dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 11 z 161
Pokaż wyniki od 201 do 220 z 3215
  1. #201

    Domyślnie

    wydałem 360 tys na materiał i jakieś 90 tys na robocizne (materiały starałem się kupić z rabatami ale i tak zawsze coś uda się kupić taniej a coś drożej...) czy za 90 tys warto budować dom samemu i stracić na to jakieś 2 lata ?- na to już każdy sam musi sobie odpowiedzieć, w moim przypadku to co mogłem robiłem sam - ale następnym razem niektórych rzeczy bym się nie podjął samemu (po prostu szkoda czasu....)

  2. #202
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bitter
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Dzielnica
    Powiat Goleniowski
    Posty
    2.776
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie

    No i w końcu ja tu trafiłem. Właściwie to sam nie wiem co robię w wątku dom do 200 tys bo przeca ja planowałem 300 - 400. A że mnie bank zmusił do 300 to spróbujmy. Dla tych co nie widzieli to projekt taki:

    http://projekty.muratordom.pl/projek...e,1951,1,0.htm

    z wieloma zmianami (m.in. szary styro 25cm na ściany, 40 wełny w strop, więźba z wiązarów, dach podniesiony do 30 stopni (wymóg WZ), wentylacja mechaniczna, grzanie czystym prądem w podłogówce wodnej, okna 3 szyby z firmy MS). Zrobiłem sobie wstępny kosztorys i chętnie podyskutuję czego tu brak? Część rzeczy jest szacowana "zgrubnie" ale starałem się dołożyć a nie obcinać na kosztorysie. Wyszło, że prawie się zmieszczę.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	220
Rozmiar:	46,0 KB
ID:	106337   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	213
Rozmiar:	56,4 KB
ID:	106338   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	185
Rozmiar:	63,4 KB
ID:	106339   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	m95rzut - po zmianach v.1.JPG
Wyświetleń:	216
Rozmiar:	36,1 KB
ID:	106340  
    Ostatnio edytowane przez bitter ; 14-03-2012 o 19:39

  3. #203
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar AgaKuba
    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Skąd
    Olszyna
    Posty
    460
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał koka1 Zobacz post
    Także, jak w temacie wątku, marzyć każdy może, ale kosztorysy trzeba planować z bardzo dużym zapasem, bo jak zostanie górka, to na pewno się ją wykorzysta, a jak zabraknie ??
    To już wtedy Święty Boże nie pomoże
    Pozdrawiam.
    O to właśnie chodzi.
    Granat
    Komentarze
    Mieszkamy od 13.04.2012

  4. #204
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Zielony ogród

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Posty
    2.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał bitter Zobacz post
    No i w końcu ja tu trafiłem. Właściwie to sam nie wiem co robię w wątku dom do 200 tys bo przeca ja planowałem 300 - 400. A że mnie bank zmusił do 300 to spróbujmy. Dla tych co nie widzieli to projekt taki:

    http://projekty.muratordom.pl/projek...e,1951,1,0.htm

    z wieloma zmianami (m.in. szary styro 25cm na ściany, 40 wełny w strop, więźba z wiązarów, dach podniesiony do 30 stopni (wymóg WZ), wentylacja mechaniczna, grzanie czystym prądem w podłogówce wodnej, okna 3 szyby z firmy MS). Zrobiłem sobie wstępny kosztorys i chętnie podyskutuję czego tu brak? Część rzeczy jest szacowana "zgrubnie" ale starałem się dołożyć a nie obcinać na kosztorysie. Wyszło, że prawie się zmieszczę.
    Bitter, burżuju, wracaj na 200 tys!
    tu sa nudy

  5. #205

    Domyślnie

    Cytat Napisał owp Zobacz post
    A ja sądzę, że marże budowlańców są bardzo duże i jeśli ktoś umie sam coś zrobić, to może dużo zaoszczędzić.
    No i tu masz bardzo dużo racji. Ponieważ sam przymierzam się do budowy domu więc od pewnego czasu poodnawiałem kontakty ze znajomymi z branży budowlanej a że z zawodu sam jestem handlowcem (ale w IT ) to oczywiście interesowały mnie marże i rabaty dla firm budowlanych jak i osób które nie mają działalności a pracują w "szarej strefie" no i doznałem dość dużego szoku. Średni rabat w budowlance to od 20-40% na materiały (nie dotyczy cegieł, ceramiki etc) i tyle dostaje Pan Zdzichu który kilka, kilkanaście razy w roku kupuje materiał dla swojego klienta, więc jeśli ktoś cieszy się z 10-15% upustu w hurtowni to w większości przypadków i tak dostaje mniej niż jej stały klient. To jest wytłumaczenie dlaczego tak często fachowiec proponuje swoje materiały

    Przykładowe rabaty jakie mają firmy bądź dystrybutorzy (kto nie wierzy to jego sprawa):
    - kominki - (25-45%) im mniej znana firma tym większy rabat od ceny producenta, i tu jest ukryta różnica cenowa pomiędzy wkładami z marketu a prosto od firmy kominkowej, oczywiście i tu i tu zdaża się szajs z tym że markety mają go więcej
    - gładzie, tynki etc - do 40%

    no a teraz coś co o mało nie spowodowało mojego zgonu w wyniku zakrztuszenia się kieliszkiem wódki, rabat na kable elektryczne ..... taaaadaaam 82%, tyle dostaje elektryk który zaopatruje się regularnie w hurtowni.

    Generalnie jak w całym handlu najwyższe marże i narzuty są na drobiazgach bo nikt nie przejmuje się ceną gwoździ a czy te będa po 10 gr za sztukę czy po 20 to i tak ginie w całej sumie z tym że tych gwoździ musimy mieć np. 1000 a wtedy po podliczeniu juz wychodzi jakaś suma.
    Najwięcej w stosunku do całości kosztów przycinają na inwestorach elektrycy i hydraulicy i tu mozna na materiałach bardzo dużo zaoszczędzić.

    Wracając do tematu czyli budowy domu za 300 000, da się i to wcale nie mały powierzchniowo bo spokojnie 120-150m2, wszystko zależy od stopnia skomplikowania projektu, bez dodatkowych obciążających budżet wykuszy, balkonów, wolich oczek, PC, etc zbudujemy taki dom, a co do tego że dom za 500 tysięcy będzie wyglądał lepiej od tego samego ale zbudowanego za 300 tys, niekoniecznie. Jezeli ten droższy będzie budowała firma od A-Z a tańszy zbudujemy sami z pomocą rodziny (u mnie sporo jest budowlańców którzy już chcą pomagać ) to oszczędzamy jakieś 100-150 tysięcy na samej robociźnie a biorąc pod uwagę że dla siebie zawsze buduje się dokładniej niż dla klienta to zaryzykowałbym stwierdzenie że ten tańszy dom może być zbudowany z lepszych materiałów i nie chodzi mi tu o wykończenie wnetrza.

    A kto nie wierzy że da się samemu zbudować to proponuje poczytać dziennik budowy NETBETA, człowiek o 1000 umiejętności Jeśli dobrze pamiętam to dom około 160m2 powierzchni, niecałkowicie wykończony ale już zamieszkały kosztował go niespełna 200 tys PLN, fakt że oprócz ekipy od dachu wszystko robił sam lub z pomocą rodziny ale dokonał wydawało by się że niemożliwego.

  6. #206
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bitter
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Dzielnica
    Powiat Goleniowski
    Posty
    2.776
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zielony ogród Zobacz post
    Bitter, burżuju, wracaj na 200 tys!
    tu sa nudy
    Droga moja ależ ja tam ciągle będę. Może jednak mi się uda wybudować za 200 ))) Poza tym tak nie śmiałbym opuścić tak przemiłego towarzystwa. A że każdy facet ma ciągotki na skok w bok to wybacz

  7. #207
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Gumol

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Bydgoszcz
    Posty
    173

    Domyślnie

    Jestem Ciekawy czy da rade wybudować stan deweloperski (bez pieca) za kwote ok 300-350 tys brutto? Jak Wasze zdanie na ten temat
    Całość w zasadzie przez różne ekipy. We własnym zakresie tylko elektryka.
    http://www.mgprojekt.com.pl/party

  8. #208

    Domyślnie

    pewnie że się da samemu tylko trzeba mieć duużo czasu - w moim przypadku koszty robocizny to było ok 25 % kosztów budowy - czyli tych prac których nie wykonałem sam....ale i tak za malowanie drugi raz bym się nie zabierał hehe..... pamiętajcie że budowa domu własnym sumptem to zawsze kosztem pracy zawodowej - trzeba policzyć nie w każdym przypadku się opłaca - czasami szkoda czasu - życie takie piękne...

  9. #209
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bitter
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Dzielnica
    Powiat Goleniowski
    Posty
    2.776
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gumol Zobacz post
    Jestem Ciekawy czy da rade wybudować stan deweloperski (bez pieca) za kwote ok 300-350 tys brutto? Jak Wasze zdanie na ten temat
    Całość w zasadzie przez różne ekipy. We własnym zakresie tylko elektryka.
    http://www.mgprojekt.com.pl/party
    Po co Ci 200m po podłogach i podwójny garaż? Moim zdanie 500 tys jak nic.

  10. #210
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Crazy

    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Białystok
    Posty
    356

    Domyślnie

    lukep3 mógłbyś pokazać projekt swojego domu, albo najlepiej dziennik budowy jak masz?

  11. #211
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Gumol

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Bydgoszcz
    Posty
    173

    Domyślnie

    Bitter przy tak prostej bryle domu, rezygnująć z kominka 500 za deweloperski jest mocno przesadzone. Może na gotowo z instalacjami itd to ok.

    Mi te powiedzmy 350 tyś wydaje się realne na deweloperski. Na dniach zrobię pewnie wstępny kosztorys to się podzielę wstępnymi przemyśleniami

  12. #212
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar koka1
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    NWW
    Kod pocztowy
    86-060
    Posty
    173
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gumol Zobacz post
    Bitter przy tak prostej bryle domu, rezygnująć z kominka 500 za deweloperski jest mocno przesadzone. Może na gotowo z instalacjami itd to ok.

    Mi te powiedzmy 350 tyś wydaje się realne na deweloperski. Na dniach zrobię pewnie wstępny kosztorys to się podzielę wstępnymi przemyśleniami
    Obejrzałam projekt, bardzo ładny i funkcjonalny.
    Byłabym jednak sceptyczna, co do kosztorysu w kwocie 300 tys. zł., też budując i znając prawie aktualne ceny rynku bydgoskiego.
    Mnie kiedyś poniosła fantazja cenowa i teraz, tuż przed wykończeniówką wiem, że założonej kwoty mojego kosztorysu na pewno nie osiągniemy.
    Ale życzę powodzenia i daj znać znać po kosztorysie wstępnym, którego zwiększ o jakieś 15% na przewidziane wydatki.
    Pozdrawiam.

  13. #213
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bitter
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Dzielnica
    Powiat Goleniowski
    Posty
    2.776
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gumol Zobacz post
    Bitter przy tak prostej bryle domu, rezygnująć z kominka 500 za deweloperski jest mocno przesadzone. Może na gotowo z instalacjami itd to ok.

    Mi te powiedzmy 350 tyś wydaje się realne na deweloperski. Na dniach zrobię pewnie wstępny kosztorys to się podzielę wstępnymi przemyśleniami
    Ja miałem na myśli na gotowo. Pytanie czy potrzebny Ci tak duży dom.

  14. #214

    Domyślnie

    nie mam dziennika...a projekt to rododendron 5 - coś ok 130 m2 użytkowej wyszło....

  15. #215
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Kwitko
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Wielkopolska
    Dzielnica
    Konin/Słupca
    Posty
    1.654

    Domyślnie

    Gumol jak ja zaczynałam budowę całkiem realne wydawało mi się że postawie i wykończę dom za 160 tys. W trakcie budowy stwierdziłam że dobrze będzie jak w 200 tys. się zmieszczę. A teraz myślę że pewnie wyjdzie ze 220 tys. Tak więc punkt widzenia zależy od... etapu budowy na którym jesteś.

  16. #216
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar koka1
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    NWW
    Kod pocztowy
    86-060
    Posty
    173
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kwitko Zobacz post
    Tak więc punkt widzenia zależy od... etapu budowy na którym jesteś.
    Święte słowa, podpisuję się obiema rękoma

  17. #217
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Gumol

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Bydgoszcz
    Posty
    173

    Domyślnie

    Zdaję sobie sprawę, że koszty z reguły wychodzą większe niż się zakłada Myślę, że w najgorszym wypadku zamieszka się bez wykończonej elewacji (sam zaciągnięty styropian), którą zrobi się stopniowo przy napływie gotówki.

    Bitter nie wydaje mi się, że 137m2 powierzchni użytkowej dla 4 osobowej rodziny jest za dużo. Jedyne szaleństwo w tej powierzchni to garaż dwustanowiskowy. Jednak mieszkając pod miastem 2 auta to minimum. Zresztą później ciężko powiększyć dom o tą przestrzeń. Wiadomo, że przy ograniczonych kosztach trzeba iść na kompromisy. Możliwe, że przy wykonaniu wstępnego kosztorysu jeszcze się nawrócę, choć i tak wydaje mi się on minimalistyczny (dach dwuspadowy, brak wykuszy, kominka, lukarn, balkonów czy piwnicy).

  18. #218
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar koka1
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    NWW
    Kod pocztowy
    86-060
    Posty
    173
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gumol Zobacz post
    Możliwe, że przy wykonaniu wstępnego kosztorysu jeszcze się nawrócę, choć i tak wydaje mi się on minimalistyczny (dach dwuspadowy, brak wykuszy, kominka, lukarn, balkonów czy piwnicy).
    A nad kominkiem i jego brakiem, to się jeszcze zastanów
    To dobre i alternatywne źródło energii (tej krótkiej, ale mroźnej zimy nasz - spalił masę zbędnych palet budowlanych, ciepełko było znaczne, a przy tym zużycie głównego paliwa - dużo mniejsze )

  19. #219
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bitter
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Dzielnica
    Powiat Goleniowski
    Posty
    2.776
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gumol Zobacz post
    Zdaję sobie sprawę, że koszty z reguły wychodzą większe niż się zakłada Myślę, że w najgorszym wypadku zamieszka się bez wykończonej elewacji (sam zaciągnięty styropian), którą zrobi się stopniowo przy napływie gotówki.

    Bitter nie wydaje mi się, że 137m2 powierzchni użytkowej dla 4 osobowej rodziny jest za dużo. Jedyne szaleństwo w tej powierzchni to garaż dwustanowiskowy. Jednak mieszkając pod miastem 2 auta to minimum. Zresztą później ciężko powiększyć dom o tą przestrzeń. Wiadomo, że przy ograniczonych kosztach trzeba iść na kompromisy. Możliwe, że przy wykonaniu wstępnego kosztorysu jeszcze się nawrócę, choć i tak wydaje mi się on minimalistyczny (dach dwuspadowy, brak wykuszy, kominka, lukarn, balkonów czy piwnicy).
    Gumol, jako człowiek, który myślał tak jak Ty i się nawrócił mam pełne prawo Cię ochrzanić . Nie patrz na powierzchnię użytkową a "po podłogach". Spojrzałem na projekt. On ma wymiary wewnętrzne ok 14x8,6m co daje Ci ponad 120m kwadratowych na jednej kondygnacji! A piętro?
    Określenie "powierzchnia użytkowa" zostało wymyślone chyba przez architektów, żeby sprzedawać drogie projekty jako tanie w wybudowaniu. A powiedz mi te niepoliczone przez architekta "nieużytkowe" 100m2 to nie będziesz murował. tynkował, robił stropu, malował ścian, kładł podłóg, robił elektryki, hydrauliki, nie będzie tam mebli i drzwi, klamek lamp itp?

    No i garaż. Chłopie czy Twoje samochody są warte tyle aby budować im dom za 50 tys zł??? bo tyle minimum będzie Cię kosztować postawienie podwójnego garażu. Skalkuluj to tak. Nie budujesz grarażu i masz 50 tys w kieszeni. Ile razy za to wymienisz samochody na nowsze? (sprzedaż i będziesz dopłacał do nowszych), albo ile razy pojedziesz na wycieczkę z rodziną "pod palmy" za 50 tys? A jak obetniesz sobie te nieużytkowe 100m i zaoszczędzisz dodatkowe 50 tys to chłopie jeździsz na wycieczki przez całe życie raz w roku ZA DARMO! No i kominek. Lepiej żeby auta miały cieplutko czy, żeby usiąść w Wigilię przy palącym się ogniu i poczuć tę magię świąt jeszcze dobitniej?

    To oczywiście mój punkt widzenia i może dla Ciebie być ważniejsze wnoszenie zakupów do domu, żeby Ci na głowę nie kapało. Sądzę jednak, że w domu za 300tys na taki luksus nie można sobie pozwolić. Zobacz mój projekt w stopce. Na 100m2 na parterze zmieściłem 3 pokoje dwie łazienki, salon kuchnię i jadalnię no i kominek też dał radę a nawet jest pomieszczenie gospodarcze. Ja wyliczyłem, że raczej nie zmieszczę się w 300 tys z moim domem a Twój jest dwa razy większy. Oczywiście mam droższy dach ale to jest 20 tys większy koszt od Twojego dachu.

    Mam kolegę, który do dziś dziękuje mi, że odwiodłem go od pomysłu budowania swojego domu. Też był "mały" i miał "tylko" 150mkw powierzchni użytkowej.

  20. #220

    Domyślnie

    a ja mam garaż, na głowe się nie będzie lało przy wnoszeniu zakupów. Ba, nawet brama na pilota i zmieściłem się w 300k zł i to z meblami
    120m2 po podłogach (z garażem koło 150). Projekt WB-3303 z pracowni agrobisp. Troche pracy własnej, ale raczej niewiele, bo jestem laikiem w sprawach budowlanych. I kominek też jest, nawet z DGP.
    piotr

Strona 11 z 161

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony