dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 30
  1. #1

    Question Współczynnik izolacji cieplnej 0,39 czy 0,45

    Witam,

    Ja nie mam zamiaru tyle omawiac tematu jaka welna mineralna lepsza (o tym naczytalem sie dostatecznie wiele) ale czy rzeczywiscie warto inwestowac w wspolczynnik 0,39 czy tez przy 15cm + 5cm opcja 0,45 jest wystarczajaca.

    30% roznicy ceny tego samego producenta, to wiele (w/g mojej opini) czy tez 30% przy takiej roznicy to nic i nie powinno sie nawet brac pod uwage kladzenia takiej welny?

    pow. do izolacji ok 170-180m kw. dodatkowo na poddachu 8 kaloryferow (pod kazdym z okien dachowych).

    z gory dzieki za info

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    mp_krk

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    539
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    A jak wygląda kwestia dopłaty do wełny o lepszym współczynniku a zwrotu kosztów, przypuśćmy na ogrzewaniu.

    Planuję dać na dach 30cm wełny (od ściany kolankowej do kalenicy; teraz lub w przyszłosci pewnie coś wrzucę w sufit podwieszany by nie grzać stryszku). Znalazłem np taka ofertę:

    http://allegro.pl/welna-mineralna-kn...493124052.html

    Tym samym 30cm wełny o wsp. 0,044 kosztuje 17.42 zł/m2. Biorąc pierwszy lepszy Isover Uni-Mata 0,039 wychodzi jakieś 26 zł/m2.

    Lub http://allegro.pl/welna-owens-cornin...490454921.html co daje jakieś 22 zł/m2 przy wsp. 0,040.
    Ostatnio edytowane przez mp_krk ; 17-03-2011 o 10:23 Powód: Poprawa linku

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar siloj
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Strzyżów
    Posty
    281

    Domyślnie

    Witam
    Pozwolicie że podepnę się pod temat i napiszę co ja mam zamiar zrobić by ocieplić swoje poddasze. Mianowicie:

    Wariant A to wełna Rockwoll - Top Rock 150mm (wsp. 0.035) + na krokwie 2 x mata Super Rock 50mm (wsp. 0,035)

    Wariant B to wełna Isover - Super mata 150mm *(wsp. 0.033) + aku płyta 2 x 50mm (wsp. 0,037)

    A może połączyć te dwa rozwiązanie i byłoby: między krokwie Isover Super mata 150mm (wsp. 0,033) + na krokwie Rockwoll 2 x super rock 50mm (wsp. 0,035) ?

    Co wy na to, co będzie lepsze?
    pozdrawiam
    jack
    Ostatnio edytowane przez siloj ; 28-03-2011 o 07:00

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    mp_krk

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    539
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    Cytat Napisał mp_krk Zobacz post
    A jak wygląda kwestia dopłaty do wełny o lepszym współczynniku a zwrotu kosztów, przypuśćmy na ogrzewaniu.

    Planuję dać na dach 30cm wełny (od ściany kolankowej do kalenicy; teraz lub w przyszłosci pewnie coś wrzucę w sufit podwieszany by nie grzać stryszku). Znalazłem np taka ofertę:

    http://allegro.pl/welna-mineralna-kn...493124052.html

    Tym samym 30cm wełny o wsp. 0,044 kosztuje 17.42 zł/m2. Biorąc pierwszy lepszy Isover Uni-Mata 0,039 wychodzi jakieś 26 zł/m2.

    Lub http://allegro.pl/welna-owens-cornin...490454921.html co daje jakieś 22 zł/m2 przy wsp. 0,040.
    Przypomnie się ze swoim pytaniem

  5. #5

    Domyślnie

    takie przemyślenia mi się nasuwają - ustawodawca wprowadził obowiązek certyfikowania budynków po zakończeniu procesu budowlanego - ale wtedy to już późno aby coś zmieniac; jakby tak ludziska mieli możliwośc usiąśc albo z takim certyfikatorem lub projektantem przed wbiciem pierwszej łopaty to by mu wyliczyli stopy zwrotu i sens inwestycji w poszczególne rozwiązania....tak jest wydaje mi się w irlandii - robi się coś w rodzaju pre - świadectw na etapie projektowania - a na zakończenie tylko potwierdza bądź zmienia dane i drukuje świadectwo

  6. #6

    Domyślnie

    My akurat jestesmy w trakcie układania welny , miedzy krokwiami juz siedzi 18 i w pomieszczeniu nad garazem 15 rockwool.Mielismy na przekładke dac rocktona plyte 10 , ale nad garazem wlasnie zaczelismy ukladac 15 rockwool z rolki.Zastanawiam sie czy 30cm welny z rolki wystarczajaco wygluszy poddasze.Moze moglby ktos pomóc w tej kwestii , mozemy jeszcze wrocic do warintu rockwool 15 plus rockton 10.Dodam , ze welna ma wspolczynnik 0,035 lambda.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukep3 Zobacz post
    takie przemyślenia mi się nasuwają - ustawodawca wprowadził obowiązek certyfikowania budynków po zakończeniu procesu budowlanego - ale wtedy to już późno aby coś zmieniac; jakby tak ludziska mieli możliwośc usiąśc albo z takim certyfikatorem lub projektantem przed wbiciem pierwszej łopaty to by mu wyliczyli stopy zwrotu i sens inwestycji w poszczególne rozwiązania....tak jest wydaje mi się w irlandii - robi się coś w rodzaju pre - świadectw na etapie projektowania - a na zakończenie tylko potwierdza bądź zmienia dane i drukuje świadectwo
    bo świadectwo energetyczne to fikcja. Jest to kolejny papierek potrzebny do zakończenia budowy. To i tak jest traktowany przez inwestorów jak i wykonujących świadectwa. Oczywiście nie wszytkich.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Magda&Sławek Zobacz post
    My akurat jestesmy w trakcie układania welny , miedzy krokwiami juz siedzi 18 i w pomieszczeniu nad garazem 15 rockwool.Mielismy na przekładke dac rocktona plyte 10 , ale nad garazem wlasnie zaczelismy ukladac 15 rockwool z rolki.Zastanawiam sie czy 30cm welny z rolki wystarczajaco wygluszy poddasze.Moze moglby ktos pomóc w tej kwestii , mozemy jeszcze wrocic do warintu rockwool 15 plus rockton 10.Dodam , ze welna ma wspolczynnik 0,035 lambda.
    Czy moglby ktos pomoc w tej kwestii ? Jutro kolejna warstwa welny bedzie ukladana , wiec jeszcze moge zmienic koncepcje , niech ktos madry sie wypowie

  9. #9

    Domyślnie

    Będzie dobrze Zastosowaliście skalną wełnę która bardzo dobrze wygłusza bo jest ciężka i ma strukturę zaburzoną (poplątana włókna a nie linearne)

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał lotnik Zobacz post
    Będzie dobrze Zastosowaliście skalną wełnę która bardzo dobrze wygłusza bo jest ciężka i ma strukturę zaburzoną (poplątana włókna a nie linearne)
    Dzieki , kamień z serca

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    mp_krk

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    539
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    Z wyliczeń w kalkulatorze U wychodzi mi że przegorda składająca się z 30cm wełny o lambdzie 0.045 ma U=0.1437. Czy to jest prawidłowe wyliczenie?

    Bo wychodzi mi że ten sam współczynnik uzyskam dopiero przy 23cm wełny o lambdzie 0.033. Porównując cenowo wychodzi to znacznie drożej (plusem jest zaoszczędzienie trochę powierzchni).

    Wiadomo że można dać 30 cm 0.033 ale finansowo dla mnie to już nie do przeskoczenia, a wątpię w jakiś szybki zwrot tego w kosztach ogrzewania....

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    mp_krk

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    539
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    no to jakie U bedzie miec 30 cm welny 0.044?

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    mp_krk

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    539
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    Cytat Napisał FlashBack Zobacz post
    wow 0,045 i U 0,14 zapomnij jak ma to byc w dachu.
    możecie w takim razie podać jak prawidłowo wyliczyć wsp.U dla poszczególnych grubości i danych lambda wełny?

    Jakie U bedzie miec 30cm 0.044 i co jaka grubość temu odpowiada dla wsp. lambda 0.039, 0.035, 0.033...

    Wtedy bede miar realne porownanie i bede wiedzial czy doplacac czy nie...
    Ostatnio edytowane przez mp_krk ; 15-04-2011 o 10:47

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    mp_krk

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    539
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    uppp...

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    mp_krk

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    539
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    nie, sam napisales bym zapomnial wiec rozumiem ze obliczenia są zle???

    swoja droga...jesli sa dobre to co uwazacie za bardziej sluszne rozwiazanie: 30cm 0.044 czy 20cm 0.035?

    wiem, najlepsze z tego byloby 30cm 0.035 ale z kasa nie wyrobie...

  16. #16
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar kalumet
    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    jeszcze Bieruń
    Posty
    369

    Domyślnie

    niech mi ktoś wytłumaczy jak to jest z tym wsp U
    oglądałem ostatnio wełnę
    ten sam producent, a różne grubości wełny miały taki sam wsp U 0,039
    dając w strop 30 cm wełny U=0,039 to jaki wsp mi wyjdzie
    w tej kwestii jestem zupełnie zielony

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    mp_krk

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    539
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    FlashBack,

    odpowiedz odnosnie moich watpliwosci?

  18. #18

    Domyślnie

    Współczynnika U dachu tak się nie liczy, więc fachowcy z muratora mają spory problem . Liczy się go jako granice dolne i górne dwóch niezależnych wycinków, jak chwilę pomyślisz to sam do tego dojdziesz, że przekrój pionowy warstw w dachu masz niejednorodny. Warstwa pierwsza, dachówka-folia-wełna-wełna, warstwa druga dachówka-folia-belka stropowa-wełna na ruszcie. Współczynnik U jest wynikową obu tych warstw przyjmowanych szacunkowo w stosunku do powierzchni ich występowania. Obliczenia są dosyć skomplikowane, ale jak wcześnie napisał jeden z kolegów SE to sztuka nie opłaca się płacić za obliczenia audytorom na etapie projektowania budowy i jej realizacji bo to ogromne pieniądze a ty sam dasz radę policzyć ... no to licz.

  19. #19

    Domyślnie

    niech mi ktoś wytłumaczy jak to jest z tym wsp U
    oglądałem ostatnio wełnę
    ten sam producent, a różne grubości wełny miały taki sam wsp U 0,039
    dając w strop 30 cm wełny U=0,039 to jaki wsp mi wyjdzie
    w tej kwestii jestem zupełnie zielony


    Sam sobie udzieliłeś odpowiedzi tylko wniosków prawidłowych nie chce ci się wyciągać, WSPÓŁCZYNNIK TAKI SAM, ale to jest obliczeniowy współczynnik przewodzenia ciepła materiału, a ty chcesz uzyskać U dla ściany dla przykładu bo dach rządzi się innymi prawami i obliczeniami czyli musisz najpierw policzyć
    RT – całkowity opór cieplny.
    Całkowity opór cieplny komponentu budowlanego składającego się z warstw jednorodnych wyznacza się z następującej zależności:
    RT = Rsi+R1+R2+…+ Rn+Rse
    gdzie:
    Rsi, Rse – wartości oporów przejmowania ciepła
    R1, R2,..., Rn – obliczeniowe opory cieplne każdej warstwy
    Opór cieplny oblicza się ze wzoru:
    R = d/lambda
    gdzie:
    d – grubość warstwy materiału w komponencie czyli grubość warstwy materiału
    lambda - obliczeniowy współczynnik przewodzenia ciepła materiału czyli twoje 0,039
    Wynikowo współczynnik przenikania ciepła
    U=1\Rt
    Dosyć proste dla ściany liniowe .. niestety dla dachów znacznie bardziej skomplikowane.
    Nareszcie utworzyli tak popieprzone forum, że wygląda jakbym sam sobie post na górze napisał, zrobił przerwę i sam sobie udzielił odpowiedzi
    Ostatnio edytowane przez WaldiM ; 17-04-2011 o 07:53

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    mp_krk

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    539
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    To ja już wolę ironiczne czasem wypowiedzi FlashBack....bo WaldiM juz wogólnie nie rozumiem

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony