dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 9 z 22
Pokaż wyniki od 161 do 180 z 423
  1. #161

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    z tego co piszesz w powietrzu wylatującym brakuje 6* co przy przepływie 500m3 daje ok.1kwh energii, sama pompa pobiera też ok.1kwh co daje nam COP 2 pod warunkiem że całe ciepło sprężarki, pompy obiegowej i wentylatora wpakujemy w wodę którą podgrzewamy...
    coś mi tu nie pasuje..., czy mógł by mi ktoś wytłumaczyć to na "chłopski rozum" skąd to większe COP w katalogu?
    Przepływ powietrza dla tej PC wynosi 800m3/h.
    Domowe pomiary mogą być obarczone sporym błędem i lepiej je traktować z rezerwą. Każdy mierzy tym co ma i tak jak potrafi. Termometr za 12 zł., z podziałką co 2 stopnie do przyrządów laboratoryjnych raczej nie należy. W tym przypadku chodziło raczej o wartość orientacyjną.
    O pomiarach COP tej PC już było.
    Ostatnio edytowane przez Zigobar ; 29-08-2011 o 17:24

  2. #162

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zigobar Zobacz post
    Przepływ powietrza dla tej PC wynosi 800m3/h..
    czy aby na pewno??? Z termometrem też możesz nie mieć racji, jeśli pomiar jest z jednego termometru to różnica na wejściu i wyjściu - zwłaszcza jak sprzęt pokazuje po przecinku - zwykle może być wystarczająca do naszych obliczeń.
    http://www.hewalex.pl/public/pliki/d...cwu-38h-a3.pdf
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 29-08-2011 o 19:50
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  3. #163
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zigobar Zobacz post
    Przepływ powietrza dla tej PC wynosi 800m3/h.
    Domowe pomiary mogą być obarczone sporym błędem i lepiej je traktować z rezerwą. Każdy mierzy tym co ma i tak jak potrafi. Termometr za 12 zł., z podziałką co 2 stopnie do przyrządów laboratoryjnych raczej nie należy. W tym przypadku chodziło raczej o wartość orientacyjną.
    O pomiarach COP tej PC już było.
    dzisiaj zawędrowałem do kolegi co ma powietrzną PC do cwu i porobiłem pomiary...
    przepływ powietrza 450m3 wg instrukcji bo zapomniałem anemometru
    temp. zasilania 24,1
    temp. wylotu 16,9
    moc 900w
    także lipa na maksa...
    ciekawe jak wyglądają parametry innych pomp
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  4. #164

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    przepływ powietrza 450m3 wg instrukcji bo zapomniałem anemometru
    temp. zasilania 24,1
    temp. wylotu 16,9
    moc odzyskana 1,08kW, do tego pobrana z gniazdka (przy założeniu że w całości jest zamieniona na ciepło)
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 29-08-2011 o 19:56
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  5. #165
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab Zobacz post
    moc odzyskana 1,08kW, do tego pobrana z gniazdka (przy założeniu że w całości jest zamieniona na ciepło)
    no właśnie..., gdzie tu te wielkie cop rzędu 3,5
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  6. #166

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    no właśnie..., gdzie tu te wielkie cop rzędu 3,5
    jeśli z gniazdka pobiera w tym czasie 500W, to tak z grubsza będzie
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  7. #167
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab Zobacz post
    jeśli z gniazdka pobiera w tym czasie 500W, to tak z grubsza będzie
    z gniazdka pobiera 900w
    COP na poziomie blisko 4 takie pompy (powietrzne) mają gdy powietrze na zasilaniu ma ok 40* (gdzieś widziałem takie wykresy)
    ale jak mamy takie temp. na zasilaniu to po co jest sprężarka skoro wystarczy zwykła chłodnica z wentylatorem żeby zagrzać wodę do tych 40* z cop rzędu 10(pisałem o takiej zabawce w "solar tymi ręcami")
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  8. #168

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    z gniazdka pobiera 900w
    jeśli to inverter to bez watomierza nie można przyjąć mocy nominalnej, ale cop zależy również od temp wody na wyjściu z pc, zwykle przy cwu cop jest niższy niż przy podłogówce.
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  9. #169

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab Zobacz post
    czy aby na pewno??? Z termometrem też możesz nie mieć racji, jeśli pomiar jest z jednego termometru to różnica na wejściu i wyjściu - zwłaszcza jak sprzęt pokazuje po przecinku - zwykle może być wystarczająca do naszych obliczeń.
    http://www.hewalex.pl/public/pliki/d...cwu-38h-a3.pdf
    W instrukcji obsługi jest 800m3/h:
    http://www.hewalex.pl/public/pliki/i...-sterownik.pdf
    Pisałem o termometrze, którego użyłem.

    Podczas pracy PC, wraz ze wzrostem temperatury podgrzewanej wody, rośnie różnica temperatur DZ/GZ, zwiększa się obciążenie sprężarki, a zatem i moc pobierana przez jej silnik.
    Ostatnio edytowane przez Zigobar ; 29-08-2011 o 21:49

  10. #170

  11. #171
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bitter
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Dzielnica
    Powiat Goleniowski
    Posty
    2.776
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie

    Panowie temat jakoś złazi na boczny tor a ja chciałbym wiedzieć czy ktoś właśnie zainstalował albo pomierzył pompę i jakie ma wrażenia. Co teraz można kupić za dobrą cenę? Czy są pompy poniżej 10 tys do małych domów itp.

  12. #172
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar gonzo93
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Skąd
    Już z własnego domu
    Posty
    638

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    z gniazdka pobiera 900w
    COP na poziomie blisko 4 takie pompy (powietrzne) mają gdy powietrze na zasilaniu ma ok 40* (gdzieś widziałem takie wykresy)
    ale jak mamy takie temp. na zasilaniu to po co jest sprężarka skoro wystarczy zwykła chłodnica z wentylatorem żeby zagrzać wodę do tych 40* z cop rzędu 10(pisałem o takiej zabawce w "solar tymi ręcami")
    Witam po wakacjach
    Mierzyłem wczoraj COP dla mojej pompki ciepła. Przez jedną dobę pompa wciągnęła 5,168kWh i wyprodukowała 0,0931GJ. Pomiary robione watomierzem i ciepłomierzem. Temperatura wody na wyjściu i wejściu z i do pompy ciepła ok 40 stopni (różnica temperatur ok 1st). Obliczenia:
    0,0931*277,78=25,86
    COP=25,86/5,168=5,004

    Mam chyba w multimetrze sondę do pomiaru temperatury to zmierzę temperaturę kanału wyjściowego. Na "macanie" to jest bardzo zimny, skrapla się na nim wilgoć.
    dziennik
    komentarze
    Jedyny "Polski Węgiel" w który warto inwestować to Roksana Węgiel

  13. #173
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar gonzo93
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Skąd
    Już z własnego domu
    Posty
    638

    Domyślnie

    Cytat Napisał coulignon Zobacz post
    Czy mógłbyś Gonzo pomierzyć jaką temp daje ona na wylocie ?
    Zmierzyłem wczoraj:
    wejście powietrza 25 st.
    wyjście powietrza 12 st
    Mierzone multimetrem za pomocą sondy termicznej, przykładane do kanałów powietrznych z zewnątrz.
    dziennik
    komentarze
    Jedyny "Polski Węgiel" w który warto inwestować to Roksana Węgiel

  14. #174
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    dzięki!
    No to mamy ładny kawał klimatyzatora
    Muszę się zastanowic - może sobie zakupię, na przemian gorące kąpiele i przyjemny chłodek w domu....
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  15. #175

    Domyślnie

    Czy zastanawiał sie ktoś może jakby tego HEWALEX'a podpiąć do rurowego GWC? Teoretycznie rursko fi 250 by było ok ale pewnie wciąż za mało do ciągłej pracy. Może jednak dało by się grzać cały rok.
    Pozdrawiam
    Własnymi ręcami ale... to nie wszystko
    http://imageshack.us/g/685/img5476u.jpg/

    Dom 230m2, ściany beton komórkowy + 15cm styropian, podłoga na gruncie +20cm styropian, dach wełna mineralna na całości +35cm, okna zwykłe 2 szyby - 5 komór, gaz GZ 50, podłogówka na całości, rekuperator "własnymi ręcami", kominek rekreacyjnie.

  16. #176

    Domyślnie

    Było wałkowane. Wiele (potencjalnych) kłopotów:
    - dodatkowe opory,
    - odpowiednio przewymiarowany wymiennik (a więc drogi, trudny do zabudowania na małej działce)
    - wysoki (choćby okresowo) poziom wody gruntowej i mamy wodę w rurze
    - powietrze zimą ma niską wilgotność względną, a właśnie to woda w powietrzu daje potrzebą pompie porcję energii, GWC wiosną/latem/jesienią też obniży wilgotność
    Nie jest łatwo...

  17. #177

    Domyślnie

    Pewnie masz rację, ale skoro woda jest kluczowym elementem wspomagającym proces wymiany ciepła to wszystko powinno działać całkiem skutecznie przy GWC wodnym 2 ( studnia z natryskiem wody). Oczywiście dla tych co mają własną wodę.
    Własnymi ręcami ale... to nie wszystko
    http://imageshack.us/g/685/img5476u.jpg/

    Dom 230m2, ściany beton komórkowy + 15cm styropian, podłoga na gruncie +20cm styropian, dach wełna mineralna na całości +35cm, okna zwykłe 2 szyby - 5 komór, gaz GZ 50, podłogówka na całości, rekuperator "własnymi ręcami", kominek rekreacyjnie.

  18. #178
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mr_Mabram Zobacz post
    Czy zastanawiał sie ktoś może jakby tego HEWALEX'a podpiąć do rurowego GWC? Teoretycznie rursko fi 250 by było ok ale pewnie wciąż za mało do ciągłej pracy. Może jednak dało by się grzać cały rok.
    Pozdrawiam
    a może powietrze do tej pompy ciągnąć z pod południowej połaci dachu
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  19. #179

    Domyślnie

    Czytałem co tam Jasiek wyczyniasz u siebie Na pewno ta pompa fajnie by mogła działać z kolektorem powietrznym twojego typu ale latem mogło by być dla tej pompy zbyt gorąco.
    Własnymi ręcami ale... to nie wszystko
    http://imageshack.us/g/685/img5476u.jpg/

    Dom 230m2, ściany beton komórkowy + 15cm styropian, podłoga na gruncie +20cm styropian, dach wełna mineralna na całości +35cm, okna zwykłe 2 szyby - 5 komór, gaz GZ 50, podłogówka na całości, rekuperator "własnymi ręcami", kominek rekreacyjnie.

  20. #180
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mr_Mabram Zobacz post
    Pewnie masz rację, ale skoro woda jest kluczowym elementem wspomagającym proces wymiany ciepła to wszystko powinno działać całkiem skutecznie przy GWC wodnym 2 ( studnia z natryskiem wody). Oczywiście dla tych co mają własną wodę.
    powiedz kto ma takie GWC o wydajności powietrza 500 m3/h
    jak by to było możliwe, to już dawno byłyby stosowane takie rozwiązania

Strona 9 z 22

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony