dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 18 z 22
Pokaż wyniki od 341 do 360 z 423
  1. #341
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bitter
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Dzielnica
    Powiat Goleniowski
    Posty
    2.776
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie

    No a mnie się wydaje, że po prostu COP spada poniżej 2 co instalatorzy PC i sami producenci określają jako "nieuzasadnione ekonomicznie" A ja uważam, że jeżeli jest to nawet 1,5kW mocy przy włożonym 1kW mocy to jest to jak najbardziej uzasadnione ekonomicznie w porównaniu z grzaniem samym elektrycznym piecem no nie? Ma ktoś wykres mocy grzewczej w zależności od temperatur DZ i GZ dla temperatur ujemnych?

  2. #342
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał bitter Zobacz post
    Arturo proszę Cię przestań ... za 140l zbiornik z ogrzewaniem płaszczowym czy jak tam zwał 700 zł. Pierwszy jaki mi się wyświetlił po wpisaniu w Allegro "bojler" http://allegro.pl/bojler-dwuplaszczowy-kospel-140-litrow-wp-nowosc-i1993483633.html
    To mów,że cwu będziesz grzał jedynie prądem do wysokich temperatur
    140l przy temp.40st.C to tylko jedna wanna letniej wody
    Cytat Napisał bitter Zobacz post
    No a mnie się wydaje, że po prostu COP spada poniżej 2 co instalatorzy PC i sami producenci określają jako "nieuzasadnione ekonomicznie" A ja uważam, że jeżeli jest to nawet 1,5kW mocy przy włożonym 1kW mocy to jest to jak najbardziej uzasadnione ekonomicznie w porównaniu z grzaniem samym elektrycznym piecem no nie? Ma ktoś wykres mocy grzewczej w zależności od temperatur DZ i GZ dla temperatur ujemnych?
    Ile wody chcesz nagrzać mocą 1500W ?
    Dlatego też w pompach tego typu montowane są grzałki na dogrzewanie wody.
    Ponizej masz wykres wydajności podobnej pompy Rotaberg:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	qqqq.JPG
Wyświetleń:	729
Rozmiar:	68,3 KB
ID:	91699
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 26-12-2011 o 13:35

  3. #343
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bitter
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Dzielnica
    Powiat Goleniowski
    Posty
    2.776
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie

    Arturo masz rację ale sprawdź jak masz ochotę ile dni w roku będzie temperatura poniżej 2 stopni. Bo przy Twoim wykresie to masz prawie 1800W mocy grzewczej pompy. To daje ok 4h grzania bojlera 140l od temperatury 10 do 45 stopni. 45 stopni to woda dość gorąca więc całą wannę napełnisz. Powiedzmy, że powyżej temp 5-7 stopni na dworze pompa sobie da radę i z CWU i z CO samodzielnie. Poniżej będzie wymagała sporej pracy pieca Kospela. No ale też piec będzie jednak coś tam wspomagany. Czyli można założyć że przynajmniej 2/3 roku piec nie będzie włączał grzałek. Sprawdzę i jak znajdę to Ci napiszę ile w zeszłym roku było dni z temperaturą poniżej 5 stopni bo w tym roku to chyba kilka I Przypomnę, że moje rozwiązanie to 7,7 tys z wspomnianym przez Ciebie bojlerem do CWU.

  4. #344
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał bitter Zobacz post
    To daje ok 4h grzania bojlera 140l od temperatury 10 do 45 stopni. 45 stopni to woda dość gorąca więc całą wannę napełnisz.
    Przy 3,6kW czyli przy +15st.C pompa taka wg producenta ma wydajność ok.80l/h grzania wody od 15-55st.C.Napełniając całą wannę czekasz ponad 1,5h na ponowne podgrzanie bojlera.
    Przy mocy 1,8kW ten czas wydłuża się do 3h.
    Taka pompka jest zdecydowanie za mała na bojler 140l.
    Taki bojler powinien być grzany do 60-80st.C,żeby przy podmieszaniu starczyło wody na mycie i kąpanie bez dogrzewania i czekania,co daje nam 250-270l wody o temp.40st.C,dlatego masz ok.300l zasobnik o niskiej temperaturze wody dla pomy ciepła.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 26-12-2011 o 18:48

  5. #345
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pompiarz

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    126

    Domyślnie

    Witam, witam, witam po Świętach,
    Dawno tu nie byłem a tu ruch .... że ho ho

    Wracam do pomysłu szeregowego połączenia PC i dogrzewacza (konspel lub olej w moim przypadku).
    Myślę, że co do samej idei, że jak już mamy PC PW to mapracować zawsze, jeżeli tylko produkuje ciepło taniej niż czysty prąd, jesteśmy zgodni.
    Ponadto PC instalowana jest PRZED innym piecem, żeby pracowała na jak najniższych parametrach, czyli na wodzie z powrotu instalacji c.o.

    A co myślicie o tym, żeby czujkę temperatury załaczającej piec elektryczny/olejowy, zainstalować na powrocie z instalacji c.o. PRZED pompą ciepła.
    Wtedy w przypadku gdy zapotrzebowanie na ciepło budynku nie jest pokrywane przez PC, czego efektem jest niższa tempeartura wody c.o. na powrocie, włącza się dopalacz elektyczny/olejowy.
    Poniżej schemat - bez bufora c.o., żeby nie zaciemniać.
    ?

  6. #346
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał pompiarz Zobacz post
    Myślę, że co do samej idei, że jak już mamy PC PW to mapracować zawsze, jeżeli tylko produkuje ciepło taniej niż czysty prąd, jesteśmy zgodni.
    No ja nie za bardzo
    Koszt prądu w I taryfie to 0,6zł/kWh a w II to 0,33zł/kWh
    Myślę o pracy PCi jedynie w II taryfie i u siebie tak zamierzam,c.o i cwu.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 26-12-2011 o 18:31

  7. #347
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lujski

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    479

    Domyślnie

    skoro tylko w II taryfie to budynek za bardzo sie nie wychłodzi popoludniami ??? czy masz w planach jakis bufor ciepła >???

  8. #348
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lujski

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    479

    Domyślnie

    to jaka grubosc podłogówki ???

  9. #349
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lujski

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    479

    Domyślnie

    aa i jak z grzaniem cwu w nocy czy w 2 godziny w ciagu dnia ?? i pompa w tym samym czasie grzeje co i cwu czy osobno ??? bo wtedy teoretycznie bylby czas na grzanie do cwu w nocy, ale cieplej w ciagu dnia

  10. #350
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    To ile czasu pozostanie na CO?

  11. #351
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lujski

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    479

    Domyślnie

    i czy Twoja pompa jednoczesnie bedzie podgrzewac cwu i co ??? czy najpierw jedno a potem drugie ?? aa i jak mozna wiedziec - jaka planujesz pompke

  12. #352
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pompiarz

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    126

    Domyślnie

    Zigobar
    Tutaj znajdziesz pomiary laboratoryjne producenta pompy:
    http://www.pompacieplaonline.pl/pomiary.pdf
    Mi nie udało się uzyskać tak dobrych wyników. Jak pisałem mam problem z usyskaniem tak duzych przepływówó po stronie GZ. Może to jest przyczyna, nie wiem.
    Moja pompa teoretycznie ma 12 kW. Ale ja wyciągnąłem max 10kW w 20 st. C.
    Ale też mierzyłem to mniej dokładnie. Muszę poczekać do wiosny, zeby pomierzyć moc przy zasilaniu +35 st. C i zewnętrznej +20 st. C.
    Przepraszam, że nie pomierzyłem Ci tych temperatur. Nie mogę znaleźć czasu. Ale obiecuję poprawę.

  13. #353
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pompiarz

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    126

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    No ja nie za bardzo
    Koszt prądu w I taryfie to 0,6zł/kWh a w II to 0,33zł/kWh
    Myślę o pracy PCi jedynie w II taryfie i u siebie tak zamierzam,c.o i cwu.
    Dlatego napisałem, że gdy ciepło jest tańsze, a nie, że zawsze lepiej

  14. #354

    Domyślnie

    pompiarz
    Dzięki za tabelkę, o to mi chodziło. Teraz widzę, o ile dane fabryczne są zawyżone w stosunku do Twoich pomiarów. To co uzyskałeś jest efektem pracy w warunkach realnych, a nie laboratoryjnych i przyda się wielu ludziom [kawał dobrej roboty].
    Z pomiarem na sprzęgle nie ma pośpiechu.

    1950, hydrauli
    Wspominaliście czasem o montażu chińskich PC. Czy były to może produkty firmy Meeting [np. MD30D] lub sprzedawane przez firmę Keno-Energy [np. KD30D]?
    Czy to nie te same PC [identyczne sterowniki, wygląd]? Chociaż, parametry MD30D na stronie producenta są podejrzanie wyższe.
    Szukam czegoś dla siebie ze sprężarką trójfazową, praca do -5stopni, wylot powietrza poziomo, faktyczna moc grzewcza ok. 6-7kW [dla A2/W45], monoblok.
    Oferta droższych PC [ponad 15000zł.] jest mi znana.
    Możecie coś podpowiedzieć? Jakieś inne chińskie, dostępne w Polsce?
    Ostatnio edytowane przez Zigobar ; 27-12-2011 o 19:11

  15. #355
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bitter
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Dzielnica
    Powiat Goleniowski
    Posty
    2.776
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie

    Cytat Napisał pompiarz Zobacz post
    Witam, witam, witam po Świętach,
    Dawno tu nie byłem a tu ruch .... że ho ho

    Wracam do pomysłu szeregowego połączenia PC i dogrzewacza (konspel lub olej w moim przypadku).
    Myślę, że co do samej idei, że jak już mamy PC PW to mapracować zawsze, jeżeli tylko produkuje ciepło taniej niż czysty prąd, jesteśmy zgodni.
    Ponadto PC instalowana jest PRZED innym piecem, żeby pracowała na jak najniższych parametrach, czyli na wodzie z powrotu instalacji c.o.

    A co myślicie o tym, żeby czujkę temperatury załaczającej piec elektryczny/olejowy, zainstalować na powrocie z instalacji c.o. PRZED pompą ciepła.
    Wtedy w przypadku gdy zapotrzebowanie na ciepło budynku nie jest pokrywane przez PC, czego efektem jest niższa tempeartura wody c.o. na powrocie, włącza się dopalacz elektyczny/olejowy.
    Poniżej schemat - bez bufora c.o., żeby nie zaciemniać.
    ?
    hydrauli nie wiem czy można zastosować jakiś taki czujnik do pieca Kospela (nie "konspela" przy okazji . Ten piec ma super zaawansowany sterownik (zobaczcie sobie kartę katalogową na stronie Kospela pieca z literkami Mnz) i szkoda tego nie wykorzystać.

    Cytat Napisał Arturo72
    Przy 3,6kW czyli przy +15st.C pompa taka wg producenta ma wydajność ok.80l/h grzania wody od 15-55st.C.Napełniając całą wannę czekasz ponad 1,5h na ponowne podgrzanie bojlera.
    Przy mocy 1,8kW ten czas wydłuża się do 3h.
    Niby masz rację ale z drugiej strony mogę go dogrzać prądem. Ja nie piszę, że to rozwiązanie zapewnia Ci pełen komfort korzystania tylko z PC. To ma być hybryda pieca Kospel i PC. Zobacz Arturo rozwiązanie z drugiej strony; piec i tak jak się przełączy na ogrzewanie CWU to zacznie grzać je czerpiąc podgrzaną wodę z PC i dogrzeje ją swoimi grzałkami (standardowa temp wody wrzucanej do wężownicy CWU przez piec Kospela to 80 stopni choć w ustawieniach serwisowych można to zmienić) tak więc i tak zawsze piec będzie musiał to wspomagać, chyb że w okresie letnim jakoś się to inaczej poustawia (np od razu PC ustawi się na grzanie do wyższych temperatur). Czyli nie musisz się martwić, że Ci ciepłej wody w kranie zabraknie tylko że wydasz więcej złotówek. Cały mój pomysł ma wykorzystać PC jako wspomagacza. Przecież nie codziennie kąpiesz się w wannie? Wtedy PC zasuwa i grzeje nam dom. Myślę, że trzeba tu przyjąć jakieś inne założenia. Wszystko niestety zależy od zapotrzebowania budynku. Przy 12 tys kWh średnio na godzinę tańszej taryfy musisz użyć 3,3kW energii czyli średnio dziennie zapłacisz za to ok 1 zł. I teraz pytanie ile z tego pokryje Ci pompa, która przy średnio rocznym COP np 2,5 da Ci oszczędność 0,43 zł zamiast 1 zł/kWh. Powiedzmy, że 1/3? Zacząłem to liczyć jeszcze raz i wychodzą mi jakiś inne kwoty. W/g moich obliczeń oszczędzasz ok 760 zł rocznie. Przy zapotrzebowaniu 8tys kWh oszczędzasz tylko 500zł. Czyli jednak zwrot PC jest dłuższy.


    Zauważ, że całkowity koszt zużytej energii przy 12 tys kWh to 3840 zł przy cenie 0,32 zł za kWh w tańszej taryfie! Sądzę, że nasze domy bez problemu wyciągną 9 tys kWh na ogrzewanie i 3tys kWh na CWU? Zastosowanie PC z COP 3 obniża Ci ten koszt do 1280 czyli oszczędzasz co roku 2,5 tys.

    Wiesz tak sobie myślę, że chyba wszystko będzie zależało od zużycia CWU a nie CO )) Jak zaczniesz te wanny napełniać to PC ma sens, jak nie to chyba nie ma. Ja obecnie przed sezonem grzewczym używałem bojlera 50l elektrycznego. Moje rachunki za prąd wynosiły za całe mieszkanie (2 TV plasma, piekarnik el, 3 laptopy pracujące non stop) ok 180zł/mies. Nie wiem ile z tego wyszło na CWU ale sądzę, że znikoma kwota. Fakt nie mamy wanny tylko prysznic

  16. #356
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pompiarz

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    126

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zigobar Zobacz post
    pompiarz
    Dzięki za tabelkę, o to mi chodziło. Teraz widzę, o ile dane fabryczne są zawyżone w stosunku do Twoich pomiarów. To co uzyskałeś jest efektem pracy w warunkach realnych, a nie laboratoryjnych i przyda się wielu ludziom [kawał dobrej roboty].
    Z pomiarem na sprzęgle nie ma pośpiechu.
    Nie chcę powiedzieć, że te tabelki są naciągane. Myślę, że parametry zostały zmierzone poprawnie. Tylko, że bardzo trudno osiągnąć dokładnie takie warunki pomiaru w rzeczywistości w warunkach domowych (np. przepływy - 2200 litrów po stronie GZ to całkiem sporo, czy dokładne zmierzenie temperatur - ja mam czujniki 'przyklejone' do rurociągu).

    O ile fundusze pozwolą, będę jeszcze sprawdzał rozwiazanie z dodatkowym wymiennikiem ciepła po stronie GZ. Zmienię też sposób montażu czujników zasilania i powrotu. Podzielę się oczywiscie spostrzeżeniami na tym forum.

    Co do samej idei pomp PW - jestem zafascynowany. Zresztą widać zmianę nawet u wielkich producentów. Jeszcze kilka lat temu Viessmann traktował temat marginalnie jako ciekawostkę dla entuzjastów. Teraz sami proponują banery z PC PW (split) dla firm, szkolenia, promocje itd.

  17. #357
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pompiarz

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    126

    Domyślnie

    Cytat Napisał bitter Zobacz post
    hydrauli nie wiem czy można zastosować jakiś taki czujnik do pieca Kospela (nie "konspela" przy okazji . Ten piec ma super zaawansowany sterownik (zobaczcie sobie kartę katalogową na stronie Kospela pieca z literkami Mnz) i szkoda tego nie wykorzystać.
    Przepraszam - Kospela
    Zgadzam się w pełni z bitterem. Też uważam, że zastosowanie hybrydy PC i podgrzewania elektrycznego ma sens. jak PC sobie radzi - używamy tylko jej. jak przestaje sobie radzić - właczaja się grzałki elektryczne.

    Przy podgrzewaniu c.o. nie widze większego problemu. Przy podgrzewaniu c.w.u. grzejemy do wyższych temperatur i tym samym pompa pracuje na wyższym zasilaniu (podnosząc temperaturę medium grzewczego sama lub z uzyciem grzałek), ale nawet wtedy, kiedy pracuje z gorszym COP to jednak >1 , a więc z zyskiem w stosunku do czystego pradu w tym samym czasie.

  18. #358
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Karolas78
    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Lesniewo, Gdansk, Poland, Poland
    Posty
    70

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zigobar Zobacz post
    Cześć Karolas78.
    Będę wdzięczny jeśli zechcesz odpowiedzieć na kilka pytań:
    Czy w Twojej PC jest pompa obiegowa [bo chyba gdzieś, na jakimś schemacie z tą PC widziałem obiegówkę na zewnątrz]?
    Sterownik posiada tylko jeden czujnik?
    Jaki jest zakres regulacji temperatury zadanej i histerezy?
    Ile można ustawić nastaw czasowych?
    Czy istnieje możliwość podłączenia [np. na listwie zaciskowej w PC] prostego sterownika pokojowego [styki zwierne/rozwierne]?
    sorry Zigobar,że dopero teraz..Świeta wiadomo

    odp1 nie(ale nie jestem pewny),pod koniec tyg wpadnie do mnie instalator to zapytam
    odp2 sterownik ma jeden czujnik temperaturowy(umieszczony na powrocie co)
    odp3 od 10stC-60stC,histereza 18
    odp4 nastawy są cztery,ale można ustawic tylko dwie (i to mnie boli)
    odp5 tak mam taki (może nie aż tak prosty ma czasy na taryfy nocne itd),zdjęcia tych sterowników zamieściłem na wcześniejszzych stronach.
    wszystko prądem

  19. #359
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Karolas78
    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Lesniewo, Gdansk, Poland, Poland
    Posty
    70

    Domyślnie

    Cytat Napisał bitter Zobacz post
    Masz taki jak zaproponowałem ja czy Arturo? A co do oporu to chodzi mi o to, że jak na jednej rurze zamontujesz dwie pompy jedna za drugą (a tak jest w rozwiązaniu Arturo) to nie uważasz, że jak jedna będzie stała druga pompowała, to ta stojąca będzie blokowała swobodny przepływ wody? To tak jak być w rowerze jedno koło zahamował a drugie próbowało rower napędzać. Chyba, że masz tak rozwiązane że sterownik odpala obie pompy albo wymontowałeś pompy i masz jedną zewnętrzną - nie wiem. Możesz sprawdzić? A swoją drogą Możesz opisać jakie masz rachunki i jak to się sprawdza?
    kurcze nie wiem jak jest nie znam sie aż tak.
    w domku który kupiłem miał piec elektryczny i żeby zaoszczędzić w cieplejsze zimy(jak teraz),podłączyłem niewielkim kosztem (9tys/zł suma razem z PC +razem z glikolem w instalacji) PC.
    póki co jest super,kocioł elektryczny stoi bo PC daje rade, temperatura w domu 21,4stC, rachunek za prąd całościowo listopad 320zł.
    wszystko prądem

  20. #360
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lujski

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    479

    Domyślnie

    ooo to jaka to pompa ?? ze tak tanio wyszlo.. razem z glikolem ?? - jak glikol to pewnie odwierty, albo kolektor

Strona 18 z 22

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony