dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    h4rt

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Jędrzejów
    Kod pocztowy
    28-300
    Posty
    13

    Domyślnie Pompa powietrzna a miejsce jednostki zewnętrznej

    Witam mam takie głupie pytanie, ogólnie nie będę montować pompy ciepła powietrznej.
    Taką mam myśl jeśli jest jednostka zewnętrzna która pobiera energię z otoczenia z powietrza, to co gdyby taka jednostkę umieścić na strychu ocieplonym zamiast na zewnątrz, przecież powietrze tez jest. A cieplej ? A jakby umieścić taka jednostkę w małej kotłowni gdzie pali się piecem „kozą” to wtedy miła by ciepłe powietrze które by mogła pobierać i robić z niej jeszcze więcej ciepła ?
    A jakby odwiert gdzie w gruncie jest 5 stopni mieć tam wodę która by była grzana i wychodziło np 15 stopni to tez nie było by efektownie ? Na 100 procent ktoś to kiedyś liczył i wpadł na tak głupi pomysł ale w sumie z chęcią poczytam takie hipotetyczne rozwiązania które nikt z jakiegoś powodu nie stosuje. Oczekuje luźnej rozmowy z dystansem.

    Serdecznie Pozdrawiam

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał h4rt Zobacz post
    Taką mam myśl jeśli jest jednostka zewnętrzna która pobiera energię z otoczenia z powietrza, to co gdyby taka jednostkę umieścić na strychu ocieplonym zamiast na zewnątrz, przecież powietrze tez jest.
    Jest ciepłe bo nagrzewa się od domu. Czyli co, chciałbyś żeby pompa grzała dom i tym samym ciepłem podwyższała sobie COP? To nie zadziała, perpetuum mobile nie istnieje...

    Cytat Napisał h4rt Zobacz post
    A cieplej ? A jakby umieścić taka jednostkę w małej kotłowni gdzie pali się piecem „kozą” to wtedy miła by ciepłe powietrze które by mogła pobierać i robić z niej jeszcze więcej ciepła ?
    Jak palisz kozą to jaki sens pompy?

    Cytat Napisał h4rt Zobacz post
    A jakby odwiert gdzie w gruncie jest 5 stopni mieć tam wodę która by była grzana i wychodziło np 15 stopni to tez nie było by efektownie ?
    To się nazywa pompa gruntowa....
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    h4rt

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Jędrzejów
    Kod pocztowy
    28-300
    Posty
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Jest ciepłe bo nagrzewa się od domu. Czyli co, chciałbyś żeby pompa grzała dom i tym samym ciepłem podwyższała sobie COP? To nie zadziała, perpetuum mobile nie istnieje...


    Jak palisz kozą to jaki sens pompy?


    To się nazywa pompa gruntowa....
    Ja wiem ze to jest pewnie bezsensu i tez o tym napisałem by to była luźna rozmowa bez „spiny”

    A dlaczego nie zadziała jakby grzało dom i siebie ? Czym to jest dokładnie spowodowane
    To ze nazywa się to pompa gruntowa to wiem, ale chodzi mi o wspomożenia tez to jest założenie teoretycznie i pewnie nie działa z jakiegoś powodu ale

    Jeśli na 105m jest odwiert i jest rura 60 w której jest rura 50, w tej co jest 50 jest glikol a w tej 60 w której jest rura 50 jest woda z bojlera czy jest ktoś wstanie od strony naprawdę technicznej napisać dlaczego coś takiego nie ma prawa działać ? Czy ktoś posiada taka wiedzę ?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał h4rt Zobacz post
    A dlaczego nie zadziała jakby grzało dom i siebie ? Czym to jest dokładnie spowodowane
    Myślisz że na strychu (w garażu, piwnicy itp - bo i takie pomysły na FM były) masz nieograniczone źródło ciepła (tak jak na zewnątrz domu) i temperatura nie spadnie, jak będziesz go chłodził jednostką zewnętrzną? Nie, nie masz. Będziesz miał tam chłodnię albo i zamrażarkę i będzie zimniej, niż na zewnątrz więc COP będzie niższy. Do tego to zimno będzie chłodziło dom, bo będzie większa różnica temperatur między domem a strychem, niż gdyby tam była temperatura zewnętrzna.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    h4rt

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Jędrzejów
    Kod pocztowy
    28-300
    Posty
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Myślisz że na strychu (w garażu, piwnicy itp - bo i takie pomysły na FM były) masz nieograniczone źródło ciepła (tak jak na zewnątrz domu) i temperatura nie spadnie, jak będziesz go chłodził jednostką zewnętrzną? Nie, nie masz. Będziesz miał tam chłodnię albo i zamrażarkę i będzie zimniej, niż na zewnątrz więc COP będzie niższy. Do tego to zimno będzie chłodziło dom, bo będzie większa różnica temperatur między domem a strychem, niż gdyby tam była temperatura zewnętrzna.
    No i tu konkretna odpowiedz dziękuje

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    @h4rt

    Pompa ciepła to nie jest grzanie prądem, tylko (często) przy pomocy prądu. A to jest różnica.
    Napisałem "przy pomocy prądu", bo tak na prawdę niekoniecznie musi być prąd by ona pracowała - np w samochodzie wał korbowy silnika napędza sprężarkę.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony