dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 34
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ewa&mariusz

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    dolnośląskie
    Posty
    222

    Domyślnie Fundamenty co o nich myślicie

    Witam. Moje pytanie dotyczy fundamentów, a właściwie jego zbrojenia. Mam zaprojektowane fundamenty o wymiarach 60 cm szer i 30 cm wys, a w nich zbrojenie 4 x 12 # i strzemiona z drutu o grubości 8 i wymiarach 15 szer i 20 wys w rozstawie co 25 cm. Dom podpiwniczony z poddaszem, ściana piwnicy z bloczków 24 cm.
    Czy strzemiona nie są za wąskie? co prawda z 8, ale ...
    Naczytałem się na forum gdzie zostawia się otuliny po 5 cm z każdej strony, a u mnie jest więcej?
    Wiem, że projektował architekt, kierownik mówi że jest dobrze. Co Wy o tym myślicie, zostawiać czy coś zmieniać?
    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Ja osobiście bym dał szersze strzemiona np. 25x20. Dziwne wymiary ława 60cm a strzemiona 15cm ,to chyba jakaś gafa ze strony architekta?

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    slawek9000

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    95-002
    Dzielnica
    Łagiewniki Nowe
    Posty
    684

    Domyślnie

    znaczy się uważasz że grupa nieznanych Ci osób więcej się zna na konstrukcji, niż architekt ?
    bardzo dobre wymiary strzemion, niepotrzebnie taka średnica 6mm a nawet 5 spokojnie wystarcza.

    darroo, przeczytaj sobie jakim celom służy zbrojenie podłużne w ławach, a potem udzielaj rad.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Cytat Napisał slawek9000 Zobacz post

    darroo, przeczytaj sobie jakim celom służy zbrojenie podłużne w ławach, a potem udzielaj rad.
    amen

    Jest OK.

  5. #5

    Domyślnie

    jakos takos norma mowi ze zbrojenie w ziemi ma byc zebrowane, nie gladkie...
    stad #8, bo #6 tylko gladkie

    co do wymiarow strzemion, to jak dobrze pamietam powinny byc szersze niz szerokosc sciany, z drugiej strony powinny byc wyzsze niz szersze ze wzgledu na charakter pracy
    to sprawa konstruktora - policzyl i sie podpisal
    Ostatnio edytowane przez face ; 15-02-2011 o 22:42

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał slawek9000 Zobacz post
    znaczy się uważasz że grupa nieznanych Ci osób więcej się zna na konstrukcji, niż architekt ?
    bardzo dobre wymiary strzemion, niepotrzebnie taka średnica 6mm a nawet 5 spokojnie wystarcza.

    darroo, przeczytaj sobie jakim celom służy zbrojenie podłużne w ławach, a potem udzielaj rad.
    Gdy budowałem dom z resztą o takiej samej konstrukcji jak założyciel tego tematu, w projekcie były strzemiona 20x25 ,z drutu 6mm, i o co chodzi? Tamten projekt też wykonywał architekt. Ściana 24cm a zbrojenie 15cm ? W większości projektów z którymi się spotkałem zbrojenie było równe lub większe niż szerokość ściany dlatego tak doradzam.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Cytat Napisał face Zobacz post
    jakos takos norma mowi ze zbrojenie w ziemi ma byc zebrowane, nie gladkie...
    stad #8, bo #6 tylko gladkie

    co do wymiarow strzemion, to jak dobrze pamietam powinny byc szersze niz szerokosc sciany, z drugiej strony powinny byc wyzsze niz szersze ze wzgledu na charakter pracy
    to sprawa konstruktora - policzyl i sie podpisal
    Skąd bierzesz te wytyczne ? Konkretnie proszę.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Skąd bierzesz te wytyczne ? Konkretnie proszę.
    przejrzyj obowiazujace normy fundamentowe

    wymiary to zelbet i troche pomyslunku a nie przyklaskiwanie wszystkiemu
    Ostatnio edytowane przez face ; 16-02-2011 o 08:22

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Cytat Napisał face Zobacz post
    przejrzyj obowiazujace normy fundamentowe

    wymiary to zelbet i troche pomyslunku a nie przyklaskiwanie wszystkiemu
    Podaj numery tych norm wg których piszesz te rady. Chętnie poczytam cos nowego.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Podaj numery tych norm wg których piszesz te rady. Chętnie poczytam cos nowego.
    poszukaj i poczytaj

    gdybys przeczytal chociaz PN B 03264 to wiedzial bys ze # strzemion to min 0,5 # zbrojenia glownego, a nie przyklaskiwal ze wystarczy nawet #5 gdy glowne #12

    do tego w normach niewiele rzeczy poza schematami obliczeniowymi i wzorami jest napisane wprost, tylko sa obostrzenia dot np warunkow pracy, gatunkow stali, betonu itp ktore prowadza do pewnych wnioskow

    lepiej poruszac sie w strone bezpieczna zwiekszajac przekroje nie zwiekszajac drastycznie kosztow niz np w celu obnizenia kosztow zmniejszac kazdy przekroj ktory zostal policzony przez konstruktora z uprawnieniami
    Ostatnio edytowane przez face ; 16-02-2011 o 12:58

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Cytat Napisał face Zobacz post
    poszukaj i poczytaj

    gdybys przeczytal chociaz PN B 03264 to wiedzial bys ze # strzemion to min 0,5 # zbrojenia glownego, a nie przyklaskiwal ze wystarczy nawet #5 gdy glowne #12
    Podaj konkretnie gdzie to wyczytałeś. Numer normy podałeś podaj punkt.

    Z tego co pamiętam to wyżej wspomniania norma odnosi się do belek nie ław, i jest w niej podany warunek że strzemiona nie mogą być cieńsze niż 4,5mm dla elementow betonownych na budowie i nie mogę być mniejsze niż 0,2 średnicy zbrojenie podlużnego.

    Ława nie jest belką. Strzemion w ławie się nie liczy tak jak nie liczy się zbrojenie podlużnego. To jest zbrojenie konstrukcjyne. Ławy wykonane w ten sposób nie są nawet w nazwenictwie ławą żelbetową a betonową. Twoje teorie że strzemiona maja być wyższe niż szrsze też chyba są wymyślone.

    Napisz mi jakie będa wg Ciebie strzemiona w ławie wyskości 40 pod ścianę o szerokości 50cm.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Ława nie jest belką. Strzemion w ławie się nie liczy tak jak nie liczy się zbrojenie podlużnego. To jest zbrojenie konstrukcjyne. Ławy wykonane w ten sposób nie są nawet w nazwenictwie ławą żelbetową a betonową. Twoje teorie że strzemiona maja być wyższe niż szrsze też chyba są wymyślone.
    lawa nie jest belka?? otoz jest, do tego na podlozu sprezystym

    z reguly zbrojenia sie nie liczy gdy grunt jednorodny-czyt uwarstwiony poziomo, gdy nie jednorodny to patrz norma
    wytrzymalosc materialow odpowie Ci na pytanie dot wskaznika wytrzymalosci w elemencie zginanym i jego wymiaru w plaszczyznie zginania w stos do wymiaru w plaszcyznie prostopadlej do pl zginania

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post

    Napisz mi jakie będa wg Ciebie strzemiona w ławie wyskości 40 pod ścianę o szerokości 50cm.
    popatrz w norme fundamentowa jak sie buduje geometrie stopy i od czego zalezy, nastepnie do normy zelbetowej i odpowiedz sobie sam

    ps w przypadku blednie zalozonej geometrii-wysokosci lawy ktora podales przy zalozeniu ze szerokosc sciany wynika z obliczen-obciazen moze dojsc do przebicia stopy przez sciane fund
    wiec albo zwieksz wysokosc lawy fundamentowej wg normowych warunkow geometrii albo sprawdzaj warunek na przebicie i licz ewentualne zbrojenie
    Ostatnio edytowane przez face ; 16-02-2011 o 13:51

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Kolego face dużo wynika z Twoich odpowiedzi w stylu popatrz sobie , przeczytaj sobie sprawdź sobie normalnie kopalnia wiedzy.

    Nie chce mi sie udowadniac tu że opisany przeze mnie przyklad może mieć miejsce. Nic nie bedzie przebite nic nie bedzie źle dobrane.

  14. #14

    Domyślnie

    wiesz....ja na studiach sam grzebalem po normach...sam przeliczalem rozne rzeczy
    nie jestem konstruktorem, ale pewne zaleznosci zostaja gdy sie nie tylko czyta ale rowniez pare razy przeliczy
    jesli watpisz w zasadnosc mych slow nie mam zamiaru Cie przekonywac bo i po co

    przyklad podany miejsce miec moze nie zaprzeczam

    jednak geometria mowi ze wysokosc lawy ma byc min rowna szerokosci sciany fund, z drugiego warunku wysokosc lawy to min 0,5 szerokosci lawy
    a szerokosc lawy mamy zalezna od obciazen przekazywanych przez sciane fund na lawe a z niej z kolei na grunt - czyli rodzaju gruntu i jego nosnosci
    najpierw szerokosc lawy w zaleznosci od obc i rodzaju gruntu-tutaj obliczenia- pozniej wysokosc dobieramy zgodnie z warunkami geometrii
    aby lawe traktowac jako betonowa musza byc spelnione wszystkie warunki geometrii

    gdy geometria z jakiegos powodu nie zachodzi - jak w przykladzie podanym przez Ciebie a szer sciany fundamentowej wynika z obliczen a nie np szerokosci zastos materialu wtedy nalezy sprawdzac warunki jak dla zelbetu i wyliczac zbrojenie

    edit:
    maksymalny wymiar strzemion 2-cietych o ile dobrze pamietam to 40x40 cm mozna sprawdzic w normie
    Ostatnio edytowane przez face ; 16-02-2011 o 15:15

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    slawek9000

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    95-002
    Dzielnica
    Łagiewniki Nowe
    Posty
    684

    Domyślnie

    zbrojenie w ławie jest zbrojeniem rozciąganym (znaczy się może być, zazwyczaj w ogóle nie pracuje).
    ława nie jest belką na podłożu sprężystym tzn. w szczególnym przypadku może być, ale wtedy musi być zbrojona jak belka- w normalnej ławie te 2#12 to jest sporo poniżej 0,15% zbrojenia minimalnego na zginanie.
    Zbrojenie podłużne w ławie traktuje się jako wieniec, i taką też funkcję spełnia. Ale ponieważ większość ścian jest przecięta papą na poziomie trochę poniżej zera, to i praca tarczowa takich ścian praktycznie nie istnieje, i również ten wieniec w ławie jest tylko działaniem pozoracyjnym. A już rozpatrywanie jakie mają być strzemiona to przerost formy nad treścią

  16. #16

    Domyślnie

    oczywiscie ze pracuje dolne zbrojenie - jak w prawie kazdym wiencu i niektorych belkach a gorne traktowane jako montazowe i moze byc nawet #8

    jednak te wlasnie szczegolne przypadki - a wlasnie grunty np na poludniu polski sa bardzo szczegolne, do tego czesto o uwarstwieniu pionowym niestety
    w pewnych przypadkach zbrojenie pracuje raz gora(gdy siadzie grunt pod naroznikiem bud) raz dolem (gdy zacznie cos siadac na srodku lawy fund) a strzemiona nabieraja wtedy glebszego sensu zastosowania
    zbrojenie glownie ma za zadanie rozlozyc ciezar-naprezenia w lawie rownomiernie na grunt aby grunt osiadl rownomiernie i przewidywalnie - czyli wg mnie poprawic niedoskonalosci przygotowania podloza przez ekipe ktora nieraz potrafi zalewac lawe w wykopie po koparce bez wybrania lopata luznego gruntu

    ja zawsze wykonuje wieniec w lawach fund i drugi wieniec gora tzn na "wierzchu" scian fund - koszt mizerny a jakos tak bezpieczniej mi sie wydaje
    Ostatnio edytowane przez face ; 16-02-2011 o 17:32

  17. #17

    Domyślnie

    Szczerze mówiąc dziwne rzeczy tu można czasem wyczytać:

    1. Architekci nie mają bladego pojęcia o pracy konstrukcji

    2. Nie wiem o jakich obliczeniach mówimy bo w ławie betonowej zbrojenia w praktyce dobiera się jak konstrukcyjne a nie obliczeniowe.

    3. Nie rozumiem jak niby zbrojenie ma rozłożyć naprężenia tak aby grunt nie osiadł? Co to u licha znaczy?

    4. Zdaje się slawek9000 jest najbliżej rozsądnych wypowiedzi w tym wątku

    a zawsze wykonuje wieniec w lawach fund i drugi wieniec gora tzn na "wierzchu" scian fund - koszt mizerny a jakos tak bezpieczniej mi sie wydaje
    Szczerze mówiąc wydaje się mi to zupełnie zbędne (wieniec na ławie ???) poza odosobnionymi przypadkami.
    aedifico
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ewa&mariusz

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    dolnośląskie
    Posty
    222

    Domyślnie

    Witam. Dzięki za zainteresowanie, ale nadal nie mam pewności czy tak jako podałem może być. Strzemiona mają być z gładkiej 8, a z tego co się dowiedziałem to mogą być węższe od ściany gdyż i tak napór ścian idzie bezpośrednio na zbrojenie powodując równomierne rozłożenie ciężkości?
    Pozdrawiam i czekam na dalsze opinie chociaż chyba już w pierwszych wypowiedziach padło, że wszystko jest prawidłowo.

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    slawek9000

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    95-002
    Dzielnica
    Łagiewniki Nowe
    Posty
    684

    Domyślnie

    face, nie masz racji. Zajrzyj sobie do materiałów (zeszyt techniczny) f. Ytong, tam bardzo ładnie pokazali jak pracuje wieniec- jeśli pracuje, to tylko i wyłącznie jako rozciągany. Sztywność wieńca na zginanie jest tak mała że praktycznie w skali budynku można ją pominąć, stąd zbrojenie wieńca dobiera się jak el. rozciąganego.
    Zbrojenie podłużne ławy jest szczególnym rodzajem wieńca. Uwierz mi, że jeśli osiądzie 0,5m gruntu to ława jeszcze jakoś to uniesie, ale jeśli na długości 1,5m grunt się zapadnie, to te 2#12 nic nie pomogą i ława też tąpnie, tyle że może trochę mniej niż bez tego zbrojenia. Podręczniki mówią że to zbrojenie jest niezbędne TYLKO gdy są spodziewane większe różnice w jeddorodności gruntu, i np. dawanie zbrojenia podłużnego w ławie posadowionej na dobrym jednorodnym gruncie jest działaniem dużo na wyrost. Oczywiście to zbrojenie nie kosztuje wiele, ale dobrze jest mieć świadomość które elementy w budynku są niezbędne, a które - wynikają z tradycji. Można zbudować bardzo dobry fundament tylko z kamieni bez grama cementu czy stali, i w niektórych przypadkach będzie on lepszy niż wylewana ława.
    Są kraje w których ław się praktycznie nie stosuje ( i to kraje o dużo większym potencjale inżynieryjnym niż nasz, gdzie buduje się wiadukty na kilkusetmetrowych słupach czy dekonstruktywistyczne budynki) a na wieńce domów małych wkłada się 2#8 czy maksymalnie 2#10 i też jest dobrze.

  20. #20

    Domyślnie

    Otulina po bezpiecznej stronie 75 mm (na chudym betonie wymagana min. 40 mm) , strzemiona szer ~ do wymiaru ściany fundamentowej.
    aedifico
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony