dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 41
  1. #21
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar malux20
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Kujawy
    Posty
    6.059

    Domyślnie

    wydawanie 14 tyś na to dużo
    sezon grzewczy 2014/2015
    648 kwh POMPA CIEPŁA
    25 KWH GRZAŁKA w łazience
    0,5 m3 drewna

    dom123m2 x 29,6 kwh sezon grzewczy [według ozc]
    pompa pow-woda atlantics10

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000)
    andriuss

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-777
    Posty
    1.437

    Domyślnie

    Cytat Napisał front247 Zobacz post
    a jak to policzyłes,bo szczerze mówiac sam jestem ciekawy...
    88litrów dzien* 5 osób......443 litry dziennie srednio na wszystko c.w.u....zgadzało by sie
    1 litr * 1 stopień = 1,2 Wh. Tyle wody to 5 wanien 160*70 wypełnionych do więcej niż połowy (bez człowieka w środku ofkors), dziennie. Zdecydowana większość, przyzwyczajona do pryszniców, używa znacznie mniej.

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał andriuss Zobacz post
    1 litr * 1 stopień = 1,2 Wh. Tyle wody to 5 wanien 160*70 wypełnionych do więcej niż połowy (bez człowieka w środku ofkors), dziennie. Zdecydowana większość, przyzwyczajona do pryszniców, używa znacznie mniej.
    ale 50m3 tej wody to tylko licznik z kuchni...a tam mamy tylko zlew i.. naczynia zmywane w zmywarce....może mam cos nuie tak z licznikami,bo mam najwyzsze zuzycie w bloku.

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał front247 Zobacz post
    ale 50m3 tej wody to tylko licznik z kuchni...a tam mamy tylko zlew i.. naczynia zmywane w zmywarce....może mam cos nuie tak z licznikami,bo mam najwyzsze zuzycie w bloku.
    Te 50m3 wody to przez jaki okres? miesiąc, kwartał, rok???
    Domek 425m2, kubatura 1700m3
    http://muratordom.pl/galerie/wnetrza/domek,1949/

    Szukasz psa? Chcesz psa? Nie kupuj, tylko adoptuj!!!
    http://akity.pl/

    http://www.anetasobierysuje.pl/

  5. #25

    Domyślnie

    łazienka 110 m3
    kuchnia 50m3
    zuzycie za rok

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał front247 Zobacz post
    łazienka 110 m3
    kuchnia 50m3
    zuzycie za rok
    Ile rocznie zużywasz wody zimnej i jaką temperaturę masz cwu? 160m3/rok cwu dla 5 osób to trochę dużo. Może pod twój licznik jest podłączony sąsiad? Zwykle podgrzanie cwu dla 5 osób nie powinno przekroczyć 5000kWh/rok.
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 23-07-2012 o 19:55
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał front247 Zobacz post
    łazienka 110 m3
    kuchnia 50m3
    zuzycie za rok
    Czyli 13,3 m3 na miesiąc ogółem. Wg mnie to zupełnie normalne i całkiem oszczędne zużycie, tym bardziej dla 5 osób.
    U mnie średnio dla 4 osób 23m3 na miesiąc.
    Ostatnio edytowane przez zyzolek ; 23-07-2012 o 20:22
    Domek 425m2, kubatura 1700m3
    http://muratordom.pl/galerie/wnetrza/domek,1949/

    Szukasz psa? Chcesz psa? Nie kupuj, tylko adoptuj!!!
    http://akity.pl/

    http://www.anetasobierysuje.pl/

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał front247 Zobacz post
    ale 50m3 tej wody to tylko licznik z kuchni...a tam mamy tylko zlew i.. naczynia zmywane w zmywarce....może mam cos nuie tak z licznikami,bo mam najwyzsze zuzycie w bloku.
    ja cwu w kuchni mam podgrzewaną z małego ( 15 L ) bojlera pod zlewem
    średnia z całego roku wychodzi ok. 0,6kwh na dobę

    całej wody w domu zużywamy średnio ok. 0,3 m3 na dobę w tym tylko ok. 45 L ciepłej podgrzanej do 60*
    mamy bojler 80L i wystarcza z nawiązką...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał estifer Zobacz post
    Na pewno jak się porówna wskaźnik ceny do mocy cieplnej, na rynku nie znajdziemy raczej nic droższego...

    Wykresy obrazują te zmiany na podstawie certyfikatów z badań wg SolarKeymark (solarkeymar.org) - archiwalne certyfikaty nie są już przez producenta zamieszczane, ale można znaleźć w sieci. Dane w 100% wiarygodne i odniesione do nasłonecznienia 800 W/m2 i powierzchni czynnej kolektorów.
    Załącznik 126514Załącznik 126515
    Moim zdaniem lepszym porównywaniem kolektorów jest uzysk energii w skali roku niż jego moc. Do tego przy promieniowaniu 800W/m^2 to i nawet czarny garnek ogrzeje wodę.
    400W/m^2 przy temperaturze 0stC lub 10stC daje bardziej realne porównanie.

    Sądząc po wykresach to kolega pracuje w polskiej firmie z branży

    Serdecznie pozdrawiam.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  10. #30

    Domyślnie

    jasiek to ile was jest w domu? 45 litrów to kałuza jest dosłownie...
    Mam w domu akwarium 100 litrów i jak patrze na jego objętość to to naprawde jest malutko wody....
    Teraz zaczynam rozumieć dlaczego w REALNYCH obliczeniach na ogrzanie ciepłej wody porzeciętnie wychodzi 2-3 razy wiecej energii niz do ogrzewania domu. U mnie w projekcie to jest 2,5 raza więcej i to jest czynnik znacznie podrazający koszty eksploatacjii.
    Ja mam na domek 82m2 ...srednio ocieplony 930m3 gazu na rok samego ogrzewania,na ogrzanie wody 2470 m3/rok.
    pozdrawiam

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał front247 Zobacz post
    jasiek to ile was jest w domu? 45 litrów to kałuza jest dosłownie...
    3 a w porywach 4 osoby, korzystamy głównie z prysznica i mam system odzysku ciepła z kanalizacji...
    do tego jeszcze układ wstępnego podgrzewania zimnej przez WM...
    na CWU idzie ok. 1000kwh taniej taryfy rocznie, czyli ok.350 zł

    Ja mam na domek 82m2 ...srednio ocieplony 930m3 gazu na rok samego ogrzewania,na ogrzanie wody 2470 m3/rok.
    pozdrawiam
    ...domek ok. 100m2 średnio ocieplony , 800m3 gazu na CO, CWU i gotowanie...
    wszystko dzięki wspomaganiu ogrzewania połacią dachu poprzez rozbudowaną WM i solar ( "jaśkowe wynalazki" ), do tego wszystkiego jeszcze w czasie upałów chłodzenie powietrza wentylacyjnego wodą ze studni...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  12. #32

    Domyślnie

    no to jednak solar mi sie przyda,dzieki jasiek, jakbym sie cudem w domku zmiescił w 800m3 gazu rocznie to bym oplaty przesylowej płacił grosze...zobaczymy w praktyce
    pozdrawiam

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał front247 Zobacz post
    no to jednak solar mi sie przyda
    gotowiec ...?
    czy może "Home Made"... ?
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał justyna_pawel Zobacz post
    Witam
    Zamierzam wykonywać instalację centralnego ogrzewania i zastanawiam się nad zamontowaniem na moim dachu instalacji solarnej połączonej z centralnym ogrzewaniem i zespolenie jej z piecem gazowym kondensatem. Instalacja ta ma posłużyć przede wszystkim do podgrzewania ciepłej wody użytkowej oraz do wspomagania centralnego ogrzewania ogrzewania.
    Zastanawiam się nad dwoma pakietami kompleksowymi rozwiązaniami a mianowicie

    PIERWSZE
    Zestawem Junkersa - Pakiet kocioł Junkers Cerapur Smart ZSB 22-3C + FKC-1S + SK 300-1+ FW100 w skład którego wchodzą:
    W skład pakietu wchodzą:
    - kolektory słoneczne FKC-1S pionowe, płaskie - 2 szt.,
    - kocioł Cerapur Smart ZSB 22-3C (7-22 kW),
    - zasobnik c.w.u. stojący SK 300-1,
    - regulator pogodowy FW 100,
    - moduł solarny ISM 1,
    - podwójna grupa pompowa AGS5,
    - zestaw przyłączeniowy FS72,
    - stelaże mocujące na dach skośny FKA5 i FKA6,
    - solarne naczynie wzbiorcze SAG18,
    - zestaw podłączeniowy naczynia wzbiorczego AAS1,
    - płyn solarny.
    CENA OKOŁO 14700 zł (brutto)

    DRUGI
    Zestaw Viessmann - Pakiet Viessmann Vitosol 200-F + Vitodens 100-W 26 kW + Ekocell 100-B
    W skład pakietu chodzą:
    - Kocioł jednof. Vitodens 100-W typ WB1B 26 kW
    - 2×Vitosol 200-F (typ SV2), 4,6 m2 pow. absorbera
    - Kompletna stacja pompowa Solar-Divicon
    - pompą obiegową PS 10
    - Naczynie wzbiorcze (solarne) 25 litrów
    - Pierścieniowa złączka zaciskowa z odpowietrznikiem
    - Zestaw tulei zanurzeniowej
    - Przewody przyłączeniowe
    - Czynnik grzewczy „Tyfocor” (25 litrów)
    - Regulator Vitotrol PT-10
    - Ekocell 100-B (ze stali, biwalentny podgrzewacz pojemnościowy, poj. 250 litrów)
    - Urządzenie pomocnicze do montażu kotła
    CENA około 14.500 zł (brutto)

    Nadmienić należy tu, że Kolektor płaski Viessman Vitosol 200-F uzyskał najlepszą oceną spośród 12 kolektorów w teście Stiftung Warentest

    więc czy w ogóle są opłacalne kolektory i czy jest sen ich użytkowania.

    Jeśli tak to jakie kolektory wybrać i czym się kierować?

    Czekam na opinie i porady

    Kolektory sloneczne zostaly zaprojektowane do podgrzewania c.w.u.. Czas zwrotu nie jest znowu taki dlugi a w dodatku mozna skorzystac z dotacji gminnych lub NFOŚIGW co znacznie skraca czas zwrotu. Choc slyszalem, ze ostatnio jest z tym jakis problem niestety :/ , ale to jest do wyjasnienia. Kolejnym atutem jest ekologia wiec wg mnie warto zainwestowac. Kolektory mozna rowniez zastosowac do wspomagania c.o. w okresach jesienno-wiosennych. Nie nalezy sie ludzic, ze w naszym klimacie uzyski w duzym stopniu ogrzeja budynek. Ze wzgledy na wyzszy koszt oraz dluszy czas zwrotu inwestycji instalacja kolektorow slonecznych do wspomagania c.o. mija sie troche moim zdaniem z celem.

  15. #35
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar vertragus
    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Żywiec
    Kod pocztowy
    34-300
    Posty
    21

    Domyślnie

    ja napiszę że nie warto nawet do c.w.u.. posiadam zestaw solarny 30 rur próżniowych zasobnik 200l z i max temperatura na zasobniku to 58 C. moje pierwsze solary jakie zbudowałem z paneli grzejników płytowych(2 szt. skrzynka z desek pomalowane na czarno, przykryte taflą szklaną) na dodatek w obiegu grawitacyjnym przy zbiorniku 150l potrafiły zagotować wodę. dlatego skusiłem się na solary niestety wydajność jest tak marna że moim zdaniem nie warto. dodam że ta moja samoróbka jak i te rury próżniowe pracuja w tych samych warunkach kąt ustawienia 45 stopni odchyłka od kierunku południowego to 5 stopni. różnica płyty stały w ogródku a rury są na dachu więc teoretycznie mają lepsze warunki pracy a tu naprawdę wielka lipa. są to rury heap pipe czyli podobno najbardziej wydajne z certyfikatem solar keymark. a lipiec był naprawdę gorący.

  16. #36
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał vertragus Zobacz post
    ja napiszę że nie warto nawet do c.w.u.. posiadam zestaw solarny 30 rur próżniowych zasobnik 200l z i max temperatura na zasobniku to 58 C. moje pierwsze solary jakie zbudowałem z paneli grzejników płytowych(2 szt. skrzynka z desek pomalowane na czarno, przykryte taflą szklaną) na dodatek w obiegu grawitacyjnym przy zbiorniku 150l potrafiły zagotować wodę. dlatego skusiłem się na solary niestety wydajność jest tak marna że moim zdaniem nie warto. dodam że ta moja samoróbka jak i te rury próżniowe pracuja w tych samych warunkach kąt ustawienia 45 stopni odchyłka od kierunku południowego to 5 stopni. różnica płyty stały w ogródku a rury są na dachu więc teoretycznie mają lepsze warunki pracy a tu naprawdę wielka lipa. są to rury heap pipe czyli podobno najbardziej wydajne z certyfikatem solar keymark. a lipiec był naprawdę gorący.
    Jak kolektory masz zainstalowane?
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  17. #37
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar vertragus
    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Żywiec
    Kod pocztowy
    34-300
    Posty
    21

    Domyślnie

    trochę nie rozumiem pytania ale opiszę moją instalację. zbiornik z nierdzewki 200l, grupa pompowa wilo, sterownik SR 530 C8. rurki z miedzi miękiej 15 połączenia zaprasowywane po wymianie oringów na "zielone". panel do założenia 30 rur w całości więc z jednej strony podpiąć zasilanie z drugiej powrót kierunek przepływy płynu obojętny, podwójna grupa pompowa pompa na powrocie. rury próżniowe założone na paście by lepiej pracować z odbiornikiem, rurki zaizolowane otuliną silikonową o grubości 2 cm. nie wiem co można źle podłączyć na dwóch połączeniach kolektora czterech grupy pompowej i dwóch wymiennika ciepła. dodam montowali instalację hydraulicy ja założyłem tylko w tym roku rury. czyli posmarować pastą zbiorniczek, włożyć do gniazda i na dole zakręcić plastikowy grzybek aby rura się nie wysuneła . ciśnienie w instalacji to ok 3-3,5 bar. za chwilę wybieram się na budowę zamknąć psy to opiszę dzisiejszy uzysk ciepła woda dziś nie była pobierana. i dla pewności sprawdzę podłączenie wymiennika.
    Ostatnio edytowane przez vertragus ; 01-08-2012 o 20:19

  18. #38
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar vertragus
    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Żywiec
    Kod pocztowy
    34-300
    Posty
    21

    Domyślnie

    T1 w chwili obecnej to 44 stopnie T2 to 56 stopni czyli temperatura wody w zasobniku. temperatura podawana z dolnego sensora czyli teoretycznie temperatura w górnej warstwie zasobnika może być wyższa. górny czujnik steruje pompą c.w.u. kotła który jet teraz wyłączony dlatego nie odczytałem temperatury z górnych warstw wody zasobnika. wiadomo ciepła woda się unosi ale w 200 l zbiorniku różnica miedzy góra a dołem chyba nie jest wielka. podłączenie wymiennika poprawne według opisów czyli wejście góra powrót dół tak jak w obiegu c.w.u. obiegu kotłowego. dom jest nie zamieszkany dlatego mam pewność że nikt nie pobierał wody, dzisiejszy dzień był słoneczny ze średnią temperaturą dzienną 27 stopni to odczyt ze stacji meteo przy domu. nasłonecznienie to ok 80 procent dnia to według mojego odczucia. wnioski wydajność powiem kiepska a trzeba doliczyć koszt pracy pompy na drugim biegu to chyba coś około 60 wat. dla porównania moja samoróbka która pracowała tylko sześć lat niestety skorodowała koszt wykonania to ok 350 zł plus zbiornik stalowy poziomy 500 zł wykonany samemu bez pompy obieg grawitacyjny, dlatego stała w ogrodzie a nie była na dachu. potrafiła zagotować wodę w lipcowe słoneczne i gorące dni. kto umie liczyć niech liczy ja się przeliczyłem. http://www.energy-ok.eu/?p=Dokument&id=127 zestaw M2 to mój zestaw wymieniłem tylko grupę pompową na wilo i sterownik. grupa pompowa to grupa dwu drogowa a nie jak napisałem wcześniej podwójna brak mi znajomości fachowej terminologii ale myślę ze kto chciał to zrozumiał, proszę mi wybaczyć
    Ostatnio edytowane przez vertragus ; 01-08-2012 o 12:43

  19. #39
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Napisałeś, że kolektory mają Solar Keymark. Znasz może numer?
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  20. #40
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar vertragus
    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Żywiec
    Kod pocztowy
    34-300
    Posty
    21

    Domyślnie

    011-7S504 R nr certyfikatu


    solary zamontowane są na dachu domu który widnieje jako mój awatar,po kliknięciu na zdjęcie jest widoczna konstrukcja jeszcze bez rur, zaznaczona strzałką Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dom solary.jpg
Wyświetleń:	175
Rozmiar:	97,9 KB
ID:	129039
    Ostatnio edytowane przez vertragus ; 03-08-2012 o 16:56

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony