Cytat Napisał pompiarz Zobacz post
Witam, witam, witam po Świętach,
Dawno tu nie byłem a tu ruch .... że ho ho

Wracam do pomysłu szeregowego połączenia PC i dogrzewacza (konspel lub olej w moim przypadku).
Myślę, że co do samej idei, że jak już mamy PC PW to mapracować zawsze, jeżeli tylko produkuje ciepło taniej niż czysty prąd, jesteśmy zgodni.
Ponadto PC instalowana jest PRZED innym piecem, żeby pracowała na jak najniższych parametrach, czyli na wodzie z powrotu instalacji c.o.

A co myślicie o tym, żeby czujkę temperatury załaczającej piec elektryczny/olejowy, zainstalować na powrocie z instalacji c.o. PRZED pompą ciepła.
Wtedy w przypadku gdy zapotrzebowanie na ciepło budynku nie jest pokrywane przez PC, czego efektem jest niższa tempeartura wody c.o. na powrocie, włącza się dopalacz elektyczny/olejowy.
Poniżej schemat - bez bufora c.o., żeby nie zaciemniać.
?
hydrauli nie wiem czy można zastosować jakiś taki czujnik do pieca Kospela (nie "konspela" przy okazji . Ten piec ma super zaawansowany sterownik (zobaczcie sobie kartę katalogową na stronie Kospela pieca z literkami Mnz) i szkoda tego nie wykorzystać.

Cytat Napisał Arturo72
Przy 3,6kW czyli przy +15st.C pompa taka wg producenta ma wydajność ok.80l/h grzania wody od 15-55st.C.Napełniając całą wannę czekasz ponad 1,5h na ponowne podgrzanie bojlera.
Przy mocy 1,8kW ten czas wydłuża się do 3h.
Niby masz rację ale z drugiej strony mogę go dogrzać prądem. Ja nie piszę, że to rozwiązanie zapewnia Ci pełen komfort korzystania tylko z PC. To ma być hybryda pieca Kospel i PC. Zobacz Arturo rozwiązanie z drugiej strony; piec i tak jak się przełączy na ogrzewanie CWU to zacznie grzać je czerpiąc podgrzaną wodę z PC i dogrzeje ją swoimi grzałkami (standardowa temp wody wrzucanej do wężownicy CWU przez piec Kospela to 80 stopni choć w ustawieniach serwisowych można to zmienić) tak więc i tak zawsze piec będzie musiał to wspomagać, chyb że w okresie letnim jakoś się to inaczej poustawia (np od razu PC ustawi się na grzanie do wyższych temperatur). Czyli nie musisz się martwić, że Ci ciepłej wody w kranie zabraknie tylko że wydasz więcej złotówek. Cały mój pomysł ma wykorzystać PC jako wspomagacza. Przecież nie codziennie kąpiesz się w wannie? Wtedy PC zasuwa i grzeje nam dom. Myślę, że trzeba tu przyjąć jakieś inne założenia. Wszystko niestety zależy od zapotrzebowania budynku. Przy 12 tys kWh średnio na godzinę tańszej taryfy musisz użyć 3,3kW energii czyli średnio dziennie zapłacisz za to ok 1 zł. I teraz pytanie ile z tego pokryje Ci pompa, która przy średnio rocznym COP np 2,5 da Ci oszczędność 0,43 zł zamiast 1 zł/kWh. Powiedzmy, że 1/3? Zacząłem to liczyć jeszcze raz i wychodzą mi jakiś inne kwoty. W/g moich obliczeń oszczędzasz ok 760 zł rocznie. Przy zapotrzebowaniu 8tys kWh oszczędzasz tylko 500zł. Czyli jednak zwrot PC jest dłuższy.


Zauważ, że całkowity koszt zużytej energii przy 12 tys kWh to 3840 zł przy cenie 0,32 zł za kWh w tańszej taryfie! Sądzę, że nasze domy bez problemu wyciągną 9 tys kWh na ogrzewanie i 3tys kWh na CWU? Zastosowanie PC z COP 3 obniża Ci ten koszt do 1280 czyli oszczędzasz co roku 2,5 tys.

Wiesz tak sobie myślę, że chyba wszystko będzie zależało od zużycia CWU a nie CO )) Jak zaczniesz te wanny napełniać to PC ma sens, jak nie to chyba nie ma. Ja obecnie przed sezonem grzewczym używałem bojlera 50l elektrycznego. Moje rachunki za prąd wynosiły za całe mieszkanie (2 TV plasma, piekarnik el, 3 laptopy pracujące non stop) ok 180zł/mies. Nie wiem ile z tego wyszło na CWU ale sądzę, że znikoma kwota. Fakt nie mamy wanny tylko prysznic