dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Bardzo ogólne pytania o piec na ekogroszek

    Bardzo ogólne, bo nie wiem na co się zdecydować a tu każdy piec ma swój wątek po 100-200 stron.
    Jest (ma stronę, ale nie byłem, nawet nie dzwoniłem) firma Ekoenergia z Poraja (to niedaleko Częstochowy) która ma w ofercie piece o nazwie KGS – R Ceramik (taki namiar dostałem na forum). Czy ktoś mógłby mi powiedzieć jakie ten piec ma wady (zalety są opisane na stronie ). Czy brak rusztu wodnego to duża wada? Czy ceramiczne wykończenie i możliwość pracy na 40 stopniach to taka zaleta (znaczy czy ta zaleta nie obróci się przeciwko użytkownikowi za kilka lat)?

    A tak w ogóle - jest jakiś ranking (oprócz takiego co użytkownicy na 250 stronach się kłócą który z nich widział więcej kotłów, które mają lepsze badania i jakie są nowości w piecach, palnikach itp.) polecanych produktów? Znaczy wchodzi laik na stronę i widzi że takie i takie są chwalone, więc decyduje się na cenę i wyposażenie a potem produkt? Bo wiadomo, można coś kupić a potem pytać jak w tym palić, jak to łączyć - tylko że wolałbym od razu kupić coś, co jest dobre, a nie coś, co ma fajną nazwę. Ta "ekoenergia" to widzę rewelacja jakaś w licznych kotłach występuje, ale w postaci palników a nie jako producent kotłów.

    PS Z góry piszę, że nie wiem jakie w Cz-wie są serwisy i które z nich są dobre a które nie. Mieszkam w bloku i w żadnym piecu nie paliłem, a rodzina ze wsi zawsze miała zwykłe "brudasy" do palenia więc żadnego kontaktu nie miałem z żadnym "tłokowcem", "ślimakowcem" czy jak im tam... Bym chciał kupić i używać, bo do rekreacji i dla zabawy to mam żonę

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie

    Najpierw określ sobie jakieś ogólne parametry tego kotła jaki chcesz mieć:

    1. a więc podaj powierzchnię jaką będziesz ogrzewał, czy CWU też i ile osób, oraz jak ocieplony jest dom to koledzy z forum z dużym prawdopodobieństwem, dobiorą Ci moc kotła jaką musisz mieć, a więc będziesz miał już jakiś punkt odniesienie czego szukasz,

    2. Jak w lato chcesz grzać CWU ekogroszkiem to raczej wybierz kocioł ze ślimakiem bo jest go lepiej wysterować na małej mocy - to masz już drugi parametr,

    3. Jak nie chcesz prawie w ogóle korzystać z paleniska awaryjnego lub raz na rok to na pewno szukaj kotła bez ruszta wodnego albo najlepiej bez żadnego lub wystarczy Ci takie wyjmowane - to masz trzecią cechę kotła,

    4. jak oprócz ekogroszku chciałbyś lub będziesz musiał palic też gorszym eko lub miałem to na pewno musisz mieć palnik II genracji np. wspomnianą ekoenergię -
    - to jest już czwarta cecha,

    5. jak chcesz miec do kotła łątwy i przyjemny dostęp przez internet - to mozna rozważać sterownik eCoal czy tez bruliego http://bruli.czp.pl/ ( no są też inne b. dobre sterowniki) - no to mamy piątą cechę.


    To teraz w zasadzie musisz wybrać tylko producenta kotła, który ma w/w cechy i jesteś juz w domu.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie

    No jeszcze sprawa trwałości samego kotła i jego wymiennika - jak zależy Ci na tym aby wymiennik miał z 10 lat gwarancji to szukaj go wśród kotłów żeliwnych no ale droższych, a jak nie to wśród kotłów stalowych. Droższe żeliwne nie znaczy też, że są np. efektywniejsze bo moim zdaniem wymienniki żeliwne są tak skonstruowane, że generują ciągle zbyt dużo strat kominowych - no ale idzie to jakoś opanować.

  4. #4

    Domyślnie

    1. 220m w tym piwnica i poddasze, CWU zasobnik musi wiszący więc pewnie stanie na tylko 140 litrach, rodzina 2+2, Max 288 + 12 cm styropianu, poddasze 15+10 wełny mam zamiar. Liczyłem 21-25kW

    2. Mam zamiar tak grzać i też o tym myślałem mimo rad "tylko tłokowce".

    3. Ale jakby latem podpalać tylko dla CWU to może bardziej się opłaca palić, podgrzewać wodę i gasić zamiast jechać cały czas na podtrzymaniu ekogroszka? Wtedy ten ruszt awaryjny 1) potrzebny, 2) może jednak wodny - on lepiej by współpracował z ogrzewaniem w okresie "wiosnenno-jesiennym"???

    4. Czy bym chciał palić czymś tańszym? Hmmmm.... tak

    5. Absolutnie nie zależy mi na dostępie do kotła przez nic oprócz jego drzwiczek. Nie boje się że mi go jakiś "chakier" przekręci, ale po prostu to dla mnie zbytek. A na wsi neta w zasadzie nie ma i w piwnicy telefony też nie działają. Ale słyszałem że są koty łatwe do czyszczenia i takie co do wyczyszczenia muszą być mocno zdemontowane - takiego bym nie chciał.

    Czyli jaki wiedząc że:
    21-25(?)kW, ślimak, chyba żeliwny, chyba ruszt wodny, na pewno dobry palnik.

    PS A ten o który pytam? Widzę że mają go w ofertach również w innych miejscowościach, wart jest zainteresowania? Nie wiem czy mu się da wstawić ruszt wodny, ale czy ta cała ceramika co mu pozwala pracować na niższych temperaturach to ma sens? Czy to tylko taki "chłit reklamowy" bo i tak lepiej jechać na wyższych temperaturach??? (mam mieć parę kawałków podłogówki jeśli to ważne)

  5. #5

    Domyślnie

    1. Podaj powierzchnię użytkową do ogrzania, bez piwnicy i kotłowni....

    2. Palnik bardziej uniwersalny to np. ta ekoenergia, ale są też palniki obrotowe, palniki typu AZP-MŻ również tzw. drugiej generacji na miały-groszki, palniki tzw rynnowe.

    Palniki rynnowe są pod względem przesuwu paliwa zbliżone zasadą pracy do tłoków, jest bardzo niskie ryzyko uszkodzenia zawleczki. Też mogą spalac miały, groszki 0-32mm... a także miksy z ziarnem owsa czy pelletem łatwiej je opanować w trybie letnim jak tłoki

    3. Nie potrzebujesz neta, to dziecinnie prosty w obsłudze jest np. Ognik PID a jak chcesz strefy czasowe, to można "startować" od RT09pid, przez cobrę, pumę... inni producenci mają też plumy czy tech-y (do ostatniego zaufania nie mam)

    4. Ten kocioł o który pytasz jest dobry.

    5. Ruszt wygodny może być także żeliwny, od ok. roku czasu sa seryjnie montowane ruszta dwupoziomowe, górny poziom może być na stałe podczas pracy palnika a na dolny można przełożyć np. przy braku prądu czy na lato zyskując dużą pojemność komory awaryjnej. Wodny będzie na jednej wysokości, powinien być wyżej, aby wymiennik nie zachodził mocno sadzami.... Tutaj jednak zdania podzielone.
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie

    Cytat Napisał cte Zobacz post

    Czyli jaki wiedząc że:
    21-25(?)kW, ślimak, chyba żeliwny, chyba ruszt wodny, na pewno dobry palnik.
    Jak stawiasz na kocioł żeliwny to faktycznie będzie bardzie wytrzymały - ale z drugiej strony jest trudniejszy w czyszczeniu chociaż nie trzeba nic specjalnie demontować poza wyjęciem blachy tak się czyści żeliwne monstrum Jednak taki kocioł ma trochę wad - ale np. ma zalety jak duży popielnik i bardzo duże palenisko awaryjne z rusztem wodnym w którym można palić drewnem, węglem koksem itp.

    Jak powierzchni ogrzewanej będziesz miał około 180 m2 to powinien Ci faktycznie wystarczyć kocioł 17 kw albo 15 kw.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarecki79 Zobacz post
    1. Podaj powierzchnię użytkową do ogrzania, bez piwnicy i kotłowni....
    bez kotłowni i klatki schodowej to 30m2 mniej bo każdy poziom ma ok. 75m podłogi a piwnice też chcę ogrzać. Słabiej, ale też. Czyli zostanie prawie 200m2.

    Cytat Napisał Jarecki79 Zobacz post
    2. Palnik bardziej uniwersalny to np. ta ekoenergia, ale są też palniki obrotowe, palniki typu AZP-MŻ również tzw. drugiej generacji na miały-groszki, palniki tzw rynnowe.
    Palniki rynnowe są pod względem przesuwu paliwa zbliżone zasadą pracy do tłoków, jest bardzo niskie ryzyko uszkodzenia zawleczki. Też mogą spalac miały, groszki 0-32mm... a także miksy z ziarnem owsa czy pelletem łatwiej je opanować w trybie letnim jak tłoki
    a można prosić jakiś przykład takiego pieca?

    Cytat Napisał Jarecki79 Zobacz post
    3. Nie potrzebujesz neta, to dziecinnie prosty w obsłudze jest np. Ognik PID a jak chcesz strefy czasowe, to można "startować" od RT09pid, przez cobrę, pumę... inni producenci mają też plumy czy tech-y (do ostatniego zaufania nie mam)
    4. Ten kocioł o który pytasz jest dobry.
    dzięki, będę miał punkt zaczepienia

    Cytat Napisał Jarecki79 Zobacz post
    Ruszt wygodny może być także żeliwny, od ok. roku czasu sa seryjnie montowane ruszta dwupoziomowe, górny poziom może być na stałe podczas pracy palnika a na dolny można przełożyć np. przy braku prądu czy na lato zyskując dużą pojemność komory awaryjnej. Wodny będzie na jednej wysokości, powinien być wyżej, aby wymiennik nie zachodził mocno sadzami.... Tutaj jednak zdania podzielone.
    czyli powinienem szukać albo wodnego albo podwójnego, zdejmowanego?

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    pati25

    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    1.633
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    12

    Domyślnie

    Ja Ci szczerze polecam dwa ruszty do palenia..ja akurat na dole mam slimak do groszku a powyżej mam duzą komorę z rusztem wodnym ..i tam pale drzewem...spalam dechy z budowy co pozostały..dwa te ruszty ze soba współpracują ..jak wypalą sie dechy to piec uruchamia podajnik by utrzymac temperature zadaną..lub mozna odpiąć podajnik i palic na samym ruszcie wodnym.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie

    Też w tym roku w lato tak jak pati25 dla potrzeb samego CWU wypalałem pocięte deski z budowy i jeszcze mi zostało na drugi rok - tak, że awaryjne palenisko się przydaje.

    Z drugiej strony moje subiektywne przeświadczenie to takie, że jak kocioł ma być efektywny i o wysokiej sprawności przy spalaniu ekogroszku (czy też miału ) to powinien mieć wymiennik skonstruowany w taki sposób aby gwarantował tą efektywność, ekonomiczność spalania ekogroszku i wysoką sprawność kotła to tutaj nie może być mowy o żadnym dodatkowym czy też awaryjnym palenisku i tyle

    No ale te awaryjne paleniska to po pierwsze historyczne uwarunkowania bo niektórzy producenci kotłów ( np. producent mojego kotła czy też np. RECO i wielu innych) zaczeli po prostu przerabiać zwykłe kotły "śmieciuchy" na kotły na ekogroszek i te paleniska im tam zostały bo już były. Są też tacy użytkownicy jak ja co wykorzystują te dodatkowe paleniska i spalają tam drewno no to tu rządzą już zwykłe prawa rynku jest popyt to jest i podaż

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał cte Zobacz post
    bez kotłowni i klatki schodowej to 30m2 mniej bo każdy poziom ma ok. 75m podłogi a piwnice też chcę ogrzać. Słabiej, ale też. Czyli zostanie prawie 200m2.


    a można prosić jakiś przykład takiego pieca?


    dzięki, będę miał punkt zaczepienia


    czyli powinienem szukać albo wodnego albo podwójnego, zdejmowanego?
    Przykład kotła:
    Skam-P Premium 17 kW do 190-200m2 dobrze docieplonego budownictwa - do 70W/m2 strat ciepła
    Skam-P Premium 25kW...
    Te modele wyposażone są w palniki żeliwne II-ej generacji ekoenergia.

    Model z AZP-MŻ to Skam-P, ten palnik jest o tyle fajny, że ma system wymiennych głowic spalających zmieniających moc zestawu. Ma też fajne i wygodne rozwiązanie w postaci półautomatycznego czyszczenia strefy napowietrzania palnika - taka dźwignia pod koszem zasypowym.... wygodna sprawa.
    Do mocy kotła Skam-P 25kW można zamówić też mniejszą głowicę, kocioł latem czy jesienią będzie dzięki temu pracował z wyższą sprawnością na niższych mocach.

    W serii kotłów Skam-P można wybierać między rusztem wodnym a żeliwnym montowanym na dwóch wysokościach.
    Górne mocowanie może pozostać także przy korzystaniu z automatu. Dolne daje duży zasyp, ale wymaga już wygaszenia palnika... typowo pod dłuższy brak prądu czy chęć przepalenia latem...

    Do skam-p można zaczynać od sterownika ognik pid..... przez rt09pid, cobrę, pumę...

    Z rynnowym to z kolei nowy model OPAL-uni, badania kończone są w OTGiS Łódź, moc większego modelu to 23kW.
    Tutaj tylko ruszt żeliwny.
    Coś pracującego na podobnej zasadzie to także Sztoker-25, także z rusztem żeliwnym.
    Oba te kotły dostępne z Cobrą, model OPAL-uni może być też z Brulim
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  11. #11
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    tpzwalil

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Posty
    5

    Domyślnie ekoenergia 20kw kgs r ceramik

    witam podlacze sie do dyskusji

    ja od mies pale kotelem ekoenergia kgs r ceramik 20 kw w domu ok 140m2 w 1/3 podlogowka reszta to klasyczne grzejniki

    moje doswiadczenia to chya kociol jest troche za duzy bo caly czas pracuje na dolnych mozliwosciach choc ja narazie zima jest ciepla ale i tak wydaje mi sie ze 15kw wystarczylby ale moze sie myle
    ja pale od poczatku pelletem a planuje sprobowac ekogroszek czyli to na co jest zaprojektowany
    nie ma wielel doswiadczen ale chyba tym pelletem pali sie dobrze nie smierdzi i popiolu prawie nie ma i w kotlowni nie ma syfu ale za to pewnie wyjdzie mi drozej niz ekogroszkiem teraz przy cieplej zimei wyjdzie mi pewnie ok 4t pelletu i dalej nie wiem czy nie przestawie sie na ekogroszek
    wada jaka jest kotla to glosna praca podajnika zglosilem to gdzie trzeba i czekam na serwis ale prawde mowiac nie licze na to ze cos znacznie poprawia no zobaczymy o ile wogole przyjada chetnie podziele sie dalszymi doswiadczeniami z innymi uzytkowniakmi ekoenergii ale bez doktoryzacji jka czasami czytam prosto otwarcie i krotko
    keszcze jedno nie wiem nawet jak u mnie jest zabezpieczeniem przed zaplonem peletu wg instalatorow to co jest winno wystarczyc prosze ew o jakies doswiadczenia jak macie to rozwiazane co ew winienem zrobic czy sprawdzic ?
    pozdrawiam




    OTE=Jarecki79;4999192]Przykład kotła:
    Skam-P Premium 17 kW do 190-200m2 dobrze docieplonego budownictwa - do 70W/m2 strat ciepła
    Skam-P Premium 25kW...
    Te modele wyposażone są w palniki żeliwne II-ej generacji ekoenergia.

    Model z AZP-MŻ to Skam-P, ten palnik jest o tyle fajny, że ma system wymiennych głowic spalających zmieniających moc zestawu. Ma też fajne i wygodne rozwiązanie w postaci półautomatycznego czyszczenia strefy napowietrzania palnika - taka dźwignia pod koszem zasypowym.... wygodna sprawa.
    Do mocy kotła Skam-P 25kW można zamówić też mniejszą głowicę, kocioł latem czy jesienią będzie dzięki temu pracował z wyższą sprawnością na niższych mocach.

    W serii kotłów Skam-P można wybierać między rusztem wodnym a żeliwnym montowanym na dwóch wysokościach.
    Górne mocowanie może pozostać także przy korzystaniu z automatu. Dolne daje duży zasyp, ale wymaga już wygaszenia palnika... typowo pod dłuższy brak prądu czy chęć przepalenia latem...

    Do skam-p można zaczynać od sterownika ognik pid..... przez rt09pid, cobrę, pumę...

    Z rynnowym to z kolei nowy model OPAL-uni, badania kończone są w OTGiS Łódź, moc większego modelu to 23kW.
    Tutaj tylko ruszt żeliwny.
    Coś pracującego na podobnej zasadzie to także Sztoker-25, także z rusztem żeliwnym.
    Oba te kotły dostępne z Cobrą, model OPAL-uni może być też z Brulim[/QUOTE]
    zygi

  12. #12

    Domyślnie

    Witam
    Fajnie, że trafił się ktoś kto ma kgs ceramik
    Powiedz tpzwalil czy masz zawór 3d lub 4d, na jakich temp. teraz jedziesz. Jakie wrażenia sprawiają te ceramiczne wkłady i czy palenisko dodatkowe do czegoś można wykorzystać czy to tylko kolejna "zaleta" w/w kotła.

  13. #13

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony