dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 89
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar mikel_1
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    okolice Błonia
    Posty
    459
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie jaki komin do pieca / kominka

    Witam

    Jako inwestor nie znający się na temacie, a stojący przed dylematem - jaki komin kupić (i to już niedługo, bo pewnie w przyszłym tyg. zakupu będzie trzeba dokonać...) - mam pytanie do ogółu - co kupić? Niestety w projekcie jest piec na gaz, co się u mnie zmienia...

    Trochę danych:
    1. komin do pieca na paliwo stałe, głównie pelety, węgiel sortymentu groszek, moc 24kW (lepiej założyć, że 30kW), wys. komina 8,60m. Jeśli będzie to możliwe, dobrze gdyby można było do niego podłączyć również kocioł na gaz (albo - jeden, wielopaliwowy, z różnymi palnikami, jak np. ten)
    2. komin do kominka do 14kW, wkład zamknięty, wysokość 8,60m również.

    Wg projektu:
    ad.1. przewód spalinowy - systemowy shiedel fi 14
    ad.2. przewód dymowy - systemowy shiedel fi 20

    Pytanie - prośba o konkretną poradę, jaki komin, czyli jaki przekrój, ceramiczny / stalowy, najlepiej producent i model (a co )
    Jakby ktoś chciał ogólnie sobie popisać, to proponuję ten watek, tutaj skupmy się na konkretach ważnych dla inwestora nie znającego się na temacie, a stojącego przed ważną życiową decyzją

    Sprzedawcy też mile widziani oczywiście biore pod uwagę, że każdy będzie swoje zachwalał, ale takie ryzyko...

    I wielkie dzięki za pomoc, mam nadzieję, że się jakaś objawi
    Pozdrawiam,
    mikel
    Dziennik (nieaktualizowany)

  2. #2
    zibik_eng
    Guest
    zibik_eng

    Domyślnie

    Skoro się "zmienia" to i projekt do zmiany - po zmianie projektu będziesz mieć wszystkie potrzebne informacje i pewność że nie puścisz z dymem chałupy ze względu na nieprawidłowy (za mały) przekrój komina.

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar mikel_1
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    okolice Błonia
    Posty
    459
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał zibik_eng Zobacz post
    Skoro się "zmienia" to i projekt do zmiany - po zmianie projektu będziesz mieć wszystkie potrzebne informacje i pewność że nie puścisz z dymem chałupy ze względu na nieprawidłowy (za mały) przekrój komina.
    Pomysł niezły, projekt zamienny nawet był wykonywany, ale projektant nie uznał za stosowne zmienić, ponieważ nie jest to wg niego zmiana istotna...
    Pozdrawiam,
    mikel
    Dziennik (nieaktualizowany)

  4. #4

    Domyślnie

    ja mam dokładnie taki sam dylemat. W projekcie mam komin pod piec gazowy, w adaptacji mam zmieniony kocioł na paliwa stałe (z racji braku gazu). Komin jednak nie został zmieniony. O tyle mam dobrze, że w mojej miejscowości jest producent systemów kominowych Krasiccy. I tak byłem zdecydowany na ich kominy, wiec pewnie jak podjadę do nich z projektem i powiem jaki piec będę miał, to komin mi sami dobiorą.
    piotr

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    antech

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    Białystok
    Posty
    553

    Domyślnie

    Cześć
    Sprzedawcą niejestem ale wykonawcą, niebedę sugerował producenta ani marki..chyba że sie umówimy że ja to zrobie .
    Jeżeli wykonujesz..planujesz wykonać komin ż etak powiem wielofunkcyjny paliwo stałe lub gaz lub cokolwiek jest do spalenia..może poza tesciowa , zastosuj komin systemowy Schiedel fi 20, niebierz w żadnym wypadku stalowych wkładów bo to jest pomyłka budowlana wogóle.
    Zmiany w projekcie niesą konieczne bo zmiana nieingeruje w funkconalność ani w konstrukcje
    Ostatnio edytowane przez antech ; 01-05-2011 o 10:57

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał antech Zobacz post
    Cześć
    Sprzedawcą niejestem ale wykonawcą, niebedę sugerował producenta ani marki..chyba że sie umówimy że ja to zrobie .
    Jeżeli wykonujesz..planujesz wykonać komin ż etak powiem wielofunkcyjny paliwo stałe lub gaz lub cokolwiek jest do spalenia..może poza tesciowa , zastosuj komin systemowy Schiedel fi 20, niebierz w żadnym wypadku stalowych wkładów bo to jest pomyłka budowlana wogóle.
    Zmiany w projekcie niesą konieczne bo zmiana nieingeruje w funkconalność ani w konstrukcje
    Jeśli mówimy o piecu na wszystko zgadzam się z przedmówcą , pod warunkiem
    wytwarzania przez piec spalin zgodnych z dopuszczeniem producenta (zwyczajowo
    ok ok 400 o C. Nie zgadzam się co do teściowej , niby dlaczego nie można jej puścić
    przez komin ?

    Na temat kominka - niestety "ten watek", trzeba zaliczyć , skoro założyciel tego wątku
    nie życzy sobie na temat tu pisać.

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar mikel_1
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    okolice Błonia
    Posty
    459
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał eniu Zobacz post
    Jeśli mówimy o piecu na wszystko zgadzam się z przedmówcą , pod warunkiem
    wytwarzania przez piec spalin zgodnych z dopuszczeniem producenta (zwyczajowo
    ok ok 400 o C. Nie zgadzam się co do teściowej , niby dlaczego nie można jej puścić
    przez komin ?

    Na temat kominka - niestety "ten watek", trzeba zaliczyć , skoro założyciel tego wątku
    nie życzy sobie na temat tu pisać.
    Żeby nie było, eniu, jesteś tu mile widziany - twój wątek sporo wniósł do mojego widzenia sprawy (ale jestem na razie na jakiejś początkowej stronie...) - na tyle dużo, że zacząłem się poważnie zastanawiać, czy aby na pewno ten systemowy ceramiczny do kominka, który mam w projekcie i planowałem zrobić, jest najwłaściwszy... więc założyłem wątek bardziej praktyczny, bo wy tam w chmurach bardzo bujacie a ja tu mam konkret przed sobą - kupować systemowy ceramiczny, czy stalowy?
    - jak systemowy ceramiczny, to czy ocieplony, czy nie? jest nieużytkowe poddasze, może tylko tam ocieplić?
    - jak stalowy, to jak pod niego przygotować budowę - np. wmurować systemowe pustaki i znów - jaki przekrój wew. powinny mieć? jak potem wstawię wkład stalowy - przez komin, od góry?
    trzeba murarzom wszystko opowiedzieć, co i jak mają zrobić. więc sugestie praktyczne "how to" mile widziane.
    Pozdrawiam,
    mikel
    Dziennik (nieaktualizowany)

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar mikel_1
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    okolice Błonia
    Posty
    459
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał pionan Zobacz post
    ja mam dokładnie taki sam dylemat. W projekcie mam komin pod piec gazowy, w adaptacji mam zmieniony kocioł na paliwa stałe (z racji braku gazu). Komin jednak nie został zmieniony. O tyle mam dobrze, że w mojej miejscowości jest producent systemów kominowych Krasiccy. I tak byłem zdecydowany na ich kominy, wiec pewnie jak podjadę do nich z projektem i powiem jaki piec będę miał, to komin mi sami dobiorą.
    Jaki kocioł kupujesz? jaka moc? wymagany min. przekrój komina?
    Pozdrawiam,
    mikel
    Dziennik (nieaktualizowany)

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar mikel_1
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    okolice Błonia
    Posty
    459
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał antech Zobacz post
    Cześć
    Sprzedawcą niejestem ale wykonawcą, niebedę sugerował producenta ani marki..chyba że sie umówimy że ja to zrobie .
    Jeżeli wykonujesz..planujesz wykonać komin ż etak powiem wielofunkcyjny paliwo stałe lub gaz lub cokolwiek jest do spalenia..może poza tesciowa , zastosuj komin systemowy Schiedel fi 20, niebierz w żadnym wypadku stalowych wkładów bo to jest pomyłka budowlana wogóle.
    Zmiany w projekcie niesą konieczne bo zmiana nieingeruje w funkconalność ani w konstrukcje
    a na jakim terenie pracujesz? bo raczej 300km od twojego miejsca zamieszkania musiałbym ci dopłacić za dojazd
    ok, shiedel jest najpopularniejszy, a co sądzisz np. o kominach systemowych bolesławiec, presto, plewa - spotkałeś się z niektórymi z nich?
    Zastanawiam się nad:
    1. Plewa Uni-fu (piec). Uni-fe (kominek), ale tutaj jest problem - producent sam pisze (dotyczy to obu kominów), że "Komin ten pracuje w podciśnieniu i jest przystosowany do odprowadzania gazów wylotowych o temperaturze do 600 °C." - jeśli pracuje w podciśnieniu, to problematyczne wydaje się podłączenie go do pieca, który ma wymuszenie ciągu przy użyciu wentylatora, a chyba większość nowoczesnych pieców na paliwo stałe ma wymuszenie ciągu; z kolei uwaga o max. temp. 600st.C, mam wrażenie wyklucza użycie takiego komina do kominka... tam chyba może być wyższa temp. (pisał o tym eniu w swoim wątku).
    2. Bolesławiec Uniersal (albo Uniwersal Max, ale na razie nie widzę różnicy, więc po co przepłacać... ) - do pieca, do kominka chyba nie można go stosować - producent pisze w specyfikacji, że "zabronione jest stosowanie urządzeń grzewczych, które w trakcie eksploatacji mogą powodować zetnięcie płomiena z wkładem ceramicznym" - a w kominku raczej należy się tego spodziewać. Nie ma tej wady system Fire, ale także tutaj mamy założenie o temp. max. 600st.C - nie za mało?
    3. Presto Uniwersal (do pieca), Duo (do kominka). Problemy podobne jak wyżej - max. temp. 450st.C. Znów - nie za niska max.? Praca w podciśnieniu - jak się to ma to kotłów z wymuszeniem ciągu? chociażby przy "starcie" pieca...

    Ktoś ma jakieś doświadczenia z powyższymi systemami lub jest instalatorem/wykonawcą i może coś doradzić?
    Jak widać, nie piszę na razie o wkładach stalowych, można dopisać taką opcję, jeśli ktoś uważa za stosowne...
    Pozdrawiam,
    mikel
    Dziennik (nieaktualizowany)

  10. #10

    Domyślnie

    A jaki model Schiedla polecacie do kotła na palowo stałe??

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej & Grażyna Zobacz post
    A jaki model Schiedla polecacie do kotła na palowo stałe??
    Każdy o odpowiedniej średnicy (określić ją powinien producent,
    po zapoznaniu się z wysokością komina ,od przyłącza do czapy)

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    antech

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    Białystok
    Posty
    553

    Domyślnie

    Niepracowałem na innych niz schiedla, osobiscie bym wybrał że tak powiem zamienniki schiedla, bo tutaj płacisz za marke.
    Nieznam rozwiązań technologicznych kominów tych co wymieniałeś, ale kominy jezeli mają w specyfikacji że pracują w podciśnieniu, czyli na zasadzie grawitacyjnej to niemozez do nich podłaczać żadbych pomp i wentylatorów bo istnieje ryzyko że dym może pojawić się poza kominem. Czyli kominy podciśnieniowe odpadają jesli chcesz kożystać z wymuszonego ciągu, ryzyko prawdopodobnie że spalivy pojawią się podczas rozruchu jest znikome ale nawet jedna wpadka i zafajdanie scian da ci sie we znaki..
    Czyli do pieca kominy tylko nadciśnieniowe no i warunek aby wykonawca dokładnie nałozył kit na ceramike aby ta szczelność była zachowana.
    Co do kominków, podłaczenie kominka do przewodu robisz na wysokości bodajże około 180 cm, mała jest szansa że pojawi się tam ogień, chyba że romantyczna noc z kobietką i z braku drewna opony wwalisz ..to żart ...zawsze jeżeli chcesz niemiec problemów musisz zakładać jabardziej niekozystne warunki, niemozesz jechać że może sie uda..więc te opony to niejest taka bzdura .

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar mikel_1
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    okolice Błonia
    Posty
    459
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał eniu Zobacz post
    Każdy o odpowiedniej średnicy (określić ją powinien producent,
    po zapoznaniu się z wysokością komina ,od przyłącza do czapy)
    To ja podrążę. Temperatura min. np. 400st.C (taką ma Pro Advance) nie przeszkadza w podłączeniu takiego komina do pieca? A który do kominka?
    Pozdrawiam,
    mikel
    Dziennik (nieaktualizowany)

  14. #14
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar mikel_1
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    okolice Błonia
    Posty
    459
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał antech Zobacz post
    Niepracowałem na innych niz schiedla, osobiscie bym wybrał że tak powiem zamienniki schiedla, bo tutaj płacisz za marke.
    Właśnie, dlatego zacząłem szukać innych opcji, ale w sumie jeszcze nie sprawdziłem kosztu shiedla dla porównania Trzeba sprawdzić. Np. Plewa jest niemiecka. Więc jest szansa, że ma również tgz. niemiecką jakość.
    Cytat Napisał antech Zobacz post
    Nieznam rozwiązań technologicznych kominów tych co wymieniałeś, ale kominy jezeli mają w specyfikacji że pracują w podciśnieniu, czyli na zasadzie grawitacyjnej to niemozez do nich podłaczać żadbych pomp i wentylatorów bo istnieje ryzyko że dym może pojawić się poza kominem. Czyli kominy podciśnieniowe odpadają jesli chcesz kożystać z wymuszonego ciągu, ryzyko prawdopodobnie że spalivy pojawią się podczas rozruchu jest znikome ale nawet jedna wpadka i zafajdanie scian da ci sie we znaki..
    Czyli do pieca kominy tylko nadciśnieniowe no i warunek aby wykonawca dokładnie nałozył kit na ceramike aby ta szczelność była zachowana.
    Co do kominków, podłaczenie kominka do przewodu robisz na wysokości bodajże około 180 cm, mała jest szansa że pojawi się tam ogień, chyba że romantyczna noc z kobietką i z braku drewna opony wwalisz ..to żart ...zawsze jeżeli chcesz niemiec problemów musisz zakładać jabardziej niekozystne warunki, niemozesz jechać że może sie uda..więc te opony to niejest taka bzdura .
    Słuszna uwaga z tą wysokością. Jak się zastanowić, to widziałem tylko kilka(-naście) razy w życiu ogień powyżej metra, zawsze to był stos drewna większy sporo niż do kominka się zmieści Więc ten problem odpada. Pozostaje pytanie, czy wymienione wyżej kominy można wykorzystać do kominka, jeśli chodzi o górny zakres temperaturowy.
    PS. Jakby teściową wwalił do kominka, to też byłby ogień powyżej 1,8 m...
    Pozdrawiam,
    mikel
    Dziennik (nieaktualizowany)

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Bzdury trochę piszeta ludziska ,ale wybaczyć wam trzeba ,bo to z
    niewiedzy.

    Nie bierzcie sobie zbytnio do serca tego co w poprzednim zdaniu
    napisałem , bo to z chęci pomocy - właśnie wam.

    To co teraz napiszę to już inna kwestia...

    Zacznę od końca - gopax . Myślę ,że z Twoim kominem będzie
    wszystko ok , jeśli masz dobry piec . Taki co temperaturę do
    grzania domu wykorzystuje ,a nie do podgrzewania komina.
    Co do fachowców oceniających Bolesławiec trudno mi się
    wypowiadać ,bo nie wiem "od czego" byli. Dla mnie Bolesławiec
    wart jest swej ceny - jest o 40 % gorszy od innych systemów
    np Plewy, Schiedla, Presto.
    Po 2 sezonach to Ty nic nie wiesz o swoim kominie , no bo
    niby skąd . Właziłeś tam ?

    Teraz o wysokości płomienia bedzie .

    Ognisko to jedno ,urządzenie grzewcze to drugie. Podmuch z nawiewu
    +ciąg kominowy działają jak wentylator i ogień potrafi nawet do 4-5 metrów
    zasuwać. Z opon do końca komina .Stalowy do kominka pewniejszy!
    Może być szamotowy ,ale do pieco kominka.

    Dumanie o wysokości przyłącza do kominka teraz.

    Możecie sobie gdybać do śmierci, a i tak nie traficie z tą dziurą w
    50% przypadków. Trzeba wiedzieć w fazie projektu co się chce.
    Jaki wkład (wysoki czy niski ), jaki system (z odzyskiem ciepła
    ze spalin czy bez),kominek do sufitu czy nie, jeśli komin ze ściany
    wystaje to z lewej czy z prawej (można na wprost, ale potem
    za bardzo wyłazi na salon, więc z lewej lub z prawej).

    Jeśli nie mamy pewności czego chcemy , to lepiej zrobić dziurę za wysoko
    niż za nisko . Unikać trójnika 90 stopni do kominka.Najbardziej
    lubiłem kominy systemowe wybudowane bez dziury (trójnika). Robiłem
    wtedy go tam gdzie powinien być przy konkretnej realizacji.

    Tak robi wiele niemieckich firm, które sa bardziej przewidywalne w
    tym co robią. W Polsce musi być trójnik ! Przeważnie źle...

  16. #16
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar mikel_1
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    okolice Błonia
    Posty
    459
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    eniu - dzięki. ja tam nie ukrywam, że laikiem jestem, więc uznaję, że bzdury mogę pisać i się nie przejmuję
    to jeszcze kilka rzeczy.
    1. jak z tą temperaturą - do pieca - ile muszę założyć, że wkład powinien wytrzymać? czy w spec. kotła szukać?
    2. kominek. ok, stalowy. jaką firmę proponujesz? czy zrobić tak, jak pisałem, tj. wymurować na obecnym etapie komin z kształtek a potem włożyć wkład systemowy do środka? wolałbym od razu go w całości zbudować...
    3. dobry pomysł, żeby trójnika nie robić w ogóle. ale muszę przyjąć jakąś wysokość dziury. 1,8m będzie dobrze? (zabudowa wkładu do sufitu, brak odzysku ciepła, kominek raczej na wprost).
    Pozdrawiam,
    mikel
    Dziennik (nieaktualizowany)

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    ad.1.nowe (nowoczesne) piece nie walą w komin więcej
    niż on wytrzyma (do 400 o C). Co to za piec ,który oddaje
    w niebo ciepło ? Doczytaj na watkach o piecach , mnie to nie
    bawi

    ad.2.firma dowolna , jeśli nie będzie dochodzić do pożaru sadzy
    (patrz "ten wątek" ).Budując z pustaków (36x36 cm) wkładaj
    rury kolejno , kielichami do góry ,na przemian z pustakami.Obojętnie
    czy z wyczystka czy bez .

    ad.3. 180 cm ,będzie dobrze ale wyżej lepiej (więcej ciepła odda,
    jak już napalisz) - min. 30 cm od stropu betonowego, przejście
    przez ceramikę najlepiej w otulinie z wełny (np systemowej).

    Jeśli masz strop drewniany - nauka od początku .

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    antech

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    Białystok
    Posty
    553

    Domyślnie

    eniu..po tylu postach co masz niedziwie się Twemu znudzeniu ,, mmoja i tylko moja opinnia..żeby niebyło że to obligatoryjne, o wkładach stalowych jest taka ze ..ja bym ich niestosował, jezeli juz to kominek zrobiłbym z cegły szamotowej i tak zostawił, dlaczego? podczas budowania komina robisz dwie rzeczy albo stabilizujesz kazdy człon stalowego wkładu do komina, albo nic niestabilizujesz, wkład stalowy przyjmuje na siebie skraplanie rosy i to nie takiej zwykłej tylko zracej z sadza, przy wlocie spalin do komina temperatura jest wysoka i tam stal niszczy sie najbardziej i osobiscie niewiem bo niemam wgladu do kominów po 10,,15,,20 latach ale jeżeli rura zostanie zniszczona a jest ustabilizowana do komina to niema mozliwości jej wymiany,
    Tylko eniu niejedź zbytnio po tym pisaniu , bo to jest moja opinia, której nienarzucam nikomu..to tak jak wiara każdy ma swoja

  19. #19
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar mikel_1
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    okolice Błonia
    Posty
    459
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Co myślicie np. o wkładach stalowych Darco SWKŻ? Jedna wątpliwość - producent w spec.tech. pisze, że "System Wkładów Kominowych <SWK> pozwala na przystosowanie starych istniejących kominów do
    nowych specyficznych warunków pracy." - ok, więc pojawia się pytanie, czy można go stosować do nowo budowanego komina, gdzie nie ma żadnego innego wkładu, a jest tylko obudowa z pustaków systemowych... na "chłopski rozum" - tak, ale zapytać się nie zaszkodzi
    Strop betonowy, więc 30 cm pewnie zastosuję.

    Do kotła chyba na razie wygrywa w moim rankingu Plewa Uni-Fu, ale muszę jeszcze rozpracować wymaganie pracy w podciśnieniu - nie wiem, czy będę je spełniał...
    Ostatnio edytowane przez mikel_1 ; 02-05-2011 o 11:12
    Pozdrawiam,
    mikel
    Dziennik (nieaktualizowany)

  20. #20
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar mikel_1
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    okolice Błonia
    Posty
    459
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał antech Zobacz post
    mmoja i tylko moja opinnia..żeby niebyło że to obligatoryjne, o wkładach stalowych jest taka ze ..ja bym ich niestosował, jezeli juz to kominek zrobiłbym z cegły szamotowej i tak zostawił, dlaczego? podczas budowania komina robisz dwie rzeczy albo stabilizujesz kazdy człon stalowego wkładu do komina, albo nic niestabilizujesz, wkład stalowy przyjmuje na siebie skraplanie rosy i to nie takiej zwykłej tylko zracej z sadza, przy wlocie spalin do komina temperatura jest wysoka i tam stal niszczy sie najbardziej i osobiscie niewiem bo niemam wgladu do kominów po 10,,15,,20 latach ale jeżeli rura zostanie zniszczona a jest ustabilizowana do komina to niema mozliwości jej wymiany,
    Tylko eniu niejedź zbytnio po tym pisaniu , bo to jest moja opinia, której nienarzucam nikomu..to tak jak wiara każdy ma swoja
    Jak dla mnie, dobrze że piszesz, trzeba poznać argumenty obu "stron" (ceramicznej i stalowej) wtedy można jakoś własną decyzję podjąć.
    Jeśli rura jest ustabilizowana, to nie pozostaje nic innego jak rozebrać komin... Ale mam wrażenie, że jeśli ceramiczny (szamotowy) popęka, to pozostaje mi dokładnie taka sama możliwość - rozebranie całości i budowa od nowa... Więc kwestia - co jest bardziej prawdopodobne - zniszczenie przez żrący kwas wkładu stalowego, czy popękanie ceramicznego? Obie opcje to równa tragedia dla inwestora
    Pozdrawiam,
    mikel
    Dziennik (nieaktualizowany)

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony