dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 534
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 10665
  1. #41

    Domyślnie

    Nurtuje mnie kwestia temperatury roszenia i stosowania zabezpieczeń w postaci zaworów mieszających.

    W internecie na prawdę można znaleźć mnóstwo sprzecznych na ten temat informacji...

    W DTR do Ogniwo Eko Plus 16 kW nie ma żadnych informacji na temat minimalnej temperatury powrotu i
    zagrożenia rdzewieniem ale ... na schemacie połączeń CO ze strony Ogniwo Biecz na powrocie jest
    pompa mieszająca.

    W jednym z największych sklepów internetowych sprzedających kotły konsultant (mgr inż.) zdecydowanie zalecał
    użycie zaworów lub pompy mieszającej w celu ochrony kotła przed roszeniem.

    Na forach dotyczących kotłów jak dobrze pamiętam użytkownik m_e (mały energetyk - mam nadzieję, że się nie obrazi, że się na niego powołuję) ktoś kto jak rozumiem jest z branży i do tego z mocnym doświadczeniem w tej dziedzinie zdecydowanie odradzał stosowanie tego typu wynalazków.

    Więc jak to jest na prawdę ?

    Jestem przed zakupem Ogniwo Eko Plus 16 kW i instalacją CO i nie chcę się wpędzić w niepotrzebne koszty które do tego jeszcze zaburzą prawidłowe działanie całej instalacji.

    pozdrawiam,

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Leppiej Zobacz post
    1. Czy kotły O. EKO PLUS 16 lub O EKO 15 będą odpowiednie do zabudowy w domu o pow. ok. 90m2, srednio ocieplonym, w intalacji otwartej, stalowej, spawanej, projektowanej na parametry wody 90/70?
    2. Czy ww. kotły będą mogły podgrzewać cwu latem (zbiornik 150 litrów) w systemi epracy ciągłej (czyli jak zimą) - z zakręconymi wszystkimi grzejnikami? Z danych wynika, że Plus może pracować z niższą mocą minimalną, ale czy ona i tak nie będzie za wysoka? I czy taka praca jest bezpieczna (np. przy braku prądu)?
    4. Instalacja obecnie zasilana z kotła miałowego zasila grzejniki i ziornik cwu (na lato posiada grzałkę elektryczną). Grzejniki mogą pracować w obiegu zarówno grawitacyjnym, jak i wymuszonym (tak pracują normalnie, grawitacja to na wypadek braku prądu), zbiornik c.w.u. tylko w ob. wymuszonym. Wszystko zasilane jedną (a raczej parą) rurą z kotła, do zbiornika cwu w pewnym momencie jest gałązka i tyle. Zatem czy eCoal wymaga zmian w samej instalacji (jakiegoś podmieszania, ciągnięcia nowych indywidualnych rur do zbiornika, zaworów trój czy iluś tam drogowych)?
    5. Czy eCoal posiada tylko czujnik temp. wody gorącej (jak w starym kotle), czy może są też w standardzie czujniki pokojowe? Jeśli są to jakie (przewodowe, radiowe)? jeśli nie, to czy i jakie można dokupić? no i za ile
    AD1. Ja mam dom projektowany na temp. 90/70 trochę kiepsko to wyszło bo muszę trzymać wyższą temp. na piecu ale dla kotła jest to jak najbardziej ok.
    AD2. Parę razy wyłączono mi prąd, kocioł się po prostu wygasza. Raz nawet na 8h nie miałem prądu i o dziwo samo z powrotem się rozpaliło więc luz Z tą mocą kotła to ciężko stwierdzić czy będzie ok czy nie ja to zrobiłem na czuja mam 150m2 dobrze ocieplonego domu a kupiłem 26KW i nie narzekam wszystko działa ok ale czy u Ciebie będzie też działać to nikt chyba nie odpowie. Możesz spróbować obliczyć zapotrzebowanie na ciepło w tedy będziesz wiedział ile potrzebujesz KW.
    AD4. Miałem poprzednio identyczną instalację tylko bez grawitacji bo mam parterówkę oraz tak samo kocioł miałowy. Ja zrobiłem to tak że wywaliłem z kotłowni wszystko do cna i kazałem instalatorowi zrobić instalację w/g schematu ze strony ogniwa na 3 pompy: mieszająca, CO i CWU z tą różnicą że w obiegu zamkniętym. Jestem zadowolony wszystko działa bardzo dobrze.
    AD5. eCoal posiada czujnik CO, spalin, CWU, retorty, powrotu i pokojowy/pogodowy wszystko na przewodzie, polecam dokupić jeszcze jeden pokojowy/pogodowy kwestia 3 zł.
    Ostatnio edytowane przez Slaveta ; 22-03-2011 o 14:34

  3. #43
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar jorgo
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Kod pocztowy
    97-213
    Posty
    1.252

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gelo_26 Zobacz post
    Również przymierzam się do zakupu tego kotła, wiecie może czy jest możliwa zmiana wyprowadzenia czopucha np do góry lub z boku?
    Na pewno można. Na stronie kotły.com masz kocioł z opcją zakupu z przyłączem kominowym prostym: cena 62 złote, i kolanowym 90 stopni 119 złotych. Kocioł produkowany jest chyba tylko z czopuchem z tyłu bo z góry masz dojście do wyczystki...... najlepiej zadzwonić do OGNIWO i będziesz wiedział na 110 %

  4. #44
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar jorgo
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Kod pocztowy
    97-213
    Posty
    1.252

    Domyślnie

    Cytat Napisał woma4 Zobacz post
    Nurtuje mnie kwestia temperatury roszenia i stosowania zabezpieczeń w postaci zaworów mieszających.
    W internecie na prawdę można znaleźć mnóstwo sprzecznych na ten temat informacji...
    Więc jak to jest na prawdę ?
    No właśnie...jak to jest naprawdę?????
    Chyba do końca nie odpowie się na to pytanie, bo każdy kocioł, nawet o tych samych parametrach pracuje w różnych instalacjach, domach, innych kominach, strefach geograficznych, na różnym paliwie, różnych sterownikach itp, itd.
    Zauważ, że każdy producent kotła umieszcza jakieś schematy instalacji kotła. Są one różnie przedstawione, a z gruntu bardzo podobne. Na wszystkich jest a to zawór 4 drogowy, 3 drogowy albo tzw. bypass z pompą. Ja gdy będę zmieniał kocioł, na pewno założę zawór 4 drogowy. Nie mam zaworów termostatycznych na grzejnikach, wiec w porze wiosennej i jesiennej, gdy zapotrzebowanie na ciepło w pokojach będzie mniejsze mogę sobie regulować temperaturę w układzie c. o. za pomocą zaworu. Przy całych kosztach: kotła, instalacji itp, itd jak dasz te ok. 300 złotych na zawór, to nie jest to jakiś straszna kwota.
    A do tego jak wyregulujesz tym zaworkiem temp. na kotle te 50-55 stopni to będziesz spał spokojnie i zapomnisz o zjawisku roszenia.

  5. #45
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    gregorb2

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Posty
    8

    Domyślnie pytanie o kotłownie do eko plus 16

    Pytanie moje troszkę inne:


    Ile miejsca na obsługę pozostawić z boku od strony ściany do zasobnika na obsługę ?

    pozdrawiam
    gregor

  6. #46
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar jorgo
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Kod pocztowy
    97-213
    Posty
    1.252

    Domyślnie

    Cytat Napisał gregorb2 Zobacz post
    Pytanie moje troszkę inne:


    Ile miejsca na obsługę pozostawić z boku od strony ściany do zasobnika na obsługę ?

    pozdrawiam
    No jak dobrze kojarzę to 60 cm na ew. wyjęcie ślimaka.

  7. #47

    Domyślnie Dzieki zaodpowiedzi!

    Srdecznie dziękuję za odowiedzi na moje pytania. Jesteście wspaniali i niezawodni. Szacunek i jeszcz raz podziękowania!!!

    A tak na marginesie - jeśli spalanie ekogroszku wyniesie ok 4 Mg/rok, to czy warto inwestować EKO PLUS, czy lepiej wybrać spradzone EKO. Róznica spawaności nawet (z prszesadą 5 % ) pomiedzy kotłami zwrcać się będzie w 10 lat. A taka jest przybliżona śrenia żwotnosc tego typu kotłów.

  8. #48
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Gelo_26
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Posty
    510
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał zawijan Zobacz post
    W OGNIWO EKO PLUS nie ma takich możliwości.
    Kurcze a ja już tak napaliłem się na ten kociołek, Jeszcze raz przemierzę kotłownie, lecz chyba zostaje mi wybór innego pieca

  9. #49

    Domyślnie Czopuch

    Cytat Napisał Gelo_26 Zobacz post
    Kurcze a ja już tak napaliłem się na ten kociołek, Jeszcze raz przemierzę kotłownie, lecz chyba zostaje mi wybór innego pieca
    A czy czopuch nie może buć taki, że za kotłem jest kolano w góę lub w w bok, rura, a potem drugie kolano i ruroa do komina? Czy Koniecznie musi być prosty? Pytam jako laik.

  10. #50
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Gelo_26
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Posty
    510
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    12

    Domyślnie

    u mnie tak będzie, ale przy czopuchu z tyłu pieca muszę odejść od ściany o około 50cmm czyli wyjdę strasznie piecem w środek kotłowni. Znacie może jakiś inny piec godny polecenia ze sterownikiem eCoal w którym można zmienić położenie czopucha?

  11. #51
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Darek G
    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Skąd
    pod opolem
    Posty
    276

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gelo_26 Zobacz post
    Znacie może jakiś inny piec godny polecenia ze sterownikiem eCoal w którym można zmienić położenie czopucha?
    Tilgner od niedawna robi kotły z eCoal - kocioł EKR. Kotły tej firmy są tutaj chwalone jeszcze za czasów kiedy nie mieli eCoala w ofercie. Teraz myśle, że może być tylko lepiej. Rozmawiałem z nimi i mogą zrobić wyjście czopuch zarówno do góry jak i w bok (z bocznej ściany kotła) w zasadzie w cenie takiej samej jak standardowe wyjście do tyłu.
    Druga firma to Instalco z jej kotłem RBR Ekouniwersal. Tutaj ciężko znaleźć jakieś opinie, firma raczej mała i jak to określiła osoba znająca właściciela osobiście "taki solidny rzemieślnik".
    Buduje Dom w Groszku 2

  12. #52
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    robixx78

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-203
    Posty
    46

    Domyślnie

    A czy Tilgner EKR stosuje nowy palnik BURNER S. Czy starszego BRUCERA. I Jak jest z czyszczeniem tego kotła?

  13. #53
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar jorgo
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Kod pocztowy
    97-213
    Posty
    1.252

    Domyślnie

    Cytat Napisał robixx78 Zobacz post
    A czy Tilgner EKR stosuje nowy palnik BURNER S. Czy starszego BRUCERA. I Jak jest z czyszczeniem tego kotła?
    BURNER to nowiutka konstrukcja........ tylko w Eko Plusach

  14. #54
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    piwakk

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bolimow
    Kod pocztowy
    99-417
    Posty
    7

    Domyślnie

    Witam
    Przymierzam się do zakupu pieca ogniwo.W komplecie jest sterownik ecoal który steruje trzema pompami co cwu i pompą mieszającą.Dotychczas posiadałem piec miałowy z jedną pompką teraz doszły by trzy bo także do cyrkulacji cwu.Tak więc koszty energii wzrastają. Wiekszość użytkowników pieców z podajnikiem wstawia zawory 3lub 4dr.w celu mieszania wody.
    Wyczytałem że gwarancja też obowiązuje gdy wstawi się zawór. Nie wiem jak to rozwiązać co byłoby lepsze.Niby pompki dzałają naprzemiennie (nie wszystkie na raz)ale kilka pompek podajnik dmuchawa.Można zastosować dodatkowy sterownik do zaworu ale dwa sterowniki.Moja instalacja niby 12letnia ale starym sposobem grawitacyjna rury zas. 2" i pow. 2" Dom ok 100m ocieplony sciana trójwarstwowa styr.9cm.
    1. wstawiać zawór 3-4dr( sterowany ręcznie) czy zostać przy pompce mieszającej chodzi mi o względy ekonomiczne
    ktoś mi doradził że do 2"rur wystarczy zawór 5/4"
    2. czy tylko ogniwo zaleca pompę mieszającą
    Czekam na jakieś porady
    Dziękuję

  15. #55
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    r0berto

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Kod pocztowy
    72-200
    Posty
    139

    Domyślnie

    Cytat Napisał piwakk Zobacz post
    Witam
    Przymierzam się do zakupu pieca ogniwo.W komplecie jest sterownik ecoal który steruje trzema pompami co cwu i pompą mieszającą.Dotychczas posiadałem piec miałowy z jedną pompką teraz doszły by trzy bo także do cyrkulacji cwu.Tak więc koszty energii wzrastają. Wiekszość użytkowników pieców z podajnikiem wstawia zawory 3lub 4dr.w celu mieszania wody.
    Wyczytałem że gwarancja też obowiązuje gdy wstawi się zawór. Nie wiem jak to rozwiązać co byłoby lepsze.Niby pompki dzałają naprzemiennie (nie wszystkie na raz)ale kilka pompek podajnik dmuchawa.Można zastosować dodatkowy sterownik do zaworu ale dwa sterowniki.Moja instalacja niby 12letnia ale starym sposobem grawitacyjna rury zas. 2" i pow. 2" Dom ok 100m ocieplony sciana trójwarstwowa styr.9cm.
    1. wstawiać zawór 3-4dr( sterowany ręcznie) czy zostać przy pompce mieszającej chodzi mi o względy ekonomiczne
    ktoś mi doradził że do 2"rur wystarczy zawór 5/4"
    2. czy tylko ogniwo zaleca pompę mieszającą
    Czekam na jakieś porady
    Dziękuję
    Na ich stronie jest tylko schemat poglądowy,niczego nie narzucają.Instalacja to twoja sprawa,ja w sumie mam tylko jedną pompe(nie grzeję cwu)i wszystko chodzi bezproblemowo bez żadnych zaworów itp.wynalazków.I w tym przypadku gwarancja obowiązuje.Jeżeli na dotychczasowej instalacji,wszystko chodzi bez problemu to po co kombinować,podłączasz nowy kociołek i wszystko na temat
    Ostatnio edytowane przez r0berto ; 24-03-2011 o 21:17

  16. #56
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Wojtek159
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Jaworzno
    Kod pocztowy
    43-600
    Posty
    80

    Domyślnie

    Witam wszystkich.
    Chciałbym zapytać Zawijana o możliwość palenia w kociołku EKO Plus mieszanki węgla z… ścinkami z niszczarki do papieru ?
    A może ktoś już próbował?

  17. #57
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    wrb

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Kod pocztowy
    95-030
    Posty
    83

    Domyślnie

    Cytat Napisał r0berto Zobacz post
    Na ich stronie jest tylko schemat poglądowy,niczego nie narzucają.Instalacja to twoja sprawa,ja w sumie mam tylko jedną pompe(nie grzeję cwu)i wszystko chodzi bezproblemowo bez żadnych zaworów itp.wynalazków.I w tym przypadku gwarancja obowiązuje.Jeżeli na dotychczasowej instalacji,wszystko chodzi bez problemu to po co kombinować,podłączasz nowy kociołek i wszystko na temat
    Kiedyś sugerowano montaż pompy na powrocie. Czy wiecie dlaczego teraz nigdzie tego nie proponują?

  18. #58
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    r0berto

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Kod pocztowy
    72-200
    Posty
    139

    Domyślnie

    Cytat Napisał wrb Zobacz post
    Kiedyś sugerowano montaż pompy na powrocie. Czy wiecie dlaczego teraz nigdzie tego nie proponują?
    W zasadzie to jest chyba bez różnicy czy na zasilaniu czy powrocie,woda i tak krąży wkoło

  19. #59
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    piwakk

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bolimow
    Kod pocztowy
    99-417
    Posty
    7

    Domyślnie

    Witam odnośnie wskazówek do eko
    No w sumie mógłbym nic nie przerabiać ale sterownik ma trochę funkcji i po części chciałbym z nich korzystać (ładowanie cwu sterowanie podgodowe termostat pokojowy)i kupując piec raczej wstawię jakiś zawór najlepiej 4-dr. bo dotychczas w piecu miałowym który użytkowałem 8lat (tylko)temp była utrzymywana ok 45 stopni i chćąc podgrzać wodę podnosiłem temp. pieca na 60 st. Pewnie przyczyna usterki to niska temp. powrotu. i teraz nie wstawiając czegoś do mieszania wody piec chyba długo nie pociągnie.Ale muszę to minimalnie rozbudować ale chyba nie na 4 pompki.
    Nie będzie miało to znaczenia że kabel od pompy ze sterownika nie będzie wpięty w pompę.chociaż może być jakiś alarm.
    Dziękuję
    Ostatnio edytowane przez piwakk ; 25-03-2011 o 12:15

  20. #60
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar jorgo
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Kod pocztowy
    97-213
    Posty
    1.252

    Domyślnie

    Cytat Napisał wrb Zobacz post
    Kiedyś sugerowano montaż pompy na powrocie. Czy wiecie dlaczego teraz nigdzie tego nie proponują?
    Według mnie, to przy kotłach zasypowych ( taki mam obecnie i pompka też na powrocie) nie można tak wysterować temperatury wody w instalacji jak przy kotłach ze sterownikami. Jak ktoś zagotował wodę, to lepiej jak pompka chodziła sobie na powrocie, bo zanim wrzątek przebiegł po instalacji to oddał temperaturę. Ponadto stosowanie pompy co na zasilaniu wymusiły nowoczesne instalacje, jakie się teraz stosuje.

Strona 3 z 534

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony