dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    wozbart

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    5

    Domyślnie Wentylacja mechaniczna a odkurzacz centralny

    Witam
    Czy ktoś ma realne doświadczenia z sytuacją, w której w domu zainstalowane są jednocześnie:
    - wentylacja mechaniczna nawiewno - wywiewna (z rekuperatorem)
    - odkurzacz centralny

    Jak wiadomo, wentylacja mechaniczna utrzymuje równowagę nawiewu i wywiewu powietrza do domu, a sam dom (okna, itp) są możliwie szczelne. Na taką wentylację już się zdecydowaliśmy i właśnie instalacja została założona. Bardzo poważnie zastanawiamy się nad założeniem jeszcze instalacji odkurzacza centralnego. Jednakże - nie ulega wątpliwości, że taki odkurzacz, wyrzucając ogromne ilości powietrza poza budynek, powoduje powstanie podciśnienia, a więc SKĄDŚ to powietrze do domu zostanie jednak nawiane. Obawiam się nie tyle strat na ogrzwaniu (efekcie rekuperacji), bo to trzeba zaakceptować, ale jakichś innych negatywnych zjawisk.
    Czy ktoś się zetknął z takim problemem i ma jakieś spostrzeżenia - opinie?

  2. #2

    Domyślnie

    Problemem może być raczej współistnienie dwóch powyższych instalacji i kominka. Można spróbować rozwiązać problem za pomocą stycznika, który w momencie pracy odkurzacza wyłączy wentylator wyciągowy w wentylacji, lub zmniejszy jego obroty.
    Andrjej

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał bresland Zobacz post
    Można spróbować rozwiązać problem za pomocą stycznika, który w momencie pracy odkurzacza wyłączy wentylator wyciągowy w wentylacji
    Lub otworzy przepustnicę na nawiewie powietrza do kominka (jeśli istnieje).

  4. #4

    Domyślnie

    Ktoś będzie przecież włączał ten odkurzacz - wystarczy jak równocześnie wyłączy reku i tyle.
    Z tym, że w tej sytuacji nie ma szans na szczelny dom a więc sens rekuperacji jest czysto iluzoryczny.

  5. #5

    Domyślnie

    Jak zwykle teoretycznie wyolbrzymiony problem,w mysl scislych praw fizyki ,termiki i innych nauk,gdyz u mnie,wsz. dziala sprawnie,nie czuje podcisnienia,nie mam nadmiaru powietrza,wm i odk.centr. dziala,kominek takze.Wiele tych zjawisk jest wyolbrzymionych,nie twierdze,ze nie zachodza,ale nie bojcie sie,podobnie ,jak w lazience,ktos,kto sie myje,to nadmuchu pow. wm nie poczuje,tak i tu,niczego wiecej niz to co potrzeba,nie zaciagnie,nie wleci...
    PS.Nie odkurzajcie czasem lub nie wierzcie,ze odk, centralnym ze zwyklym separatorem da sie odkurzac wspomniany kominek.Musi byc filtr,dobry,zeby nie zajechac maszyny.

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar gonzo93
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Skąd
    Już z własnego domu
    Posty
    638

    Domyślnie

    Ja mam u siebie wentylację z reku, odkurzacz centralny i kominek z płaszczem wodnym. Nawet w przypadku włączenia wszystkiego naraz nie miałem zjawiska wysysania gałek ocznych z powodu podciśnienia . Jak odkurzacz wywala powietrze na zewnątrz to reku trochę więcej weźmie niż wywali i tyle. Kominek oczywiście z podłączeniem powietrza z zewnątrz.
    dziennik
    komentarze
    Jedyny "Polski Węgiel" w który warto inwestować to Roksana Węgiel

  7. #7

    Domyślnie

    No wlasnie,ale ludziska biedne mysla,ze jak kilku fanatykow liczk calkowitych napisze,ze cos tam spada,a gdzies indziej rosnie,to juz trzeba nie spac po noach i liczyc razem z nimi Przypominam sobie moje poczatki z budowy,ale na szczescie wielu rzeczy nie bylem swiadomy,wiec bylem szczesliwy.Teraz skoro wiem,inaczej sie patrzy,ale nie warto sie tym tylko przejmowac.

  8. #8

    Domyślnie

    Mam obie instalacje + kominek i nie widzę żadnych skutków stosowania wszystkich tych instalacji. Może w domku-klitce o niewielkiej kubaturze tak ale też wątpię - nie więrzę w pełną szczelność okien, zabudowy poddasza, drzwi itp.

  9. #9

    Domyślnie

    Tyle że nikt nie wymaga pełnej szczelności ot jedynie 0.6 wymiany na godzinę przy 50 Pa nad lub podciśnienia.

  10. #10
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    wozbart

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    5

    Domyślnie

    Dzięki - dzięki, tak też sądziłem, że nie ma co panikować...

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.193

    Domyślnie

    A próbę szczelności domu zrobiłeś?
    DOPIERO by Ci gały wylazły....

    Nie ma dostatecznie szczelnych domów....
    Nie budują, bo się nie starają, jak z kijem nad budowlańcami nie stoisz CAŁY CZAS!
    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kawiarz

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Kraków
    Posty
    236

    Domyślnie

    A co sądzicie o wyrzucaniu powietrza z jednostki centralnej do kotłowni z której jest wyciąg (wszystkie pomieszczenia maja zawory zwrotne na wyciągach). Odkurzacz produkuje dośc dużo ciepła (w lecie oczywiście wyrzut na zewnątrz, ale wtedy układ WM chodzi na większych wydajnościach)

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony