dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 12
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 236
  1. #1

    Domyślnie Brama przesuwna

    Witam!

    Czy ktoś z forumowiczów robił we własnym zakresie bramę przesuwną? Może ktoś dysponuje rysunkami, schematami lub innymi materiałami?

    Pozdrawiam!

  2. #2

    Domyślnie

    Witam .
    miałem zaszczyt sam robić napęd do bramy przesuwnej czego teraz żałuję.
    Skusiłem się do tego gdyż miałem odpowiedni silnik z przełożeniem.
    Jednak sterownik i reszta osprzętu nie jest tania .ja zapłaciłem 230zł sterownik plus dwa piloty 160 fotokomurki 40 zł lampasygnalizacyjna 50 przekażniki i tokarz wziął 40 za spasowanie zębatki. Same koło zębate kosztowało 100 zl plus 50zł mb listwy zębatej.Jak widać nie jest to takie tanie samemu wykonać napęd.Dzisiaj napewno kupił bym gotowy.
    Jeżeli chodzi o sprawy techniczne wykonania bramy,jest ona wykonana z jekli i prętów kwadratowych porusza się na płaskowniku zamocowanym na sztorc.
    Kółeczka z tworzywa na łożyskach sztuk 3.

  3. #3

    Domyślnie

    a jak zimą nie zasypało lub nie zamarzł ci tor po którym porusza się brama

  4. #4

    Domyślnie

    Także czekam na informacje dotyczace wykonania bramy przesuwnej - gdzie złote rączki ??

  5. #5

    Domyślnie

    Ja kiedyś miałem okazje robić taką bramę. Jak wygląda cenowo nie mam pojęcia ale napewno się opłaca skoro firmy produkują i zarabiają bo przecież nikt nie dokłada. Zasada jest bardzo prosta trzeba kupić profil do bram przesuwnych tzn. profil kwadratowy z rowkiem (przecięciem) na długości w standardzie ma on wymiary 80*80. Długość tego profila powinna być sumą długości bramy w świetle + przeciwagi. Czym dłuższa przeciwwaga tym lepiej (lżej się przesuwa) a jest ona uzależniona od ciężaru bramy oraz długości. Do tego są potrzebne 2 wózki z 5 kółkami które pracują wewnątrz profila umocowane w odstępie (dł. przeciwwagi) do podłoża. Poza wózkami potrzebne jest jeszcze prowadzenie bramy w pionie uzyskuje się to po przez zamocowanie 2 rolek w słupku na górze zabezpieczające przed przechyłem bramy. Teraz odnośnie wątpliwości co do zasypania (zamarzania) to jest to bezbieczne ponieważ brama nie ma styku z podłożem (wisi w powietrzu). Ostatnio widziałem wózki na Alegro w cenie o ile dobrze pamiętam 130zł a potrzeba 2 czyli 260zł profil zawsze kupimy min 6m-12m a reszta to odpad nawet u fachowca który zajmuję się tym zawodowo. Jedyna tajemnica jeszcze w tym że na profil montujemy ramę bramy właściwej odpowiadającej naszym upodobaniom jednak nie za mocno łącząc tzn. spawając punktowo żeby profil nie uległ wygięciu. Przepraszam, że tak bardzo się rozpisałem ale mam nadzieję że jest to zrozumiałe i nikomu do reszty nie zagmatwałem.

  6. #6

    Domyślnie

    Witam!

    Dzięki wielkie jarko za te informacje. Też widziałem takie rolki na Allegro. Jednak aby wyobrazić sobie jak to działa będę musiał zobaczyć taką bramę "na żywo". Mam jednak nadal prośbę o wszelkie szczegóły techiczne takiej bramy.

    Pozdrawiam!

  7. #7

    Domyślnie

    Moge sie mylic, ale gdy rozpoznawalem temat bram, to zauwazylem, ze rozwiazanie z listwa zebata jest duzo drozsze od rozwiazania z lancuchem. Mozna chyba kupic taki lancuch "z metra", napinacz da sie wykonac we wlasnym zakresie. Dodatkowa zaleta: naped lancuchem jest cichszy od napedu listwa zebata.

  8. #8

    Domyślnie

    Dzięki , dzięki coś zaczyna się już kształtować - znalazłem na allegro także rysunek z wymiarami takiej bramy w dziale budowlane.
    A co z automatyką ( silnikiem , sterowaniem) kupowaliście jakieś orginały czy można to samemu np.silnik z pralki czy coś w tym rodzaju.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    legar

    Zarejestrowany
    Dec 2003
    Posty
    186

    Domyślnie

    zobaczcie tutaj...może coś to wyjaśni...pzdr

    http://www.rolstal.pl/ogrodzenia.htm

    ...kliknijcie na zakładkę bramy przesuwne i skrzydłowe
    już mieszkam )

  10. #10

    Domyślnie

    legar - jesteś Wielki

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    legar

    Zarejestrowany
    Dec 2003
    Posty
    186

    Domyślnie

    no problem ...pzdr
    już mieszkam )

  12. #12

    Domyślnie

    Serdecznie witam !
    Odpowiadając na zadane pytanie, uprzejmie informuję, iż dwa miesiące temu (we wrześniu) zakończyłem realizację bramy przesuwnej samonośnej według własnego projektu konstrukcyjnego. Oczywiście wcześniej przeglądnąłem oferty rynkowe markowych firm. Schemat konstrukcyjny wykonałem w programie AutoCAD, więc jeżeli ktoś sobie życzy – z przyjemnością wyślę plik.
    Na stronach forum znalazłem również zapytanie na temat kosztu wykonania takiej bramy. Tak więc poniżej podaję łączny koszt jaki poniosłem na wykonanie bramy przesuwnej samonośnej.
    Ogólne parametry to:
    Wysokość: 1,5 [m]
    Całkowita długość: 6 [m]
    Całkowity prześwit wjazdu na posesję: 5 [m], w tym: 4 [m] brama + 1 [m] furtka.
    A oto koszty:
    Profile stalowe: 590,00 zł (w tym: profile na bramę oraz na 2 słupki do bramy i 1 do furtki),
    Dwa panele Nylofor 3D do wypełnienia bramy: 260,00 zł.,
    Dwa wózki bramowe: 232,00 zł (z rolkami z tworzywa), wózek z rolkami metalowymi jest droższy o 20,00 zł.,
    Farba podkładowa i wierzchniego krycia (do dwukrotnego pomalowania: 56,40 zł.
    Łożysko górne do prowadzenia bramy: 5,00 zł.
    Zużycie prądu do spawania profili: 35,00 zł.
    Nadmieniam, iż są to ceny brutto z sierpnia 2005.
    Tak więc łączny koszt wykonania bramy przesuwnej i furtki o szer. 1 [m] wyniósł mnie: 1178,40 [/color]zł. (to chyba nieźle w porównaniu do cen rynkowych). Oczywiście nie podaję tu kosztu robocizny, gdyż realizowałem sam.

    Jak na razie brama i furtka „chodzi doskonale” (przesuwa ją jest w stanie moja dwuletnia córeczka - dlatego też nie wyposażałem jej w napęd).
    Jeżeli jesteś zainteresowany bliższymi szczegółami - życzę pomocą.
    mały

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    AdaśP

    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Justynów
    Kod pocztowy
    95-020
    Posty
    109

    Domyślnie

    Cześć Mariusz. Właśnie szukam rysunków bramy, a tu proszę twój post.
    Byłbym bardzo wdzięczny za rysunek.
    Pozdrawiam

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał jankowski
    Witam .
    miałem zaszczyt sam robić napęd do bramy przesuwnej czego teraz żałuję.
    Skusiłem się do tego gdyż miałem odpowiedni silnik z przełożeniem.
    Jednak sterownik i reszta osprzętu nie jest tania .ja zapłaciłem 230zł sterownik plus dwa piloty 160 fotokomurki 40 zł lampasygnalizacyjna 50 przekażniki i tokarz wziął 40 za spasowanie zębatki. Same koło zębate kosztowało 100 zl plus 50zł mb listwy zębatej.Jak widać nie jest to takie tanie samemu wykonać napęd.Dzisiaj napewno kupił bym gotowy.
    Jeżeli chodzi o sprawy techniczne wykonania bramy,jest ona wykonana z jekli i prętów kwadratowych porusza się na płaskowniku zamocowanym na sztorc.
    Kółeczka z tworzywa na łożyskach sztuk 3.
    A możesz podać namiary na te elementy do instalacji o których piszesz?
    Jaki silnik zastosowałeś?
    Jeśli uważasz, że wyniosło Cię to drogo to zauważ, że gotowy napęd to min. 1200zł., a chyba i tak nie zawiera fotokomórek!

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarko
    Ja kiedyś miałem okazje robić taką bramę. Jak wygląda cenowo nie mam pojęcia ale napewno się opłaca skoro firmy produkują i zarabiają bo przecież nikt nie dokłada. Zasada jest bardzo prosta trzeba kupić profil do bram przesuwnych tzn. profil kwadratowy z rowkiem (przecięciem) na długości w standardzie ma on wymiary 80*80. Długość tego profila powinna być sumą długości bramy w świetle + przeciwagi. Czym dłuższa przeciwwaga tym lepiej (lżej się przesuwa) a jest ona uzależniona od ciężaru bramy oraz długości. Do tego są potrzebne 2 wózki z 5 kółkami które pracują wewnątrz profila umocowane w odstępie (dł. przeciwwagi) do podłoża. Poza wózkami potrzebne jest jeszcze prowadzenie bramy w pionie uzyskuje się to po przez zamocowanie 2 rolek w słupku na górze zabezpieczające przed przechyłem bramy. Teraz odnośnie wątpliwości co do zasypania (zamarzania) to jest to bezbieczne ponieważ brama nie ma styku z podłożem (wisi w powietrzu). Ostatnio widziałem wózki na Alegro w cenie o ile dobrze pamiętam 130zł a potrzeba 2 czyli 260zł profil zawsze kupimy min 6m-12m a reszta to odpad nawet u fachowca który zajmuję się tym zawodowo. Jedyna tajemnica jeszcze w tym że na profil montujemy ramę bramy właściwej odpowiadającej naszym upodobaniom jednak nie za mocno łącząc tzn. spawając punktowo żeby profil nie uległ wygięciu. Przepraszam, że tak bardzo się rozpisałem ale mam nadzieję że jest to zrozumiałe i nikomu do reszty nie zagmatwałem.
    Bardzo fajnie,ze się rozpisałeś, bo naświetliłeś dobrze sprawę!
    Dobrze wiedzieć o tym spawaniu punktowym, bo to dość istotne, aby profilu nie skrzywiło!

  16. #16

    Domyślnie

    Co do ewentualnego zamarzania.Z własnego doświadczenia (użytkownika) sugerowałbym zastosowanie "cienkiej" listwy zebatej-metalowej. Obecnie mam grubości około 2cm-z jakiegoś tworzywa chyba. Przy opadach mokrego śniegu na listwie jest znaczna ilosc śniegu, który uruchamia wyłącznik napędu. No i trzeba rączką listwe oczyścic. Może cieńsza listwa nie bedzie podatna na zime.

  17. #17

    Domyślnie

    Bardzo ważne żeby spawać punktowo profil z bramą właściwą.
    Ja pospawałem calość - miało być pewnie i mocno, a okazało się , że profil się powyginał i w rezultacie wylądował na złomie ( tyle pracy i elektrod na zmarnowanie )

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał mery26
    Co do ewentualnego zamarzania.Z własnego doświadczenia (użytkownika) sugerowałbym zastosowanie "cienkiej" listwy zebatej-metalowej. Obecnie mam grubości około 2cm-z jakiegoś tworzywa chyba. Przy opadach mokrego śniegu na listwie jest znaczna ilosc śniegu, który uruchamia wyłącznik napędu. No i trzeba rączką listwe oczyścic. Może cieńsza listwa nie bedzie podatna na zime.
    A nie mozna by nad listwą przyspawać kątownika, który osłoniłby ją?

  19. #19

    Domyślnie

    A nie mozna by nad listwą przyspawać kątownika, który osłoniłby ją?
    Słuszna uwaga-przyglądałem się i nawet taki kątownik nie kolidowałby z elementami bramy i napędu.Zastanawiam się tylko nad siłą natury:rzecz dotyczy śniegu, który może pod kątownik się dostać tak czy inaczej. Ponadto dodatkowa masa dla napędu ni i kątownik powinien być solidny aby miał właściwie osłaniać listwe zębatą. łatwiej chyba zakupić wąską listwe (szczególnie jak dopiero brame robimy).

  20. #20

    Domyślnie

    Brama na rolkach 4 metry wjazdu. Koszty materiałów ok. 800 zł. ( bez desek na wypełnienie i automatu do otwierania ). W sumie jakieś pięć godzin cięcia, spawania, szlifowania.

Strona 1 z 12

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony