dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie powiększanie otworu wejściowego w ścianie nośnej

    Mam przejście szerokości ok 2,5 m z przedpokoju do salonu, zakończone łukiem, jest to ściana nośna (bardzo gruba), długość ściany to jakieś 9 m, budynek jest z cegły, na górze jest tylko strych i nie ma żadnych ścian. Chciałabym ten łuk usunąć, czyli zrobić na kwadratowo. Mam wątpliwości, czy mogę ruszać tą ścianę nośną? Z drugiej strony nie będzie to nowy otwór, ten otwór już był na etapie budowy, ja chcę tylko skorygować górną część i (albo zastawić kawałek od sufitu, albo podkuć całkiem do sufitu i wyrównać). Pomysł mojego męża jest taki, aby wiertarką nawiercić otwory wzdłuż planowanego kształtu, wykuć, to co trzeba odpadnie, a potem wyrównać i na przykład obić drewnem. Czy to jest dobry pomysł? Czy jeśli zostawimy 30 cm od sufitu, to czy ten kawałek co zostanie, nie opadnie nam na głowy? Dziękuję z góry za rady.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.843

    Domyślnie

    Jeżeli łuk jest konstrukcyjny to nie można usunąć.
    Trzeba wstawić podciąg.
    Jeżeli łuk nie jest konstrukcyjny i powyżej ma już podciąg to raczej można usunąć.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  3. #3

    Domyślnie

    A jak można rozpoznać, czy jest konstrukcyjny, czy nie?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.843

    Domyślnie

    Archiwalnej dokumentacji nie masz?
    Na tej ścianie coś się opiera - stropy lub więźba dachu?
    Trzeba by odkuć tynk na tej ścianie pod stropem i w środku rozpiętości łuku by sprawdzić czy nie ma jakiegoś podciągu.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  5. #5

    Domyślnie

    na tej ścianie chyba stropy się opierają, dokumentacji nie mam, ale nad nami jest strop i strych, na strychu nie ma żadnych ścian, tylko dwa słupy i dach. Ta ściana biegnie przez całą długość mieszkania, a ten otwór jest niezbyt jej dużym fragmentem (jakieś 20%) i ten otwór jest na pewno od początku od etapu budowy, bo inaczej nie dałoby się wejść do salonu. Myślę, że skoro na górze nie ma dużych obciążeń i otwór jest od początku, to przerobienie łuku w prostokąt to chyba nie wpłynie na stabilność budynku, no ale pewności nie mam.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.843

    Domyślnie

    Jeżeli jest podciąg nad łukiem to prawdopodobnie można usunąć ten łuk.
    Ale może też tak być że jednak jest to łuk konstrukcyjny czy przenoszący obciążenia i wtedy nie możesz go bezpośrednio usunąć.
    Ma też sporą szerokość - 2,50m.
    https://www.google.com/search?q=skle...w=1476&bih=895
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony