Od początku wiedzieliśmy, że chcemy mieszkać we własnym domu. Oglądaliśmy mnóstwo projektów ale każdy wymagał jakichś większych poprawek aż natrafiliśmy na projekt [/B]RETRO z pracowni Krajobrazy[/B] autorstwa Pana Włodarczyka. Projekt wydawał się idealny dla młodego małżeństwa planującego wkrótce powiększyć rodzinę. W założeniu dom miał być do 150m2 (względy późniejszych kosztów utrzymania) , na parterze musiał mieć duży salon i dwie sypialnie (przy małych dzieciach nie wyobrażałam sobie biegac między piętrami), a docelowo przestronne pokoje na piętrze dla dzieci, gdy już podrosną, żeby zarówno nam jak i im stworzyć prywatny kąt. Z zewnątrz dom miał być wyważony, elegancki bez zbędnych detali (klasyczna równowaga, która nie będzie mnie za kilka lat denerwować) oraz miał mieć dwustanowiskowy garaż w bryle domu (żeby się z mężem nie kłócić w zimie które auto ma stać w ciepłym garażu, a które będzie trzeba odśnieżać z rana). Wydawałoby się, że dla powyższych założeń znaleść gotowy projekt to banał ale w praktyce okazało się to nie lada wyzwaniem… aż natrafiliśmy na Retro!!!

Tutaj można zobaczyć rzuty i elewacje: http://www.krajobrazy.com.pl/projekty_domow/retro/

Mieszkamy w Retro od pół roku i nie mam żadnych zastrzeżeń do naszego wyboru. Wiele osób wybierających ten projekt wydłuża garaż, podnosi ścianki kolankowe, zmienia układ ale dla naszej obecnie już 4 osobowej rodziny (w ciąży z pierwszym dzieckiem załatwiałam dokumenty wymagane do rozpoczęcia, a z drugim do zakończenia budowy, a budowaliśmy się w sumie niewiele ponad rok!) domek jest idealny bez większych zmian. Poprawki były jedynie kosmetyczne: zlikwidowaliśmy przejście między domem i garażem oraz wydzieliliśmy osobną toaletę koło łazienki na parterze.
Największe zalety Retro:
Elegancki wygląd zewnętrzny domu (łuk nad wejściem, przysadzisty dach, zaokrąglone wejście i taras)
Funkcjonalne rozmieszczenie pomieszczeń – podział na część dziennę (otwarty salon połączony z kuchnią i holem, co sprawia wrażenie przestrzeni i pozwala na stały kontakt z innymi domownikami) oraz prywatną (pokoje i łazienka na parterze, niezależna góra domu z własną łazienka – mimo kopertowego dachu pokoje są ogromne, a duże okna dachowe sprawiają, że są bardzo jasne), pomieszczenie gospodarcze mimo niewielkich rozmiarów pomieściło i pralkę wraz ze sznurkami na pranie i 250l zasobnik na wodę i całą automatykę domu (nawet do solarów) i znalazła się nawet nieodzowna mała spiżarka
Duże okna – dom jest pięknie doświetlony, a okien nie ma bardzo dużo (oszczędność na kosztach zakupu i oszczędność czasu na utrzymanie ich w czystości)
Dom z zewnątrz wydaje się nieduży i zgrabny, a w środku bardzo pojemny i wygodny (sprawdza się i przy moich maluchach i przy dużych imprezach)
Największe wady:
• Czyżby ten projekt nie miał wad??? No może jedna jest droższy do wybudowania niż na pierwszy rzut oka wygląda