dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1
    Guest

    Domyślnie ogrodzenie z siatki leśnej

    Chcę ogrodzić działkę siatką leśną. Zależy mi na wszelkiego rodzaju poradach np. czy słupki betonowe czy metalowe, wkopywać czy betonować. jaki odstęp między słupkami itp. Za wszystkie rady z góry dziękują.

  2. #2

    Domyślnie

    slupki najlepiej drewniane. tej siatki lesnej nie mozna tez zbyt mocno naciagac wiec nie ma sensu betonowac slupkow jesli pozniej planujesz zmiane rodzaju ogrodzenia

  3. #3

    Domyślnie

    Jeśli ma to być ogrodzenie tymczasowe to prponuję żerdzie drewniane i wystarczy- łatwo rozebrać i mozna wykorzystać powtórnie!

  4. #4
    Guest

    Domyślnie

    Proszę o poradę jak ogrodzić pole 2 h w tym 6 arów lasu ? Działka musi być jakoś oddzielona poniewaz mają tam biegać koniki a tuż obok sa tory. Jak zrobić to tanim kosztem? Może właśnie siatka leśna? Ile kosztuje i jak się ją montuje?
    Z góry dziękuję za Wasze porady.
    Pozdrawiam,

  5. #5

    Domyślnie

    Wlasnie wykonałem takie ogrodzenie w ten weekend i mialem z tego sporo satysfakcji. Uwagi którymi się mogę podzielić:

    1) zabezpieczenie słupków w części w ziemi lepikiem na gorąco lub inną smołą która niestety brudzi wszystko, no ale słupki mam nadzieje postoją 2x dłużej. przepis od leśnika podałem powyżej

    2) słupki kupione z lasu przycięte na 2,40m fi ponad 10cm za 3,5zł/szt

    3) w ziemie koniecznie na min 60cm (ja dałem 70cm) inaczej nie chcą stać prosto

    4) sprawiłem sobie tzw. dołkownik z Castoramy (40zł) i to był strzał w dziesiątkę - inaczej jeszcze bym pewnie kopał dołek pod 16 słupek, jedna uwaga - jak sie trafi na kamień (często oj często) to warto się pochylić i go ręką wyciągnąć

    5) siatki leśnej faktycznie nie bardzo się da naciągnąć, ale jednak cos trzeba. mialem dwa kołowrotki do naciagania siatki (do kupienia za kilka złotych tam gdzie siatka) i naciagalem górny i dolny drut (są z grubszego drutu) na odcinku 40m po prostej. Teraz widze ze trzeba naciągać częściej tzn raz na 20m i przybijać, wtedy stoi ok.

    6) słupki max co 5m, lepiej co 3m - siatka leśna nie jest zbyt sztywna i słabo stoi sama, poza tym mam plan słupki pozostawić na ogrodzenie docelowe a siatkę kiedyś zastąpić np. oflisami

    7) płot paskudny do przejścia górą bo siatka zbyt wiotka, może jedynie przy słupku, ale te zakonserwowałem też od góry żeby zimą śnieg i woda w nie nie wnikała

    Ogólnie to chyba najtańsze ogrodzenie które swoją rolę jednak pełni. Zbierając wszystkie koszty wyszło mi UWAGA !! 4,5zł za 1 mb płotu o wysokości 1.60m. Oczywiście praca własna 2-3 dni na powietrzu, z której miałem sporo satysfakcji własnej.

    Co do ogrodzenia dla koni - najlepsze z rur stalowych ale drogie, nawet jeżeli kupisz je ze złomu. Najtańsze robione słupkami jak wyżej ale z dwoma poziomymi drągami z lasu. Niestety niezbyt trwałe, bo konie lubią obgryzać korę i niszczą poziome drągi. Trochę pomaga pastuch elektryczny przybity w połowie wysokości, wtedy konie nie napierają na ogrodzenie.
    Inwestor to brzmi dumnie....

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał KaiM
    Co do ogrodzenia dla koni - najlepsze z rur stalowych ale drogie, nawet jeżeli kupisz je ze złomu.
    Prawda.

    Co do drewna - jeśli Twoja ziemia położona jest np. w podmokłej dolince, w której często jest mgła, to ogrodzenie z drewna po ok. 3 latach może się okazać do wymiany.

    Co do siatki - odradzam grodzenie padoków. Co będzie, gdy koń zaplącze się w druty i spanikowany zacznie się szarpać ? Podcięte pęciny, koń nie do użytku, może nawet nie do wyleczenia.

    Mam ponad 1 ha i konie - planuję sobie tak: wybieg o rozmiarach małej ujeżdżalni (20*40m) ogrodzony klasyczną siatką, ale wewnątrz w odległości ok. 1 m od tej siatki będzie dodatkowe klasyczne ogrodzenie drewniane z belek tak, by nie groził koniom kontakt z siatką a mi - by nie grozila ucieczka koni pod moją nieobecność (gdy będę w pracy). Reszta terenu (pastwiska) będzie podzielona na kwatery grodzone tylko pastuchem elektrycznym - na ten teren konie będą wypuszczane w godzinach popołudniowych, tj. w czasie, gdy będę mógł je nadzorować, na ok 3 godziny odpasu. W razie ucieczki będę na miejscu.

    P.S. Każdy zdrowy koń (nawet chłopska chabeta) sam z siebie bez obciążenia potrafi skoczyć mniej więcej 1,5m (jeśli mu się chce). Trzeba to mieć na uwadze przy budowie ogrodzenia.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał KaiM
    4) sprawiłem sobie tzw. dołkownik z Castoramy (40zł) i to był strzał w dziesiątkę - inaczej jeszcze bym pewnie kopał dołek pod 16 słupek, jedna uwaga - jak sie trafi na kamień (często oj często) to warto się pochylić i go ręką wyciągnąć
    Co to jest ten dolownik?. Jak to dziala? Mam do posadzenia 1000 swierkow i szukam latwego sposobu kapania dolkow. Nadaloby sie to do tego celu.

    Karol N.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karol N.
    Co to jest ten dolownik?
    Coś w rodzaju ręcznego świdra do kopania dołów. Da się nim kopac dziury głębokie, a wąskie. Doskonale się sprawdza w gruncie piaszczystym, ale jeśli masz na działce kupę mocno ukorzenionych traw itp. badyli, to IMHO łopata lepsza.

  9. #9

    Domyślnie

    DOŁKOWNIK = duży świder (ja mam fi 12) na końcu pręta stalowego o długości ponad 1m w kształcie litery T, żeby można było kręcić ręcznie. Coś jak wiertło tylko duuużej średnicy i skoku.
    Idzie łatwo i przyjemnie, dołek fi 15 głęboki na 70cm w kilka minut, tylko te kamienie....

    jak masz blisko do Poznania to pożyczę
    Inwestor to brzmi dumnie....

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał KaiM
    DOŁKOWNIK = duży świder (ja mam fi 12) na końcu pręta stalowego o długości ponad 1m w kształcie litery T, żeby można było kręcić ręcznie. Coś jak wiertło tylko duuużej średnicy i skoku.
    Idzie łatwo i przyjemnie, dołek fi 15 głęboki na 70cm w kilka minut, tylko te kamienie....

    jak masz blisko do Poznania to pożyczę
    pochodze z okolic Poznania ale dzialka jest w odleglosci 120 km od Poznania.
    Dziekuje za za dobre checi

    Karol N.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    Co do wytrzymałości siatek leśnych to... są różne siatki i mają różne wytrzymałości. Najgorsza (wiem to z doświadczenia) jest siatka zgrzewana - przy naciąganiu najszybciej się zrywa i pęka na zgrzewach. Jeśli ma postać dłużej warto poszukać z 2-krotnym ocynkiem. Słupki jeśli na dłużej - akacjowe, ale nie cienkie min 14-15 cm.

  12. #12

    Domyślnie

    Podoba mi się to wszystko, ale nie mam pojęcia, gdzie kupić takie słupki 1,60 m po tyle, aby wyszło 4,50 zł za 1mb. Zaproponujcie jak zacząć poszukiwania... i czy siatka "leśna" to nazwa oficjalna? Chyba nigdy tego nie widziałem, lub jak widziałem, to nie wiedziałem, że to jest leśna

  13. #13

    Domyślnie

    co do siatki leśnej to każde nadleśnictwo (zaopatrzeniowiec) mają namiary na producentów takiej siatki. ja też od nich wziąłem namiary i kupiłem prosto u producenta (np. firma KAMA z Sycowa k. Kępna/Oleśnicy). Słupki to po prostu stemple, znów najlepiej prosto z lasu (tel. do najbliższej leśniczówki, pytanie do leśniczego, określi gdzie to leży w lesie, jedziesz, wybierasz, zgłaszasz mu, on robi obmiar, w nadleśnictwie odbierasz asygnatę, płacisz i jedziesz do lasu po już twoje stemple. Ja kupiłem w ten sposób jakieś 60 słupków za ok. 100 zł.
    Co do słupków to warto je okorowować (przydaje się do tego ośnik, kosztuje ok 30-50 zł), i w całości zaimpregnować starym olejem maszynowym (do pobrania bezpłatnie z każdego warsztatu samochodowego). reszta, to znaczy naciąganie, mocowanie (najlepiej skobelkami ocynkowanymi) już znasz. Siatka leśna jest produkowana w różnych wysokościach (np 160, 200), z różnym ocynkiem (pojedynczy, potrójny), z różnym rozstawem dolnych drutów (dla różnych rodzajów zwierzyny drobnej). dołownik z Castoramy jest ok, ma tylko słabe ostrze - uważać na kamienie. ma za to dobrą cenę, markowa konkurencja z OBI kosztuje np 180 zł - porażka

  14. #14

    Domyślnie

    Dzięki, jeszcze bardziej mi się to podoba.

  15. #15

    Domyślnie z siatki laśnej

    ja to planuje grodzenie działki siatką leśną ale tak na dłużej mam na oku słupki stal tylko czym mam mocować siatkę do słupków.
    :)

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    W takim układzie najlepiej drutem... - (najtaniej), a jesli nie zależy ci na estetyce to możesz słupek z rury wpleść w siatkę (między oczkami) i naciągając zakopać. Nie wiem jaki to da efekt estetyczny.

    Pozdrawiam

  17. #17

    Domyślnie

    ekologiczniej taniej i będą trwalsze słupki gdy się je opali tę końcówkę co wkopujesz w ziemi i najlepiej jak to będzie modrzew 50 lat wytrzyma

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Redwald
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    548
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie Siatka leśna

    Słupki najlepsze drewniane - dębowe, średnicy około 10 - 15 cm, długości 2 - 2,5 mb.
    Ale takie ogrodzenie spełnia rolę raczej prowizoryczną, bo siatka ta jest bardzo podatna na zginania i po jakimś czasie może się okazać że ogrodzenie wygląda poprostu nieestetycznie .

  19. #19

    Domyślnie

    Odgrzewam wątek
    Nie ma praktyczniejszej rzeczy, niż dobra teoria.

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar q-bis
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    1.951

    Domyślnie

    Cytat Napisał sharoon
    Odgrzewam wątek
    W celu...?
    WARTO? WARTO!

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony