dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    sw.mikolaj

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    kk
    Posty
    6

    Domyślnie budynek na skarpie a piwnica/parter

    Witam,
    mam taki problem: działka na której zamierzam się budować znajduje się na skarpie (spadek tereny 3,5 m na 35 m) teren wymusza na mnie budowę piwnicy. Chcąc zminimalizować powierzchnię i ilość kondygnacji zdecydowałem się na projekt którym piwnica jest z jednej strony przyziemiem i stanowi cześć mieszkalną budynku.
    Moje pytanie jest odnośnie materiału z którego powinna być wykonana piwnica/przyziemie?
    wstępnie miała być wykonana z bloczków betonowych,
    w tej chwili jednak architekt z racji tego ze powinno być ciepło w tej "piwnicy" proponuje mi phorotherm.
    proszę o informację i rady

  2. #2

    Domyślnie

    a czy ściana od strony gruntu nie powinna być jako oporowa? U mnie tak miałem zaprojektowane. Jeśli ma być ciepło, to się ociepla odpowiednio...

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    sw.mikolaj

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    kk
    Posty
    6

    Domyślnie

    odpowiednio ocieplona i owszem, jednak z tego co zrozumiałem chodzi niby o to, że phorotherm łatwiej ogrzać . a ściana oporowa czyli uważasz ze powinny to być jednak bloczki betonowe tak?

  4. #4

    Domyślnie

    ściana oporowa musi mieć pewną wytrzymałość boczną, w uproszczeniu żadna murowana ściana nie ma takiej właściwości. Chyba, że wstawi słupy betonowe - zresztą to robota architekta, któremu płacisz...

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    sw.mikolaj

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    kk
    Posty
    6

    Domyślnie

    ok rozumiem jednak ściany piwnic są murowane tak/? i wiem ze płace architektowi jednak wydaje mi się ze ściany z phorothermu poniżej gruntu to błąd

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ZbyszekT

    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    238

    Domyślnie

    Zrób sobie garaż (podwójny?), kotłownię, pomieszczenie gospodarcze, spiżarnię (zawsze chłodno!) w tej piwnicy i będziesz bardzo zadowolony.

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    sw.mikolaj

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    kk
    Posty
    6

    Domyślnie

    wszystkie te pomieszczenia znajdują się w tej części, moje pytanie dotyczy materiału z którego takowa piwnica powinna być wykonana

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar ptyc
    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    27

    Domyślnie

    Cytat Napisał sw.mikolaj Zobacz post
    wszystkie te pomieszczenia znajdują się w tej części, moje pytanie dotyczy materiału z którego takowa piwnica powinna być wykonana
    tylko żelbet !!!

  9. #9
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    sw.mikolaj

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    kk
    Posty
    6

    Domyślnie

    a dlaczego? nie widziałem takich rozwiązań w domkach jednorodzinnych

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał sw.mikolaj Zobacz post
    a dlaczego? nie widziałem takich rozwiązań w domkach jednorodzinnych
    My mamy dom jednorodzinny z piwnicą niczym schron betonowy. Nie wiem czy to nie był przerost formy nad treścią, ale faktem jest, że żadnych problemów z nią nie ma. Dom jest na stoku więc stąd ta piwnica, której na pewno by nie było gdyby nie to ukształtowanie terenu. Tutaj fotki poglądowe




  11. #11
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    sw.mikolaj

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    kk
    Posty
    6

    Domyślnie

    a jaki jest koszt wykonania takiej piwnicy z żelbetu mniej więcej w przeliczeniu na m 2 lub m 3

  12. #12

    Domyślnie

    Piwnica ma powierzchnię 120m2. Całość materiałów jaka została wykorzystana na piwnicę z fundamenetem i izolacją piwnicy w 2009 roku wyniosła nas 47.738zł.

  13. #13

    Domyślnie

    u mnie też podobnie wyszło, granice 50tyś, za piwnicę 90m2, obok fundament 25m2 pod garaż.

    Tylko nie bierz tej ceny jako dodatkowy koszt przy piwnicach, bo to jest stan 0. Przy budowie bez piwnic, wykonanie fundamentów i podłogi do stanu 0 tez będzie kosztować, a różnica pomiędzy tymi opcjami - będzie dodatkowym kosztem wykoanania piwnic, a to będzie duuuużo mniej niż 40-50tyś.

  14. #14

    Domyślnie

    Madia - a jak było z systemem szalunkowym?
    Tzn jaki był koszt wynajęcia tego, czas wynajęcia, jak długo zajęło montowanie?
    (fajny widok macie z okien

  15. #15

    Domyślnie

    Już zerkam do moich notatek... cena wynajęcia szalunków to 9200zł była uzwględniona w koszcie materiałów który podałam wyżej. Były one wynajęte na całość budowy, również na stropy czyli na jakieś 2 -3miesiące.Jeśli chodzi o robociznę za rozłożenie szalunków to jest to koszt 10500zł. Niestety nie pamiętam już ile trwało ich montowanie, jest to zakres kilku dni dla ekipy 4 osobowej(ich liczby też już nie jestem pewna). Dom stoi na obrzeżach Krakowa więc ceny też krakowskie A co do widoków to każdemu życzę takiej sielanki

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony