dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 32
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 640
  1. #1

    Domyślnie ŻYWOPŁOT - polecane gatunki

    mam pytanie:działka przylega do lasu dębowego,długość ogrodzenia z siatki 200m,co posadzić aby było niedrogo,osłoniło od wiatru(ok. 2 m.wys.),i żeby nie było łakome dla złodzieja.baba

  2. #2

    Domyślnie

    Polecam odwiedziny na stronie grupy pl.rec.ogrody : ogrody.agrosan.pl
    Jest tam materiał z dyskusji o zywoplotach.
    Ja polecam roze pomarszczona (rosa rugosa)
    - kwitnie i owocuje caly rok
    - w szkolce lub u lesnika mozna dostac naprawde tanio
    - kluje i rozrasta sie (moze to byc wada)
    - nie atrakcyjne dla zlodzieja
    Mam ją od wiosny - sporo sie rozrosla - na zime pewnie ogolocieje ale czerwone owoce (puki ich ptaki nie wyskubia) bedą uatrakcyjniac wyglad

  3. #3

    Domyślnie

    czy ktoś zna adresy szkółek lub leśników na Dol.Śląsku?.baba

  4. #4

    Domyślnie

    Ja kupowałem (świerki, różę, modrzewie, lipy, klony) w Gaszowicach u lesniczego (ma tez inne) - mowil ze duzych ilosci nie sprzedaje juz ale jakieś 100 czy dwieście to da radę.
    Obok w Ślizowie
    Generalnie to teraz za późno. Poczekaj z tym do wiosny.

  5. #5
    Guest

    Domyślnie

    Polecam ligustr (Ligustrum vulgare) odmianę pospolitą lub którąś z ozdobnych a najlepiej pół na pół. Tanio - bardzo, szybko rośnie tylko strzyc trzeba. Kupisz w szkółkach lub w miejskich zakładach zieleni.
    Tylko że jest już raczej za późno - sadzonki mogą przemarznąć - poczekaj do wiosny.

  6. #6
    Guest

    Domyślnie

    Osobiscie "zachorowalem" na zywoplot grabowy - na razie teoretycznie, bo tylko na podstawie zdjec i jednego zywoplotu w ogrodzie botanicznym w Zabrzu.
    Czy ktos ma jakies - najlepiej kilkuletnie doswiadczenie z ta roslina?
    Gdzie na Slasku mozna jeszcze zobaczyc taki zywoplot?
    Czy potrzeba specjalnej odmiany? - spotkalem sie z nazwa "Grab zywoplotowy".

  7. #7

    Domyślnie

    Grab wymaga dobrej gleby.Warunki przyrodnicze to podstawowa sprawa, którą trzeba wziąć pod uwagę wybierając roślinę.Ja buduję w sercu Borów Dolnośląskich na terenie 2,63 ha.Mam 850 mb ogrodzenia.Żeby nie pójść z torbami, a jednocześnie zachować charakter terenu, ogrodziłem siatką leśną na słupach akacjowych i obsadzam krzewami.Chcę stworzyć mur zieleni z ukrytą siatką wewnątrz.Gleba licha- poniosłem klęskę z ałyczą,której mnóstwo wypadło , a reszta nie chce rosnąć.Znakomity jest świerk pospolity- niewymagający,można go przyciąć na wymaganej wysokości,tworzy zwarty mur.Wada - po kilkunastu latach trochę wyłysieje od spodu.Będę jeszcze sadził tarninę, głóg i berberys.

  8. #8

    Domyślnie

    I jeszcze na temat adresów szkółek: prawie każde nadleśnictwo ma własną, polecam tę w Radogoszczy koło Lubania Śl.tel.075/7217576.

  9. #9
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Konrad

    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    2

    Domyślnie

    Proponuję jałowiec pospolity (kolumnowy) - małe wymagania glebowe, strzyc nie trzeba i jest zielono przez cały rok. Do tego kłuje. Posadziłem - rośnie juz pare lat (1,6m) i fajnie wygląda.

  10. #10

    Domyślnie

    locus_bw!
    Gdzie są te Gaszowice na Dolnym Sląsku?
    Podoba mi się pomysł z różą pomarszczoną na żywopłot.
    Czy wygrywa z chwastami, czy trzeba bardzo plewić wokół niej?
    Mam ziemię ciężką, gliniastą.
    Chociaż jak ozdobne róże rosną to chyba i dzika wyrośnie, co?
    pozdrawiam

  11. #11

    Domyślnie

    A czy macie jakies doswiadczenie z bluszczem? Chcialabym obsadzic siatke takim dzikim winem, albo bluszczem, ale troche nie wiem czy to sie uda?

  12. #12

    Domyślnie

    Bluszcz wolno rośnie i słabo się wije wokół siatki. Trzeba go zaplątywać. Dzikie wino czyli winnobluszcz trochę szybciej zarasta, ale liście opadają na zimę. Za to ładnie zmieniają kolor jesienią na rudy .

  13. #13

    Domyślnie

    Bardzo przepraszam jestem tu nowy, mam pytanie co posadzic przy plocie, nic drogiego ale zeby zabespieczalo przed nieproszonymi goscmi czyli geste i itp.

    Bardzo wszystkim dziekuje za tak cenne porady !!

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Sopocianin dnia 2003-02-11 19:05 ]</font>

  14. #14

    Domyślnie

    Najczesciej polecaja Tuje - rosna szybko i mozna je formowac.
    Mozna tez jakies iglaki, czyli drzewa iglaste. Tylko ze trudniej je formowac i po kilku latach przerastaja za duzo.
    Najtaniej chyba posiac jakies straczkowe, np fasolke. A moze kukurydze : tez szybko rosnie i zasloni od sasiadow.
    Ale najszybciej ta sprawe zalatwi po prostu wysoki plot ...

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Agacka
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Posty
    9.875

    Domyślnie

    Ja jeśli można pozostaje wierna pnączą. Sa w tak wielu odmianach, że każdy znajdzie coś co mu przypadnie do gustu! Rosną szybko, zajmują mało miejsca i nie są za drogie!!!
    Na początek polecam winobluszcze - zarastaja wszystko i szybko.
    I na ich podpory wystarczy zwykła siatka i tak ją obrosną i nie będzie widać

  16. #16

    Domyślnie

    Ligustr. Najlepiej zimozielony.Sadzonki niezbyt drogie, przyjmują się jak chwast t.zn. wszystkie, posadzony w dwóch rzędach tworzy zaporę, również dla wiatru, także zimą.
    A ile przyjemności przy strzyżeniu.

  17. #17

    Domyślnie

    On 2003-02-06 15:21, mc wrote:
    Ligustr. Najlepiej zimozielony.Sadzonki niezbyt drogie, przyjmują się jak chwast t.zn. wszystkie, posadzony w dwóch rzędach tworzy zaporę, również dla wiatru, także zimą.
    A ile przyjemności przy strzyżeniu.
    A czy na taki szczelny zywoplot nadaja sie zwykle choinki, sosny, czy inne iglaki ?

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Agacka
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Posty
    9.875

    Domyślnie

    Nadają sie jak najbardziej ale po 1 zajmują dużo miejsca a po 2 nie jestem przekonana czy takie zagęszczone i rosnące na sobie iglaki ładnie wygladają(a żeby było szczelnie musisz je gęsto posadzić)

  19. #19

    Domyślnie

    Sopocianin - do sadzenia żywopłotu obronnego wykorzystuje się rośliny posiadające naturalną ochronę w postaci kolców, cierni (berberysy, głóg, ałycza, rokitnik, ognik).
    Alternatywą dla tych żywopłotów jest sposób prowadzenia,który polega na takim przeplataniu pędów, że tworzą one jednolitą barierę, coś na wzór siatki (nadaje się na to wiklina i inne).
    żeby się dowiedzieć czegoś bardziej konkretnego musisz podać
    1.przewidywaną wysokość i szerokość żywopłotu
    2.stopień zacienienia
    3.ile chcesz poświęcać czasu na jego pielęgnację
    4.i co się znajduje w pobliżu miejsca na żywopłot (mam na myśli wszystko co może mieć wpływ na zawartość wody w gruncie )
    5.w jakim podłożu (jaka ziemia) ma być posadzony.
    pozdrawiam


  20. #20

    Domyślnie

    On 2003-02-07 16:31, Agacka wrote:
    Nadają sie jak najbardziej ale po 1 zajmują dużo miejsca a po 2 nie jestem przekonana czy takie zagęszczone i rosnące na sobie iglaki ładnie wygladają(a żeby było szczelnie musisz je gęsto posadzić)
    Jak gesto mozna je (iglaki) sadzic, czy 80 cm bedzie dobrze ?
    Czy mozna, czy trzeba je przycinac, kiedy i jak ?
    Czy moze dac sobie spokoj i po np.5 latach wykopac,sadzac nowe.
    A moze zdecydowac sie na zwyczajne Tuje, albo kukurydze,



Strona 1 z 32

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony