dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 17 z 22
Pokaż wyniki od 321 do 340 z 423
  1. #321
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    po Wigilii zaczyna gadać ludzkim głosem

  2. #322
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Inwestycja podobna, a rachunki przy gruntowej mniejsze. Wybór należy do ciebie.

  3. #323
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    I jeszcze o jednym zapominasz. Jak sądzisz, która PC wytrzyma ci dłużej?

  4. #324
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    Liwko, co wytrzyma dłużej?
    nie rozumiem tego stwierdzenia,

    Arturo, nie Hewalex a Atlanic (Fujitsu) Alfea SE 8 przy -7 moc 5,8 kW za 18100 zł komplet,
    z zasobnikiem 300 l., zestawem przełączającym co, cwu, zestawem przełączającym pompa kocioł i montażem,

  5. #325
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    jeżeli masz reku to kocioł nie powinien być potrzebny,
    wystarczy asekuracyjnie grzałka, której i tak najprawdopodobniej nie będziesz włączał,
    a to znaczy mniej kasy,

  6. #326
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Coś co jest narażone na zmienne warunki atmosferyczne, nie ma szans z tym co na nie narażone nie jest.

  7. #327
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    powtarzasz coś co pisał wihajster i co nie jest do końca zgodne z prawdą,

  8. #328
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    -1400 zł
    a grzałkę można dokupić dopiero jak okaże się konieczna

  9. #329
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bitter
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Dzielnica
    Powiat Goleniowski
    Posty
    2.776
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Jakim cudem wyszło Ci 7 tys.zł ?
    Pompa 7kW to 6tys.zł,Kospel to 3tys.zł,zasobnik to 2tys.zł ? Wg mnie to koszt pow.10tys.zł.
    A za to mamy dwie pompy ciepła,jedną do cwu a drugą na zasadzie bufora ciepła ze wspomaganiem do c.o.
    Pompa 7kW przy minusowej temperaturze ma nikłą moc grzewczą także skazani jesteśmy wg mnie na ciągłe grzanie piecem lub inwestycja w droższą 12kW pompę ale dalej mamy problem ze sterowaniem.
    Dla mnie Twoje rozwiązanie z małym bojlerkiem oznacza,że PCi będzie praktycznie cały czas chodziła bo bojlerek będzie się szybko wychładzał.Druga sprawa jak pogodzić pompy z PCi i Kospela.Można podpiąć sterownik pokojowy pod pompę obiegową pompy ciepła,żeby się załączała w miarę potrzeby a z Kospela wyrzucić pompę i piec będzie się załączał jedynie w momencie jak drugi sterownik mu podpowie.
    7 tys wyszło bo

    1. piec Kospela 3,2 tys najdroższy jaki jest
    2. pompa nie 7 a 3,2 Hewalex 3,8 bez zbiornika cena z Allegro, zbiornik Ci absolutnie niepotrzebny
    3. zbiornik 50l kosztować mnie będzie jakieś ... 300 zł? W castoramie 50l bojler z grzałką kupiłem ostatnio za 250zł

    Czyli razem masz poniżej 7 tys.

    A teraz jak to ma działać. PC ma grzać ten bojlerek ale pamiętaj, że ten bojlerek będzie wpięty do obiegu co i tam ciągle będzie wpadać schłodzona woda z powrotu z CO, tak więc PC będzie ją podgrzewać a piec zabierać i pompować w podłogówkę. Tak więc moim zdaniem pompa włączy się raz aż nagrzeje bojler (sam się nie wychłodzi bo będzie izolowany), jak piec otrzyma sygnał, że zaczęła się tańsza taryfa i ma grzać to ruszy wodę i wychłodzi bojlerek, wtedy PC się uruchomi (na bojlerku będę miał termostat, który uruchomi PC jak woda spadnie poniżej temperatury X którą sobie ustawię) i tak będzie PC chodzić aż piec uzna, że podłoga już jest nagrzana. Oczywiście może się zdarzyć, że odbiór z podłogówki będzie mały bo będzie ciepło i wtedy PC włączy się częściej ale nie wiem czy jest sens ładowania kasy w większy bufor. Nie wiem w czym Ci przeszkadza to, że PC będzie ciągle chodzić?

    A co do pogodzenia pomp to nie widzę żadnego związku. Piec kospela działa jakby miał działac samodzielnie nic tu nie mofyfikujemy. Działa sterowanie pogodowe i już. Jedyna różnica jest taka że zamiast pobierać wychłodzoną wodę z CO, pobiera ją zmieszaną w bojlerku czyli cieplejszą. PC jest sterowana tylko w ten sposób - w bojlerku jest poniżej temperatury X to grzej, a jak powyżej nie grzej. Pompy obiegowe obu urządzeń działają niezależnie bo ten bojlerek jest bez wężownic, to takie wiadro z czterema dziurami. Dwoma wlewa się woda z PC i pieca a dwoma wylewa i w bojlerku się wszysko miesza.

    Moje rozwiązanie podobne jest do tego jakbyś miał sam piec kospela i bufor ciepła grzany np kominkiem. Tyle że zamiast kominka jest PC a zamiast bufora bojlerek.

    Co daje to rozwiązanie. Do temperatur 0 stopni, prawdopodobnie sama PC wystarczy do ogrzania domu a piec zapewni pełne sterowanie. Poniżej zera PC nie będzie dawać rady z grzaniem wody bo bojlerek będzie miał za małą temperaturę i piec Kospela sam właczy swoje grzałki i dogrzeje wodę. Koszt jaki ponosisz to koszt tylko dogrzania wody czystą elektrycznością w okresie mrozów (w tym roku zaledwie kilka dni). Instalacja prosta jak barszcz, koszt niewspółmierny do Twojego rozwiązania, w przypadku awarii PC - piec dalej grzeje dom.

    Co więcej piec kospela grzeje również CWU i tu pewnie można by się pokusić aby w momencie kiedy przełączy się na grzanie CWU PC wchodziła na tryb wyższej temperatury ale to już zabawa.

  10. #330
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1950 Zobacz post
    powtarzasz coś co pisał wihajster i co nie jest do końca zgodne z prawdą,
    Powtarzam bo to jest dla mnie logiczne.

  11. #331
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    parę Hewalexów już zainstalowałem, do cwu jak najbardziej, do co jedynie gdy jest bufor,
    inaczej to nie działa a i też w temperaturach do +5,

  12. #332
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Powtarzam bo to jest dla mnie logiczne.
    a co je ma szkodzić, świeże powietrze,
    wyobraź sobie że ze względów ekonomicznych, PCI instalowana jest w budynku w pomieszczeniu gospodarczym, gdzie znajduje się pralnia, zlew i różne inne rzeczy,
    czy Ty sądzisz, że przeciąg jest bardziej szkodliwy dla automatyki niż opary proszków do prania i innych chemikaliów?
    bo ja nie,

  13. #333
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1950 Zobacz post
    a co je ma szkodzić, świeże powietrze,
    wyobraź sobie że ze względów ekonomicznych, PCI instalowana jest w budynku w pomieszczeniu gospodarczym, gdzie znajduje się pralnia, zlew i różne inne rzeczy,
    czy Ty sądzisz, że przeciąg jest bardziej szkodliwy dla automatyki niż opary proszków do prania i innych chemikaliów?
    bo ja nie,

    Nie bądź śmieszny

  14. #334
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bitter
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Dzielnica
    Powiat Goleniowski
    Posty
    2.776
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1950 Zobacz post
    Liwko, co wytrzyma dłużej?
    nie rozumiem tego stwierdzenia,

    Arturo, nie Hewalex a Atlanic (Fujitsu) Alfea SE 8 przy -7 moc 5,8 kW za 18100 zł komplet,
    z zasobnikiem 300 l., zestawem przełączającym co, cwu, zestawem przełączającym pompa kocioł i montażem,
    Ta pompa zwróci się w stosunku do pieca elektrycznego

    - przy domu zużywającym 12 tys. kWh na CO i CWU w roku po ok 9 latach
    - przy domu zużywającym 10 tys. kWh na CO i CWU w roku po ok 11 latach
    - przy domu zużywającym 8 tys. kWh na CO i CWU w roku po ok 13 latach

    Policzyłem grzanie w II taryfie tym i tym.

    Pytanie ile Twój dom zużyje energii i kiedy pompa zacznie nawalać. Zwrot po 11 latach to chyba słaba inwestycja.


    Mój pomysł zwraca się w .... drugim roku przy 12 tysk kWh zużycia i w trzecim roku przy domu zużywającym 8 tys kWh rocznie.
    Oczywiście na razie tylko teoretycznie.

  15. #335
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    Liwko też tak możesz uważać,
    przy Świętach nie podniesiesz mi ciśnienia,
    widzisz
    nie chwaląc się, ale mogę chyba coś więcej powiedzieć na ten temat,
    już nawet nie z tego powodu, że zajmuję się tymi rzeczami zawodowo,
    ale po prostu więcej tego typu urządzeń widziałem i wiem gdzie są instalowane,

  16. #336
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bitter
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Dzielnica
    Powiat Goleniowski
    Posty
    2.776
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1950 Zobacz post
    parę Hewalexów już zainstalowałem, do cwu jak najbardziej, do co jedynie gdy jest bufor,
    inaczej to nie działa a i też w temperaturach do +5,
    Bufor a raczej buforek będzie, 50 litrów na bieżąco opróżniany przez podłogówkę. Jak za mało mozna dokupić większy ale zwiększa się koszt.
    +5 stopni - a co się dzieje poniżej? przestaje działać? Ja myślę jeszcze o wpięciu reku w trójnik tak aby wyrzucane powietrze pompa częściowo zasysała - zawsze to ją trochę dogrzeje.

  17. #337
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1950 Zobacz post
    Liwko też tak możesz uważać,
    przy Świętach nie podniesiesz mi ciśnienia,
    widzisz
    nie chwaląc się, ale mogę chyba coś więcej powiedzieć na ten temat,
    już nawet nie z tego powodu, że zajmuję się tymi rzeczami zawodowo,
    ale po prostu więcej tego typu urządzeń widziałem i wiem gdzie są instalowane,
    Pożyjemy zobaczymy. Te instalacje są stosunkowo dość młode.

  18. #338
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    i tutaj się mylisz, młode może u nas,
    w innym świecie, to żadna nowość,

  19. #339
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    bitter, poniżej tej temperatury, użytkowanie tej pompy nie jest do końca uzasadnione ekonomicznie,

  20. #340
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bitter
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Dzielnica
    Powiat Goleniowski
    Posty
    2.776
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Dolicz do swojego pomysłu jeszcze 3tys.zł na zasobnik cwu bo do 7tys.zł nie doliczyłeś lub zapomniałeś,że musisz go mieć
    Arturo proszę Cię przestań ... za 140l zbiornik z ogrzewaniem płaszczowym czy jak tam zwał 700 zł. Pierwszy jaki mi się wyświetlił po wpisaniu w Allegro "bojler" http://allegro.pl/bojler-dwuplaszczo...993483633.html

Strona 17 z 22

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony