dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Pompa głębinowa padła - co wybrać?

    Witam,

    w kupionym dwa lata temu domu, padła mi pompa głębinowa. Nie znam zupełnie parametrów źródła, dlatego wyjąłem ją, w celu sprawdzenia co tam na jej tabliczce znamionowej jest napisane - poniżej zdjęcia. Pozwolę sobie opisać jak wygląda sytuacja na działce, poza tym co pokazuje tabliczka. Odwiert jest oddalony od domu o około 50-60m, Sama pompa zawieszona była na głębokości około 25m, max 30. Pompa dobierana była pod pompę ciepła woda-woda, która pobierałą gigantyczne ilości wody w zimie (już jej nie ma - przed ostatnim sezonem grzewczym została zastąpiona innym źródłem ciepła). Wody nigdy nie zabrakło. Zabezpieczenia w pomiszczeniu gospodarczym raz wyrzuciły korki - podczas zeszłorocznych upałów - pompa działała non stop godzinę, ogródek był podlewany z trzech kranów, dodatkowo domownik brał prysznic. Po załączeniu ponownym - działała do niedawna. Padła przy okazji mycia na dwa Karchery dachówki w domu, ale wydaje mi się że to była kwestia czasu.

    Pompa miała 8 lat, z czego 7 przepracowała z pompą ciepła woda-woda.

    Potrzebuję pompy, która ogarnie minimum dwa krany ogrodowe na raz + prysznic. Oczywiście pompa działa w układzie hydroforowym. Dom z użytkowym poddaszem, więc kran najwyżej wyniesiony gdzieś w okolice 5-6m ponad poziom gruntu. Poszukuję pompy na lata, więc budżet stoi raczej na drugim planie, choć nie jest nieistotny.

    Popytałem w sklepach internetowych, zaproponowano mi dwukrotnie pompę Grundfos SQ 3-55. Czy to dobry wybór? Czy tak droga pompa podziała 3x dłużej niż 3x tańsze polskie produkty?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20190419_192628.jpg
Wyświetleń:	41
Rozmiar:	88,4 KB
ID:	429500
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20190419_192632.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	86,9 KB
ID:	429501
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20190419_192635.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	90,4 KB
ID:	429502
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20190419_192502.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	87,1 KB
ID:	429503

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał lenar87 Zobacz post
    Witam,

    w kupionym dwa lata temu domu, padła mi pompa głębinowa. Nie znam zupełnie parametrów źródła, dlatego wyjąłem ją, w celu sprawdzenia co tam na jej tabliczce znamionowej jest napisane - poniżej zdjęcia. Pozwolę sobie opisać jak wygląda sytuacja na działce, poza tym co pokazuje tabliczka. Odwiert jest oddalony od domu o około 50-60m, Sama pompa zawieszona była na głębokości około 25m, max 30. Pompa dobierana była pod pompę ciepła woda-woda, która pobierałą gigantyczne ilości wody w zimie (już jej nie ma - przed ostatnim sezonem grzewczym została zastąpiona innym źródłem ciepła). Wody nigdy nie zabrakło. Zabezpieczenia w pomiszczeniu gospodarczym raz wyrzuciły korki - podczas zeszłorocznych upałów - pompa działała non stop godzinę, ogródek był podlewany z trzech kranów, dodatkowo domownik brał prysznic. Po załączeniu ponownym - działała do niedawna. Padła przy okazji mycia na dwa Karchery dachówki w domu, ale wydaje mi się że to była kwestia czasu.

    Pompa miała 8 lat, z czego 7 przepracowała z pompą ciepła woda-woda.

    Potrzebuję pompy, która ogarnie minimum dwa krany ogrodowe na raz + prysznic. Oczywiście pompa działa w układzie hydroforowym. Dom z użytkowym poddaszem, więc kran najwyżej wyniesiony gdzieś w okolice 5-6m ponad poziom gruntu. Poszukuję pompy na lata, więc budżet stoi raczej na drugim planie, choć nie jest nieistotny.

    Popytałem w sklepach internetowych, zaproponowano mi dwukrotnie pompę Grundfos SQ 3-55. Czy to dobry wybór? Czy tak droga pompa podziała 3x dłużej niż 3x tańsze polskie produkty?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20190419_192628.jpg
Wyświetleń:	41
Rozmiar:	88,4 KB
ID:	429500
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20190419_192632.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	86,9 KB
ID:	429501
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20190419_192635.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	90,4 KB
ID:	429502
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20190419_192502.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	87,1 KB
ID:	429503
    Grundofss to bardzo dobra marka. Typ 3-55 pokazuje wydajność - 3m3/h przy cisnieniu 5.5atm. Pompowanie 10m w góre potrzebuje 1atm.

    Nie podałeś wysokości lustra wody. Jeśli lustro wody jest na -20m to zupelnie inna bajka gdy lustro wody jest na -5m a tylko pompa wisi 20m niżej.
    Pompa ze zdjecia, według tego co można znalezć w internecie miała podobną wydajnośc do tego grundfossa.

  3. #3

    Domyślnie

    Nie, lustro wody jest ładnych kilka metrów wyżej (nalot na rurze i sam fakt że była mokra wskazują że woda jest sporo wyżej). Niestety nie powiem dokładnie ile. Poza tym, to chyba wartość zmienna prawda? Susze, nie susze... (nie znam się, studniarzem nie jestem).

    Jeśli tamta pompa była wystarczająca i miała takie same parametry, to ta też da radę.

    Pytanie o ich żywotność, sprzedawcy mówią - 15-20 lat. Prawda to?

  4. #4

    Domyślnie

    Twoja pompa miała góra 6m3/h przy zerowym oporze, więc trudno mówić o gigantycznych ilościach wody przy pompie ciepła.

    Grunfoss to dobra pompa, ale biorąc pod uwagę jej cenę, wolałbym chyba dwie Bellardi z silnikiem sumoto. Np z serii 4S.

  5. #5

    Domyślnie

    Inaczej - dopompowanie hydrofora wodą bez grzania pompą ciepła, to kilka razy dziennie załączała się pompa. Gdy pompa ciepła grzała, włączała ona głębinówkę kilkadziesiąt razy dziennie. Na oko 1 dzień pracy na grzaniu to 10 dni pracy tylko na zużycie wody przez domowników. Nie chodziło mi o ilość wody, a o liczbę załączeń pompy i fakt jej wyeksploatowania i fakt, że przy takim poborze źródło dawało radę.

  6. #6

    Domyślnie

    Polecałbym pompę z HV Grudziądz- Hydro-vaccum. Pompy mają dobre i w przystępnej cenie. Bardzo łatwo o części zamienne.

  7. #7

    Domyślnie

    Co do wysokości źródła wody i wysokości zawieszenia samej pompy - wczoraj zrobiłem pomiary:
    - pompa zawieszona na 25m od mufy, mufa 1,5 m pod ziemią.
    - osad na rurze PE zaczyna się 7-8m od pompy

    Wynikałoby z tego, że woda jest na głębokości około 20m. Co ciekawe rura, gdy ją wyciągaliśmy była mokra (z delikatnym osadem) o wiele wyżej, a ciemny osad (o którym mowa powyżej) zaczynał się niżej.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał lenar87 Zobacz post
    Nie, lustro wody jest ładnych kilka metrów wyżej (nalot na rurze i sam fakt że była mokra wskazują że woda jest sporo wyżej). Niestety nie powiem dokładnie ile. Poza tym, to chyba wartość zmienna prawda? Susze, nie susze... (nie znam się, studniarzem nie jestem).

    Jeśli tamta pompa była wystarczająca i miała takie same parametry, to ta też da radę.

    Pytanie o ich żywotność, sprzedawcy mówią - 15-20 lat. Prawda to?
    Miałem kiedyś potrzebę wymienić po 5 latach uzytkowania taką pompę. Zasilenie domu i intensywne podlewanie 1500m2 ogrodu. Kupujacy chciał sprawdzić ją w serwisie firmowym. Powiedziano mu że brak śladów zużycia. Wiec jeśli nie zepsuje, to planowane zużycie faktycznie można rozpatrywać w takich perspektywach czasowych.

    W głebokich studniach czerpiących wodę z dbrze izolowanych "starych" warstw raczej nie ma sezonowego wahania poziomu wody. Woda do tej warstwy z powierchni dopływa baaardzo długo.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał lenar87 Zobacz post
    Co do wysokości źródła wody i wysokości zawieszenia samej pompy - wczoraj zrobiłem pomiary:
    - pompa zawieszona na 25m od mufy, mufa 1,5 m pod ziemią.
    - osad na rurze PE zaczyna się 7-8m od pompy

    Wynikałoby z tego, że woda jest na głębokości około 20m. Co ciekawe rura, gdy ją wyciągaliśmy była mokra (z delikatnym osadem) o wiele wyżej, a ciemny osad (o którym mowa powyżej) zaczynał się niżej.
    Ciemny osad poniżej poziomu wody bierze się stąd że w czasie pompowania poziom wody się obniża. Jak bardzo zleży od wyjdajności studni i wydajności pompy. Rura nad poziomem statycznym będzie co chwile pod wodą i nad wodą. To powoduje żę w tym miejscu będzie wyłazić żelazo albo mangan. U mnie były wręcz małe grudki czarnego manganu po kilku latach.

  10. #10

    Domyślnie

    No to się w takim razie potwierdzają moje domysły. Jednym słowem - lustro wody w rurze nie spada poniżej 5-7 metrów nad pompą, a poziom faktyczny wody jest o wiele wyżej (gdzieś 10-15m od poziomu gruntu). Obejrzałem w ciągu kilku dni kilka filmów z wyciągania pomp głębinowych. Dochodzę do wniosku, ze u mnie woda jest czysta jak łza . Nalotów tyle co nic.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał lenar87 Zobacz post
    No to się w takim razie potwierdzają moje domysły. Jednym słowem - lustro wody w rurze nie spada poniżej 5-7 metrów nad pompą, a poziom faktyczny wody jest o wiele wyżej (gdzieś 10-15m od poziomu gruntu). Obejrzałem w ciągu kilku dni kilka filmów z wyciągania pomp głębinowych. Dochodzę do wniosku, ze u mnie woda jest czysta jak łza . Nalotów tyle co nic.
    Jeśli zastosowano tą wodę do pompy ciepła, to musiała być czysta. Duża a często występująca zawartość żelaza zatkałaby wymiennik w pomie ciepła. Dlatego tego typu pompy mimo teoretycznie najlepszej sprawności, prawie nie są stosowane. Trafić w wodę o dobrej jakości i wydajności to trzeba mieć farta.

    Ale żeby dokłądnie wiedzieć co wodzie siedzi, to raczej badania, a nie oglądanie rury.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony