dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1

    Domyślnie Instalacja elektryczna samodzielnie wykonana - jakie są wymogi formalne odbioru

    Witam

    Jakie są formalne wymogi, aby instalacja elektryczna została dopuszczona do eksploatacji.
    Chciałbym sam wykonać instalację elektryczną we własnym nowo budowanym domu.
    Posiadam stosowne umiejętności praktyczne - jedyne czego mi brak to uprawnienia elektryczne.

    I teraz mam pytanie.

    Jeżeli samodzielnie wykonam instalację, to w świetle przepisów prawa, jak można taką instalację zgłosić do odbioru.
    Jakie uprawnienia musi posiadać wykonawca instalacji elektrycznej, jakiego typu pomiary i kto je wykonuje muszą być przeprowadzone.
    Jeżeli pomiary są ok a wykonawca , tak jak w moim przypadku, nie ma stosownych uprawnień, to czy instalacja może być odebrana przez inspektora z zakładu elektrycznego.

    Ostatnie zagadnienie - jak można stosowne uprawnienia do wykonania instalacji elektrycznej w domach jednorodzinnych uzyskać, nie będąc elektrykiem z wykształcenia.

    Pozdrawiam

    Piotr

  2. #2

    Domyślnie

    Sprawdzanie instalacji elektrycznej reguluje Polska Norma
    PN-HD 60364-6:2008 Instalacje elektryczne niskiego napięcia. Sprawdzanie.
    navigare necesse est, vivere non est necesse

  3. #3

    Domyślnie

    Uprawnienia E i D z pomiarami, do odbioru Uprawnienia Budowlane.
    Mogę pomóc w instalacjach elektrycznych i strukturalnych << to nie jest reklama

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał do***al Zobacz post
    ... do odbioru Uprawnienia Budowlane.
    Ale to chyba nie dotyczy inwestora. Mając protokół z pomiarów instalacji elektrycznej (z wszystkimi formalnościami prawnymi) inwestor zgłasza do użytkowania z innymi wymaganymi dokumentami dotyczącymi inwestycji.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wakmen Zobacz post
    Ale to chyba nie dotyczy inwestora. Mając protokół z pomiarów instalacji elektrycznej (z wszystkimi formalnościami prawnymi) inwestor zgłasza do użytkowania z innymi wymaganymi dokumentami dotyczącymi inwestycji.
    Masz rację:
    Dokumenty formalne wymagane przez URE dany region(wszystkie niezbędne zaświadczenia i pomiary wypisane przez osobę wykonującą instalację- wykonawcę)
    Na oryginalnych drukach, z niezbędnymi danymi i szkicami inwestor składa(może złożyć) te dokumenty w komplecie w odpowiedniej komórce rejonu energetycznego.
    Po sprawdzeniu czy dany wykonawca jest zarejestrowany ze swoją działalnością w danym rejonie energetycznym, lub złożeniu przez wykonawcę stosownych papierów na umożliwienie działania na danym terenie rejon wydaje postanowienie na podstawie którego można podpisać umowę przez inwestora o dostarczanie energii elektrycznej.

    Myślę ze dość jasno napisałem, a tak jeszcze inaczej to: osoba która posiada uprawnienia budowlane sprawdza nasze dzieło jeśli stwierdzi że weźmie na siebie odpowiedzialność za wykonanie instalacji wypełnia i podpisuje wszelkie dokumenty związane z odbiorem następnie kseruje wszelkie dokumenty związane ze swoją legalną działalnością gospodarczą, oraz dokumenty posiadające uprawnienia do wykonywania takich instalacji.
    Z takimi dokumentami wykonujący samodzielnie instalację inwestor udaje się do rejonu energetycznego i załatwia dalej
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Dokumenty formalne wymagane przez URE dany region(wszystkie niezbędne zaświadczenia i pomiary wypisane przez osobę wykonującą instalację- wykonawcę)
    Co to jest lokalny URE?


    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Po sprawdzeniu czy dany wykonawca jest zarejestrowany ze swoją działalnością w danym rejonie energetycznym, lub złożeniu przez wykonawcę stosownych papierów na umożliwienie działania na danym terenie rejon wydaje postanowienie na podstawie którego można podpisać umowę przez inwestora o dostarczanie energii elektrycznej.
    A odpowiednia komórka w PSS Społem nadaje zezwolenia gospodyniom wiejskim na okoliczność możliwości wypieku ciasta w prodiżu.

    Kto ci tak mózg głupotami zlasował?

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Myślę ze dość jasno napisałem, a tak jeszcze inaczej to: osoba która posiada uprawnienia budowlane sprawdza nasze dzieło jeśli stwierdzi że weźmie na siebie odpowiedzialność za wykonanie instalacji wypełnia i podpisuje wszelkie dokumenty związane z odbiorem następnie kseruje wszelkie dokumenty związane ze swoją legalną działalnością gospodarczą, oraz dokumenty posiadające uprawnienia do wykonywania takich instalacji.
    Po pierwsze, to uprawnienia budowlane nie mają nic wspólnego z działalnośćią gospodarczą. Po drugie, ten co ma uprawnienia budowlanie nie wykonuje takich instalacji. On nadzoruje wykonywanie, a to jest inna sprawa. Więcej w prawie budowlanym. Zalecam czytanie, a nie robienie wody z mózgu pytającym.
    Ostatnio edytowane przez geguś ; 03-04-2011 o 00:55

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał renata_i_piotr Zobacz post
    Witam

    Jakie są formalne wymogi, aby instalacja elektryczna została dopuszczona do eksploatacji.
    1) Wypełniony druk - "Oświadczenie o stanie instalacji"
    2) Wypełniony protokół - "Pomiary odbiorcze instalacji"

    Cytat Napisał renata_i_piotr Zobacz post
    Chciałbym sam wykonać instalację elektryczną we własnym nowo budowanym domu.
    Posiadam stosowne umiejętności praktyczne - jedyne czego mi brak to uprawnienia elektryczne.
    Bezproblemowo wykonasz część pierwszą, czyli układanie budowlanka + przewody.
    Część druga - łączenie rozdzielnicy, podłączenie zasilania, sprawdzenie i pomiary zostaw fachowcowi.

    Cytat Napisał renata_i_piotr Zobacz post
    I teraz mam pytanie.
    Jeżeli samodzielnie wykonam instalację, to w świetle przepisów prawa, jak można taką instalację zgłosić do odbioru.
    Jakie uprawnienia musi posiadać wykonawca instalacji elektrycznej, jakiego typu pomiary i kto je wykonuje muszą być przeprowadzone.
    Jeżeli pomiary są ok a wykonawca , tak jak w moim przypadku, nie ma stosownych uprawnień, to czy instalacja może być odebrana przez inspektora z zakładu elektrycznego.

    Ostatnie zagadnienie - jak można stosowne uprawnienia do wykonania instalacji elektrycznej w domach jednorodzinnych uzyskać, nie będąc elektrykiem z wykształcenia.
    Mam teraz "w robocie" 5 takich instalacji w trakcie. Jedną z nich wykonuje elektryk z wykształcenia, jedną wykonuje elektronik. Reszta to ludzie niezwiązani z elektrycznością. Każdy z nich ma takie same pytania, takie same problemy, wszyscy temat rozdzielnicy omijają szerokim łukiem.
    Dobrze Ci radzę, poszukaj elektryka przed robotą i rób wg jego wskazówek. Mniej stresu i mniej strat w materiale.
    Ostatnio edytowane przez robertsz ; 03-04-2011 o 09:07

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał geguś Zobacz post
    Co to jest lokalny URE?
    To jest URE



    A odpowiednia komórka w PSS Społem nadaje zezwolenia gospodyniom wiejskim na okoliczność możliwości wypieku ciasta w prodiżu.

    Kto ci tak mózg głupotami zlasował?
    Po pierwsze jesteś niewychowany skoro tak odpisujesz kogoś kogo nie znasz. ale taki jesteś i już Cię nie zmienię należy Ci tylko współczuć.
    Jak chcesz coś pisać to odpowiadaj zadającemu pytanie, a nie komentuj odpowiedzi bo g..wiesz i tyle też widziałeś - W ubiegłym miesiącu załatwiałem wszystkie papiery, a wcześniej sam wykonałem instalację elektryczną posiadając uprawnienia E i D wraz z pomiarami od 20 lat i pracując w zawodzie nie byłem w stanie zalegalizować swojej instalacji w inny sposób.
    Jeśli siedzisz przed komputerem i się tylko wymądrzasz to już wiem jakie udzielasz odpowiedzi - a moje są z życia i takie które zastaniesz tam w rzeczywistości.
    A niestety PSS działa w miastach a nie we wsi no chyba że chcesz kogoś obrazić


    Po pierwsze, to uprawnienia budowlane nie mają nic wspólnego z działalnośćią gospodarczą. Po drugie, ten co ma uprawnienia budowlanie nie wykonuje takich instalacji. On nadzoruje wykonywanie, a to jest inna sprawa. Więcej w prawie budowlanym. Zalecam czytanie, a nie robienie wody z mózgu pytającym.
    Idź i zgłoś instalację do odbioru u swojego regionalnego dystrybutora energii elektrycznej - zobaczysz co każe Ci przynieść -jakie dokumenty wypełnić
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    A od kiedy to URE jest storną w procesie budowy? Może podasz gdzie to wyczytałeś?

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Po pierwsze jesteś niewychowany skoro tak odpisujesz kogoś kogo nie znasz. ale taki jesteś i już Cię nie zmienię należy Ci tylko współczuć.
    Aj tam, aj tam. A może tu tam. Przynajmniej nie pieprzę głupot. Brakuje tu jeszcze BBN, ABW i KGB.

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Jak chcesz coś pisać to odpowiadaj zadającemu pytanie,
    Już odpowiedziałem. Czas poczytać lekturę obowiązkową dla każdego inwestora.

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    a nie komentuj odpowiedzi
    A kto mi zabroni?

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    bo g..wiesz i tyle też widziałeś
    To i tak więcej niż Ty.

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    - W ubiegłym miesiącu załatwiałem wszystkie papiery, a wcześniej sam wykonałem instalację elektryczną posiadając uprawnienia E i D wraz z pomiarami od 20 lat i pracując w zawodzie nie byłem w stanie zalegalizować swojej instalacji w inny sposób.
    A gdzie to mają takie zajefajne wymagania? Może górny śląsk? Fakturę też im pokazałeś? Dobrze, że nie kazali ci jeszcze zatańczyć na rurze.

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Jeśli siedzisz przed komputerem i się tylko wymądrzasz to już wiem jakie udzielasz odpowiedzi
    Przeważnie posty piszę z kompa, żadko z telefonu.

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    - a moje są z życia i takie które zastaniesz tam w rzeczywistości.
    Nie zastanę, gdzyż nigdy nic więcej nie dałem dla ZE niż wymaga prawo budowlane. To, że Ty nosisz to co oni sobie zażyczą, nawet największą bzdurę, to miej pretensje do siebie i nie strasz innych.

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    A niestety PSS działa w miastach a nie we wsi no chyba że chcesz kogoś obrazić
    Tak samo działa jak URE.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    picio_18

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Poznań okolice
    Posty
    18

    Domyślnie

    Instalacje elektryczną powinna wykonać osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia i doświadczenie, z elektrycznością nie ma żartów ...
    Pozdrawiam

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ertejot

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    gdzieś nad Bałtykiem
    Posty
    26

    Domyślnie

    Witam
    Co ma URE do instalacji w domu?. Odpowiedź- NIC. Prezes URE zajmuje się obrotem rynku energii i paliw. Podstawowym dokumentem na temat instalacji elektrycznej oraz odpowiedzialności jest Prawo Budowlane z 1994 roku. Za stan instalacji elektrycznej odpowiada osoba posiadająca świadectwo kwalifikacji w zakresie kontrolno- pomiarowym uprawniające do zajmowania się czynnościami na stanowisku dozoru i to ona potwierdza zgodność wykonanej instalacji z aktualnymi przepisami, natomiast pomiary wykonuje osoba posiadająca świadectwo kwalifikacji w zakresie kontrolno- pomiarowym uprawniające do zajmowania się czynnościami na stanowisku eksploatacji. Protokół sprawdzenia z podpisem tej osoby stanowi podstawę do odbioru instalacji i nie ma znaczenia kto tą instalację wykonał tylko jak ją wykonał. Osoba posiadająca uprawnienia budowlane w specjalności elektrycznej może posiadać uprawnienia do projektowania instalacji elektrycznych lub do kierowania robotami elektrycznymi lub oba naraz i nie ma prawa podpisywać protokołów pomiarów.
    Pozdrawiam

  12. #12

    Domyślnie

    a czy do odbioru domu mam dać te same dokumenty potwierdzające prawidłowo wykonaną instalację które dawałem do zakładu energetycznego przy podłączaniu energii?

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar cysiokysio
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Justynów
    Kod pocztowy
    95-020
    Posty
    745

    Domyślnie

    Czy do odbioru budynku w nadzorze budowlanym mogę sobie sam wystawić papiery?
    Umowę z zakładem energetycznym na standardowej taryfie miałem już przed rozpoczęciem budowy, przyłacze wykonane było przez elektyrka do starego budynku z tym że TR wykonane było w budynku gospodarczym, zamieniłem z sąsiadem stary budynak na działkę zostawiając sobie budynki gospodarcze a na działce postawiłem nowy dom. Instalacje w nowy budynku wykonałem sam. Posiadam upeanienia SEP pow 1kW E i D jednakże nie z powodu wykonywania zawodu elektryka tylko z racji pracy w laboratorium gdzie przeprowadzane są testy WN. Myślałem że papiery wystawić mogę sobie sam ale znajomy upiera się że nie można sobie samemu robić odbioru. Prawda to?

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał cysiokysio Zobacz post
    Czy do odbioru budynku w nadzorze budowlanym mogę sobie sam wystawić papiery?
    Jesli masz D w zakresie kontrolno - pomiarowym, to co niby stoi na przeszkodzie? Sporządzasz protokół z przeglądu i pomiarów, podpisujesz się pod nim, nanosisz nr zaświadczenia kwalifikacyjnego (chociaż lepiej ksero) i po zawodach.
    navigare necesse est, vivere non est necesse

  15. #15

    Domyślnie

    renata_i_piotr z tego co się orietnuję topotrzebujecie:
    - protokoły pomairów wykonanych przez osobe posiadając uprawnienia SEP w zakresie pomiarowym
    - osobę z uprawnieniami budowlanymi elektrucznymi do wpisania w dzienniku budowy

    ja mam przy okazji pytanie czy w swietle przepisów potrzebny jest gdzieś Projekt Instalacji Elektryczej budynku do uzyskania PnUż ?

  16. #16

    Domyślnie

    renata_i_piotr z tego co się orietnuję topotrzebujecie:
    - protokoły pomairów wykonanych przez osobe posiadając uprawnienia SEP w zakresie pomiarowym
    - osobę z uprawnieniami budowlanymi elektrucznymi do wpisania w dzienniku budowy

    ja mam przy okazji pytanie czy w swietle przepisów potrzebny jest gdzieś Projekt Instalacji Elektryczej budynku do uzyskania PnUż ?
    Tak
    nie
    nie

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał robertsz Zobacz post
    Tak
    nie
    nie
    A ja stwierdzam:
    Tak, tak, tak.

    Z czego to wynika? Różna interpretacja przepisów budowlanych przez urzędników w różnych rejonach.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał audiquattro Zobacz post
    ja mam przy okazji pytanie czy w swietle przepisów potrzebny jest gdzieś Projekt Instalacji Elektryczej budynku do uzyskania PnUż ?
    Projekt instalacji elektrycznej jest niezbędny do uzyskania PnB i stanowi jego nieodłączną część.
    Do PnUż jest potrzebny protokół z oględzin i pomiarów wykonanej instalacji..
    navigare necesse est, vivere non est necesse

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Cytat Napisał wykrot Zobacz post
    Projekt instalacji elektrycznej jest niezbędny do uzyskania PnB i stanowi jego nieodłączną część.
    Etam.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  20. #20

    Domyślnie

    Projekt przyłączy jest niezbędny, z instalacjami nie do końca.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony