Wprawdzie sam skłaniam się raczej ku ścianie 1-warstwowej, ale parametry materiałow są takie same niezależnie od warstw. Do mnie bardziej przemawia BK ze względu na swoją jednorodność (brak pustek w środku) oraz łatwość wykonywania bruzd, puszek, itp.
Jeśli chodzi o nasiąkliwość, to BK ma mniejsza niż ceramika poryzowana (nie wiem jak to się ma do tradycyjnej), a przynajmniej biały BK.

Myślę, że wybór jest raczej kwestią osobistych preferencji, niż wyższości któregoś materiału nad pozostałymi.
Aczkolwiek w przypadku BK warto zwrócić uwagę na jeden parametr: wytrzymałość (2-3 razy mnniejsza niż ceramiki poryzowanej), co może go dyskwalifikować w pewnych sytuacjach (ale to już powinien rozstrzygnąć konstruktor).

Proponuje włączyć do dyskusji jeszcze jeden materiał - keramzytobeton posiadający kilka miłych cech (ciepły, praktycznie nie zmienia swoich prametrów pod wpływem wilgotności, wytrzymały). Może ktoś ma doświadczenia z tym materiałem - nie wiem czemu nie jest zbyt popularny (cena?).

A wogóle, to z każdego z tych materiałów można posatwić dobry dom, różnice w cenie też nie są raczej istotne w stosunku do całości nakładów.
Tomek