dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 175
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 3491
  1. #1

    Domyślnie SZTOKER 25 prosze o uwagi i opinie

    Witam. Bardzo prosze o uwagi na temat pieca SZTOKER 25. Jak wyglad czyszczenie obsluga i sprawnosc? Czy ktos z Panstwa go wykorzystuje i moglby podzielic sie opinia. Jaka moze byc alternatywa dla tego pieca? Pozdr. Michal

  2. #2

    Domyślnie

    Wklejam Ci zapis od kolegi o nicku dar61:

    1.
    "Po awarii kotła, zakupiłem piec sztoker 25. Do ogrzania ma powierzchnię 220m2. budynek poniemiecki z połowy 19 wieku nieocieplony po wymianie okien..
    instalacja CO starego typu"

    2.
    "Zasypałem inny opał i po 24h ADC stało -15, w pojemniku tylko malutka kupka popiołu prawie całkowicie dopalonego ,brak "koksiku"i śladowe ilości szlaki.Prawie jak w reklamie.
    Nie wiem czy to jest wynikiem zmiany opału czy raczej automatyka potrafi dobrać właściwe nastawy a całe zamieszanie sprokurowałem sobie sam ,wyłączając przypadkowo na chwilę pid i adc skutkiem czego prawdopodobnie oporóżniłem bufor pamięci dla pid i sterownik rozpoczął pracę jakby od zera ,a przy "twardym"opale zebranie danych i znalezienie właściwej nastawy zajęło trochę czasu.
    A mnie zżarła choroba pod nazwą "Panika Laika".
    Jeżeli tak, to będę musiał uważać, żeby powtórnie nie skasować przypadkowo danych, a bez okularów nie widzę który przycisk w menu jest aktywny (Tylko cieniowanie a nie na przykład zmiana tła)

    Mam pytanie czy jak zmienię podawanie, pauzę i moc dmuchawy, to te dane będą danymi "brzegowymi"i dla PID i ADC.

    Pozdrawiam
    Dar "

    3.
    i jego odpowiedź do innego użytkownika:
    "Cytat Napisał stempell Zobacz post
    Czy ktoś spotkał się z piecem SZTOKER-25 podobno bardzo dobry
    jednak chciał bym przeczytać opinię większej ilości osób
    Mój dom to 190 m 2"
    Witaj stempell
    Mam ten kociołek od wigilii.Dom z 19 wieku nieocieplony ,wymienione okna, 200m2 powierzchni ogrzewanej .
    pierwszwsze wrażenia z eksploatacji:
    Przy paleniu samym ekogroszkiem-czasami spieki ,czasami koks .
    przy współspalaniu z miałem-to samo, ale w jeszcze większym stopniu
    dodatek 25% biomasy zniwelował do 0 te problemy.
    zasobnik starcza na 2-4 dni w obecnych zimowych warunkach.
    pozdrawiam "
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  3. #3

    Domyślnie

    Witam
    jestem użytkownikiem kotła Sztoker od zeszłego roku wiec pracuje on u mnie cały sezon.
    jestem zadowolony z kotła, nie sprawia on żadnych problemów
    opalam ekogroszkiem i nie mam żadnych problemów z tym paliwem
    kocioł pracuje na nastawach 15 sek podawanie 55 sek przerwa i jeszcze system ADC wydłuża przerwę o 8-10% w zależności od ilości używanej cieplej wody, gdyż temperatura zadana w instalacji wynosi w tej chwili 45 stopni
    mimo tej niskiej temperatury w kotle nie ma śladu wilgoci
    zasobnik wystarczał tej zimy na jakieś 3 do 7 dni w zależności od temperatury na zewnątrz
    dom to piętrówka z lat 70-tych o pow ok 150 m nieocieplona
    w razie jakiś konkretnych pytań służę pomocą
    pozdr

  4. #4

    Domyślnie ..

    Model Sztoker został ponownie poddany badaniom.

    Obecnie wyniki badań dostępne są dla mocy 25 oraz 100kW

    25kW :
    Sprawność na mocy nominalnej 25,09kW 88,96%
    Nadmiar powietrza, lambda na pełnej mocy 1,52
    Sprawność przy obciążeniu częściowym = 7,7kW wynosiła 87,65%
    Nadmiar powietrza przy obciążeniu częściowym, lambda 2,67
    Strumień paliwa pełna moc 3,53kg/h
    Strumień paliwa częściowe obciążenie 1,10kg/h
    Temp. spalin pełna moc 186st.C
    Temp. spalin obciążenie częściowe 102st.C

    100kW:
    Sprawność na mocy nominalnej 105kW 90,07%
    Nadmiar powietrza, lambda na pełnej mocy 1,42
    Sprawność przy obciążeniu częściowym = 30,8kW wynosiła 89,45%
    Nadmiar powietrza przy obciążeniu częściowym, lambda 2,48
    Strumień paliwa pełna moc 14,65kg/h
    Strumień paliwa częściowe obciążenie 4,31kg/h
    Temp. spalin pełna moc 181st.C
    Temp. spalin obciążenie częściowe 95st.C

    Ważne są wyniki pracy na małym obciążeniu, potwierdza to wysoką sprawność kotła na małych mocach, tutaj spalanie dzięki kontaktowi żaru bezpośrednio z woda jest mniejsze jak w klasycznych konstrukcjach retortowych.

    Dużą część sezonu kotły pracują z mocą poniżej 50%, to obszar, gdzie wychodzą korzyści nietypowego, innowacyjnego paleniska klepsydrowego.
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  5. #5

    Domyślnie

    też jestem zainteresowany tym kotłem, ale na razie niewielu użytkowników jest wiec czekam...

  6. #6

    Domyślnie

    Z jakiego regionu jesteś?

    Może coś Ci będę mógł pomóc, mam kontakt z producentem tego kotła
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  7. #7

    Domyślnie

    z okolic Legnicy, najbliższy instalator w Dzierżoniowie, bardzo zaciekawił mnie ten kocioł, właśnie ze względu na wyeliminowanie retorty( moi rodzice maja elektrometa na ekogroszek -totalne nieporozumienie). Przez długi czas byłem nastawiony na granpala intensywnie śledząc wątek na forum muratora, dopóki nie znalazłem Sztokera... Szukam jakiś informacji, spostrzeżeń użytkowników. To jest też w sumie pierwszy kociołek tej firmy, czytałem wszystkie posty na temat Sztokera, w moim przypadku potrzebowałbym maksymalnie 15 kW czyli kocioł pracowałby z mocą do 60%. Próbuje z domem energooszędnym, powierzchnia 120 m2 + 20m2 ogrzewany garaż + 20m2 piwnica, ocieplenie 20 cm sciana, 20 cm podłoga, 40 cm dach +rekuperator i glikolowy gruntowy wymiennik ciepła. Czy będzie może kocioł Sztoker z mniejszą mocą np. 15 kw?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał regentgnik Zobacz post
    z okolic Legnicy, najbliższy instalator w Dzierżoniowie, bardzo zaciekawił mnie ten kocioł, właśnie ze względu na wyeliminowanie retorty( moi rodzice maja elektrometa na ekogroszek -totalne nieporozumienie). Przez długi czas byłem nastawiony na granpala intensywnie śledząc wątek na forum muratora, dopóki nie znalazłem Sztokera... Szukam jakiś informacji, spostrzeżeń użytkowników. To jest też w sumie pierwszy kociołek tej firmy, czytałem wszystkie posty na temat Sztokera, w moim przypadku potrzebowałbym maksymalnie 15 kW czyli kocioł pracowałby z mocą do 60%. Próbuje z domem energooszędnym, powierzchnia 120 m2 + 20m2 ogrzewany garaż + 20m2 piwnica, ocieplenie 20 cm sciana, 20 cm podłoga, 40 cm dach +rekuperator i glikolowy gruntowy wymiennik ciepła. Czy będzie może kocioł Sztoker z mniejszą mocą np. 15 kw?
    Czy orientujecie sie moze jakie jeszcze piece maja czopuch w takiej samej pozycji jak SZTOKER? Co to znaczy, ze to pierwszy kociol tej firmy, bo na stronie jest napisane - ze firma dziala dosc dlugo na rynku.... Pozdr. Michal

  9. #9

    Domyślnie

    Gdzieś przeczytałem na forum, że to ich pierwszy kocioł, a glównie 15 lat doświadczeń w dziedzinie sterowników do kotłów centralnego ogrzewania, ale to pewnie konkurencja obrzucała błotem ale niepokoi mnie jedno: "Sprawność kotła na mocy obniżonej 7,7kW - 87,65%"- czy możliwe jest uzyskanie aż takiej sprawności kiedy kocioł pracuje na 30 procent mocy nominalnej, i drugie: "Temperatura spalin moc obniżona 7,7kW - 102st.C, brak konieczności instalowania wkładu kominowego, algorytm PID II pozwala na pracę kotła nawet z mocą 2% mocy nominalnej bez szkody dla kotła i komina - a co z kondensatem???przy niskich temperaturach spalin będzie tego trochę i producent nie wymaga instalowania wkładu kominowego?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał regentgnik Zobacz post
    ...niepokoi mnie jedno: "Sprawność kotła na mocy obniżonej 7,7kW - 87,65%"- czy możliwe jest uzyskanie aż takiej sprawności kiedy kocioł pracuje na 30 procent mocy nominalnej...
    Uzyskanie takiej sprawności w badaniach atestacyjnych (czyli normowych badaniach na stanowisku badawczym) nie jest niczym nadzwyczajnym.
    Jako przykład przytoczę wyniki badań "zwykłego kotła na ekogroszek", badanego w naszym instytucie:

    Kocioł typu KWM-SR jednej z firm z rejonu Pleszewa (badany w czerwcu 2010r.)

    Moc 20,0kW
    Sprawność 88,4%
    Współczynnik nadmiaru powietrza 1,7
    Emisja CO 19mg/m3
    Zawartość O2 8,5%
    Temp. Spalin 175⁰


    Moc 5,1kW (25,5% mocy nominalnej)
    Sprawność 85,8%
    Współczynnik nadmiaru powietrza 4,5
    Emisja CO 463mg/m3
    Zawartość O2 16,4%
    Temp. Spalin 94⁰
    Ukłony dla Redakcji

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał michalz2x Zobacz post
    Czy orientujecie sie moze jakie jeszcze piece maja czopuch w takiej samej pozycji jak SZTOKER? Co to znaczy, ze to pierwszy kociol tej firmy, bo na stronie jest napisane - ze firma dziala dosc dlugo na rynku.... Pozdr. Michal
    W takiej pozycji czopuch może mieć kocioł tłokowy typu OPAL lub np. Skam-P

    wkleję Ci zdjęcia przykładowe
    w modelu Skam-P takie wyjście idzie robić od mocy 12kW
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Skam-P tyłem czopuch górny.JPG
Wyświetleń:	916
Rozmiar:	85,9 KB
ID:	48617   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Skam-P bokiem czopuch w górę.JPG
Wyświetleń:	802
Rozmiar:	66,6 KB
ID:	48618   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Skam-P czopuch w górę całość.JPG
Wyświetleń:	1005
Rozmiar:	89,6 KB
ID:	48619   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	opal klient2.jpg
Wyświetleń:	988
Rozmiar:	28,9 KB
ID:	48620  
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał regentgnik Zobacz post
    z okolic Legnicy, najbliższy instalator w Dzierżoniowie, bardzo zaciekawił mnie ten kocioł, właśnie ze względu na wyeliminowanie retorty( moi rodzice maja elektrometa na ekogroszek -totalne nieporozumienie). Przez długi czas byłem nastawiony na granpala intensywnie śledząc wątek na forum muratora, dopóki nie znalazłem Sztokera... Szukam jakiś informacji, spostrzeżeń użytkowników. To jest też w sumie pierwszy kociołek tej firmy, czytałem wszystkie posty na temat Sztokera, w moim przypadku potrzebowałbym maksymalnie 15 kW czyli kocioł pracowałby z mocą do 60%. Próbuje z domem energooszędnym, powierzchnia 120 m2 + 20m2 ogrzewany garaż + 20m2 piwnica, ocieplenie 20 cm sciana, 20 cm podłoga, 40 cm dach +rekuperator i glikolowy gruntowy wymiennik ciepła. Czy będzie może kocioł Sztoker z mniejszą mocą np. 15 kw?
    Instalator od mojej osoby z takim kotłem Sztoker-25 jest z Pęgowa k/Obornik Śląskich

    Nie ma problemu z kondensatem na takich mocach, wszystkie podajniki mają generalnie podobne temp. spalin w okolicach tych 30%mocy (90-120st.C)
    Na stronie Elektro-miz masz sterownik puma, niżej jest link do podglądu kotłów on-line
    tam są użytkownicy Sztokerów, także 25kW:
    serwer.itask.pl/buranco
    login: test
    hasło: test


    Sztoker wkrótce będzie w mocach 25, 50, 100kW
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    SUMO

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Busko-Zdrój
    Kod pocztowy
    28-100
    Posty
    26

    Domyślnie sztoker 25

    Cytat Napisał Jarecki79 Zobacz post
    Instalator od mojej osoby z takim kotłem Sztoker-25 jest z Pęgowa k/Obornik Śląskich

    Nie ma problemu z kondensatem na takich mocach, wszystkie podajniki mają generalnie podobne temp. spalin w okolicach tych 30%mocy (90-120st.C)
    Na stronie Elektro-miz masz sterownik puma, niżej jest link do podglądu kotłów on-line
    tam są użytkownicy Sztokerów, także 25kW:
    serwer.itask.pl/buranco
    login: test
    hasło: test


    Sztoker wkrótce będzie w mocach 25, 50, 100kW
    Może to co napiszę nie będzie na temat nie chciałbym podpaść na początek jestem tu nowicjuszem..
    Sztoker 25 nie daje mi spać po nocach kupić go czy nie?
    Zwykle jak jest coś ok to nikt nie pisze o tym bo nie ma problemów...
    Czy tak jest ze sztokerem?
    Mało jest informacji na temat palnika sztokera i zasady działania.
    Proszę użytkowników sztokera 25 o informacje.
    Dom 200 m2 ocieplony + CWU w zimie i latem. (opłaty za prąd w lecie mnie zabijają grzeję wodę bojlerem elektrycznym)
    Czy ten sztoker pozwala na grzanie wody latem?
    Nic nie ma w necie na temat palnika sztokera tylko to ze jest innowacyjny.
    Jaki to palnik i jak działa.
    Proszę bardzo o informacje bo jestem napalony jak na simsona 30 lat temu.
    pozdrawiam

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUMO Zobacz post
    Może to co napiszę nie będzie na temat nie chciałbym podpaść na początek jestem tu nowicjuszem..
    Sztoker 25 nie daje mi spać po nocach kupić go czy nie?
    Zwykle jak jest coś ok to nikt nie pisze o tym bo nie ma problemów...
    Czy tak jest ze sztokerem?
    Mało jest informacji na temat palnika sztokera i zasady działania.
    Proszę użytkowników sztokera 25 o informacje.
    Dom 200 m2 ocieplony + CWU w zimie i latem. (opłaty za prąd w lecie mnie zabijają grzeję wodę bojlerem elektrycznym)
    Czy ten sztoker pozwala na grzanie wody latem?
    Nic nie ma w necie na temat palnika sztokera tylko to ze jest innowacyjny.
    Jaki to palnik i jak działa.
    Proszę bardzo o informacje bo jestem napalony jak na simsona 30 lat temu.
    pozdrawiam
    Zasada pracy dość prosta - przesuwanie paliwa w poziomie, więc mniejsze opory..
    Palenisko to płyta żeliwna z odpowiednio wykonanymi otworami o dobranej średnicy.
    Nad paleniskiem jest system dwóch deflektorów żeliwnych.
    Tak, Sztoker z modelem sterownika PUMA może grzać wodę latem.

    Jak się pali - można zobaczyć na filmiku z youtube:
    http://www.youtube.com/watch?v=JKU5S...layer_embedded
    oraz tu:
    http://www.youtube.com/watch?v=TGX9e...eature=related
    Fotki paleniska mogę wkleić...
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	foto palenie sztoker.JPG
Wyświetleń:	2203
Rozmiar:	19,8 KB
ID:	49653   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	SZtoker25du?y deflektor.JPG
Wyświetleń:	2129
Rozmiar:	60,4 KB
ID:	49654   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Sztoker25palenisko.JPG
Wyświetleń:	2046
Rozmiar:	58,8 KB
ID:	49655   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Sztoker25praca.JPG
Wyświetleń:	1630
Rozmiar:	67,4 KB
ID:	49656   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	SZtoker25bokiem.JPG
Wyświetleń:	1749
Rozmiar:	82,3 KB
ID:	49657  

    Ostatnio edytowane przez Jarecki79 ; 25-03-2011 o 15:02
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  15. #15

    Domyślnie

    "Mało jest informacji na temat palnika sztokera i zasady działania.
    Proszę użytkowników sztokera 25 o informacje." Ja poczekam dwa trzy sezony, ponieważ ten interesujący kociołek jest w sumie nowy na rynku i będę bacznie obserwował jak kocioł będzie się sprawował u kolejnych użytkowników, jeżeli nie będzie z nim problemów to na pewno go zakupię

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    SUMO

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Busko-Zdrój
    Kod pocztowy
    28-100
    Posty
    26

    Domyślnie Jak się sprawuje sztoker?

    Cytat Napisał ak1973 Zobacz post
    Witam
    jestem użytkownikiem kotła Sztoker od zeszłego roku wiec pracuje on u mnie cały sezon.
    jestem zadowolony z kotła, nie sprawia on żadnych problemów
    opalam ekogroszkiem i nie mam żadnych problemów z tym paliwem
    kocioł pracuje na nastawach 15 sek podawanie 55 sek przerwa i jeszcze system ADC wydłuża przerwę o 8-10% w zależności od ilości używanej cieplej wody, gdyż temperatura zadana w instalacji wynosi w tej chwili 45 stopni
    mimo tej niskiej temperatury w kotle nie ma śladu wilgoci
    zasobnik wystarczał tej zimy na jakieś 3 do 7 dni w zależności od temperatury na zewnątrz
    dom to piętrówka z lat 70-tych o pow ok 150 m nieocieplona
    w razie jakiś konkretnych pytań służę pomocą
    pozdr

    I jak ten Sztoker ile paliwa spaliłeś?
    Czy masz jakieś uwagi?
    Podaj proszę wady i zalety
    Czym palisz?
    Jak z czyszczeniem kotła?
    Czy kupiłbyś go jeszcze raz?
    Przepraszam że zadaję mnóstwo pytań ale jestem bardzo zainteresowany Twoja opinią.




    pozdrawim SUMO

  17. #17

    Domyślnie

    Ja również jestem zainteresowany tym piecem. Jeśli ktoś miałby jakieś inne zdjęcia (oprócz tych zamieszczonych na stronie producenta oraz na tym forum) pokazujących bliżej wykonanie pieca.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUMO Zobacz post
    I jak ten Sztoker ile paliwa spaliłeś?
    Czy masz jakieś uwagi?
    Podaj proszę wady i zalety
    Czym palisz?
    Jak z czyszczeniem kotła?
    Czy kupiłbyś go jeszcze raz?

    Przepraszam że zadaję mnóstwo pytań ale jestem bardzo zainteresowany Twoja opinią.




    pozdrawim SUMO
    Witam
    jeśli chodzi o zużycie paliwa to wynosi ono ok 20-25 kg na dobę z tym ze dom nie jest ocieplony i znajduje ale w stanie ciągłego remontu, poza tym instalacja starego typu z dużo ilością wody poza tym z bojlera korzysta ciągle 5 osób w domu co przy pojemności 100 l powoduje ze jest on prawie ciągle podgrzewany.
    Jak już pisałem jestem z kotła zadowolony, prostota obsługi i łatwość ustawienia sterownika nie sprawia problemu nawet moim rodzicom w wieku prawie 70 lat.
    Jedyna uwaga to kształt foremki popielnika ale przekazałem ja już do producenta i z tego co wiem zostanie ona trochę zmieniona.
    Kocioł opalany jest groszkiem od rożnych dostawców i tak jak to ma miejsce w całej Polsce co dostawa to inne spalanie jednak sterownik radzi sobie z tym bez problemu.
    Kocioł czyści się od czoła, nie ma żadnych wyczystek ani z boku ani z tylu wiec wyczyszczenie kotła zajmuje jakieś 15 min a częstotliwość czyszczenia zależny od jakości paliwa ja robię to jakoś raz na 2 tyg.
    Kocioł naprawdę mogę polecić.

    pozdr

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał regentgnik Zobacz post
    "Mało jest informacji na temat palnika sztokera i zasady działania.
    Proszę użytkowników sztokera 25 o informacje." Ja poczekam dwa trzy sezony, ponieważ ten interesujący kociołek jest w sumie nowy na rynku i będę bacznie obserwował jak kocioł będzie się sprawował u kolejnych użytkowników, jeżeli nie będzie z nim problemów to na pewno go zakupię
    Sztoker nie posiada palnika...to nie jest kolejny kocioł retortowy
    Sztoker posiada palenisko żeliwne w formie płyty na której następuje spalanie opalu a to palenisko jest obudowane wymiennikiem wiec nie jest to także palnik rynnowy.

  20. #20

    Domyślnie

    Zacytowałem wypowiedź Sumo Właśnie dlatego, że to nie jest kolejny kocioł retortowy tak bardzo mnie zainteresował, jak również nie musi pracować z mocą nominalną by uzyskiwać bardzo dobre rezultaty. Miałem już do czynienia z kotłem retortowym (retorta pierwszej generacji-elektromet-nieporozumienie), z ogrzewaniem elektrycznym, obecnie ogrzewanie na olej....i chce powrócić do ogrzewania węglem, ale nie poprzez retortę.. Myślałem o Granpalu, ale to pellet a węgiel to paliwo zastępcze. Szukałem, szukałem i natrafiłem na Sztokera Poczekam tylko 2 -3 sezony i zobacze jak się będzie sprawował u kolejnych użytkowników i jeżeli nie będzie w nim problemów to go kupię.

Strona 1 z 175

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony