CWU i zaślepienie otworu
    -dodatkowa rura dołem równolegle do powrotu
    -wpięcie jej między powrocem CO a kotłem

  9. #9
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kaba3_2006

    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    1

    Domyślnie Witam musisz ustawić w sterowniku pieca priorytety jakgrzeje cwu to nie grzeje co

    Witam
    1 musisz ustawić w sterowniku pieca priorytety jak grzeje cwu to nie grzeje co
    2 nie widzę w twojej instalacji zaworów zwrotnych
    co powoduje nie kontrolowane przepływy
    np włączona pompa grzejnikowa i podłogowa ciągnie wodę z pieca ale i wężownicy zasobnika cwu



    Cytat Napisał rudolfo78 Zobacz post
    Z dalszych obserwacji pracy mojej instalacji Co CWU:
    - jeżeli wyłacze ogrzewanie CWU (działa tylko CO) wszysko super śmiga, temperatura tak jaka jest zadana na sterowniku - niskie zuzycie węgla, itd.
    - jeżeli wączę tryb LATO (uzywałem przez kilka cieplejszych dni) również super woda w zasobniku szybko się nagrzewa, piec długo jest w stanie nadzór, bardzo niskie zurzycie i parametry idealnie jak na sterowniku)
    - jeżeli działa CO i CWU sytuacja nie jest dobra - podłogówka ma zupełnie inną tem niż ustawiona na sterowniku, zasobnik CWU, szybko się wychładza, piec chodzi praktytcznie non stop, zurzycie groszku bardzo duże.

    Czy da się to jakoś poprawić ? Proszę o porady.

    Poniżej jeszcze kilka zdjęć mojej instalacji.
    Z góry dziekuję







  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaba3_2006 Zobacz post
    Witam
    1 musisz ustawić w sterowniku pieca priorytety jak grzeje cwu to nie grzeje co
    2 nie widzę w twojej instalacji zaworów zwrotnych
    co powoduje nie kontrolowane przepływy
    np włączona pompa grzejnikowa i podłogowa ciągnie wodę z pieca ale i wężownicy zasobnika cwu
    Dzięki za odp.

    Priorytet CWU mam ustawiony.
    Zaworów zwrotnych rzeczywiście nie ma. Magik od tej instalacji tłumaczył, że pompa obiegwa spełnia taką rolę (blokuje przepływ wstecz)

    Dodatkowo zauważyłem brak ochrony powrotu.
    Chciałbym to poprawić ale jakoś nie mogę znaleźć instalatora (za mała robota) może ktoś może polecić jakiegoś speca z okolicy.

  11. #11

    Domyślnie Proszę o poradę

    Proszę o opinie czy taki schemat będzie poprawny ???
    Ewentualnie jakie zmiany proponujecie ??
    Z góry dziękuję za odp.


  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    robdk

    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Końskie
    Kod pocztowy
    26-200
    Posty
    680

    Domyślnie

    Nic nie ruszaj. Wystarczy zamiast kolanka na powrocie podłogówki wstawić trójnik, gdzie góra idzie do zaworu 3D, a poniżej zawór zwrotny i włączenie dopiero w kolektor powrotny. Mieszanie wtedy będzie tylko wodą z powrotu podłogówki a nie z całości instalacji.

  13. #13

    Domyślnie

    rudolfo78

    Jedyną zmianą jaką musisz zrobić, to wstawienie zaworu zwrotnego grzybkowego (tzw. uniwersalny) za pompą ładującą zasobnika.
    Zablokuje on przepływ zwrotny w obiegu ładowania zasobnika, wywołany spadkiem ciśnienia na kotle, powstałym w wyniku przepływu wody przez jego wymiennik, na skutek pracy pomp CO i OP. Jeżeli twój kocioł to OE+ z eCoalem, to pomoże również wykonanie mostka w sterowniku na wyjściach pompy mieszającej i ładującej zasobnika. Pozwoli ci to na zabezpieczenie temperatury powrotu do kotła na poziomie 40*C. Na bieżąco uzupełni ubytki CWU w zasobniku powstające w wyniku pracy pompy cyrkulacyjnej CWU i krótkotrwałych rozbiorów CWU. Przy dużych rozbiorach pompa CWU będzie pracowała jako ładująca. Mankamentem takiego rozwiązania jest to, że temperatura podawana na instalację CO nie będzie mogła być niższa od zadanej na CWU. Jeżeli będzie to dla ciebie problem, to proponuję zamontować zawór 3D z siłownikiem w obiegu CO i nim regulować temperaturę w obiegu grzejnikowym, a nie z poziomu eCoala w formie temperatury wyjściowej z kotła.

    nilsan
    Skrajności nikomu nie służą. Kompromis mile widziany.
    A każda przyjemność musi kosztować.
    Chcesz mieć coś zrobione dobrze, to musisz za to zapłacić.
    Chcesz mieć coś zrobione jako tako, to zapłacisz mniej.
    Chcesz mieć coś zrobione za darmo, to zrób to sobie sam.

    Promuję spalanie na ciągu naturalnym w wątku o "Ekonomicznym spalaniu paliw stałych"

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    robdk

    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Końskie
    Kod pocztowy
    26-200
    Posty
    680

    Domyślnie

    Dla mnie pierwsza sprawa to wydzielenie obwodu dal podłogówki w sposób jaki wcześniej opisałem. Obwód grzejnikowy poradzi sobie sam poprzez regulację głowicami termostatycznymi, ew. można również wydzielić jako osobny obwód zaworem 3D.
    Ustawienia to już drugorzędna sprawa.
    Myślę, że wydzielenie obwodu dla podłogówki (bo na niej jest przegrzanie) załatwi sprawę.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał robdk Zobacz post
    Dla mnie pierwsza sprawa to wydzielenie obwodu dal podłogówki w sposób jaki wcześniej opisałem. Obwód grzejnikowy poradzi sobie sam poprzez regulację głowicami termostatycznymi, ew. można również wydzielić jako osobny obwód zaworem 3D.
    Ustawienia to już drugorzędna sprawa.
    Myślę, że wydzielenie obwodu dla podłogówki (bo na niej jest przegrzanie) załatwi sprawę.
    Dzięki za radę.
    Rzeczywiście zawór zwrotny załatwiłby sprawę wydzielenia podłogówki.
    Pozostaje jeszcze ochrona powrotu dlatego wsadziłem tam (do schematu) zawór 4d. W tej chwili przy temperaturach zewn. powyżej 0 głowice termostatyczne blokują przepływ grzejników i temp powrotu jest temp powrotu z podłogówki (jeżeli nie ładuje się zbiornik CWU), temp powrotu spada do 30C . Sterownik tego kotła to Ekomax 800R.

  16. #16

    Domyślnie

    rudolfo

    Przejrzałem możliwości twojego sterownika i niestety nie da się w nim zrobić tego co proponowałem.
    Nie chcę się w tej chwili wdawać w szczegóły, ale koncepcja z zaworem 4D w połączeniu z kotłem automatycznym ze sterownikiem, może przysporzyć więcej problemów niż korzyści. Dlatego proponuję wykonać podmieszanie na zaworze termostatycznym o śr. 1", wyposażonym w głowicę termostatyczną z kapilarą zakończoną sondą do pomiaru temperatury oraz kilka niezbędnych przeróbek.
    W pierwszej kolejności wymontowałbym z poziomu powrotnego trójnik do którego wpięta jest gałąź podmieszania zaworu 3D w obiegu OP, wstawiając w jego miejsce mufę połączeniową. Zdemontowany trójnik wstawił bym w miejsce kolanka na powrocie z obiegu OP. W wolny górny króciec trójnika wpiął bym gałąź podmieszania zaworu 3D. Rozwiąże to problem podmieszania chłodną wodą z powrotu OP, bez konieczności stosowania zaworu zwrotnego, który w każdej instalacji jest raczej złem koniecznym.
    Następnie opuściłbym wszystkie pompy najniżej jak to jest możliwe w celu wygospodarowania miejsca na kolejne elementy do wstawienia.
    Nad pompą ładującą zasobnika należy wstawić zawór zwrotny klapowy, który wyeliminuje przepływ zwrotny w obiegu ładowania zasobnika, wywołany pracą pomp w obiegach CO i OP, przy niepracującej pompie ładującej CWU.
    Nad pompą CO należy wstawić trójnik w którego odgałęzienie boczne wpinamy jeden koniec łącznika z zaworem termostatycznym.
    W odgałęzienie boczne trójnika, do którego wpięte jest naczynie przeponowe wstawiamy kolejny trójnik. Do jego odgałęzienia bocznego podpinamy drugi koniec łącznika z zaworem termostatycznym, natomiast od góry wpinamy rurę od naczynia przeponowego.
    Sondę głowicy termostatycznej należy zamontować na przewodzie powrotnym w pobliżu kotła, najlepiej w tulei zanurzeniowej omywanej przepływającą wodą powrotną. I na tym koniec przeróbek.
    Jak nie trudno się zorientować, sonda głowicy zaworu termostatycznego będzie mierzyła temperaturę wody na powrocie do kotła, która powinna być stabilizowana na poziomie 40*C dla kotła opalanego ekogroszkiem i 45*C dla kotła opalanego peletem. W sytuacji gdy temperatura na powrocie do kotła spadnie poniżej wartości zadanej na głowicy zaworu termostatycznego, głowica otworzy zawór, uruchamiając przepływ gorącej wody w łączniku z obiegu CO w kierunku do poziomu powrotnego do kotła, pod wpływem ciśnienia dysponowanego wywołanego przez pompę CO. W wyniku zmieszania gorącej wody z łącznika z chłodną wodą powrotną z pozostałych obiegów, wzrośnie temperatura wody powracającej do kotła. Kiedy osiągnie ona temperaturę zadaną na głowicy zaworu termostatycznego, głowica zamknie zawór, odcinając przepływ w łączniku.

    nilsan
    Skrajności nikomu nie służą. Kompromis mile widziany.
    A każda przyjemność musi kosztować.
    Chcesz mieć coś zrobione dobrze, to musisz za to zapłacić.
    Chcesz mieć coś zrobione jako tako, to zapłacisz mniej.
    Chcesz mieć coś zrobione za darmo, to zrób to sobie sam.

    Promuję spalanie na ciągu naturalnym w wątku o "Ekonomicznym spalaniu paliw stałych"

  17. #17
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    piotrek.otw

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Kołbiel
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam.
    Potrzebuję zamontować u siebie w domu taką instalację c.w.u. bez ogrzewania podłogowego. Instalacja c.o. już jest, pozostaje montaż zbiornika na wodę i pozostałych podzespołów. Co do instalacji c.o. to jet to piec na opał stały, bez podajnika, z zamontowaną dmuchawą i sterownikiem dmuchawy oraz pompa recyrkulacyjna. Instalacja myślę, że dla fachowca prosta.
    Tak więc poszukuję na tym forum osoby znającej się na rzeczy, ktora doradzi co będzie potrzebne do wykonania instalacji c.w.u. lub ewentualnie wyceny i wykonania tej instalacji.

    Szczegóły budynku:
    dom jednorodzinny o powierzchni ogrzewanej ok.150m na dwóch kondygnacjach (parter i piętro). W sumie w domu jest 9 punktów grzewczych (grzejników). Zasobnik oszacowaliśmy na 100litrów.

    Jakie są koszty (szacunkowe) wykonania takiej instalacji i co do tego jest potrzebne? Wiadomo, że mnustwo rur, kształtek, trójników, kolanek i zaworów. A jakie pozdezpoły?

    Proszę o informację. Z góry dziękuję

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mariobros35
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    71-087
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrek.otw Zobacz post
    Witam.
    Potrzebuję zamontować u siebie w domu taką instalację c.w.u. bez ogrzewania podłogowego. Instalacja c.o. już jest, pozostaje montaż zbiornika na wodę i pozostałych podzespołów. Co do instalacji c.o. to jet to piec na opał stały, bez podajnika, z zamontowaną dmuchawą i sterownikiem dmuchawy oraz pompa recyrkulacyjna. Instalacja myślę, że dla fachowca prosta.
    Tak więc poszukuję na tym forum osoby znającej się na rzeczy, ktora doradzi co będzie potrzebne do wykonania instalacji c.w.u. lub ewentualnie wyceny i wykonania tej instalacji.

    Szczegóły budynku:
    dom jednorodzinny o powierzchni ogrzewanej ok.150m na dwóch kondygnacjach (parter i piętro). W sumie w domu jest 9 punktów grzewczych (grzejników). Zasobnik oszacowaliśmy na 100litrów.

    Jakie są koszty (szacunkowe) wykonania takiej instalacji i co do tego jest potrzebne? Wiadomo, że mnustwo rur, kształtek, trójników, kolanek i zaworów. A jakie pozdezpoły?

    Proszę o informację. Z góry dziękuję
    zajrzyj na priv
    Jeżeli mogę być pomocny w zagadnieniach dotyczących kominków z płaszczem wodnym to zapraszam do zadawania pytań

    --Tu była reklama----

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    aniewa

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Posty
    233
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Proszę fachowców o ocenę schematów, który najlepszy...Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	moja inst 2 zaw 4 dr..jpg
Wyświetleń:	2476
Rozmiar:	17,0 KB
ID:	231287Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	moja inst.jpg
Wyświetleń:	2835
Rozmiar:	15,7 KB
ID:	231288Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	moja inst2.jpg
Wyświetleń:	2175
Rozmiar:	15,5 KB
ID:	231289Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	moja inst3.jpg
Wyświetleń:	2027
Rozmiar:	15,4 KB
ID:	231290Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	moja inst4.jpg
Wyświetleń:	1952
Rozmiar:	16,0 KB
ID:	231291

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    wszystkie są niezgodne z normą

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony