dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 26
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 506
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mike01

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    189
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie Podlogowka i rotametry-ustawienia

    Mam pytanie do osob bardziej zaznajomionych w temacie niz ja.
    Mam instalacje ogrzewania podlogowego wodnego i w skrzynce rozdzielczej na szynie zasilającej, instalator zamontował rotametry(przeplywomierze).
    Ich zakres regulacji jest od 1 do 5.
    Moj instalator ustawil je wszystkie tzn wszystkie obwody tak samo czyli na wartosci 2 i to mnie zastanawia bo:
    -czemu wszystkie obwody sa ustawione tak samo?Instalator mowi ze poprzez te rotametry ustawia sie cisnienie na dany obwod grzewczy.Moze i ma racje ale ja to rozumie jako wartosc ustawionego przeplywu wody w danym obiegu.Dziwi mnie takie ustawienie bo czemu taka sama wartos ma byc dla obwodu w pokoju 10m2 i taka sama w pokoju 35m2?Skoro jest wieksza powierzchnia i wiekszy metraz do ogrzania to przeplyw/cisnienie powinno byc stosownie wieksze a wiec ustawiene np na 4.

    Bardzo prosze o odpowiedz jak to faktycznie jest tak zebym wiedzial jak rozmawiac z moim instalatorem podając konkretne argumenty.

    pozdro

  2. #2

    Domyślnie

    Biorąc temat regulacji przepływów na logikę widzę to następująco. Przepływomierzem ustawię przepływ w każdej pętli taki sam. Więc nie zawsze będzie to ta sama wartość dla na skali. Wiadomo, że np w łazience potrzebujemy troszkę wyższą temperaturę więc pętle rur są ułożone gęściej i wówczas przepływ w takim miejscu jest większy. Przepływomierz pracuje na powrocie. U mnie w domu nawet grzejniki mają rozdzielacze z przepływomierzami. Dlaczego? Ponieważ mają małą pojemność wodną a chcę dokładnie wyregulować przepływy w każdej pętli. Dopasowując również przepływ do potrzeb pomieszczenia.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mike01

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    189
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Powiem tak.Jak mialem dla niektorych obiegow ustawione wyzsze wartosci na rotametrach 3 albo 4,5 to faktycznie w tych pokojach podloga byla cieplejsza.Odczuwalem to gola stopą-podloga byl doslownie cieplutka.Teraz jak dla tych samych obiegow sa ustawienia rotametrow na 2 podloga jest chlodna ale nie zimna a temperatura na wejscu jest taka sama.
    Na podstawie tego wnioskuje ze ustawienie wartosci na rotametrze ma wplyw na grzanie danego obiegu.
    Czy tak nie jest??

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Zgadza się, ale długa droga przed Tobą, ja kręciłem rotametrami jeszcze w drugim sezonie grzewczym więc nie oczekuj że hydraulik wyreguluje przepływy w jeden dzień.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mike01

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    189
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Czyli nie powinienem miec wszystich rotametrow ustawionych na jednakowej wartosci??

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    To nie jest wyznacznik, powinieneś mieć ustawione tak, aby osiagnąć komfort cieplny. Idealnie byłoby ustawić przepływ wyliczony w projekcie - ale tym się nie przejmuj...
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  7. #7

    Domyślnie

    W oparciu o obliczenia w moim projekcie widzę taką zależność - im dłuższa pętla tym większy powinien być przepływ bo następuje większe wychładzanie wody, oczywiście przy prawidłowo dobranych długościach pętli, czyli nie wszędzie rozstaw 10 cm tylko zależny od zapotrzebowania. U mnie wygląda to tak:
    - łazienka rozstaw co 10 cm, 53m i przepływ 0,9 l/min,
    - kuchnia, hall rozstawy odpowiednio 15 i 10 cm, pętlach po 80 m, przepływ ok. 1,2 l/m,
    - salon 2 pętle po 100 m i przepływ po ok. 1,6 l/min.
    Generalnie zwiększając przepływ uzyskasz wzrost temp. w pomieszczeniu, zmniejszając obniżenie, pamiętaj że przy podłogówce bezwładność jest w dniach nie godzinach.
    Ostatnio edytowane przez odyseuszek ; 06-02-2011 o 23:33

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zieli
    Zarejestrowany
    May 2008
    Skąd
    Nowe Dąbie
    Kod pocztowy
    89-210
    Posty
    946

    Domyślnie

    Ciekawe czy ktos jeszcze tu zaglada no nic sprawdzimy.
    A wiec mam nastepujace pytanie jako ze całe zycie mieszkałem w bloku to teraz wiele spraw to dla mnie nowosci i to jest jedna z nich.
    A wie jak sie reguluje przepływ w poszczegolnych petlach czy dobrze mysle ze powinienem zrobic to za pomoca tych zaworow ktore sa na dolnej belce podzaslepkami bo na gornej sa rotametry dzieki ktorym wiem jaki jest przepływ w petlach Czy moze ktos to potwierdzic lub wyprowadzic mnie z błedu. Druga sprawa to jak mocno tzn. o ile obrotu trzeba przekrecic zawor aby na rotametrze pokazało przepływ wiekszy np 1
    Bede wdzieczny za wszelaka pomoc
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG-20140126-WA0003.jpg
Wyświetleń:	5541
Rozmiar:	38,5 KB
ID:	237772Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG-20140126-WA0006.jpg
Wyświetleń:	10603
Rozmiar:	56,7 KB
ID:	237773
    Dom parterowy , całość podłogówka 145 m2(obecnie grzane 115 m2)+ jedna drabinka, ściany BK+20cm styro grafitowego 031, posadzki i strop 15cm styro 038 , okna 3szyby V90+ , kominek "ala" koza, wentylacja mechaniczna Brookvent air cycle 1.2
    Ogrzewanie Pompa Ciepła 7 kW made by Wihajster Dz odwierty 4x50m

  9. #9

    Domyślnie

    Źle myślisz
    Regulację przeprowadzasz rotametrami - jeśli mają na przeźroczystym elemencie podejście pod klucz imbusowy to kręcąc kluczem, jeśli nie to pewnie pierścieniem poniżej (poszukaj w necie instrukcji do tego modelu). Na dolnej belce masz zawory do zamykania i odcinania przepływu.
    Rozkręcasz rotametr (większy przepływ), temperatura w danym pomieszczeniu rośnie, skręcasz maleje. Jednak jeżeli odstępstwo od oczekiwanej temperatury jest duże może się okazać, że konieczne jest zwiększenie lub zmniejszenie temperatury na piecu.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Nie wszystkimi przepływomierzami można regulować przepływy.
    Wtedy należy użyć zaworów z dolnej belki.

    O ile należy przekręcic, by pokazazało przepływ >1 tego nikt nie powie, bo to imdywidualna cecha instalacji (długosci petli, rodzaju i biegu pompy itp...)
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał odyseuszek Zobacz post
    Źle myślisz ...
    Regulację przeprowadzasz rotametrami - .....
    Niekoniecznie. Spokojnie możesz to regulować tymi zaworami. U mnie bałem się to robić rotametrami bo jakoś ciężko szło kręcenie tym plastikowym elementem przezroczystym, nie chciałem ich połamać. Tym zaworem z powodzeniem wyregulujesz przepływ. One mają trzpień, który wciskasz lub podnosisz, i w ten sposób dławisz lub uwalniasz przepływ w danej pętli.
    Sprzedam rozdzielacz do podłogówki, 5 obiegów - http://allegro.pl/rozdzielacz-o-podl...758976487.html
    212 m2 p.u., podłogi ok. 250 m2, ściana szary BK24 + 16 cm styro, dach deskowany, blachodachówka, 25cm wełny 0,039, podłogówka 100% - ok. 1400 mb pexa, zero grzejników, Junkers Cerapur Smart 3-14 kW, pogodówka FW100, zasobnik cwu 220L bez cyrkulacji, 2 osoby, wentylacja grawitacyjna, brak kominka, zużycie gazu za cały rok ok. 1300 m3, koszt ok. 3000 zł,

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zieli
    Zarejestrowany
    May 2008
    Skąd
    Nowe Dąbie
    Kod pocztowy
    89-210
    Posty
    946

    Domyślnie

    Właśnie próbowałem to regulować tymi pierścieniami przy rotametrach ale zakres jest zbyt mały i nie mogę ustawić przepływu większego niż 2 (jeden z rotametrów nawet wykręciłem całkowicie i miałem mało powódź ) więc pomyślałem sobie że zapewne reguluje się to na dolnej belce.
    Jeśli mogę to regulować na dolnej belce zaworami czy tam też może mnie spotkać przygoda że wykręcę zawór całkowicie i będzie się lała woda?
    W sumie to najlepiej byłoby mieć instrukcję od tego rozdzielacza tylko nie wiem jak ją zdobyć nie ma na nim żadnych wskazówek.
    Dom parterowy , całość podłogówka 145 m2(obecnie grzane 115 m2)+ jedna drabinka, ściany BK+20cm styro grafitowego 031, posadzki i strop 15cm styro 038 , okna 3szyby V90+ , kominek "ala" koza, wentylacja mechaniczna Brookvent air cycle 1.2
    Ogrzewanie Pompa Ciepła 7 kW made by Wihajster Dz odwierty 4x50m

  13. #13

    Domyślnie

    Kręcąc dolnymi zaworami nic się nie stanie, może nawet całkowicie wykręcić tę nakręcaną zaślepkę (na Twoim zdjęciu jest ona właśnie odkręcona = zawór maksymalnie otwarty). Ona porusza jedynie trzpieniem zaworu. Dokładnie tak samo jak zawór termostatyczny grzejniku. Gdy zdejmiesz głowicę, widać trzpień, którym ona porusza.

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zieli
    Zarejestrowany
    May 2008
    Skąd
    Nowe Dąbie
    Kod pocztowy
    89-210
    Posty
    946

    Domyślnie

    Ok dzieki za pomoc
    Dom parterowy , całość podłogówka 145 m2(obecnie grzane 115 m2)+ jedna drabinka, ściany BK+20cm styro grafitowego 031, posadzki i strop 15cm styro 038 , okna 3szyby V90+ , kominek "ala" koza, wentylacja mechaniczna Brookvent air cycle 1.2
    Ogrzewanie Pompa Ciepła 7 kW made by Wihajster Dz odwierty 4x50m

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    zwil

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Kraków
    Posty
    116

    Domyślnie

    Cytat Napisał odyseuszek Zobacz post
    W oparciu o obliczenia w moim projekcie widzę taką zależność - im dłuższa pętla tym większy powinien być przepływ bo następuje większe wychładzanie wody, oczywiście przy prawidłowo dobranych długościach pętli, czyli nie wszędzie rozstaw 10 cm tylko zależny od zapotrzebowania. U mnie wygląda to tak:
    - łazienka rozstaw co 10 cm, 53m i przepływ 0,9 l/min,
    - kuchnia, hall rozstawy odpowiednio 15 i 10 cm, pętlach po 80 m, przepływ ok. 1,2 l/m,
    - salon 2 pętle po 100 m i przepływ po ok. 1,6 l/min.
    Generalnie zwiększając przepływ uzyskasz wzrost temp. w pomieszczeniu, zmniejszając obniżenie, pamiętaj że przy podłogówce bezwładność jest w dniach nie godzinach.
    a wiąze się to z większym zużyciem gazu jeśli zwiększy się przepływy ? pewnie tak

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał zwil Zobacz post
    a wiąze się to z większym zużyciem gazu jeśli zwiększy się przepływy ? pewnie tak
    A to jak się ma podłogówke to chodzi o to by miec cieplo i komfortowo, czy żeby gazu nie spalać?

  17. #17

    Domyślnie

    Witam,

    troszkę odświeżę temat, gdyż wydaje mi się, że coś źle robię przy swoim rozdzielaczu. Mój rozdzielacz to http://www.e-heat.pl/rozdzielacz-mie...co-p-2111.html na 7 sekcji. Mam problem z regulacją rotametrami, gdyż obojętnie jak bardzo ich nie wykręcę to wskaźnik nie schodzi poniżej 1.

    Czy ktoś może mi podpowiedzieć, co robię źle ?

    Dziękuję.

  18. #18

    Domyślnie

    Temat nieaktualny właśnie mnie oświeciło, żeby sprawdzić w rozdzielaczu czy by-pass jest zamknięty do końca i okazało się że nie było i dla tego nie było przepływu.

  19. #19

    Domyślnie

    A ja zapytam dlaczego na rotametrze ten grzybek płynnie nie "przemieszcza się" w górę i w dół podczas kręcenia. Wszystkie pętle grzeją, ale mam podane dokładne przepływy, ale co z tego skoro nie mogę tego ustawić. Niektóre maksymalnie przesuwają się do 2l/min niektóre wcale nie drgną. Gdzie może być przyczyna?? Lub jeśli już tak jest jak zacząć ustawiać te rotametry, bo temp na sterowniku pokojowym mam 20 stopni i w łazience też, a powinno być 24. Skręciłem pętle gdzie znajduje się czujnik, ale dla mnie jak coś nie działa tak jak powinno to od razu pojawia się niepokój.
    Projekt Z8; 98m2; ławy 15cm styropianu, podłoga styropian grafit EPS 100 Termoorganika 2 warstwy (1x10 cm i 1x5cm na mijankę); Ytong 600 P+W, styropian 20 cm grafit, strop wełna Rockmin Plus 10 cm, Isover Uni-mata 15 cm, Uni-mata 18 cm, wszystko ułożone na mijankę; Okna na profilu Veka 3-szybowe, WM Brink Excellent 300, podłogówka + drabinka w łazience, Immergas Victrix 12KW+zasobnik 200L.
    Dziennik: http://forum.muratordom.pl/showthrea...ght=Olci+Sebka

  20. #20

    Domyślnie

    No to zacznij od tego, że odkręć wszystkie rotametry na maksa, pompa obiegowa też na maksa.
    Po jakimś czasie będziesz widział gdzie skręcić.
    No i wszystko zależy od temperatury zasilania OP.
    Domek 425m2, kubatura 1700m3
    http://muratordom.pl/galerie/wnetrza/domek,1949/

    Szukasz psa? Chcesz psa? Nie kupuj, tylko adoptuj!!!
    http://akity.pl/

    http://www.anetasobierysuje.pl/

Strona 1 z 26

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony