dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Jak tradycyjny kominek wykorzystać do podgrzewania wody użytkowej?

    Witam,
    na etapie budowy planowałem kominek z płaszczem wodnym. Nawet pociągnąłem dwie miedziane rury, dwa przewody 3x2,5 oraz kabel sterujący, wszysto z salonu do kotłowni. Zrezygnowałem z kominka z płaszczem, z czego jestem bardzo zadowolony, ale tak paląc w kominku (robimy to często) zawsze mam niedosyt co by tu zrobić, by wykorzystać go do choćy częściowego podgrzania wody?
    Mam niezły kocioł gazowy i oddzielny zasobnik CWU. Gdy nie ma dużych mrozów z ogrzaniem domku świetnie radzi sobie kominek. Jak jest zimniej wyręcza go kocioł z obwodami grzejników i podłogówki.
    Czy ktoś zrobił, ma jakieś rozwiązania, doświadczenia by do tego układu dodać na czopuch kominka wymiennik tak, by ogrzana w nim woda zasilała w jakiś sposób zasobnik CWU. Kominek jeszcze nieobudowany, ale w tym roku obuduję go.
    Gdy to zrobię to trudno będze wrócić do koncepcji wymiennika. Nie chcę pominąć na tym etapie czegoś, co możnaby zrobić i cieszyć się korzyściami podgrzanej wody, tak przy okazji.
    Liczę na rzeczowe wypowiedzi użytkowników podobnych rozwiązań jak i instalatorów.

  2. #2

    Domyślnie

    Zwykła najtańsza nasada (nawet taka z kratek.pl) powinna temat załatwić. Dla bezpieczeństwa podłączyłbym ją również do instalacji CO, gdy woda w zasobniku nagrzeje się automatyka przełącza obieg z nasady na grzejniki.

  3. #3
    ...owoc żywota Twojego je ZUS

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał margod Zobacz post
    Zwykła najtańsza nasada (nawet taka z kratek.pl) powinna temat załatwić. Dla bezpieczeństwa podłączyłbym ją również do instalacji CO, gdy woda w zasobniku nagrzeje się automatyka przełącza obieg z nasady na grzejniki.
    Zastanawiałem się nad tym bezpieczeństwem. Moje CO to prąd więc nie miałbym gdzie zrzucać nadmiaru ciepła. Chyba że do obiegu podgrzewającego schody na zewnątrz. W obiegu instalacji czynnik niezamarzający taki jak do solarów. Odpalam kominek, ciepło z kominka grzeje termę CWU a jakby się miało zagotować w wężownicy, włącza się dodatkowy obieg podgrzewający nadworne schody.
    Pytanie czy są jakieś ograniczenia temperaturowe podłogówki na zewnątrz?
    ...owoc żywota Twojego je ZUS

  5. #5

    Domyślnie

    Witam . Zespół wodny ( JOTUL ) podłączony do układu otwartego będzie ogrzewał TYLKO !! wodę użytkową w zasobniku ok 300L . Wody w takim układzie ( tzn w zespole wodnym i wężownicy ) nie będzie zbyt wiele . Wiadomo ,że jak zagotuje wodę to ona wyleci do zbiornika otwartego - a co się stanie gdy zagotuje wodę w bojlerze ?Czy to w ogóle możliwe ?? A czy można łączyć ze sobą bojlery np do 200 L dołączyć 100 L ? Pozdrawiam

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał butynski Zobacz post
    Witam . Zespół wodny ( JOTUL ) podłączony do układu otwartego będzie ogrzewał TYLKO !! wodę użytkową w zasobniku ok 300L . Wody w takim układzie ( tzn w zespole wodnym i wężownicy ) nie będzie zbyt wiele . Wiadomo ,że jak zagotuje wodę to ona wyleci do zbiornika otwartego - a co się stanie gdy zagotuje wodę w bojlerze ?Czy to w ogóle możliwe ?? A czy można łączyć ze sobą bojlery np do 200 L dołączyć 100 L ? Pozdrawiam
    Brak odcięcia zespołu wodnego ,od temperatury w kominku, może być sporym problemem . Pomysł z drugim bojlerem wydaje się dobry. Czy można je łączyć - zapewne , tak jak się łączy kaloryfery, ale tu przyda się pomoc" fachowców od rurek"

  7. #7

    Domyślnie

    Zespół wodny JOTUL-a nie ma możliwości odłączenia od grzania ! Czy dopuszczenie do układu zimnej wody ( poprzez zbiornik wyrównawczy ) nie wystarczy ? Bardziej boję się czy woda w bojlerze może się zagotować !

  8. #8

    Domyślnie

    Butynski - słuszne są Twoje obawy, po 3-4 godzinach normalnego palenia woda w zasobniku będzie się gotować.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał butynski Zobacz post
    Zespół wodny JOTUL-a nie ma możliwości odłączenia od grzania ! Czy dopuszczenie do układu zimnej wody ( poprzez zbiornik wyrównawczy ) nie wystarczy ? Bardziej boję się czy woda w bojlerze może się zagotować !
    Można zrobić obejście spalin ,ale smykałka do ślusarki
    to chyba za mało

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bohusz
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Jaworzno - Krzeszowice
    Kod pocztowy
    32-065
    Dzielnica
    Jurajskie
    Posty
    3.403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Zrobienie obejścia spalin... to wydaje się najkorzystniejszym rozwiązaniem. Obejście sterowane ręcznie jest najprostszym rozwiązaniem, bo nie ma żadnej ślusarki. Wystarczy pokombinować z rurami dymnymi

  11. #11

    Domyślnie

    To znaczy ,że Jotul produkuje bubla ( w postaci zespołu wodnego ) którego nie można wykorzystać do podgrzewania tylko wody użytkowej ?

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bohusz
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Jaworzno - Krzeszowice
    Kod pocztowy
    32-065
    Dzielnica
    Jurajskie
    Posty
    3.403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Można wykorzystać, tylko oczywiście z uwzględnieniem jego parametrów. Czyli kartka, ołówek, wiedza instalatorska.

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał bohusz Zobacz post
    Można wykorzystać, tylko oczywiście z uwzględnieniem jego parametrów. Czyli kartka, ołówek, wiedza instalatorska.
    Potwierdzam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony