dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    maciejbody

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Damasławek
    Kod pocztowy
    62-110
    Posty
    1

    Question Przebudowa dachu, 112 letni dom

    Witam,

    Potrzebuje informacji.

    Chce wyremontować dach, tzn. nowa konstrukcja, blacho dachówka itp.
    Wygląd dachu tez się zmieni, zostanie obniżony i poszerzony(wysunięta altana).

    Dom jest wpisany do rejestru zabytków.

    Co mam teraz zrobić? Gdzie się udać? Zlecić architekta?

    Proszę o odpowiedz, najlepiej wszystko napisane w punktach co i jak

    Pozdrawiam

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    carver

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Posty
    1.084

    Domyślnie

    Witaj,
    Jeśli budynek jest wpisany do rejestru zabytków, to wszelkie plany związane z remontem muszą być uzgodnione z konserwatorem zabytków.

    "Zgody wojewódzkiego lub miejskiego konserwatora zabytków wymaga przystąpienie do jakichkolwiek robót budowlanych w zabytkowym budynku. Taki obowiązek nakłada art. 36 ust.1 pkt 1 i 2 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Aby uzyskać wymaganą zgodę, należy złożyć konserwatorowi wniosek, w którym wskaże się zakres i sposób prowadzenia prac, przedstawiając jednocześnie dokładny opis kolejnych prac remontowych, a także osobę, która będzie kierować robotami budowlanymi. Ustawa wymaga, aby taka osoba miała uprawnienia budowlane i co najmniej 2-letnią praktykę zawodową na budowie przy obiektach zabytkowych. Ponadto do wniosku należy dołączyć załączniki, które są wskazane w ustawie. Wśród typowych załączników znajduje się dokument potwierdzający prawo do władania nieruchomością (odpis KW), harmonogram planowanych prac, wraz ze wskazaniem terminu rozpoczęcia i zakończenia prac. Konserwator zabytków powinien wydać pozwolenie w ciągu 30 dni od dnia wpłynięcia wniosku.

    Należy pamiętać, że zgoda konserwatora zabytków nie zastępuje obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę. Jak wynika z art. 29 ust.2 pkt 1 ustawy prawo budowlane, remont obiektu wpisanego do rejestru zabytków wymaga bowiem uzyskania pozwolenia na budowę." źródło

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar kardamina
    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Posty
    870
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Konserwator konserwatorem - on tu bardzo ważny, jeśli nie najważniejszy natomiast...
    Potrzebujesz jeszcze pozwolenia na budowę - bo to przebudowa. Po coś takiego musisz się udać do Urzędu Miasta - Wydział Architektury i Budownictwa. Tam składasz wniosek z odpowiednimi załącznikami i cierpliwie czekasz. Te załączniki, to: mapka do celów projektowych (robi ją geodeta) i projekt przebudowy (architekt).

    Jeśli coś pominęłam lub przekręciłam, to... prawdziwych znawców prawa budowlanego proszę o poprawkę

    Powiem, jak ja załatwiałam dokumentację potrzebną do mojego remontu - z tym, że... mnie nie był potrzebny konserwator zabytków
    1. Wydział Architektury - tam dostałam wniosek i wszystkie wytyczne dot potrzebnych dokumentów,
    2. Geodeta - mapka do celów projektowych,
    3. Architekt/Konstruktor - projekt przebudowy budynku, ale wcześniej ten sam architekt zrobił mi projekt całego budynku mieszkalnego na podstawie inwentaryzacji.

    Musisz jeszcze coś wiedzieć... jest to już raczej mniej przyjemna nowinka - załatwianie tej całej papierologii jest czasochłonne i nieco kosztowne. Poza tym, masz na karku konserwatora zabytków - a ci bywają nieugięci w swych decyzjach.
    Recykling mojego 60-latka z plusem - czyli wszystko o tym, jak to "staruszek" zmienia się w dom z moich marzeń...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony