dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 11 z 22
Pokaż wyniki od 201 do 220 z 423
  1. #201
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pompiarz

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    126

    Domyślnie

    Czołem,

    Nie ma jeszcze mrozów i nie za bardzo miałem jak pomierzyć, ale w parametrach pompy ustawione jest co 45 minut. Parametr ten mozna przestawiać w zakresie 30-60 minut. Nie wiem ile trwa - nie miałem ochoty marznąć z latarką. Jak bedą lepsze warunki sprawdzę.

    Co do zamarzania - pompa co pewien czas, przetacza wodę (włacza pompe obiegową), więc jakieś zabezpieczenie jest. Gorzej jeżeli nie ma prądu (a miałem taki przypadek u siebie na wsi, że nie było prawie przez 48 godzin). Kombinuję żeby w przypadku zaniku napięcia pompę obiegową właczać z UPSa. Będę zmieniał aku w samochodzie, więc dokupię tylko przetwornicę.
    Oczywiście idealnie byłoby napełnić instalację glikolem - problem u mnie był taki, że miałem już większość komponentów w kotłowni.
    Ponieważ, jak pisałem wcześniej, układy podgrzewania cwu (spirala) i co nie są u mnie rozdzielone i nie miałem bufora co ze spiralą - musiałbym zalać to jakimiś koszmarnymi ilościami glikolu, albo zastosować, tak jak piszesz, wymienniki ciepła.

    Gdybym robił kotłownię w nowym domu - zastosowałbym zasobnik cwu i bufor co oba ze spiralą i zalał układ pc-cwu-co glikolem.
    Byłoby na pewno bezpieczniej.

    Reasumując - obawiam się i będę obserwował. Zastosuję też na pewno zasilanie awaryjne.

  2. #202

    Domyślnie

    Cytat Napisał pompiarz Zobacz post
    Co do zamarzania - pompa co pewien czas, przetacza wodę (włacza pompe obiegową), więc jakieś zabezpieczenie jest. Gorzej jeżeli nie ma prądu (a miałem taki przypadek u siebie na wsi, że nie było prawie przez 48 godzin). Kombinuję żeby w przypadku zaniku napięcia pompę obiegową właczać z UPSa.
    Dobrze jest wiedzieć o czym rozmawiamy dlatego zapytam wprost - czy to pc basenowa 12kW? Bo po niskim cop wynika, że tak. Jutro zużycie przekroczy 200kWh w ciągu 7 dni,
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 07-11-2011 o 20:59
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  3. #203
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pompiarz

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    126

    Domyślnie

    A jak rozpoznać pompę basenową?
    Mam do wyboru: ogrzewać dom olejem po 40 gr/kWh, wymienić piec olejowy na ekogroszek, na co nie mam ani ochoty, ani pieniędzy, nie wspominając już o uciążliwości i ekologii, albo próbować pompy ciepła.
    Jestem entuzjastą PC, automatyki, elektroniki i IT w służbie ludzkości i próbuję podzielić się swoimi doświadczeniami.
    Gdybym budował kolejny dom (a mam zamiar) też rozważałbym pompę powietrzną. Tylko pracowałaby na nizszych parametrach.
    Niczego nie reklamuję, nikogo na nic nie naciągam. Publikuję uczciwe wyniki pomiarów, a dom mam jaki mam.
    Gdybym chciał kogos oszukać, zmanipulowałbym wyniki pomiarów - przecież to możliwe.
    Tylko po co.

    Też ubolewam nad kosztami, ale 200 kWh to średnio licząc 90 zł/tydzień (pewnie mniej, bo większość w tańszej taryfie).
    Ale na oleju byłoby to pewnie dwa, może trzy razy więcej.

    Pewnie nie wytrzymam całej zimy na PC, ale na razie będę próbował, ku chwale nauki

    Pozdarwiam

    pompiarz

  4. #204

    Domyślnie

    pompiarz
    UPS to też jakieś wyjście, w końcu każdy sposób dobry, byle skuteczny. U siebie np. mam zasilanie awaryjne [innego zupełnie układu] z tanią przetwornicą Voice Kraft 300/600W [12V/230V], zasilającą pompę obiegową. Mimo sinusoidy aproksymowanej, układ działa poprawnie już drugi rok [pompa pracuje na pierwszym biegu].
    Wracając do glikolu [gdybyś w przyszłości coś kombinował] - układ może być mały [żeby tylko woda nie wychodziła na zewnątrz], ale kompletny [zbiornik przeponowy, zawór bezpieczeństwa itd.] i można go tanio poskładać.
    Nie można jednak oszczędzać na powierzchni wymiennika jeśli chcesz uzyskać małe straty temperatury [w końcu mówimy o układach z PC]. Wedle "dobrze poinformowanych", dla strat poniżej 2stopnie należy przyjąć 5-7kW/m2, pamiętając o właściwym przepływie.
    Ostatnio edytowane przez Zigobar ; 08-11-2011 o 16:56

  5. #205

    Domyślnie

    Cytat Napisał pompiarz Zobacz post
    A jak rozpoznać pompę basenową?
    Też ubolewam nad kosztami, ale 200 kWh to średnio licząc 90 zł/tydzień (pewnie mniej, bo większość w tańszej taryfie).
    Ale na oleju byłoby to pewnie dwa, może trzy razy więcej.
    np taka
    http://allegro.pl/pompa-ciepla-12kw-...908279118.html
    Odnośnie kosztu eksploatacji w porównaniu z olejem to pełna zgoda (przy tej temperaturze), ciekawe jak wypadnie przy ujemnych temperaturach, czy da radę?
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  6. #206
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pompiarz

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    126

    Domyślnie

    Yes, Yes, Yes,
    Masz rację z tym wymiennikiem - wtedy układ robi się maksymalnie prosty i małej pojemności, bo ja mam do kotłowni 0.7 metra.
    Wypróbuję to. Zigobar - szacun!
    Przy okazji zwiększę przepływ cieczy przez pompę - teraz miałem za duże opory wężownicy w zasobniku cwu i generalnie strasznie długą drogę, zawór 3-drogowy etc.

  7. #207
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pompiarz

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    126

    Domyślnie

    Witam,
    Cena wymiennika 1m2 (rozumiem, że taka powierzchnia byłaby zasadna) trochę mnie ostudziła
    Muszę się zastanowić.

    Przy okazji chciałbym podzielić cię kilkoma spostrzeżeniami:

    1. Musiałem zmienić zabezpieczenie na C20 z B16. Mam pompę jednofazową, która pobiera dosyć duży prąd rozruchowy (około 18A). Kilkukrotnie zadziałało zabezpieczenie B16. po wymianie jest ok.

    2. Ustawiłem pompę równolegle do sciany budynku, w odległości około 1 metra, tak, że powietrze wywiewane jest na ścianę. W efekcie powstaje rezonans, który troszeczkę słuchać. Chyba ją przestawię prostopadle do budynku.

    3. Zauważyłem, że cwu o temperaturze 45 st C. jest wystarczająca. Sam grzeję do +50, ale dlatego, że mam zasobnik tylko 160 litrów i przy 5 osobowej rodzinie nadrabiam brak pojemności wyższą temperaturą. Sugeruję większy zbiornik, niższą temperaturę zadaną, histerezę na poziomie 3 st C (czyli ponowne grzanie przy +42 st. C) i oszczędność na prądzie

    Jeżeli przypomnę zobie coś jeszcze - dopiszę.

    pompiarz

  8. #208

    Domyślnie

    Cześć pompiarz.
    Swego czasu, poczytałem trochę o wymiennikach i zainteresowałem się produktami Secespol. Chłodniarze chwalą ich dobrą jakość, a ceny...niskie nie są, ale nie należą też do najwyższych. Przykładowo:
    LB 31-30 [0,9m2] 600zł
    LB 31-40 [1,2m2] 850zł
    LB 31-50 [1,5m2] 960zł
    A Ty jakie oglądałeś?
    Mając PC typu Split problem nie istnieje, bo skraplacz w pomieszczeniu, ale przy typie Monoblok jakoś te obwody trzeba rozdzielić. Zaletą jest możliwość samodzielnego montażu [nie potrzeba chłodniarza]. Wada - jedna obiegówka więcej [niższy COP] i niewielki [ale jednak] spadek temp. na wymienniku.

    Masz wylot powietrza do ściany? Dlaczego tak dziwnie? Wszyscy montują odwrotnie, zachowując kilkadziesiąt centymetrów odstępu między PC i ścianą. Jeśli występują w tym miejscu silne wiatry wzdłuż ściany, to przy ustawieniu prostopadłym do ściany może dochodzić do zakłócenia przepływu powietrza. Aby takich zakłóceń uniknąć, nie zaleca się również montażu na otwartej przestrzeni [np. płaski dach].

    Przy współpracy z PC dobrze sprawdzają się duże pionowe zbiorniki [CWU]. Wystarczy je nagrzewać 1-2razy/dobę na drugiej taryfie, a dzięki uwarstwieniu temperatur - mieć przez długi czas dostęp do gorącej wody.
    Ostatnio edytowane przez Zigobar ; 10-11-2011 o 19:26

  9. #209
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pompiarz

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    126

    Domyślnie

    Czołem,
    Tak, właśnie te oglądałem. Wydawały mi się drogie, bo przecież to tylko blacha ale juz wiem, że muszą tyle kosztować.

    Jeżeli chodzi o ustawienie - PC mam pod otwartą wiatą i tak mi pasowało - najkrótsze rury i nie chciałem stawiać jej w poprzek wiaty. Teoretycznie mogę przekręcić ją o 180 stopni, ale będę musiał wydłużyć rury i kable, więc chyba zostawię tak do wiosny.
    Rzeczywiscie, masz rację z tymi wiatrami. Ustawienie prostopadłe przy niekorzystnych wiatrach może być niekorzystne.

    Intensywnie myśle o kolejnym domu i wszystkie doświadczenia zbieram do maksymalnego zoptymalizowania instalacji w przyszłości.

    Są też pompy o pionowym przepływie powietrza. Te powinny być bardziej uniezależnione od kierunku wiatru.

    Zgadzam się co do CWU - u siebie juz nie chciałem inwestować. Pojawia się tylko przy duzych pojemnościach zasobnika problem legionelli - ale tutaj to juz jestem zupełnym laikiem.

  10. #210

    Domyślnie

    Cześć pompiarz.
    Jeśli myślisz o instalacji w nowym domu, to dzięki lekturze tematów choćby na tym forum [na "Elektrodę" też zajrzyj] posiądziesz podstawową wiedzę na temat instalacji z PC. Co prawda potrzeba na to trochę czasu, ale warto.

    W PC o pionowym przepływie, marznący deszcz lub śnieg może zablokować wentylator, więc chyba lepiej ją jakoś od góry zabezpieczyć. Kierunek wiatru jest jej faktycznie raczej obojętny.

    Co do legionelli, to można co jakiś czas wymusić na PC nagrzanie zbiornika do np. 55stopni, a póżniej grzałką w zbiorniku podnieść temperaturę do 60-65stopni. Legionellę [o ile wogóle się pojawi] szlag trafi.
    Przy 60stopniach - zdycha po pół godzinie.
    Przy 65stopniach - po 2minutach.
    Niektórzy używają PC podgrzewając do 60stopni, ale dla warunków skrajnych trzeba pamiętać o maksymalnej bezpiecznej temperaturze skraplania w zależności od temperatury parowania. W przeciwnym wypadku można w krótkim czasie doprowadzić do uszkodzenia sprężarki. Pamiętam, że ktoś, kiedyś tu o tym pisał.
    Ostatnio edytowane przez Zigobar ; 11-11-2011 o 23:34

  11. #211
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pompiarz

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    126

    Domyślnie

    Witam,

    Tak, to forum to kopalnia wiedzy

    O przepływie pionowym pomyślałem sobie w kontekście mojej obecnej zabudowy. PC mam pod wiatą:
    http://www.pompacieplaonline.pl/wiata2.JPG
    http://www.pompacieplaonline.pl/wiata3.JPG

    Ponieważ PC stoi na poziomie gruntu, zbiera się dosyc dużo lodu. Mam podejrzenie, że takie posadowienie uniemożliwia odpływ wody przy rozmrażaniu - chyba postawię pompę 10 cm wyżej:
    http://www.pompacieplaonline.pl/wiata1.JPG

    Pompę o pionowym przepływie powietrza można by w takiej wiacie postawić znacznie wyżej, nawet w tym "strychu". Pobierałaby powietrze z dołu i wywiewała w górę. Dodatkowo powietrze przy gruncie jest najzimniejsze i najbardziej wilgotne. Takie podniesienie pompy mogłoby poprawić jej wydajność. Wada - może kapać na głowę, strych chyba musiałby być obszerny, zeby nie zachodziło zasysanie wyrzuconego wcześniej powietrza, pojawia się dodatkowy opór podnoszenia pompy obiegowej PC w związku z różnicą poziomów.

    Dziękuję za info o Legionelli - spróbuję zaimplementować taki program w moim sterowniku.

    pompiarz

  12. #212

    Domyślnie

    Cześć.
    Właśnie ze względu na możliwość tworzenia się dużych ilości lodu, takie PC zaleca się montować np. ok. 40cm nad ziemią. Warto również zapewnić jakiś odpływ dla wody z rozmrażania. Niektóre PC mają podobno podgrzewane tacki ociekowe matami grzejnymi lub przewodami grzejnymi [moc - kilkadziesiąt Watt], załączanymi np. termostatem przy -5stopni. Można samemu coś wykombinować w razie potrzeby. Widoczny na zdjęciu lód na parowniku znika przy rozmrażaniu?

    Zmieniając ustawienie PC, ustaw ją tak, aby powietrze było wywiewane jak najdalej od PC. Chyba już lepiej wzdłuż ściany, niż do ściany. Na skutek zawirowań część powietrza może wracać do PC, a to na pewno nie poprawi sprawności.

    Pompa obiegowa pokonuje tylko opory wynikające z oporów przepływu w układzie [to nie studnia].
    Ostatnio edytowane przez Zigobar ; 14-11-2011 o 17:30

  13. #213
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pompiarz

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    126

    Domyślnie

    Wysoko!
    A ja myslałem, że postawię na dwóch cegłach
    Nie - ten lód nie znika przy rozmrazaniu automatycznym - dlatego mnie to niepokoi.
    Postawię ją wyżej. jak wymyślę na czym. No i masa - 130 kg.
    Ta mata to dobry pomysł.

    Rozumiem, że proponujesz układ ustawienia prostopadle do ściany?

    Przed inwestycją w wymiennik zmienię jeszcze przepływomierz. Teraz mam wodomierz i odczyt ofline - czyli stoper i obroty wskazówek i wartość na stałe wpisana do wzoru na moc pompy.
    Ale mam przepływomierz z ciepłomierza z demobilu z impulsem co 10 ltr. Spróbuję go zainstalować (może w weekend). Pomiary COP bedą dokładniejsze.

  14. #214

    Domyślnie

    Wysoko? Jak przywali wiatr ze śniegiem to będziesz ją odkopywał. Wspomniana wysokość jest przykładowa, ale taka mniej więcej wartość wynika z doświadczeń użytkowników. Lecz nawet jeśli pominąć śnieg, to gdy PC jest wyżej - łatwiej usuwać tworzący się pod nią lód i można robić to rzadziej.
    Jeśli lodu na parowniku będzie przybywać, to możesz poeksperymentować z czasem odszraniania w ustawieniach sterownika.

    Na czym postawić? A chociażby na 6-ciu odcinkach profila zamkniętego:
    2 poziome [na nich stoi przykręcona PC]
    4 pionowe nogi [zabetonowane lub przykręcone do podłoża], przyspawane do poziomych.

    Co do ustawienia względem ściany - to jeśli nie możesz obrócić jej o 180stopni, to już lepiej obróć o 90 i niech dmucha wzdłuż ściany. Lub jakikolwiek inny kąt, byle nie na ścianę. Takie jest moje zdanie, ale może któryś z instalatorów coś lepszego Ci doradzi.
    Ostatnio edytowane przez Zigobar ; 15-11-2011 o 19:35

  15. #215
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Nie ustawiaj pompy tak aby dmuchała wzdłuż ściany .Wysoce prawdopodobne , że wiatr bedzie wiał w przeciwną stronę .
    Najlepiej tyłem do ściany .Nawet jak dmucha na ścianę to stanowi ona barierę .
    A co do wysokości to wystarcza 50 - 70 cm od ziemii

  16. #216
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pompiarz

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    126

    Domyślnie

    Witam po dłuzszej przerwie i dziękuję za pomoc i wskazówki.
    Nie odwróciłem jeszcze pompy, ale za to zmieniłem przepływomierz, co pozwala mi dokładniej mierzyć moc wytworzoną pompy. Co prawda impuls o przepływie kolejnych 10 litrów jest co około 35 sekund, ale zawsze to pomiar online, a nie ofline (stoper i wartość wpisana w aplikacji.
    W tej chwili wyniki umieszczone na stronie są dokładniejsze.
    Zamówiłem kabel grzejny o mocy 80 W do rozpuszczania lodu - powinien być w tym tygodniu. W kolejny weekend spróbuję go zainstalować wraz z przestawieniem pompy. Do zasilania kabla zastosuje wyjście pompy do zasilania dodatkowej grzałki. W menu pompy mogę ustawić poniżej jakiej temperatury zasili ona ten obwód - odpada dodatkowy termostat.
    Niestety jest tak jak hydrauli pisze - przeważają u mnie wiatry zachodnie. Jak ustawię pompę prostopadle do ściany - będzie ona wywiewać przeważnie pod wiatr. Chyba pozostaje mi przedłużenie rur i obrócenie o 270 stopni...
    Spróbuję postawić pompę na wysokich betonowych krawężnikach. Wykorzystam oryginalne mocowanie (łapy) pompy i zachowam wysoką stabilność konstrukcji (krawężniki umieszczone będą w poprzek pompy). macie rację - nawet w tej mojej wiiacie miałem zimą pół metra śniegu.
    martwi mnie jeszcze przepływ medium przez pompe. mam w tej chwili 1.1 m3/h. Producent zaleca nie mniej niz 2 m3/h. Wywalę jeszcze wszytkie elementy powodujące opory cieczy (m. in. łopatkowy czujnik przepływu) i zobaczymy. Jeżeli przepływ nie zwiększy się - wracam do wariantu z krótkim obwodem i wymiennikiem ciepła.
    Będę raportował

    pompiarz

  17. #217
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Ja stawiam pompy mnimum 50 cm od gruntu.
    Czasem góra lodu jest taka ,że nie można podejść do pompy (wygląda da jak wulkan).
    Jeżeli góra urośnie do agregatu to może nawet zatrzymać wentylator .Zacznie rosnąć w agregacie.
    A kabel grzewczy wystarczy uruchomić raz na dobę przez 15 min.Ciągła praca kosztuje

  18. #218

    Domyślnie

    Cytat Napisał bitter Zobacz post
    Ponieważ w tym roku następuje wysyp tanich pomp ciepła typu powietrze woda, w całości znajdujących się na zewnątrz, bądź też z modułem sterującym w budynku postanowiłem założyć nowy wątek o doświadczeniach użytkowników z tymi pompami. Hitem jest np. pompa 12kW Copeland którą można kupić na znanym portalu internetowym za 8 tys. To koszt samego dobrego pieca gazowego a gdzie tu komin podłączenie gazu i inne duperele. Chciałbym aby ten wątek służył wymianie doświadczeń użytkowników takich pomp. Sam jestem zainteresowany zakupem i ciekawi mnie czy to naprawdę działa, nie psuje się i jaki jest rzeczywisty COP tych urządzeń. Pewnie trzeba będzie poczekać rok na opinie ;-( bo zapewne nie ma zbyt wielu użytkowników którzy mają te pompy od kilku lat.

    jest to pompa firmy meeting dokładnie model md 30d współczynniki ma takie

    Air temp
    -7℃ 0℃ 7℃ 15℃ 20℃ 30℃

    COP
    35℃ 2.85 3.45 4.14 4.83 5.61 5.94
    45℃ 2.40 2.93 3.52 4.16 4.82 5.26
    55℃ 1.95 2.43 2.94 3.50 4.00 4.47

    cena na allegro 7900
    cena na niemiecki portalu aukcyjnym to 6300
    sadze,że przy takiej różnicy można się jeszcze potargować

  19. #219
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pompiarz

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    126

    Domyślnie

    Witam w ten ciepły listopadowy weekend, który użytkownika PC PW cieszy niezmiernie
    W ubiegłym tygodniu wywaliłem wszytko co mogłem, w celu zmniejszenia oporów przepływu po stronie GZ - efekt mizerny. Zyskałem jakieś 50 litrów/h. Czyli cały czas jestem grubo poniżej 2 m3/h (w tej chwili 1.144 m3/h). Wpływ na COP niezauwazalny.
    Natomiast dzisiaj, ponieważ jak wiecie dziś na pomorzu p... jak na Uralu zauważyłem jakiś wzrost COP, spowodowany lepszą wymianą powietrza, spowodowanej wiatrem.
    Zmotywowało mnie to do działania i odwróciłem pompę o 270 st., tak, że nie wieje już na ścianę, ale wzdłuż sciany (niestety) ale zgodnie z kierunkiem wiatrów dominujących (i dzisiejszego). Efekty są zadawalające - jest ciszej, bi nie tworzy się rezonans pomiędzy ścianą a pompa i widać skok COP, o jakieś 0.5.
    Dokładne dane porównam jak zrobi się trochę chłodniej.
    W tej chwili, w tańszej tayfie, produkuje ciepło około 3.30 raza taniej niż z oleju, co oczywiście niezmiernie mnie cieszy.
    Niestety wieczorami musze włączać piec olejowy do cwu, rodzinka nie chce czekać tak długo na ciepłą wodę, a przy około mak 6kW z PC i potrzebnym ogrzewaniu w domu, podgrzewanie cwu trwa za długo. Ach było wziąć większą pompę

    pozdrawiam
    pompiarz

  20. #220
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Karolas78
    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Lesniewo, Gdansk, Poland, Poland
    Posty
    70

    Domyślnie

    Cytat Napisał bitter Zobacz post
    Ponieważ w tym roku następuje wysyp tanich pomp ciepła typu powietrze woda, w całości znajdujących się na zewnątrz, bądź też z modułem sterującym w budynku postanowiłem założyć nowy wątek o doświadczeniach użytkowników z tymi pompami. Hitem jest np. pompa 12kW Copeland którą można kupić na znanym portalu internetowym za 8 tys. To koszt samego dobrego pieca gazowego a gdzie tu komin podłączenie gazu i inne duperele. Chciałbym aby ten wątek służył wymianie doświadczeń użytkowników takich pomp. Sam jestem zainteresowany zakupem i ciekawi mnie czy to naprawdę działa, nie psuje się i jaki jest rzeczywisty COP tych urządzeń. Pewnie trzeba będzie poczekać rok na opinie ;-( bo zapewne nie ma zbyt wielu użytkowników którzy mają te pompy od kilku lat.
    Witam,

    Nareszcie trafiłem na odpowiednie forum!!

    Od kilku miesięcy jestem posiadaczem PC Meeting MD20D 7KW.
    Chetnie podziele się doświadczeniami. Oraz spostrzeżeniami innych. Mam trochę pytań.
    Domek 70m2 bojler 130l z plaszczem wodnym.
    PC jako dodatkowe źródło do C.O. docelowo piecyk elektryczny, kaloryfery niestety jeszcze nie przewymiarowane, dostosowane do piecyka który grzeje do 65C.

    Proszę pytajcie,je też mam wiele pytań. (!za PC zapłaciłem 4tys+ instalacja 6tys razem z glikolem.
    wszystko prądem

Strona 11 z 22

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony