dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 63

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    nie bardzo rozumiem o jakie liczby ci chodzi ?? może mam zgadnąć jakie wymiary ma twój dom, i ile styropianu tam planujesz ?? wróżką nie jestem, a bez wymiarów to mogę tylko szacować z grubsza
    No to Ty napisałeś, że ocieplenie ściany jednowarstwowej daje oszczędności w ogrzewaniu o o. 15-20%. chciałbym się po prostu dowiedzieć jaką metodykę obliczeniową przyjąłeś .... to wszystko.

  2. #2

    Domyślnie

    Żadna z dostępnych technologii sciany jednowarstwowej murowanej ( czy to z betonu komórkowego czy z ceramiki ) nie jest w stanie zapewnić wpółczynnika U na przyzwoitym poziomie ok.0,2 , nie mówiąc już o domu niskoenergetycznym czy pasywnym ( nawet jeżeli ściana jest w miarę ciela to osadzenie okien, nadproża , wieńce są mostkmi termicznymi bardzo trudnymi do eliminacji ). Zwolenników ścian 1W przekonać może tylko jedno - stan ich portfela po mroźnej zimie i już ( tych zatwardziałych nie przekona NIC ).

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Żadna z dostępnych technologii sciany jednowarstwowej murowanej ( czy to z betonu komórkowego czy z ceramiki ) nie jest w stanie zapewnić wpółczynnika U na przyzwoitym poziomie ok.0,2 , nie mówiąc już o domu niskoenergetycznym czy pasywnym ( nawet jeżeli ściana jest w miarę ciela to osadzenie okien, nadproża , wieńce są mostkmi termicznymi bardzo trudnymi do eliminacji ). Zwolenników ścian 1W przekonać może tylko jedno - stan ich portfela po mroźnej zimie i już ( tych zatwardziałych nie przekona NIC ).
    Podobnie jak i ja czekam na obliczenie oszczędności w kosztach ogrzewania dla ściany jedno,- i dwuwarstwowej. I czekam i czekam i nic poza ogólnikami w sensie stanu portfela i temu podobne. I zaznaczam, nie oczekuję modelu ekonometrycznego a jedynie rzetelnych wyliczeń oszczędności o których tak dużo opowiadacie.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    A to Cię nie przekonuje ?
    Ja bym w życiu nie zaryzykował ściany 1W...
    Dla mnie na logikę,nie dość,że ciepło ucieka od środka przez spoiny to od zewnątrz ściana cały czas traktowana jest temperaturami ujemnymi i przemarza.
    Mnie przekonuje królowa nauk .... i dlatego pytam. I czekam, i czekam i czekam.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    W moim przypadku czyli BK24+20cm styro,zapotrzebowanie domu na ciepło to 3,2kW,całkowite roczne zużycie ciepła to 7950kWh/118m2 =67kWh/m2
    Straty ciepła przez przegrody zewnętrzne 156m2 to 873,27W
    Zamierzam grzać prądem w II taryfie za 0,33gr=2600zł na rok za co.

    Podstawiam do wyliczeń Porotherm 44 na zaprawie ciepłochronnej i wychodzi-zapotrzebowanie domu na ciepło 6,8kW,całkowite roczne zużycie ciepła to 17296kWh/118m2=146kWh/m2
    Straty ciepła przez przegrody zewnętrzne 156m2 to 3951,6W
    A więc za cały rok grzania co zapłacę 5707zł.
    Różnica jak widać to 3100zł rocznie na korzyść 2W BK+20cm styro.
    Masz więcej pytań ?
    Oczywiście, że mam. W związku z tym, iż dzięki cieplejszej ścianie ( ścianie która generalnie odpowiedzialna jest za ok. 18% strat cieplnych budynku ) "udało" się Tobie zmniejszyć zapotrzebowanie cieplne/energetyczne całego budynku o ponad 50%, chciałbym wiedzieć jakie parametry przyjąłeś do obliczenia przedmiotowych różnic. Innymi słowy chciałbym wiedzieć jak obliczyłeś te 3,2 kW dla całego budynku ze ścianą dwuwarstwową i 6,8 kW dla całego budynku ze ścianą jednowarstwową.

    Pozdrawiam

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Proszę bardzo,i wyszła większa różnica niż tylko 18%,ktoś Cię wpuścił z tym w maliny
    Załącznik 56887
    Załącznik 56888
    Panie Wszechmogący, że tez takich rzeczy trzeba uczyć ....... 18% to nie różnica w przenikaniu cieplnym ściny ale udział ściany samej w sobie w całkowitym zapotrzebowaniu energetycznym budynku ..... rozumiesz tą subtelną różnicę ???

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Mniejsza z tym ale z tego co można wywnioskować to zbieraj kasę na rachunki(albo na ocieplenie)
    Ktoś Cię jednak wpuścił w maliny...w końcu nauka to rzecz święta.

    Dodam tylko,że powyższe wyliczenia były dla dla okien U=0,8(19m2) i stropu U=0,11 (30cm styro)
    No i czyli nadal nic nie wyjaśniłeś ..... a żródło tych tabelek też podasz czy są Twojej produkcji ???
    Aha, i podaj jeszcze współczynnik dla podłogi i jej powierzchnię
    Ostatnio edytowane przez Lopez69 ; 16-05-2011 o 21:34

  8. #8

    Domyślnie

    Nie wiem czy dobrze robię biorąc dalszy udział w tym wątku, bo widzę, że się wszyscy strasznie już najeżyli Prawda, jak zwykle, leży gdzieś po środku. Nie chcę Was przekonywać do zmiany własnego zdania - chcę tylko coś dodać co być może przyda się czytającym wątek - przyda się w sensie poszerzenia poglądu na sprawę. Zacznę od przypomnienia, że sam mieszkam w PTH44. Czy drugi raz wybudowałbym z tego samego? Zastanowiłbym się - z tej prostej przyczyny, że w moim przypadku decyzja o ścianie 1W miała, można powiedzieć, kilka wymiarów - nie była to decyzja czysto finansowo-budowlana. Mam, można powiedzieć, najgorszą opcję - 44cm porothermu + 3 cm styro, który tynkarze położyli, żeby sobie wyrównać powierzchnię do tynkowania. Czyli ocieplenia tyle co nic, a pleśnieć jest gdzie - ale teraz tego zrywać nie będę Mam wrażenie, że ściana 1W to najgorsze przekleństwo jakie może się przytrafić - tak by wynikało z lektury tego wątku. Moim zdaniem nie jest tak źle. Dlaczego? Poza tym, że oczywiście mam taką ścianę, co jakby przekreśla mój obiektywizm to do własnego rozważenia pozostawiam dalsze wyliczenia/wyniki. Acha! dom jest bliźniakiem - brak strat ciepła przez jedną ścianę (to ważne! ). Z moich wyliczeń w OZC wynika, że straty ciepła przez ścianę wahają się pomiędzy 13% (10cm styro) a 19%(0,1cm)styro (wentylacja grawitacyjna). mpoplaw zwracał już mi uwagę na to, że po dołożeniu styropianu należałoby zmienić również współczynnik wentylacji budynku (dobrze pamiętam?). No ale załóżmy że z grubsza mamy 6 - niech będzie 10% strat mniej przy ociepleniu niż bez ocieplenia tej ściany (załóżmy, że ten styro uszczelni jeszcze jakoś budynek). Czyli możemy przyjąć, że 10% mamy oszczędności co roku. No to teraz ile to te 10%?
    W tym sezonie wydałem na ogrzewanie 2300zł (15.10-28.04) - prąd (no wiem, wiem, zwariowałem, PTH44 i ogrzewanie prądem )+300zł - 2mp drewna do kominka - trochę mi zostało, bo moi kominkowcy się nie popisali i kominek przez jakiś czas był unieruchomiony - dopóki Forest go nie wyprostował - palenie rekreacyjne - ale, żeby być w porządku to wymieniam, nadal mam tylko połowę góry uruchomioną. Więc tak naprawdę dom 100m2 (30m2 - nieogrzewane - ta działówka to dopiero jest zimna ściana ). Tak więc ocieplenie 10cm może dać oszczędność 250zł rocznie - dla warunków, które wymieniłem oczywiście. Zaletą dla mnie jest duża masa, bezwładność cieplna budynku - temperatura wewnątrz jest stabilna (co nie znaczy że stała) - i nieprawdą jest to, że w domu "zimą jest ciepło, latem jest zimno", zimą jest ciepło, bo grzeję, a latem jeśli otworzę okna i wpuszczę sobie powietrze o temperaturze 30 stopnie to w środku jest prawie 30 stopni i tego żadna ściana nie zmieni - tu przydałaby się wentylacja z GWC.
    To myślę są dobre podstawy do przemyśleń dla tych którzy są na etapie tynkowania i zastanawiają się czy tynkować czy ocieplać i tynkować. Nawracać (w żadną stronę) nikogo nie zamierzam, mam nadzieję, że moje dane pomogą komuś w podjęciu decyzji.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał freetask Zobacz post
    Z moich wyliczeń w OZC wynika, że straty ciepła przez ścianę wahają się pomiędzy 13% (10cm styro) a 19%(0,1cm)styro (wentylacja grawitacyjna). No ale załóżmy że z grubsza mamy 6 - niech będzie 10% strat mniej przy ociepleniu niż bez ocieplenia tej ściany (załóżmy, że ten styro uszczelni jeszcze jakoś budynek). Czyli możemy przyjąć, że 10% mamy oszczędności co roku. No to teraz ile to te 10%?
    W tym sezonie wydałem na ogrzewanie 2300zł (15.10-28.04) - prąd (no wiem, wiem, zwariowałem, PTH44 i ogrzewanie prądem )+300zł - 2mp drewna do kominka. Więc tak naprawdę dom 100m2 (30m2 - nieogrzewane - ta działówka to dopiero jest zimna ściana ). Tak więc ocieplenie 10cm może dać oszczędność 250zł rocznie - dla warunków, które wymieniłem oczywiście. Zaletą dla mnie jest duża masa, bezwładność cieplna budynku - temperatura wewnątrz jest stabilna (co nie znaczy że stała) - i nieprawdą jest to, że w domu "zimą jest ciepło, latem jest zimno", zimą jest ciepło, bo grzeję, a latem jeśli otworzę okna i wpuszczę sobie powietrze o temperaturze 30 stopnie to w środku jest prawie 30 stopni i tego żadna ściana nie zmieni - tu przydałaby się wentylacja z GWC.
    Amen, w końcu jakaś dojrzała odpowiedź. To właśnie chciałem i ja przekazać. Między bajki można sobie włożyć oszczędności rzędu 20% i więcej jako różnica między ścianą dwuwarstwową i aktualną technologią ściany jednowarstwowej. Ściana o współczynniku przenikania ciepła 0,24 odpowiada za ok. 17% całkowitego zapotrzebowania energetycznego budynku. Ocieplenie takowej spowoduje zmniejszenie współczynnika przenikania do poziomu ok. 0,14, czyli o ok. 40% a tym samym zapotrzebowania energetycznego całego budynku o ok. 7%. ( Pomijam tutaj większą kumulację cieplną ściany jednowarstwowej i korzyści z tym związane ) I to jest różnica między poszczególnymi technologiami ścian.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Przecież Ty nie masz ściany 0,24 ! Porotherm 44cm bez ocieplenia ma współczynnik przenikania ciepła ściany 0,62 W/m2K czyli 150% większy współczynnik ! O jakich 0,24 piszesz ?
    0,62 a 0,14 to kosmos a nie tylko 20%.
    I nie porównuj freetask-a,bo raz,że ma małe przegrody,dwa ma tylko trzy przegrody zewnętrzne,trzy,ma jednak styro na ścianie(niby nic ale policz sobie ile to znaczy dla ściany 1W)
    Jakbyś podstawił sobie cyferki w tabele powyżej lub wyliczył OZC to byś zrozumiał
    Chłopie, o czym ty dyskutujesz ??? Cegła Edera 44 IZO ma współczynnik przenikania ciepła 0,22. Zanim zabierzesz głos, doucz się trochę, proszę.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał FlashBack Zobacz post
    Lopez w dosc skrajnym przypadku podam koszty domku 5 latka. przez te 5 lat wydali dobre auto.
    Sciana 44 na idealnej sponie "dwupaskowej" wiem bo nawiercalismy spoine pozioma by sprawdzic jaka ona wlasciwie jest.
    wszystkie nadproza to L, tynk wewnatrz mozna bylo palcem zebrac tak miekki jak plastelina a mokry .
    Koszty roczne energii 8800-9600zł a byl rok gdzie osiagneli 11tys
    Prace rozlozone na dwa etapy
    dwa lata temu izolacja instalacji co. przyniosla spadek kosztow ogrzewania ok 800 zł przy wydatku 4000zł.
    caly dom wewnatrz do przelizania i malowania i moze juz w tym roku bo schnie.
    rok temu kolejny etap ocieplenia domu spadek kosztow o 5500zł przy wydatku 17000zł.
    Ile, kiedy sie zwroci tfuuu ile mozna bylo zaoszczedzic nie czekajac az naprawy wymagac beda izolacje poz/pion w sumie 8000zł, sciany w garazu podciagnely tak wilgoc ze sypalo sola z sufitu .
    sporo prac wykonano w sys. gospodarczym.
    3 lata temu pukalismy 80m stulatka spadek z 7000tys do 1000zł kosztow nie podam ale bylo tego pare walizek.
    Wiem wiem, i potem obudziłeś się zlany zimnym potem. Wszystko jasne. Szkoda tylko, że kosztów energi nie podałeś jeszcze wyższych, dramaturgia byłaby jeszcze większa.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony