dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1

    Domyślnie Czy można zrobić syfon na rurze kan. 160mm idącej do szamba?

    No właśnie jak w temacie... Było już sporo postów na temat "zapachu" szamba w domu, ale nie spotkałem sie z taka propozycją rozwiązania problemu... W domu mam dwa piony kanalizacyjne, oczywiscie z odpowietrzeniem i mam problem z jednym z nich... Otóż odpowietrzenie uchodzi do jednego przewodu wentylacyjnego i przy wietrznej pogodzie zawiewa do dwóch innych przewodów, no i do kratek w pokojach... Teraz wiem, że to błąd bo trzeba było chyba wyprowadzić to spiro idachówką z kominkiem, ale nie chciałęm psuć estetyki dachu, a wmoich stronach i duzych opadach śniegu często te kominki na achówkach sie łamią... Tak więc mam problem, choć nieczęsty, bo zdarza sie przy mocnych wiatrach no i jak szambo jest puste tj. na dnie leży esencja zawartości...
    No i poyślałem sobie o zrobieniu syfonu na rurze 160 mm idącej do szamba, jako najprostszym rozwiazaniu... Tylko czy można tak zrobić, czy rura się nie będzie przytykać jakbym z kolanek zrobił taka literę "U"..? Czy może ktos tak robił i ma ochotę podzielić się doświadczeniem...?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    obawiam się, że to prosta droga do kupy w chałupie, poza miejscem do tego przeznaczonym
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barbossa
    obawiam się, że to prosta droga do kupy w chałupie, poza miejscem do tego przeznaczonym
    dlaczego..? że w takim "U" sie zaklinuje..? to może jakaś malutka studzienka z wejściem niżej i wyjściem wyżej..?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie

    Cytat Napisał revalidon
    Cytat Napisał Barbossa
    obawiam się, że to prosta droga do kupy w chałupie, poza miejscem do tego przeznaczonym
    dlaczego..? że w takim "U" sie zaklinuje..? to może jakaś malutka studzienka z wejściem niżej i wyjściem wyżej..?

    Jeśli lubisz opróżniać takie studzienki to czemu nie.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbigmor
    Cytat Napisał revalidon
    Cytat Napisał Barbossa
    obawiam się, że to prosta droga do kupy w chałupie, poza miejscem do tego przeznaczonym
    dlaczego..? że w takim "U" sie zaklinuje..? to może jakaś malutka studzienka z wejściem niżej i wyjściem wyżej..?

    Jeśli lubisz opróżniać takie studzienki to czemu nie.
    A jak jest zrobiona miejska kanalizacja, czy nie z takich studni..? przeciez nie ma jednego spadku 0,5%, bo na odcinku od końca sieci do oczyszczalni byłoby 25 metrów spadku... I nkt tych studni nie opróżnia...

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie

    Cytat Napisał revalidon
    Cytat Napisał zbigmor
    Cytat Napisał revalidon
    Cytat Napisał Barbossa
    obawiam się, że to prosta droga do kupy w chałupie, poza miejscem do tego przeznaczonym
    dlaczego..? że w takim "U" sie zaklinuje..? to może jakaś malutka studzienka z wejściem niżej i wyjściem wyżej..?

    Jeśli lubisz opróżniać takie studzienki to czemu nie.
    A jak jest zrobiona miejska kanalizacja, czy nie z takich studni..? przeciez nie ma jednego spadku 0,5%, bo na odcinku od końca sieci do oczyszczalni byłoby 25 metrów spadku... I nkt tych studni nie opróżnia...

    Problem w tym, że zbiorcze instalacje (jakiekolwiek) rządzą się trochę innymi prawami. Rozmiar g... taki sam, a przekroje rur sporo inne. Doświadczenia na szczęście nie mam

  7. #7

    Domyślnie

    Znajomy z hurtowni budowlnej polecił mi właśnie takie rozwiązanie (sam tak zrobił) - narazie działa bez zarzutu, jeśli pojawią się kłopoty trzeba będzie odkopać i połaczyć na wprost. pozdrawiam

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomi80
    Znajomy z hurtowni budowlnej polecił mi właśnie takie rozwiązanie (sam tak zrobił) - narazie działa bez zarzutu, jeśli pojawią się kłopoty trzeba będzie odkopać i połaczyć na wprost. pozdrawiam

    Problem może być jeśli to nastąpi przy -20 na zewnątrz (ale wcale nie twierdzę, że musi tak się stać).

  9. #9

    Domyślnie

    Czyli co..? Jedyne prawidłowe rozwiązanie to wyprowadzenie rurą spiro i dachówka z kominkiem..? A tak jak w moim przypadku, to "kaplica" i nic sie nie da zrobić..? Może ktoś stosował inne pomysły typu zawór zwrotny zapachowy na rurze 160 mm, wsteczny ciąg, itp., itd....?

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar hojnorek
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Św. Katarzyna
    Posty
    353
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    majster mój twierdzi że odpowietrzenie kanalizacji można zakończyć na nieużytkowanym poddaszu a na końcu dać taką sprytną zapadkę która otwiera się do środka rury (ja wytworzy się podciśnienie). podobno wogóle nie czuć zapachów
    dziennik:
    I. Stan Surowy Zamknięty[x]
    III.1 Poddasze [x]
    III.2 Wykończenie [ ]

    komentarze

  11. #11

    Domyślnie

    Mam taką "zapadkę" czyli automaty odpowietrzajace ale przy takim rozwiązaniu, jak jest wiatr to smrodzik czasem przedmuchuje się przez kratki ściekowe(ja mam 2).

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar hojnorek
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Św. Katarzyna
    Posty
    353
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    mozesz trochę jaśniej? skoro zapadka jest na poddaszu to co ma do jej pracy wiatr?
    dziennik:
    I. Stan Surowy Zamknięty[x]
    III.1 Poddasze [x]
    III.2 Wykończenie [ ]

    komentarze

  13. #13

    Domyślnie

    Ja mam tą jak Ty to nazywasz "zapadkę" na zakończeniu górnego pionu w łazience na poddaszu. Jak jest mocniejszy wiatr to smród potrafi przedmuchać przez kratki ściekowe które są w podłodze(tworzy sie jakby podciśnienie zasysające lub coś podobnego). A jakby pion swobodnie wychodził ponad dach to nie byłoby tego problemu. Teraz wszystko jasne?

  14. #14

    Domyślnie

    A czy to ustrojstwo jest domowej roboty, czy można tę klapkę gdzieś kupić..?

    Jeszcze mam inny pomysł... czy coś pomaga przytkanie odpowietrzenia zbiornika szamba... Mam takie w kominku i zastanawiam się nad uszczelnieniem jego... Bo tak to przy silnych wiatrach to chyba wiatr hula w te i wewte...

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Cytat Napisał hojnorek
    majster mój twierdzi że odpowietrzenie kanalizacji można zakończyć na nieużytkowanym poddaszu a na końcu dać taką sprytną zapadkę która otwiera się do środka rury (ja wytworzy się podciśnienie). podobno wogóle nie czuć zapachów
    Ta zapadka nazywa się "zawór napowietrzający"(albo "napowietrzacz") i faktycznie można ją stosować do napowietrzania pionów czy długich odgałęzień, ale opieranie na tym rozwiązaniu wentylacji całej kanalizacji to dość poważny błąd w sztuce. W domu jednorodzinnym przynajmniej jeden pion (najlepiej ten najg_ó_wniejszy) powinien być po prostu otwarty u góry i swobodnie wentylowany bez żadnych przeszkód, nawet przewężenie (znaczy zredukowanie pionu ponad ostatnim odgałęzieniem ze 110mm na 50mm ) jest błędem, "Poradnik Majstra Budowlanego" zaleca wręcz wychodzenie na dach wentylacją o oczko większej średnicy niż sam pion.

    Tyle teoria, praktyka zaś: w swoim przypadku mam trzy piony. Jeden będący przedłużeniem przykanalika i takim właśnie najgówniejszym pionem, jest wyprowadzony na dach do dachówki z kominkiem i to on ma wentylować całą kanalizację.
    Drugi, który zbiera kuchnię oraz jedną małą łazienkę jest również wyprowadzony na dach do dachówki z kominkiem, ale już tutaj zredukowałem średnicę do 50mm. Uznałem, że tu potrzebna jest jedynie dodatkowa wentylacja i ew. napowietrzanie, ciągnięcie tam setki mi bardzo nie pasowało, stwierdziłem, że 50mm wystarczy.
    Trzeci pion to właściwie nie pion a pionowe odgałęzienie odbierające ścieki z brodzika łazienki na piętrze (prościej mi było sprowadzić to w dół niż dawać poziomą rurę w podłodze poddasza) i tam dałem napowietrzacz.
    A niezależnie jeszcze od tych pionów, samo szambo mam wentylowane rurą fi75 schowaną w słupku stojącego tuż obok ogrodzenia i wyprowadzoną ponad jego poziom.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Cytat Napisał revalidon
    A czy to ustrojstwo jest domowej roboty, czy można tę klapkę gdzieś kupić..?

    Jeszcze mam inny pomysł... czy coś pomaga przytkanie odpowietrzenia zbiornika szamba... Mam takie w kominku i zastanawiam się nad uszczelnieniem jego... Bo tak to przy silnych wiatrach to chyba wiatr hula w te i wewte...
    Ustrojstwo kupisz w każdym kibelmarkecie, w dziale z hydrauliką.
    A co do drugiego pytania - oj nie ryzykowałbym. Smród w szambie jest odwrotnie proporcjonalny do jego wentylacji, więc jeśli ją ograniczysz, może i będzie mniej wywiewać kominkiem, ale za to "jakość" tego, co jest wywiewane może osiągnąć klasę broni biologicznej
    Może spróbuj lepiej kupić wlewane do szamba bakterie p/smrodne? Czytałem tu na muratorze, że ponoć bardzo skuteczne są.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  17. #17

    Domyślnie

    U mnie coś takiego czasem działa choć całkiem w niezamierzony sposób. Wejście do samego szamba jest nieco niżej i przy stanach prawie pełnych jest ono zatkane jego zawartością. Kawałek rury przy szambie idzie po skosię do góry więc nic się nie przelewa. Ale muszę powiedzieć że działa bo gdy dzięki podłogówce pod prysznicem wyschnie syfon to nic nie śmierdzi aż do momentu opróżnienia szamba. Wtedy to przypominamy sobie że syfon trzeba zalać. Myślę że jako zamierzone rozwiązanie ma to sens.[/quote]

  18. #18

    Domyślnie

    A jak jest zrobiony ten skosik..? Rozumiem, że to takie łagodne V..? Z jednego kolanka np. 33 st. ??

  19. #19

    Domyślnie

    revalidon nie wiem jak zrobiony komin ale jakbyś to odpowietrzenie z którego zawiewa "podciągnął" do góry ponad komin. zmieniając poziom ograniczył byś zawiewanie.

  20. #20

    Domyślnie

    Witam

    U mnie napowietrzacze działają w dwóch pionach bez zarzutu. Jeden kuchenny fi 50, a drugi kiblowy. Na rurze 100 jest taki korek, na którym są założone dwa napowietrzacze. Wszystko to jest do kupienia w każdym Gs-ie. Warunek jest jeden. Napowietrzacz musi być umieszczony tam, gdzie nigdy temperatura nie spada poniżej zera. I wszystko gra. Ja też nie lubię niepotrzebnie dziurawić dachu...

    pozdrawiam - Juras
    A bodaj byś tak dom budował !!!

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony