dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 52

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar cronin
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    3.949
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    12

    Domyślnie płyta fundamentowa Megatherm

    Witajcie, potrzebuję szybkiej konsultacji zastanawiam się nad zrobieniem płyty fundamentowej, ze względu na wysoki poziom wody gruntowej i gliniasty grunt. Muszę podnieść grunt pod dom, i wymienić 50 cm. warstwę humusu na podsypkę. Dom ma być w wersji energooszczędnej. Wielkość zabudowy 124 m, prostokąt. Dostałam ofertę na płytę fundamentową energooszczędną (tzn. z 20 cm warstwą styropianu). Cena 46 tys. Płyta 20 cm betonu (ma akumulować ciepło z podłogówki) i 20 cm styropianu.
    Czy jest sens robienia tej płyty na tym gruncie i czy w przypadku domu energooszczędnego rzeczywiście płyta jest lepsza od tradycyjnych fundamentów (które też musiałabym podnieść, zrobić średnią izolację przeciwwodną, i 20 cm styropianu, dołożyć na szczycie bloczek ocieplający).
    Niepokoi mnie też że jest to płyta, nie zakotwiczona w gruncie poniżej poziomu przemarzania (czyli nie robią tzw. ostrogi z chudego betonu - "Gdy po usunięciu humusu zostaną odkryte grunty niewysadzinowe (piaski), można od razu ułożyć chudy beton. Natomiast jeżeli pod ziemią roślinną są grunty wysadzinowe (gliny, iły), należy najpierw ułożyć warstwę zagęszczanego piasku, żwiru lub tłucznia (co najmniej 15 cm) albo na obrzeżach płyty do głębokości przemarzania gruntu wykonać tak zwane ostrogi z chudego betonu, a dopiero potem położyć pod nią podkład z betonu (10-15 cm). Następnie rozkłada się zbrojenie i betonuje płytę – betonem klasy co najmniej C 20/25., " - to z art. muratora). Przedstawiciel firmy stwierdził, że skoro wymieniam grunt to wystarcza płyta.
    Co wy na to? Jest sens w to wchodzić? (Nie chodzi mi o kasę, tu sobie sama policzę różnicę między tradycyjnym fundamentem a płytą.)
    RÓB NIE KOMBINUJ

    Było mi bardzo miło Was gościć ... komentarze miło widziane w dzienniku

    Dziennik i komentarze kostki

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Myślę, że sądzę, że.... tu konkretu nie znajdziesz!
    Zbyt fachowe pytania zadajesz...
    Tu potrzebny jakiś "naprawdę znający"
    Ale...
    Piszesz: grunt wysadzinowy (gliny płytko), wysoki poziom wód...
    KAŻDY fundament w takim terenie to ciepłowód do oceanu wilgoci/wody o średniorocznej temperaturze 7-10stC
    Dlatego - płyta!
    Pytanie - jaka i JAK.
    A może....
    I tak trzeba część gruntu wymienić (ten humus).
    Może da się rozważyć częściowe podniesienie miejsca posadowienia domu?
    Wtedy "wyciągasz" z głębi izotermy (poczytaj o GWC) i taki grunt przestaje być "wysadzinowy" (bo odbierasz mu "tę" możliwość).
    Inaczej - Może górka, tak 0,5m, i na niej dom na płycie?
    Pogadałbym o takim podejściu z jakim "znającym"...

    Tak se tu dywaguję... ale ja nie konstruktor jestem...
    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar cronin
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    3.949
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    12

    Domyślnie

    Rozważam płytę tylko pod kątem wymiany części gruntu i podniesienia terenu pod nią, poziom zero podłogi wypada wtedy na 70 cm.Różnica w kosztach między "normalnym" fundamentem a płytą wychodzi mi jakieś 15 tys. Dużo. Pytanie czy płyta jest na tyle lepsza żeby jednak było warto ją robić. Na pewno daje mi akumulator ciepła w postaci 20 cm betonu pod podłogówką. GWC nie biorę pod uwagę bo jakieś ograniczenia finansowe mam niestety.
    RÓB NIE KOMBINUJ

    Było mi bardzo miło Was gościć ... komentarze miło widziane w dzienniku

    Dziennik i komentarze kostki

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar cronin
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    3.949
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    12

    Domyślnie

    Aa i adamie_mk jesteś moim absolutnym guru w kwestii wentylacji
    RÓB NIE KOMBINUJ

    Było mi bardzo miło Was gościć ... komentarze miło widziane w dzienniku

    Dziennik i komentarze kostki

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cena jest moim zdaniem atrakcyjna. Część odpowiedzi na swoje wątpliwości znajdziesz w wątku o plycie fundamentowej w dziale o fundamentach. U ciebie to mniej więcej zadziała tak: Kruszywo nie podciagające wody nie dopuści jej do warstwy styropianu ale warunkiem jest tu skuteczne odwodnienie obwodowe. Jeżeli go nie zrobisz to pod domem być może będziesz miał basen jeżeli glina dookoła i pod spodem. Jeżeli nie masz gdzie odprowadzić wody to może trzeba będzie podnieść dom. Płyta i dom nie dopuszczą do wyziębienia gruntu pod domem więc tam wysadziny ci nie grożą. Jedyne niebezpieczeństwo to że przemarznie strefa pod krawędziami płyty szczególnie w narożnikach. Wystarczy i takie rozwiązania firmy stosują zrobić dodatkową opaskę dookoła domu w postaci płasko ułożonych płyt styro o szerokości tak myślę 1m a w narożnikach 1.5m. Ich grubość nie ma wielkiego znaczenia ale min te 5 cm powinieneś dać. To wystarczy. Nie jestem od tego wszystkiego specem ale planuję podobne rozwiązanie więc sporo się już na ten temat dowiedziałem. Te 45 tyś to naprawdę niedużo zważywszy że wszystko zrobi ci firma. Nie ma moim zdaniem szansy byś zrobił w tej cenie tradycyjny fundament plus podłogi na gruncie.

    Jeszcze ta ostroga z chudziaka. Przedstawiciel firmy ma rację, płyta i dom na niej nie wywiera wielkiego nacisku jednostkowego na podłoże, dlatego też mozna dać pod nia styro . Zauważ że w opisach muratora nie ma dokładnie takiej płyty jak ta którą ty będziesz mieć tzn na warstwie izolacji. To trochę inna konstrukcja mimo ze wygląda podobnie.
    Ostatnio edytowane przez perm ; 17-02-2011 o 08:21
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar cronin
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    3.949
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    12

    Domyślnie

    Ja niestety z płyty muszę zrezygnować, nie mam gdzie odprowadzić wody z drenażu, a bez tego to będę miała pod płytą basenik z uwodnionej podsypki
    RÓB NIE KOMBINUJ

    Było mi bardzo miło Was gościć ... komentarze miło widziane w dzienniku

    Dziennik i komentarze kostki

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał cronin Zobacz post
    Ja niestety z płyty muszę zrezygnować, nie mam gdzie odprowadzić wody z drenażu, a bez tego to będę miała pod płytą basenik z uwodnionej podsypki
    Chyba że podniesiesz dom nad poziom terenu. Może to lepsze niz walka z gliną i wodą w wykopach?
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar cronin
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    3.949
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    12

    Domyślnie

    I tak podniosę, ale mam 50 cm humusu do zdjęcia i zastąpienia podsypką, więc wyszłoby 50 zamiast humusu i 30 na podwyższenie, więc w najgorszym razie te 50 byłoby zlewnią dla wody i gruntowej i powierzchniowej, czyli to tak jakbym postawiła cegłę na mokrej gąbce, będę jeszcze rozmawiała z projektantem ale myślę że bez odprowadzenia wody to nie ma sensu.
    RÓB NIE KOMBINUJ

    Było mi bardzo miło Was gościć ... komentarze miło widziane w dzienniku

    Dziennik i komentarze kostki

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Żeby budować energooszczędnie nie trzeba płyty fundamentowej, udowodniłem to !
    Natomiast warto ją przemyśleć.
    Rezygnacja z izolacji termicznej pod taka płytą to jakaś kpina, że niby cokół generuje straty a te kilkaset m2 już nie?
    Bo co, bo tylko +8 stale tam jest ?
    Życie i doświadczenia forumowiczów pokazuje że to dość spory problem ta podłoga .

    Ja również podniosłem dom, chyba z metr, woda dosłownie pod trawnikiem !
    Solidna ława, ściana fundamentowa i na końcu płyta spinająca, w trudnych warunkach gruntowych to taka płyta fundamentowa na tradycyjnym fundamencie.
    Tanie to nie jest ale solidne.
    Jedni mówią że nie zgodnie ze sztuką, IMHO na bagienko w sam raz.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piczman Zobacz post
    Żeby budować energooszczędnie nie trzeba płyty fundamentowej, udowodniłem to !
    Natomiast warto ją przemyśleć.
    Rezygnacja z izolacji termicznej pod taka płytą to jakaś kpina, że niby cokół generuje straty a te kilkaset m2 już nie?
    Bo co, bo tylko +8 stale tam jest ?
    Życie i doświadczenia forumowiczów pokazuje że to dość spory problem ta podłoga .

    Ja również podniosłem dom, chyba z metr, woda dosłownie pod trawnikiem !
    Solidna ława, ściana fundamentowa i na końcu płyta spinająca, w trudnych warunkach gruntowych to taka płyta fundamentowa na tradycyjnym fundamencie.
    Tanie to nie jest ale solidne.
    Jedni mówią że nie zgodnie ze sztuką, IMHO na bagienko w sam raz.
    To na czym twój dom stoi? Na płycie czy na ławach?
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    I na ławach i na płycie

  12. #12

    Domyślnie

    Rowniez chcialbym usadowic swoj dom na plycie fundamentowej. Nie widze zadnych minusow tego rozwiazania.
    Jednak nie chcialbym wykonywac izolacji pod plyta fundamentowa ze styropianu. Wiem ze chyba to najtansza opcja jednak styropian ma wiele minusow.

    W internecie natknalem sie na izolacje z pianki szklanej jako material sypki. Widze wiele zalet takiego rozwiazania jednak chcialbym zapytac jaki jest koszt wykonania w takiej technologii plyty? Z grubsza wiem ze sam material jest dosyc drogi jednak jego zastosowanie rozwiazuje przy okazji kwestie drenazy i izolacji termicznej. Technologia podobna do keramzytu tylko, ze szklo mnie bardziej przekonuje, parametry chyba również lepsze.
    Czy w Polsce gdzies mozna zakupić piankę szklaną w formie sypkiej?

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał B.Walter Zobacz post
    Rowniez chcialbym usadowic swoj dom na plycie fundamentowej. Nie widze zadnych minusow tego rozwiazania.
    Jednak nie chcialbym wykonywac izolacji pod plyta fundamentowa ze styropianu. Wiem ze chyba to najtansza opcja jednak styropian ma wiele minusow.

    W internecie natknalem sie na izolacje z pianki szklanej jako material sypki. Widze wiele zalet takiego rozwiazania jednak chcialbym zapytac jaki jest koszt wykonania w takiej technologii plyty? Z grubsza wiem ze sam material jest dosyc drogi jednak jego zastosowanie rozwiazuje przy okazji kwestie drenazy i izolacji termicznej. Technologia podobna do keramzytu tylko, ze szklo mnie bardziej przekonuje, parametry chyba również lepsze.
    Czy w Polsce gdzies mozna zakupić piankę szklaną w formie sypkiej?
    Wszystko na ten temat w wątku o płycie fundamentowej w dziale fundamenty...
    Na razie oprócz jakiś firm ukraińskich o ktorych niewiele wiadomo wiem o dwóch firmach sprzedających granulat szkła piankowego. Droższa i ponoć z lepszej jakości wyrobem: http://www.geocell-schaumglas.eu/pl/ Mają to szkło w cenie ok 80 Euro/m3 ale dostawa w Polsce od 70 m3 wgórę a tak trzeba sobie odebrać w zakładzie w Lipsku i drugi ponoć gorszy producent (polegam na zdaniu innego forumowicza ktory to "macał"): http://www.technopor.com/Polnisch/Granulat/DLACZEGO_GRANULAT_PIANKI_SZKLANEJ/
    Oni to mają za jakieś 70 - 75 euro/m3 i gotowi byli dostarczyć mi to (40m3) na budowę w Szczecinie.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    M***ki

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Żabia Wola
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    1.725

    Domyślnie

    Zapraszamy na Targi MUREXPO 8-10 kwietnia Warszawa Torwar .

  15. #15

    Domyślnie

    Witam!
    Podłącze sie do tematu. Czy ktoś użytkuje płyte fundamentową MegaTherm ewentualnie czy Ktoś może chce sie podzielić opinią na temat tego wynalazku?

  16. #16

    Domyślnie 20 cm xps

    Cytat Napisał Kolombek Zobacz post
    Witam!
    Podłącze sie do tematu. Czy ktoś użytkuje płyte fundamentową MegaTherm ewentualnie czy Ktoś może chce sie podzielić opinią na temat tego wynalazku?
    Ekspresowe wykonanie płyty fundamentowej: ekipa zaczęła od prac ziemnych w poniedziałek, a w czwartek wieczorem skończyli zacieranie płyty. Zorganizowane wszystkie niezbędne materiały, nasz udział ograniczył się do codziennych wizyt na budowie. Mamy XPS 20 cm

  17. #17

    Domyślnie

    informuję, że pozytywnie oceniam wykonanie płyty fundamentowej przez firmę Megatherm , zgodnie z umową wykonawczą nr 31/07/2019

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar ryloon
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Pszczyna
    Kod pocztowy
    43-200
    Posty
    157
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Sebolito, napisz konkrety czym firma podpadła bo inaczej to uprawiasz czarny PR bez pokrycia (jak konkurencja...).
    Pozdr
    OZC projektowane EAH=25 kWh/(m2·rok); 162m2 po podłodze (+nieogrzewane 34m2 garaż/pom.gosp.); płyta fundamentowa z 10cm XPS pod i 10cm L=0,035 styro nad; ściana silikaty GS 24cm + 20cm styro frez 0,033; dach dwuspad.36cm wełny skalnej 0,039; okna MS Tytanowe Termo Uw~0,8; WM sztywne spiro + Brink Excellent 400; podłogówka + kondensat Junkers ZSB14C +120l; kominek akumulacyjny 800kg.
    Dziennik budowy;
    Zdjęcia bud. FM;

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar ryloon
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Pszczyna
    Kod pocztowy
    43-200
    Posty
    157
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Rozumiem, że jak ci ktoś "wciska" styropian zamiasnt XPS to robiłeś zdjęcia więc łatwo wygrasz sprawę z firmą. Nie przeczę, że tak było ale mnie nie "odstraszyłeś" choć już swoją inną płytę mam (i kontakt z tą firmą również).
    Pozdr
    OZC projektowane EAH=25 kWh/(m2·rok); 162m2 po podłodze (+nieogrzewane 34m2 garaż/pom.gosp.); płyta fundamentowa z 10cm XPS pod i 10cm L=0,035 styro nad; ściana silikaty GS 24cm + 20cm styro frez 0,033; dach dwuspad.36cm wełny skalnej 0,039; okna MS Tytanowe Termo Uw~0,8; WM sztywne spiro + Brink Excellent 400; podłogówka + kondensat Junkers ZSB14C +120l; kominek akumulacyjny 800kg.
    Dziennik budowy;
    Zdjęcia bud. FM;

  20. #20

    Domyślnie

    Ja myślę o zastosowaniu płyty fundamentowej z racji na wysokie wody gruntowe , na razie zbieram oferty i opinie Sebolito opisz swoje doświadczenia z użytkowaniem samej płyty
    IRENAK

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony